Linux na osobnym laptopie przeznaczonym wyłącznie do transakcji kryptowalut

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 stycznia 2024
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Linux na osobnym laptopie przeznaczonym wyłącznie do transakcji kryptowalut

Postautor: PwLc30v5 » środa, 24 stycznia 2024, 02:56

Witam.

Zwracam się z prośbą o poradę w kwestii Linux'a i jego dystrybucji.
Zważywszy na fakt, że chciałbym podnieść bezpieczeństwo w poruszaniu się po świecie transakcji kryptowalut chce wygospodarować nowego laptopa przeznaczonego wyłącznie do wyżej wymienionego celu.
Byłby to nowy laptop bez oryginalnie wgranego oprogramowania z docelowo zainstalowanym Linuxem. Moje pytanie brzmi czy jest sens z punktu bezpieczeństwa pakować się w Linuxa przez osobę, która miała tylko małą styczność i to dawno z linuxem? Z tego co się dowiedziałem to niby jest, ale chciałbym się dowiedzieć jak widzą mój przypadek doświadczeni "gracze".
W kwestii wyboru dystrybucji to myślałem o Linux Ubuntu ze względu na przyjazność dla początkujących w tym świecie. Co prawda trafiłem na wątek o rzekomym zbieraniu informacji i przesyłaniu ich Amazonowi (jakaś personalizacja reklam, jeśli mnie pamięć nie myli, coś takiego) i troszeczkę mnie to wpędziło w zakłopotanie.

Może ktoś podpowie jak można się w miarę możliwości zabezpieczyć pod kątem sprzętowym, przez osobę która niezbyt siedzi w temacie.

Pozdrawiam 8-)

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Linux na osobnym laptopie przeznaczonym wyłącznie do transakcji kryptowalut

Postautor: ikswodnal » środa, 24 stycznia 2024, 09:07

PwLc30v5 pisze: środa, 24 stycznia 2024, 02:56Moje pytanie brzmi czy jest sens z punktu bezpieczeństwa pakować się w Linuxa przez osobę, która miała tylko małą styczność i to dawno z linuxem?
Moim zdaniem - z punktu widzenia informatycznego ignoranta nie ma sensu.
Jestem przewrażliwiony w sprawach bezpieczeństwa. X lat temu zainstalowałem Linuxa na laptopie przeznaczonym tylko do tworzenia paper walletów. Wtedy zainstalowałem też portfele do Bitcoin Cash do BCH i Electrum do BTC. Laptop jest odłączony na stałe od internetu. Dzisiaj wykorzystuję tego laptopa- 1 raz w roku do tworzenia paper walletów na prezenty BTC. Raz wykorzystałem do stworzenia portfela Electrum dla projektu Emerytura+Bitcoin+Blockchain tylko w celu spisania 12 słów ziarna i 10 adresów po czym ten portfel zlikwidowałem - mimo że laptop był odłączony od internetu. To się sprawdza.
Problemem było, że wersja Electrum była stara 3.2.xxx (?). Według jednego z pionierów Bitcoina starsze wersje (niż moja) portfela Electrum mają jakiś błąd. No ale instalacja najnowszej wersji Electrum mnie przerosła :-(.
Konkludując - osobny Laptop do kryptowalut (BTC) tak, ale nie w Linuxie, lepiej z Windowsem mimo mankamentów z coraz bardziej skomplikowanymi wersjami.

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości