Śmierć właściciela portfela. Co z bitcoinami?

Rozmowny
Posty: 95
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Śmierć właściciela portfela. Co z bitcoinami?

Postautor: Pola » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 13:07

Czy zastanawialiście się co się stanie z naszymi bitcoinami po naszej śmierci? Co zrobić, aby portfel podlegał spadkobraniu? A co z bitcoinami na giełdach? Oczywiście, nie planuję szybko umierać, ale nigdy nie wiadomo co czyha za rogiem...
Nie przeczytałeś(łaś) regulaminu? Nie rozumiesz go? Nie akceptuj! LUDZIE, CZYTAJCIE REGULAMINY.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Śmierć właściciela portfela. Co z bitcoinami?

Postautor: prezes » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 13:26

Tak jak z kasą w bankach, przeważnie ktoś się nimi zaopiekuje jak nikt się nie zgłosi
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Śmierć właściciela portfela. Co z bitcoinami?

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 14:06

Klucze prywatne do adresów i hasła do kantorów wydrukowane i zamknięte w banku.
Albo testament i aktualizować te dane na bieżąco ;]
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Posty: 4337
Rejestracja: 29 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Śmierć właściciela portfela. Co z bitcoinami?

Postautor: lenny » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 15:10

W testamencie wpisać hasło do jakiegoś lockera np. DropBox, Gmail i kilku innych, w każdym żeby była ta sama kopia danych i kluczy do adresów, w razie gdyby któreś firmy zakończyły prowadzenie usługi.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1495
Rejestracja: 7 czerwca 2011
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Śmierć właściciela portfela. Co z bitcoinami?

Postautor: Przemo » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 17:39

Ja trzymam kopie portfela i danych do mtgoxa w dwóch miejscach, moja najbliższa osoba z rodziny wie gdzie. Hasłem jest pewna fraza, którą znamy i wiedzą że takie jest hasło do portfela.
I szczerze to mam głęboko gdzieś testament, do testamentu zawsze się ktoś dossie i nie mogę liczyć w tym kraju na uszanowanie mojej woli.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 4
Rejestracja: 15 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Warszawa

Śmierć właściciela portfela. Co z bitcoinami?

Postautor: Grand Cherokee » piątek, 16 marca 2018, 21:33

Cześć wszystkim, wątek z cyklu niewiarygodne czy jest tu osoba która odziedziczyła portfel bitcoina ? Załóżmy sytuację w której ktoś zostawia ci w formie testamentu poświadczonego notarialnie czyt. ostatni swój cały majątek w tej sytuacji BTC (wiesz że dużo, ale nie ujawniony w dokumencie) osoba z grupy III czyli obca darczyńcy. W jaki sposób sąd obliczy podatek? czy podatnik jest zobowiązany do ujawnienia wartości btc z całego portfela czy ograniczyć się do kwoty wolnej od podatku? Jest tylko małe ale, osoba chce wypłatę kilku BTC bo ma kaprys. Transze w kilka mc czy jednorazowo? Nie prowadzi działalności i nie pracuje. Kto ma pomysł?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Śmierć właściciela portfela. Co z bitcoinami?

Postautor: benq » piątek, 16 marca 2018, 21:39

@Grand Cherokee, Ale ty pytasz jaki podatek powinieneś zapłacić, czy jak masz obejść prawo? Bo od tego zależy, jakiej odpowiedzi się doczekasz :P

EDIT:
@Grand Cherokee, Nie jestem specem od prawa spadkowego - jeśli jakiś tu jest, to niech się wypowie.
Generalnie cytując:
"Do spadku należą także: prawo pierwokupu lub odkupu, autorskie prawa majątkowe, prawo do patentu, obligacje, prawa i obowiązki wspólników spółek osobowych, udziały i akcje spółek kapitałowych (chyba że z treści umów lub statutów wynikają ograniczenia) i w zasadzie także prawa i obowiązki wynikające z umowy przedwstępnej."
Oczywiście (jak na razie) kryptowaluty nie są uwzględnione w ustawie - co nie zwalnia od zapłacenia podatku, tak jak od różnych instrumentów finansowych.
Jeżeli odziedziczenie spadku nastąpi w przedstawionym przez ciebie scenariusz, według mnie nie ma możliwości uniknięcia podatku.
Natomiast ja osobiście, zamiast zapisywać komuś krypto w formie spadku, wolałbym zapisać komuś segregator, w którym znajdowałyby się klucze prywatne/ portfele sprzętowe. A co kto zrobi z kluczami/portfelami po odziedziczeniu i czy się z tego rozliczy, to już będzie jego sprawa ;)
Ostatnio zmieniony piątek, 16 marca 2018, 21:56 przez benq, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 4
Rejestracja: 15 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Warszawa

Śmierć właściciela portfela. Co z bitcoinami?

Postautor: Grand Cherokee » piątek, 16 marca 2018, 21:42

nie płacić podatku :D

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 86
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 62
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Śmierć właściciela portfela. Co z bitcoinami?

Postautor: Piffinator64 » piątek, 16 marca 2018, 22:54

@Grand Cherokee, najlepiej sprzedać w taki sposób, by do wymuszenia nie doszło. A grup, od których mógłbyś się wymuszenia spodziewać, w ogóle nie informować.

Kantory, maszyny do wymian (tzw. bitomaty) czy handel bezpośredni za gotówkę to rozsądny wybór. Przy zachowaniu środków ostrożności.

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości