Powiązanie tranzakcji przychodzących i wychodzących

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Powiązanie tranzakcji przychodzących i wychodzących

Postautor: alex123 » niedziela, 16 stycznia 2022, 14:46

1. Mam jeden portfel bitocin. Gdy chcę aby ktoś wysłał przelew do mnie, generuje sobie adres i wysyłam tej osobie.
Mogę potem wygenerować, kolejny - inny adres i wysłać komuś innemu. Czy obie te tranzakcje można powiązać z konkretnym portfelem? Jeśli tak to w jaki sposób?

2. I sytuacja odwrotna. Jeśli wysyłam do kogoś bitcoiny, to już nie generuje nic tylko po prostu wysyłem je na dany adres.
Następnie wysyłam znowu - do kogoś innego - na inny adres. Czy te osoby widzą jakiś mój "ogólny" adres portfela i można powiązać te transakcje i jakoś sprawdzić, że były wysłane z tego samego portfela?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Powiązanie tranzakcji przychodzących i wychodzących

Postautor: maky » niedziela, 16 stycznia 2022, 16:27

alex123 pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 14:461. Mam jeden portfel bitocin. Gdy chcę aby ktoś wysłał przelew do mnie, generuje sobie adres i wysyłam tej osobie.
Mogę potem wygenerować, kolejny - inny adres i wysłać komuś innemu. Czy obie te tranzakcje można powiązać z konkretnym portfelem? Jeśli tak to w jaki sposób?

Tak, jeżeli w przyszłości wydasz te dwa inputy w jednej transakcji.

Dodano po 2 minutach 44 sekundach:
alex123 pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 14:462. I sytuacja odwrotna. Jeśli wysyłam do kogoś bitcoiny, to już nie generuje nic tylko po prostu wysyłem je na dany adres.
Następnie wysyłam znowu - do kogoś innego - na inny adres. Czy te osoby widzą jakiś mój "ogólny" adres portfela i można powiązać te transakcje i jakoś sprawdzić, że były wysłane z tego samego portfela?

Jeżeli wysyłasz z jednego adresu to jest to oczywiste. Widzą stan tego adresu.
Jeżeli w przyszłości wydasz z tego adresu razem z innym adresem to powstanie połączenie, które powie im że te dwa adresy są twoje.
Dawno, dawno temu napisałem skrypt, który analizował transakcje i podawał pewne i prawdopodobne adresy czyjegoś portfela. Był tu wątek na ten temat.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Powiązanie tranzakcji przychodzących i wychodzących

Postautor: alex123 » niedziela, 16 stycznia 2022, 22:12

maky pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 16:30Tak, jeżeli w przyszłości wydasz te dwa inputy w jednej transakcji.
Dzięki za info, ale jestem laikiem i nie do końca to rozumiem.
Jeśli np. mam 5 wplywow na jeden adres, 5 na drugi i 5 na trzeci i załóżmy że chce to wypłacić np. w bitomacie (ale nie całość) to da się to wszystko połączyć ?
maky pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 16:30Jeżeli wysyłasz z jednego adresu to jest to oczywiste. Widzą stan tego adresu.
Chyba w odróżnieniu do odbierania bitcoin (gdzie generuje sobie różne adresy), przy wysyłce nie da się zdefiniować adresów (electrum)? Wysłka następuje zawsze z tego samego "adresu". Ale co jest tym adresem? Zakodowany klucz prywatny portfela? Rozumiem, że nie da się tego zmienić na danym portfelu i zawsze jest to gdzieś widoczne w szczegółach transakcji?
maky pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 16:30 Jeżeli w przyszłości wydasz z tego adresu razem z innym adresem to powstanie połączenie, które powie im że te dwa adresy są twoje.
To też brzmi dla mnie dość enigmatycznie:) Co znaczy "wydać z jednego adresu razem z innym" ?
maky pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 16:30Dawno, dawno temu napisałem skrypt, który analizował transakcje i podawał pewne i prawdopodobne adresy czyjegoś portfela. Był tu wątek na ten temat.
Super :) Może się gdzieś do tego dokopię, ale mniemam, że musi być mnóstwo globalnych narzędzi online, które działają identycznie. Mogę prosić o jakiś namiar, lub jak tego szukać?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Powiązanie tranzakcji przychodzących i wychodzących

Postautor: maky » niedziela, 16 stycznia 2022, 22:54

alex123 pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 22:12Jeśli np. mam 5 wplywow na jeden adres, 5 na drugi i 5 na trzeci i załóżmy że chce to wypłacić np. w bitomacie (ale nie całość) to da się to wszystko połączyć ?

Jeżeli wypłacisz z każdego z osobna to nie.

Dodano po 1 minucie 49 sekundach:
alex123 pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 22:12Wysłka następuje zawsze z tego samego "adresu".

Wysyłka z portfela następuje z tych adresów, które mają dodatnie salda. Reszta zostaje przelana na kolejny adres portfela. W niektórych portfelach możesz wybrać, które adresy mają być użyte.

Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
alex123 pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 22:12Co znaczy "wydać z jednego adresu razem z innym" ?

Jeżeli na adrsie a1 masz 1 BTC a na adresie a2 masz 3 BTC a chcesz wydać 3,5 BTC to adres a1 daje 1 BTC, adres a2 daje 3 BTC a na adres a3 jest przelewana reszta 0,5 BTC.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Powiązanie tranzakcji przychodzących i wychodzących

Postautor: alex123 » poniedziałek, 17 stycznia 2022, 13:24

maky pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 22:58Wysyłka z portfela następuje z tych adresów, które mają dodatnie salda. Reszta zostaje przelana na kolejny adres portfela. W niektórych portfelach możesz wybrać, które adresy mają być użyte.
Czyli wysyłka następuje z wcześniej wygenerowanych adresów przychodzących. Dzięki za wyjaśnienie :)

Rozumiem z tego co napisałeś, że w żaden sposób nie da się sprawdzić innych adresów danego portfela, jeśli ktoś zna choć jeden z nich ?

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 30 października 2021
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Powiązanie tranzakcji przychodzących i wychodzących

Postautor: czarekk » poniedziałek, 17 stycznia 2022, 20:11

Jak chcesz wypłacać w miarę anonimowo korzystaj z mikserów (tumblerów) bitcoina. Wysyłasz z twojego portfela -----> mikser -----> nowy adres w innym portfelu ------> bitomat
Polecam blender io którego można używać nawet z torem

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Powiązanie tranzakcji przychodzących i wychodzących

Postautor: alex123 » poniedziałek, 17 stycznia 2022, 20:23

Czy CoinJoin nie jest lepszym rozwiązaniem?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Powiązanie tranzakcji przychodzących i wychodzących

Postautor: garlonicon » poniedziałek, 17 stycznia 2022, 22:11

Jest, ponieważ w przypadku CoinJoin płatność przechodzi w całości lub w ogóle. W przypadku taproota jest jeszcze ciekawiej, bo nie wiadomo, czy jeden adres należy do jednej osoby, czy też jest tam jakiś multisig. Natomiast miksery mają to do siebie, że na przykład taki ChipMixer wymaga zaufania, bo powierzasz im swoje monety i otrzymujesz ich klucze prywatne, co oznacza, że można się kiedyś na to nadziać.

Istnieje całkiem sporo sposobów, aby tak czy inaczej zmiksować swoje monety niejako "przy okazji". Jest też coś takiego, jak "deniability": jak masz wiele dobrze zrobionych transakcji do samego siebie, to ktoś może myśleć, że monety zmieniły właściciela, podczas gdy nadal są w rękach tej samej osoby. Można też wykorzystywać systemy śledzące w ten sposób, że się celowo robi transakcję tak, aby taki system myślał, że wie, co się stało: na przykład ktoś zakłada, że równa kwota jest płatnością, więc można samemu sobie przesłać okrągłą sumę i w ten sposób wprowadzić taki system w błąd. Podobnie z typami adresów, ustalaniem, gdzie się podziała reszta, i tak dalej. Nieraz widziałem swoje transakcje, gdzie taki system kompletnie błędnie pokazywał moją resztę albo zgadywał, które monety są moje i wskazywał te, których nigdy nie miałem.

Górnicy mogą też wykorzystywać opłaty od transakcji do miksowania: myślisz, że opłaty są wysokie, a prawda może być taka, że to górnik sam dołączył swoją transakcję we własnym bloku i wyprowadził jakąśtam kwotę przez transakcję coinbase. Lightning Network to też ciekawy mikser: otwierasz kanał, zamieniasz monety z kimś innym z kompletnie innego kanału i go zamykasz. Nie mówiąc już o tym, że w nowszych wersjach LN pojawiają się koncepcje w stylu trasowania cebulowego znanego z Tora: węzły z kanałami pośrednimi nie muszą kompletnie wiedzieć, skąd dokładnie, dokąd i jaka kwota przepływa (zwłaszcza gdy ma płynąć partiami i po trochu w każdym kanale), jedynie nadawca i odbiorca muszą to policzyć i musi im się to zgodzić, reszta może mieć takie kwoty, jakie akurat będą pasować, aby to zbilansować po swojej stronie.

Oprócz tego moje własne transakcje ode mnie do mnie były wykrywane jako CoinJoin. Jest też PayJoin, gdzie jednocześnie komuś płacisz. Jedna transakcja może robić wiele rzeczy: możesz jednocześnie zbierać drobnicę, płacić komuś za coś i miksować resztę.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Powiązanie tranzakcji przychodzących i wychodzących

Postautor: alex123 » czwartek, 20 stycznia 2022, 16:34

Dzięki @garlonicon za wyczerpującą odpowiedź!
garlonicon pisze: poniedziałek, 17 stycznia 2022, 22:11Nieraz widziałem swoje transakcje, gdzie taki system kompletnie błędnie pokazywał moją resztę albo zgadywał, które monety są moje i wskazywał te, których nigdy nie miałem.

garlonicon pisze: poniedziałek, 17 stycznia 2022, 22:11Oprócz tego moje własne transakcje ode mnie do mnie były wykrywane jako CoinJoin.
Możesz podać jakiś przykład takiego system?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Powiązanie tranzakcji przychodzących i wychodzących

Postautor: garlonicon » czwartek, 20 stycznia 2022, 18:49

Możesz podać jakiś przykład takiego system?
Chociażby to, co widać na stronie blockchair.com, na przykład coś takiego: https://blockchair.com/bitcoin/privacy- ... c8ac4e2974

Czy w tej transakcji rzeczywiście płatność następuje z adresów Segwit na adres P2SH? Niekoniecznie. To jest jedynie to, co typowa analiza transakcji wskazuje, ale to nie musi być wcale prawdą.

Albo coś takiego: https://blockchair.com/bitcoin/privacy- ... 8893606cc3

Czy w tej transakcji występuje CoinJoin? Nie wiadomo, równie dobrze jedna osoba mogła sama do siebie coś takiego przesłać.

Co do systemów, to na niektórych stronach są różne wskaźniki, które próbują grupować strony transakcji i ustalić, kto do kogo coś przesyła. W praktyce można jednak taki system oszukać, jeśli się umiejętnie zrobi transakcję tak, aby celowo łapała się w jakieś kryteria i prowadziła do błędnych wniosków.

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości