Wchodzenie w mining TERAZ ?

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 5 września 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: TerryFox » poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 10:47

Czesc,

Pytanie jak w temacie - do Was, bardziej doswiadczonych, plus troche wlasnych przemyslen.
Koparka oparta mialaby byc o karty 3070 3080, 3090 - w zaleznosci od tego co uda sie zdobyc i w jakiej cenie. Jak sie mozna domyslac mowa tu o kwotach rzedu "kilkadziesiat tysiecy PLN" na sama koparke. Zasilanie z sieci, taryfa G11.
Kalkulacja z internetowych kalkulatorow na chwile obecna wykazuje zysk, oczywiscie nie jest to tak duzy zysk jak jeszcze niedawno, nie mozna tez liczyc na zwrot kosztow sprzetu w kilka miesiecy. Z kalkulacji roznych przykladowych zestawow wychodzi mi zwrot w czasie 380-390 dni. Trzeba przyznac ze z biznesowego punktu widzenia zwrot CALOSCI inwestycji w czasie niecu dluzszym niz rok jest fenomenalnym wynikiem. Prawde mowiac zwrot calkowity w czasie nawet 2 lat uznawalbym jako dobry. Wiec jak widac raczej patrze na temat dlugoterminowo.

I tu pojawia sie oczywista kwestia - ETH 2.0. Trzeba zalozyc prawdopodobny scenariusz ze kopanie ETH skonczy sie z koncem 2021. Posiadajac wydajny sprzet na najmocniejszych dostepnych aktualnie kartach mozna probowac kopac inne coiny, ale trudno oszacowac rentownosc - za duzo zmiennych: drastyczny wzrost trudnosci gdy rzuca sie na nie inni gornicy ETH, oraz sama stabilnosc kursu alternatywnych walut.

Zakladajac start kopania we wrzesniu, i oscylacje kursu ETH wokol aktualnego kursu, do konca roku zwrociloby sie okolo 1/3 inwestycji. Pozostala czesc nalezaloby pozyskac na innych walutach.

No i mam zagwozdke. Z jednej strony czytam ze mining zasadniczo jest juz martwy. Z drugiej strony sa tez tutaj uzytkownicy ktorzy wciz bardzo dobrze sobie radza w kopaniu wychodzac "na swoje". Kopanie chcialbym traktowac jako zrodlo dodatkowego dochodu dlugoterminowo, z opcja zainwestowania w przyszlosci w fotowoltaike z bankiem energii specjalnie do zasilania maszynek. Zastanawiam sie jednak czy przypadkiem ze wzgledu na zuzycie energii, obciazenia sieci energetycznej itd inne waluty rowniez nie przejda na PoS, co spowoduje ze naprrawde "nie bedzie czego kopac".

Wchodzilibyscie teraz w kopanie ?

Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 23 marca 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: Emil$$ » poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 11:10

XCH

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: adiqq » poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 11:18

Taryfa G11 i mining to nieporozumienie. Wchodzenie teraz w mining przez osobę, która nic o tym nie wie, to mniej więcej można porównać do kupowania krypto na szczycie banki...
Założenia które przyjmujesz, są zbyt optymistyczne...budując koparkę max to 7-8 zwrotu z bardzo prostego powodu - ceny mogą drastycznie spaść i zniechęcony sprzedasz sprzęt z dużą strata...od dawna pisze o tym w różnych wątkach...pogłoski o śmierci miningu roznoszą zwykle ci, co nie mają o tym pojęcia, ale faktem jest, że teraz jest najgorszy moment , żeby w to wchodzic....najlepszy był rok temu, nawet do końca lutego tego roku...teraz absolutnie NIE, chyba że hobbystycznie, żeby zobaczyć z czym się to je, żeby się nauczyć czegos
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1739
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: fetek » piątek, 13 sierpnia 2021, 22:48

TerryFox pisze: poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 10:47Koparka oparta mialaby byc o karty 3070 3080, 3090
fajnie, a wiesz że tych kart już nie ma i nie będzie ?

Początkujący
Posty: 147
Rejestracja: 11 marca 2021
Reputacja: 71
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: WojciechT » sobota, 14 sierpnia 2021, 09:11

3090 chyba jeszcze produkują. Wczoraj udało mi się kupić 3 sztuki zwodowanych Gigabytów

Początkujący
Posty: 1739
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: fetek » sobota, 14 sierpnia 2021, 09:18

WojciechT pisze: sobota, 14 sierpnia 2021, 09:113090 chyba jeszcze produkują. Wczoraj udało mi się kupić 3 sztuki zwodowanych Gigabytów
3090 i ETH nie idą w parze.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: adiqq » sobota, 14 sierpnia 2021, 09:23

A kto mówi teraz o ETH ?
każdy - jaki by to nie był sprzęt, może być sensownym zakupem, pod warunkiem, że jest kupiony w sensownej cenie....
3090 może być niezłą opcją pod inne algo...

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
inne - mam na myśli inne niż ethash - na ten moment do wyboru jest kawpow,octopus,autolykos...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wygadany
Posty: 670
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: kuba9449 » sobota, 14 sierpnia 2021, 14:29

Jednak eth wychodzi najlepiej. A kart jest w bród tylko ceny znowu podskakują.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: adiqq » sobota, 14 sierpnia 2021, 14:39

kuba9449 pisze: sobota, 14 sierpnia 2021, 14:29Jednak eth wychodzi najlepiej. A kart jest w bród tylko ceny znowu podskakują.
dla kart bez LHR tak....ale jak pisałem nie raz, nie opłaca się teraz wchodzić w te karty w takich cenach jakie można zaobserwować. To naprawdę można łatwo i szybko policzyć....
przykład? 3070 bez LHR za 5200zł - czas zwrotu dla ETH przy tanim prądzie 317dni, przy drogim prądzie 332dni.....(na dzień dzisiejszy i aktualne ceny,kursy,diff itp)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 74
Rejestracja: 21 kwietnia 2021
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: DosiaApriori » sobota, 14 sierpnia 2021, 16:11

z tego co ja obserwuje to kopanie się sprowadza że jak hossa to wszystkim się opłaca na każdym sprzęcie. jak bessa to zarobisz mniej więcej na prąd. I wg mnie kopanie może mieć sens jeśli chcesz inwestować/kopać to coiny trzeba kisić do następnej hossy. (czyli do inwestycji dolicz koszt prądu)
taryfa G12w chyba najlepsza (jest jeszcze trzytaryfowa i jeśli wyłączysz koparki chyba na 3lub 6 godzin dziennie(lato/zima) to dużo taniej.
najlepszy biznes było kupić koparki w 2019r (przez 2lata dokładać do prądu) i sprzedać po wzrostach.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: adiqq » sobota, 14 sierpnia 2021, 16:35

DosiaApriori pisze: sobota, 14 sierpnia 2021, 16:11z tego co ja obserwuje to kopanie się sprowadza że jak hossa to wszystkim się opłaca na każdym sprzęcie. jak bessa to zarobisz mniej więcej na prąd. I wg mnie kopanie może mieć sens jeśli chcesz inwestować/kopać to coiny trzeba kisić do następnej hossy. (czyli do inwestycji dolicz koszt prądu)
taryfa G12w chyba najlepsza (jest jeszcze trzytaryfowa i jeśli wyłączysz koparki chyba na 3lub 6 godzin dziennie(lato/zima) to dużo taniej.
najlepszy biznes było kupić koparki w 2019r (przez 2lata dokładać do prądu) i sprzedać po wzrostach.


za dużo uproszczeń i uogólnień - nie do końca to prawda, a diabeł tkwi w szczegołach, jak zawsze
dlatego, założyłem wątek
viewtopic.php?f=120&t=32537
w którym od lipca 2019 podawałem regularnie urobek i koszty.
brak tutaj danych z początku 2019 - ale musicie mi uwierzyć na słowo - w samym dołku bessy, wychodziło +- na zero w okresie styczeń-luty 2019. I tak - był taki okres, że kopanie na starych RX było nie tyle nieopłacalne, co na 0, więć sprzedałem i kupiłem nowszy sprzęt. Teraz pewnie będzie podobnie, że nastarszy i najbardziej prądożerny sprzęt będzie nieopłacalny. Natomiast co do 30xx jestem raczej spokojny ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1032
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: zdch » sobota, 14 sierpnia 2021, 22:08

Jeśli wierzysz że moneta zyska na wartości w przyszłości - warto ją kopać już dzisiaj. Górnicy nie będą kopać jeśli im się nie opłaca w tym momencie. Nie myślą o tym jaka cena będzie za miesiąc czy rok, tylko patrzą jaka jest obecnie. Jeśli wierzysz że kurs wzrośnie, nie pytaj innych tylko zacznij kopać.

Początkujący
Posty: 1739
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: fetek » niedziela, 15 sierpnia 2021, 13:00

adiqq pisze: sobota, 14 sierpnia 2021, 09:243090 może być niezłą opcją pod inne algo...
te karty mają pamięci po obu stronach PCB, tył ma bardzo słabe chłodzenie i problemy są nawet w grach, po prostu do algo mocno eksploatujących pamięć się totalnie nie nadają. Pobór energii również nie zachęca.
kuba9449 pisze: sobota, 14 sierpnia 2021, 14:29 A kart jest w bród tylko ceny znowu podskakują.
W hurtowniach i sklepach brak, zostają jakieś ograniczone magazyny i używki, czyli gówniane wersje, których ludzie chcą się pozbyć w fajnej kasie.
adiqq pisze: sobota, 14 sierpnia 2021, 14:39przykład? 3070 bez LHR za 5200zł - czas zwrotu dla ETH przy tanim prądzie 317dni, przy drogim prądzie 332dni.....(na dzień dzisiejszy i aktualne ceny,kursy,diff itp)
na szybko patrząc to okolice 6k nawet ponad, asortyment wersji LHR jest ograniczony i cena znowu szybuje. Ja czekam na spadek cen, zorganizowałem miejsce na dodatkowe 4-5GPU i pójdę w Twoje ślady.
DosiaApriori pisze: sobota, 14 sierpnia 2021, 16:11z tego co ja obserwuje to kopanie się sprowadza że jak hossa to wszystkim się opłaca na każdym sprzęcie. jak bessa to zarobisz mniej więcej na prąd. I wg mnie kopanie może mieć sens jeśli chcesz inwestować/kopać to coiny trzeba kisić do następnej hossy. (czyli do inwestycji dolicz koszt prądu)
taryfa G12w chyba najlepsza (jest jeszcze trzytaryfowa i jeśli wyłączysz koparki chyba na 3lub 6 godzin dziennie(lato/zima) to dużo taniej.
najlepszy biznes było kupić koparki w 2019r (przez 2lata dokładać do prądu) i sprzedać po wzrostach.
bessa to najlepszy okres na kopanie, zarabiasz najwięcej i nie widzę sensu wyłączania sprzętu. Hossa to same problemy :geek:

Dodano po 2 minutach 22 sekundach:
adiqq pisze: sobota, 14 sierpnia 2021, 16:35 Natomiast co do 30xx jestem raczej spokojny
dokładnie, również mam same 30xx , cała reszta sprzedane łącznie z 5700xt

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: adiqq » niedziela, 15 sierpnia 2021, 13:38

fetek pisze: niedziela, 15 sierpnia 2021, 13:02bessa to najlepszy okres na kopanie, zarabiasz najwięcej i nie widzę sensu wyłączania sprzętu. Hossa to same problemy
To dodam jeszcze od siebie - około rok temu w kwietniu podjąłem się poskładania od zera farmy , średniej wielkości (choć to pojęcie względne) kurs ETH na tamten moment - około 180$
Pełną moc osiągneliśmy rok temu - urobku było X - 100% (w ujęciu tygodniowym). Kurs już był 360$
Na początku właściciel wychodził na zero, lub na mały minus nawet - to w olbrzymiej większości były to RX 5x0 8gb. 4 miesiące później, na początku stycznia urobek był już niższy prawie o połowę, kurs około 650$
Z czasem urobek cały czas malał - aktualnie, po EIP1559 to tylko około 18% (!) tego co było rok temu. Ale cena wzrosła z 360$ do 3200$ (już pomijam, że w międzyczasie było nawet 4400$) Mam nadzieję, że ten przykład dobrze obrazuje, dlaczego najlepsze zyski są w czasie bessy.......oczywiście, trzeba urobek przetrzymać do hossy i potem sprzedać za wielokrotnie więcej ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 147
Rejestracja: 11 marca 2021
Reputacja: 71
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: WojciechT » niedziela, 15 sierpnia 2021, 16:08

Jeżeli urobek trzeba przetrzymać do kolejnej hossy tzn. że w bessie kopanie nie jest opłacalne. Załóżmy, że teraz za prąd płacę 2500 miesięcznie, to w bessie raczej nie jest to zabawa dla człowieka pracującego na etacie +rodzina. Osobiście karty wyprzedaję na bieżąco i nie zamierzam kopać w bessie, ale jeżeli ktoś chce to robić to raczej musi mieć spore zaplecze finansowe albo kopać hobbystyczne na kilku kartach
fetek pisze: niedziela, 15 sierpnia 2021, 13:02te karty mają pamięci po obu stronach PCB, tył ma bardzo słabe chłodzenie i problemy są nawet w grach, po prostu do algo mocno eksploatujących pamięć się totalnie nie nadają. Pobór energii również nie zachęca.
Dla ludzi nie ma to znaczenia, kupują i przepłacają za wszystko co nie ma LHR.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: adiqq » niedziela, 15 sierpnia 2021, 16:21

WojciechT pisze: niedziela, 15 sierpnia 2021, 16:08Jeżeli urobek trzeba przetrzymać do kolejnej hossy tzn. że w bessie kopanie nie jest opłacalne
To nie tak, może nie do końca precyzyjnie się wyraziłem. Bez tego też jest zysk - tylko trzymanie do hossy to optymilzacja zysków. W efekcie daje to dużo większy zysk.
Oczywiście - bardzo duże znaczenie ma tutaj cena prądu w bessie...(to między innymi dlatego wymieniłem P106 którymi mógłbym jeszcze długo efektywnie kopać wymieniłem na 30xx - bo najoptymalniejsze z ekonomicznego punktu widzenia byłoby zostać na na starym ale w idealnym stanie sprzęcie - ale ja jeszcze przed rozpoczęciem hossy, myślałem już o następnej bessie i jestem do nie przygotowany....
to nic nowego...kopanie w bessie to sianie, a sprzedawanie w hossie, to zbieranie plonów ;)
Wiesz jakie mam koszty wykopania 1 ETH? W jednym w swoich wątków podaje to regularnie...rok temu koszt w sierplniu wykopania 1 ETH to było 100$, dzisiaj to około 330$. Niestety, zbyt późno zacząłem pisać w tym wątku o koszcie wykopania coinów, ale zaręczam, że wczesniej też nie kopałem na minus....
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1739
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: fetek » niedziela, 15 sierpnia 2021, 16:36

WojciechT pisze: niedziela, 15 sierpnia 2021, 16:08Jeżeli urobek trzeba przetrzymać do kolejnej hossy tzn. że w bessie kopanie nie jest opłacalne. Załóżmy, że teraz za prąd płacę 2500 miesięcznie, to w bessie raczej nie jest to zabawa dla człowieka pracującego na etacie +rodzina. Osobiście karty wyprzedaję na bieżąco i nie zamierzam kopać w bessie, ale jeżeli ktoś chce to robić to raczej musi mieć spore zaplecze finansowe albo kopać hobbystyczne na kilku kartach
podstawą tego biznesu to poduszka, która jest w stanie finansować eksploatacje. Hobby to właśnie kopanie na górce, jak Cie nie stać na utrzymanie to po co się w to bawisz?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: adiqq » niedziela, 15 sierpnia 2021, 17:04

fetek pisze: niedziela, 15 sierpnia 2021, 16:36podstawą tego biznesu to poduszka, która jest w stanie finansować eksploatacje
oczywiście...skoro w okresie hossy koszt prądu wynosi to tylko 10-15% urobku, to bardzo łatwo odłożyć sporą poduszkę nawet na dlugi okres bessy, prawda?? Trzeba "tylko" o tym wcześniej pomyśleć....
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1739
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: fetek » niedziela, 15 sierpnia 2021, 18:27


Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wchodzenie w mining TERAZ ?

Postautor: adiqq » niedziela, 15 sierpnia 2021, 18:32

a tak, właśnie miałem pisać...teraz to już wszystkie karty (nawet LHR) poszybują mocno w górę...już zresztą podrożały, bo ludzie się w końcu pokapowali, że nie samym Ethashem górnik żyje :lol:
na HiveOS nie ma jeszcze tej najnowszej wersji NB minera ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wróć do „Ogólnie o miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości