Zabezpieczenie danych osobowych, weryfikacja KYC

zx3
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 7 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zabezpieczenie danych osobowych, weryfikacja KYC

Postautor: zx3 » niedziela, 7 lutego 2021, 12:58

Cześć, jestem totalnym nowicjuszem jeśli chodzi o btc i chciałbym zacząć od giełdy (BitBay). Ogólnie już dawno bym założył konto, ale wstrzymują mnie te całe porcedury KYC/AML przesyłanie szczegółowych danych osobistych i skanu dokumentów... Niby firma gwarantuje szyfrowanie tych danych itd, ale mimo wszystko człowiek się jakoś boi.

Chciałbym się spytać czy są jakieś sensowne sposoby na zabezpieczenie danych lub co może wy stosujecie? Sporo się naczytałem o jakichś usługach typu BIK itd, ale mimo wszystko przed zakupem tv, wzięciu chwilówki, wykupieniu abonamentu komórkowego, czy nawet założeniu konta bankowego na moje dane, aby potem zrobić przelew weryfikacyjny i aktywować jakąś usługę (wiem, panikuje, ale scenariusz jak najbardziej możliwy) to raczej nie ochroni.

Miałem nawet taką myśl, że ewentualnym zabezpieczeniem od chwilówki mogłoby być przesłanie ok 50-70% środków z banku na konto kogoś innego (zaufanej osoby oczywiście) - żeby obniżyć zdolność ,,pożyczkową", ale nie wiem jak to wygląda, czy wszyscy pożyczkodawcy weryfikują w ogóle coś takiego jak ilość środków na naszym koncie jak w przypadku kredytu i czy możliwe byłoby wzięcie pożyczki np na 100% wartości środków na naszym koncie?

I jeszcze jedna myśl, czy wkładając pieniądze na lokatę można w ten sposób ,,zamrozić część środków", co również obniżałoby naszą ,,zdolnośc pożyczkową" - przykładowo: mam 10k pln na lokacie, 3k pln na rachunku bankowym, czy mógłbym wziąć pożyczkę np na 5k pln?

Co z naszymi danymi w trakcie upadłości giełdy?

Czy może dać sobie spokój z zakładaniem konta na giełdzie?

Niech ktoś mądrzejszy ode mnie się wypowie

Wiem, że pytania jak i obawy są abstrakcyjne, ale no cóż, myślę, że dane osobowe w niewłaściwych rękach to mocna broń.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Zabezpieczenie danych osobowych, weryfikacja KYC

Postautor: ekonokomik » niedziela, 7 lutego 2021, 13:41

zx3 pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 12:58Chciałbym się spytać czy są jakieś sensowne sposoby na zabezpieczenie danych lub co może wy stosujecie?


Nie, nie ma. Właściwie rozsądnym jest przyjąć, że jeśli wysyłasz do kogoś skan dokumentu, to tak jakbyś upubliczniał to zdjęcie.
zx3 pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 12:58Sporo się naczytałem o jakichś usługach typu BIK itd, ale mimo wszystko przed zakupem tv, wzięciu chwilówki, wykupieniu abonamentu komórkowego, czy nawet założeniu konta bankowego na moje dane, aby potem zrobić przelew weryfikacyjny i aktywować jakąś usługę (wiem, panikuje, ale scenariusz jak najbardziej możliwy) to raczej nie ochroni.


Nie ochroni, ale często pozwoli się szybko zorientować i zareagować. Tylko pamiętaj, że firmy oferujące tego typu usługi to... własnie firmy a nie urzędy. Działają komercyjnie i niczego nie gwarantują, mają bardzo różne spektrum działania. A kiedyś mi mignął news, jak to któraś z firm mających chronić przed konsekwencjami wycieku danych sama na wstępie żądała skanu dokumentów ;) Trzeba wybierać rozsądnie.
zx3 pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 12:58Miałem nawet taką myśl, że ewentualnym zabezpieczeniem od chwilówki mogłoby być przesłanie ok 50-70% środków z banku na konto kogoś innego (zaufanej osoby oczywiście) - żeby obniżyć zdolność ,,pożyczkową", ale nie wiem jak to wygląda,


Tego typu manipulacje to proszenie się o kłopoty z bankiem lub US. Bo wg US może to zostać potraktowane np. jako pożyczka i poproszą o podatek. Nie mówiąc już o relacjach z "zaufaną osobą".
zx3 pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 12:58czy wszyscy pożyczkodawcy weryfikują w ogóle coś takiego jak ilość środków na naszym koncie jak w przypadku kredytu i czy możliwe byłoby wzięcie pożyczki np na 100% wartości środków na naszym koncie?


Skąd. Jak mieliby to niby weryfikować?
Z tego co czytam, większość oszustów bierze na skradzione dane mnóstwo pożyczek na względnie niewielkie kwoty (czyli np. po kilka tys. zl), bo tak małe pożyczki mogą dostać bez żadnej weryfikacji.
zx3 pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 12:58Co z naszymi danymi w trakcie upadłości giełdy?


Różnie. Raz trafiają do sieci raz do sklepiku w darknecie, a innym razem są bezpieczne. Nie przewidzisz.
zx3 pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 12:58Czy może dać sobie spokój z zakładaniem konta na giełdzie?


A to już jak ksiądz dobrodziej uważa... Trzeba skalkulować ryzyko i zysk. Można wybrać giełdy o największej renomie, działające legalnie w "normalnym kraju".
zx3 pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 12:58Wiem, że pytania jak i obawy są abstrakcyjne, ale no cóż, myślę, że dane osobowe w niewłaściwych rękach to mocna broń.


Zgadza się i Twoje obawy zdecydowanie nie są abstrakcyjne, tylko jak najbardziej życiowe i praktyczne.
zx3 pisze: niedziela, 7 lutego 2021, 12:58Niech ktoś mądrzejszy ode mnie się wypowie


Wypowiedziałem się, ale zapewne nie jestem mądrzejszy, bo dwa razy wysłałem giełdom skany swoich dokumentów.
I tak, nie musisz pytać, oczywiście że wyciekły :D

zx3
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 7 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zabezpieczenie danych osobowych, weryfikacja KYC

Postautor: zx3 » sobota, 13 lutego 2021, 10:11

Rozumiem, zauważyłem, że na Binance akceptują prawko przy weryfikacji - czy jest to bezpieczniejszy sposób niż w przypadku dowodu? W końcu nie ma tam numeru i serii dowodu.
Czy nasze dane są cokolwiek warte za granicą (w przypadku jaiegoś wycieku)?
Czy orientuje się ktoś może czy na Binance akceptują znaki wodne na skanie dokumentu? - nie mogłem znaleźć takiego info u nich na stronie
Jak mogę spytać, jak sie dowiedziałeś o wycieku? :D

Dzięki za odp

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zabezpieczenie danych osobowych, weryfikacja KYC

Postautor: miso20 » sobota, 13 lutego 2021, 13:25

@zx3 Teoretycznie tak, bo kredyt można wziąć tylko na dowód - o ile się nie mylę.

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zabezpieczenie danych osobowych, weryfikacja KYC

Postautor: Terminator19 » środa, 17 marca 2021, 23:07

Jesteśmy wręcz zmuszeni do założenia konta na bitcan lub bitbay żeby można przelać ETH na PL i mieć możliwość przelania złotówki na polskie konto. Patrzę na te giełdy i wszystkie chcą weryfikacji co według mnie wysłanie dowodu osobistego to bardzo duże ryzyko. Gdzie przelać z portfela np. exodus żeby można było przelać na polskie konto ?

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zabezpieczenie danych osobowych, weryfikacja KYC

Postautor: miso20 » piątek, 19 marca 2021, 23:08

@Terminator19 Możesz skorzystać z flyingatom. Tam dostaniesz gotówkę do ręki bez rejestracji i skanów do 15 tys euro. Z tym można iść do banku i płacić. Eliminujesz ryzyko wysyłania danych.

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zabezpieczenie danych osobowych, weryfikacja KYC

Postautor: Terminator19 » sobota, 20 marca 2021, 09:44

Wszedłem na stronę i jest duża prowizja od sprzedaży 150 zł.

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zabezpieczenie danych osobowych, weryfikacja KYC

Postautor: Terminator19 » sobota, 20 marca 2021, 11:17

A kantory wymiany są bezpieczne i pewne.Czy po przelaniu ilości Ethereum nagle napiszą że chcą zweryfikować konto i żeby przesłać skan dowodu.Jakie prowizję moga być w takich kantorach ?

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości