Ile płacicie za prąd?

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Ile płacicie za prąd?

Postautor: zdzicho2000 » sobota, 1 stycznia 2022, 22:56

generalnie na całym świecie energia idzie ostro do góry, więc przy nie rosnącej cenie bitcoina moc powinna spadać

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: adiqq » niedziela, 2 stycznia 2022, 07:34

Na jakiej podstawie wyciągnąłeś takie a nie inne wnioski?
Wszystko zależy od tego jakie progi opłacalności mają dane farmy. Kiedyś pochylałem się nad tym tematem
viewtopic.php?p=627691#p627691
ale trzeba by znaleźć bardziej aktualne dane. Skoro firmom opłaca się kupować i uruchomić zamniętą elektrownię węglową, to znaczy że rentowność jest niezła. Skoro w jedynm z artykułów znalezionych przeze mnie wcześniej
https://bitcoinist.com/bitcoin-mining-p ... d-15k-btc/
ten artykuł też ciekawy
https://www.blockwaresolutions.com/rese ... g-analysis
Tylko zwróccie uwagę, jaka wtedy była cena BTC w momencie pisania tego artykułu...a jak jest teraz...I chyba wyszła kolejna generacja maszyn wydobywczych które mają lepszą rentowność.
Ja bym nie wyciągał tak daleko idących wniosków...
z ciekawości sprawdziłem - staruteńkie S9 są nieopłacalne nawet przy tych cenach...za to S17 radzą sobie całkiem nieźle - tak na szybko rentowność wyszła mi porównywalna do miningu GPU (porównywałem ze sprzętem który kupiłbym za podobną cenę) czyli świetnie.
a S19? - dużo lepiej, choć jest rzecz jasna sporo droższy.
Dopiero spadek cen Bitka może to zmienic, póki ceny są na takich poziomach, to obstawiam, że mining będzie się mieć dobrze. Tak BTC jak i GPU (tyle, że w przypadku GPU mieczem Damoklesa jest POS)

Dodano po 1 minucie 24 sekundach:
Coś czuję, że jak będzie bessa, to trzeba będzie zanabyć jakieś antminery.. ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: mecenas » niedziela, 2 stycznia 2022, 15:26

:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: tonyxxl » niedziela, 2 stycznia 2022, 16:13

Mamy walke polityczną na rynku surowców energetycznych, z tego co wiem to zemsta za Nord stream2 i rosyjski car próbuje wszystkiego co mu zostało aby zachód się ugiął, za gazem idą wszystkie inne surowce alternatywne, minie zima, spadnie popyt, wzrosną zapasy to i ceny wrócą do normy. Ale cena prądu i tak zostanie, 20% podwyżki było do przewidzenia.
https://www.wnp.pl/gazownictwo/ue-ekspe ... 23138.html

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: fetek » niedziela, 2 stycznia 2022, 18:29

mecenas pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 15:26
co to za stek bzdur... co z tego że mamy dużo węgla jest on strasznie głęboko, taniej wychodzi import węgle z drugiego końca świata czy od nieszczęsnej Rosji, jakościowo nasz węgiel również nie urywa. Pozostanie przy węglu jest niemożliwe, większość ceny to konsekwencje klimatyczne czyli haracz do EU. Dalej nawet nie oglądałem.

wodór nisko emisyjny ? przecież proces produkcji to jeden wielki generator CO2 i potężny wyzysk energetyczny.
tonyxxl pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 16:1320% podwyżki było do przewidzenia.
dla taryfy G a biznes ?

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: krystian » niedziela, 2 stycznia 2022, 19:06

@fetek
Dokładnie.
Polski węgiel głównie wydobywany szybowo nie ma szans cenowo z węglem wydobywanym odkrywkowo lub upadowo. Jeśli chcemy taniego węgla, musimy go importować.

Energia elektryczna dla firm wzrosła o ponad 100%, ceny gazu ziemnego o ok. 200%. Wiekszość firm nie zakontraktowała energii/gazu na cały rok, będą jechać spocie, aż ceny się nie ustabilizują.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: fetek » niedziela, 2 stycznia 2022, 19:08

krystian pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 19:06aż ceny się nie ustabilizują.
odpalą NS2 i będzie git.. do pierwszego nieporozumienia.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: adiqq » niedziela, 2 stycznia 2022, 19:34

krystian pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 19:06Dokładnie.
Polski węgiel głównie wydobywany szybowo nie ma szans cenowo z węglem wydobywanym odkrywkowo lub upadowo. Jeśli chcemy taniego węgla, musimy go importować.
nie oglądaliście całości - wyraźnie jest mowa o zgazowywaniu węgla który zalega głęboko. I to tutaj chodzi - były niesmiałe próby rozwoju tej technologii, ale przeszło bez echa. Po pojedynczych eksperymentach temat nie był kontynuowany.
Co do węgla wydobywanego szybowo - też nie do końca jest tak jak piszesz - w realiach które teraz są wygląda to nieco inaczej...a zupełnie inaczej wyglądałaby opłacalność wydobycia po zmianie właściciela - tutaj ma 100% racji. Nowemu właścicielowi na pewno by się opłaciło. Zakład?
Nie znam sprawy od strony technicznej (w kwestii zgazowywania węgla) - ale od strony politycznej gość może mieć sporo racji.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: krystian » niedziela, 2 stycznia 2022, 20:18

adiqq pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 19:34 zupełnie inaczej wyglądałaby opłacalność wydobycia po zmianie właściciela

Tu się zgadzam. Prywatny właściciel oraz ograniczenie roli związków to klucz do przedłużenia życia kopalni.
Mamy na śląsku jedną prywatną kopalnie "Silesia", która mimo nikłego wsparcia Państwa, jako tako sobie radzi (w czasię pandemii, gdy ceny pali szorowały po dnie, prawie upadli). Natomiast niektórzy twierdzą, że prywatne kopalnie prowadzą wydobycie "rabunkowo". Wydobywają jedynie "żyły" o wyższych parametrach energetycznych, a resztę omijają (bezpowrotnie).

To co napisałem wyżej oraz wcześniej dotyczy oczywiście węgla energetycznego, innym tematem jest węgiel koksujący (Bogdanka, JSW) który jest produktem strategicznym dla UE i nikt nie myśli o zamykaniu tych kopalni. Węgiel ten jest również bardziej rentowny.

Co do zgazowywania węgla, były i są prowadzone badania, niestety ta technologia jest bardzo droga, gaz wydobywany tą metodą jest po prostu 2-3 razy droższy od gazu wydobywanego tradycyjnie lub łupkowego z USA. Nikt tego głośno nie mówi, bo rząd łoży sporo kasy na badania.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: adiqq » niedziela, 2 stycznia 2022, 20:23

krystian pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 20:18Natomiast niektórzy twierdzą, że prywatne kopalnie prowadzą wydobycie "rabunkowo". Wydobywają jedynie "żyły" o wyższych parametrach energetycznych, a resztę omijają (bezpowrotnie).
Teoretycznie jest to możliwe przy biernej postawie lokalnego OUG zatwierdzającego Plan Ruchu ZG. W praktyce mało prawdopodobne na dzień dzisiejszy.
To już chyba bardziej rabunkowa gospodarka była za komuny, gdy wybierało się co lepsze pokłady a nikt nie przejmował się gospodarką złożem.
krystian pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 20:18Co do zgazowywania węgla, były i są prowadzone badania, niestety ta technologia jest bardzo droga, gaz wydobywany tą metodą jest po prostu 2-3 razy droższy od gazu wydobywanego tradycyjnie lub łupkowego z USA. Nikt tego głośno nie mówi, bo rząd łoży sporo kasy na badania.
jesteś pewny, żę dalej łoży na te badania? Bo dawno nic mi w temacie nie migło przed oczami....ja mam wrażenie, że całkowicie temat został zarzucony...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: krystian » niedziela, 2 stycznia 2022, 20:47

adiqq pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 20:23Teoretycznie jest to możliwe przy biernej postawie lokalnego OUG zatwierdzającego Plan Ruchu ZG. W praktyce mało prawdopodobne na dzień dzisiejszy.
To już chyba bardziej rabunkowa gospodarka była za komuny, gdy wybierało się co lepsze pokłady a nikt nie przejmował się gospodarką złożem.

Trochę może przesadziłem z tym stwierdzeniem. W każdym razie te kopalnie które ktoś chce ponownie otworzyć lub chciał przejąć to kopalnie o łatwiejszych warunkach geologicznych oraz lepszym węglu. Część kopalni, bez względu na zarządzanie, nie będzie rentowna. No chyba, ze obecne ceny węgla się utrzymają, ale to raczej niemożliwe.
No i osobny temat to duży sprzeciw lokalnych społeczności. Niedawno w Imielinie mieszkańcy skutecznie sprzeciwili się eksploatacji nowego złoża. Podobnie było w Mysłowicach. To coś nowego, bo zwykle na śląsku ludzie sympatyzowali z górnictwem.

Co do zgazowywania. Co jakiś czas słychać o badaniach na AGH lub polsl, kiedy jeszcze utrzymywałem kontakt z kumplami z uczelni, bardzo sobie chwalili granty. W ostatnich latach (do 2021) ceny gazu i ropy były wyjątkowo niskie, zgazowywanie nie miało kompletnie sensu. Przy obecnych cenach mediów na giełdach, miałoby to jakiś sens, ale ceny muszą spaść (są nierealnie wysokie).

Wygadany
Posty: 670
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: kuba9449 » poniedziałek, 3 stycznia 2022, 05:51

fetek pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 18:30 co z tego że mamy dużo węgla jest on strasznie głęboko, taniej wychodzi import węgle z drugiego końca świata czy od nieszczęsnej Rosji
Taniej przez chorą politykę, gdyby ktoś normalny zarządzał wydobyciem węgla było by to nieporównywalnie bardziej opłacalne.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: fetek » poniedziałek, 3 stycznia 2022, 12:32

krystian pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 20:18Co do zgazowywania węgla, były i są prowadzone badania, niestety ta technologia jest bardzo droga, gaz wydobywany tą metodą jest po prostu 2-3 razy droższy od gazu wydobywanego tradycyjnie lub łupkowego z USA. Nikt tego głośno nie mówi, bo rząd łoży sporo kasy na badania.
EU nie akceptuje wodoru z węgla, pamiętam kiedyś dużo o tym mówiono a teraz totalna cisza.
kuba9449 pisze: poniedziałek, 3 stycznia 2022, 05:51 Taniej przez chorą politykę, gdyby ktoś normalny zarządzał wydobyciem węgla było by to nieporównywalnie bardziej opłacalne.
weź Ty najpierw sprawdź podstawy a potem pomyśl.
krystian pisze: niedziela, 2 stycznia 2022, 20:18Mamy na śląsku jedną prywatną kopalnie "Silesia", która mimo nikłego wsparcia Państwa, jako tako sobie radzi (w czasię pandemii, gdy ceny pali szorowały po dnie, prawie upadli).
chyba nie bardzo skoro w 2019 roku ponad 1 miliard na minusie, 2020 nie był nic lepszy a potem kopalnia została sprzedana w sumie za śmieszne pieniądze (19mln).

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: adiqq » poniedziałek, 3 stycznia 2022, 16:22

Nie jestem tego taki pewny - szczególnie w ostatnim czasie. Słyszałem różne plotki....prawda jest taka, że teraz węgiel zza granicy drogi, a ten krajowy kupują po cenach zakontraktowanych dawno temu - więc pewnie jak tylko mogą, to kupują ile się da na rynku krajowym.
Ale ciężko tutaj dotrzeć do wiarygodnych informacji.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: fetek » poniedziałek, 3 stycznia 2022, 22:03

moje dane są bodajże z listopada, dzisiaj wszystko może być inaczej.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: fetek » czwartek, 6 stycznia 2022, 12:44

Można usunąć.

BTW: Fajnie jakby moderator informował innych że post jest edytowany i z grubsza traci sens.

Początkujący
Posty: 129
Rejestracja: 2 marca 2017
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: caps89 » poniedziałek, 24 stycznia 2022, 23:47

@adiqq
Cześć
Ty kiedyś robiłeś takie wyliczenia. Od ilu % opłaca się zmienić taryfę na G12W? U mnie wychodzi 60% poza szczytem i 40% w szczycie, już prawie rok temu zmieniłem na g12w i nie żałuję, średni koszt kilowata w totalu to 60 groszy, ale od ilu % w ogóle warto myśleć nad zmianą z g11 na g12w? wiadomo że powyżej 50% to na pewno warto ale coś kiedyś pisałeś o 30%.

Początkujący
Posty: 102
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: malpitrzon » wtorek, 25 stycznia 2022, 00:02

Mnie Innogy (aktualnie eOn) męczyło swego czasu w każdy możliwy sposób (ulotki, maile, portal klienta WWW) abym tylko podpisał aneks do umowy, co przez baaardzo długi czas miałem gdzieś. No ale w końcu podpisałem. Prąd, jego dystrybucja, jakaś tam opłata miesięczna... w sumie wychodziło mnie jakieś 69-70 gr/kWh. Jakie było moje zdziwienie niedawno gdy wyjąłem list ze skrzynki. Najpierw poinformowali mnie, że prąd drożeje od nowego roku a następnie napisali, że aneks mnie chroni przed takimi podwyżkami przez cały okres (czyli 3 lata). Więc do 22 lipca 2023 płacę po staremu!!! Farcik!

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: tonyxxl » wtorek, 25 stycznia 2022, 05:16

malpitrzon pisze: wtorek, 25 stycznia 2022, 00:02Najpierw poinformowali mnie, że prąd drożeje od nowego roku a następnie napisali, że aneks mnie chroni przed takimi podwyżkami przez cały okres (czyli 3 lata). Więc do 22 lipca 2023 płacę po staremu!!! Farcik!
Pierwsze słyszę żeby sprzedawca gwarantował cenę na 3 lata...ale może poszli va bank żeby nałapać klientów? nie wiem, nie czytałem tego aneksu, jak byś mógł to weź go wklej jakoś albo linka jakiegoś daj do formularza, ofc bez danych osobowych. Poza tym za dystrybucję i tak masz podwyżkę, także nie do końca po staremu będzie.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile płacicie za prąd?

Postautor: adiqq » wtorek, 25 stycznia 2022, 06:03

caps89 pisze: poniedziałek, 24 stycznia 2022, 23:47 @adiqq
Cześć
Ty kiedyś robiłeś takie wyliczenia. Od ilu % opłaca się zmienić taryfę na G12W? U mnie wychodzi 60% poza szczytem i 40% w szczycie, już prawie rok temu zmieniłem na g12w i nie żałuję, średni koszt kilowata w totalu to 60 groszy, ale od ilu % w ogóle warto myśleć nad zmianą z g11 na g12w? wiadomo że powyżej 50% to na pewno warto ale coś kiedyś pisałeś o 30%.
Podaj ceny w G11 i T1,T2 w G12w (razem dystrybucją i stawka jakościową) to przeliczę, żaden problem. Zawsze są różne wyniki w zależności jakie da ceny

Dodano po 4 minutach 40 sekundach:
tonyxxl pisze: wtorek, 25 stycznia 2022, 05:16
malpitrzon pisze: wtorek, 25 stycznia 2022, 00:02Najpierw poinformowali mnie, że prąd drożeje od nowego roku a następnie napisali, że aneks mnie chroni przed takimi podwyżkami przez cały okres (czyli 3 lata). Więc do 22 lipca 2023 płacę po staremu!!! Farcik!
Pierwsze słyszę żeby sprzedawca gwarantował cenę na 3 lata...ale może poszli va bank żeby nałapać klientów? nie wiem, nie czytałem tego aneksu, jak byś mógł to weź go wklej jakoś albo linka jakiegoś daj do formularza, ofc bez danych osobowych. Poza tym za dystrybucję i tak masz podwyżkę, także nie do końca po staremu będzie.
Były takie taryfy z gwarancją, sam taka kiedyś miałem...teraz w tauron trochę ludzi w balona robi, bo masz gwarancję stałego rabatu, co ludzie mylą z gwarancją ceny która była kiedyś 😉
Kiedyś, czyli w czasach jak surowce taniały...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wróć do „Ogólnie o miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości