Skąd się biorą bitcoiny, które wydobywają górnicy?

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 30 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd się biorą bitcoiny, które wydobywają górnicy?

Postautor: Hacper » czwartek, 30 marca 2017, 12:42

Witam, jestem zielony w temacie bitcoin, mam portfel, i zainteresowałem się miningiem. Wiem jak to działa, że górnicy to komputery, które akceptują transakcje. Ale tak, np. ja wysyłam 0.01 BTC do kolegi. Transakcje akceptuje górnik. Mój kolega dostaje 0.01 BTC, czyli całą kwotę. To skąd się biorą bitcoiny dla górników? Słyszałem też o jakiś blokach, co to takiego?
Pozdrawiam.

Początkujący
Posty: 114
Rejestracja: 8 lutego 2015
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd się biorą bitcoiny, które wydobywają górnicy?

Postautor: wargo » czwartek, 30 marca 2017, 12:57

Podczas wydobywania bloków górnik za swoją prace otrzymuje rodzaj wynagrodzenia (nagroda podstawowa + opłaty transakcyjne z zatwierdzonych transakcji). Te monety nie biorą się z wcześniejszych przychodów. Jest to też pewien sposób dystrybucji wszystkich monet mających być w obiegu.
Blok to jednostka, w której zapisywane są transakcje, dzięki czemu można je uznać za zatwierdzone. Bloki są ze sobą powiązane (łańcuch bloków) jak i transakcje w nich zawarte, więc nie można ich ot tak podmienić.

Weteran
Posty: 2719
Rejestracja: 3 kwietnia 2014
Reputacja: 157
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd się biorą bitcoiny, które wydobywają górnicy?

Postautor: afrus » czwartek, 30 marca 2017, 13:55

https://www.bitmarket.pl/charity/
http://ethpool.pl
http://etcpool.pl
----------------------------------
Pomogłem?
ETC/ETH: 0xa2eff2cb7cdf1d98b922cffeb35ae88a691da5ef
BTC: 1Hn1wob4uDoFQSiVaUfDZiKkt29xct7YRS

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd się biorą bitcoiny, które wydobywają górnicy?

Postautor: maky » czwartek, 30 marca 2017, 14:03

Transakcje są zapisywane w blokach. Do każdego bloku jest dopisywana nagroda (to z tej nagrody pochodzą wszystkie BTC - nagrodę wydaje się i zaczyna krążyć). Co 210.000 bloków nagroda jest zmniejszana o połowę:

1 -210.000 było to 50 BTC
potem 25, potem 12,5 potem 6,25 etc

Tu znajdziesz czas do następnego zmniejszenia nagrody: http://www.bitcoinblockhalf.com/

Policzmy 210.000 * 50 daje 10.500.000 BTC (10,5 mln BTC)

Jeżeli wiesz co to jest limes to domyślasz się, że BTC nie będzie nigdy więcej niż 21 mln.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 1360
Rejestracja: 5 lutego 2013
Reputacja: 646
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd się biorą bitcoiny, które wydobywają górnicy?

Postautor: zbiges » czwartek, 30 marca 2017, 14:20

Z transcendencji, ze zsumowanego ezoterycznego ciała wszystkich okradzionych ludzi w historii świata.
Spoiler:
Wybacz @Hacper, nie bierz tego na poważnie. Bitcoiny powstają z niczego. Tak samo jak wszystkie inne pieniądze na świecie. Zresztą, bitcoin ma o wiele większe prawo do istnienia niż większość innych walut, choć nie wynika to z faktu skąd się bierze. Bitcoin, jak wszystkie inne monety jest tylko częścią umowy pomiędzy sprzedającym i kupujacym. Nie wiem ile masz lat, ale jeśli jesteś dorosły to czas najwyższy dowiedzieć się samodzielnie skąd się biorą pieniądze, bo jeśli Ty tego nie zrobisz to ktoś Cię na pewno wyedukuje, ale wtedy może to być bolesne. Tak więc, jesteś na dobrej drodze
Prawda istnieje!
Problem w tym, że ja jej nie znam :(
Nie znam jej, choć przez całe życie staram się do niej dotrzeć.
Jeśli więc chcesz skorzystać np z moich prognoz prawdopodobnego ruchu ceny, to musisz to zrobić na własną odpowiedzialność.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 30 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd się biorą bitcoiny, które wydobywają górnicy?

Postautor: Hacper » piątek, 31 marca 2017, 12:03

Ok, rozumiem. Mam jeszcze pytanie czy jeśli jeden górnik "rozbije" blok, to wszyscy, którzy akceptowali transakcje w danym bloku dostają jakiś ułamek nagrody?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 309
Rejestracja: 19 marca 2016
Reputacja: 35
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd się biorą bitcoiny, które wydobywają górnicy?

Postautor: dr_hash » piątek, 31 marca 2017, 12:30

Nie.
Jeśli jesteś jedynym właścicielem całej kopalni która rozbiła blok to dostajesz cała nagrodę dla siebie - 12,5 BTC.
Jeśli jesteś właścicielem kopalni w której inni pomagają rozbić blok to proporcjonalnie do mocy obliczeniowej dzielicie się nagrodą.

Wróć do „Ogólnie o miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość