Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
112
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: HODLER.TECH » piątek, 19 lipca 2019, 12:51

Krótkie nagranie z omówieniem pomysłu zdecentralizowanego audytu:


Dotychczas, jako firma, nie angażowaliśmy się w tematach związanych z Bitmarket’em, ale uważnie śledzimy rozwój sytuacji. Postanowiliśmy przedstawić kompleksowe, tanie w implementacji, bezpieczne dla giełd i użytkowników rozwiązanie które pozwoli stworzyć system wczesnego ostrzegania użytkowników o problemach z wypłacalnością giełd których używają.

Podczas rozmowy na temat bezpieczeństwa giełd, bardzo duży nacisk był kładziony problemy związane z audytami.

Merytoryczne podsumowanie propozycji wspomnianych w dyskusji zorganizowanej przez TJS:

- “Proof of keys” się nie uda - naszym zdaniem to oczywistość. Użytkownicy nie są w stanie zadziałać razem, sieć Bitcoin nie jest na tyle wydolna by wykonać tak dużą ilość transakcji, traderzy którzy zarabiają na ciągłych zmianach cen, nie będą tym zainteresowani a giełdy nie podołają obsłużeniu wszystkich swoich aktualnych klientów w ciągu jednego dnia.
- Audytor zewnętrzny jest niewiarygodny ze względu na to że jest zatrudniany przez giełdę i to ona płaci mu za wykonaną pracę. Musiałby mieć swojego audytora który również powinien był przez kogoś sprawdzony. Ta metoda jest również obarczona dużym kosztem po stronie giełdy, zarówno finansowym jak i biznesowym, ponieważ musiałaby wstrzymać swoje działanie operacyjne na czas audytu.
- Audyt cold wallet’ów poprzez ich publikację nic nie da - jak zwrócił na to uwagę Pan Suszek, audyt ten jest niepełny ponieważ nie znamy lewej strony bilansu, czyli wartości środków zapisanych w systemie giełdy. Poza tym, nie ma możliwości sprawdzenia czy giełda podała wszystkie swoje coldwallety, oraz czy te które podała są naprawdę jej.

Przemyśleliśmy ten problem i doszliśmy do rozwiązania które umożliwi prowadzenie ciągłego audytu, 24h/7. Nasze rozwiązanie pozwala na proste z punktu widzenia programistycznego upewnienie się że każda wpłata czy wypłata, jest natychmiast dostępna do publicznego wglądu, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa po stronie giełdy oraz maksymalnej transparentności dla użytkowników.

Nasza propozycja audytu z niezależną weryfikacją (zdecentralizowany audyt):

Giełdy tworzą zakładkę "Audyt" na swoich stronach internetowych, w zakładce tej publikowany jest numer lub symbol każdej dokonanej na giełdzie transakcji wpłaty lub wypłaty kryptowalut, z linkiem do block explorera.

Nasz pomysł polega na tym, by numery transakcji z odnośnikiem do block explorera pojawiały się w jednym publicznym miejscu a każdy użytkownik który wpłaca lub wypłaca kryptowaluty, widział że jego transakcja jest uwzględniona na tej liście, z co za tym idzie, jest uwzględniona w audycie. Dzięki takiej publicznej bazie danych, kompletnej i zweryfikowanej przez społeczność, firmy z branży a nawet niezależni programiści będą mogli przygotować narzędzia do kompleksowego śledzenia wszystkich aktualnych portfeli giełdy, oraz będzie możliwe zbudowanie niezależnego od giełd narzędzia wczesnego ostrzegania o problemach ze środkami zdeponowanymi na giełdzie 24/7 z natychmiastowym czasem reakcji umożliwiającym błyskawiczne ostrzeżenie użytkowników na forach internetowych i w social media.

Giełdy nie będą musiały poświęcać czasu by stworzyć taki system, ponieważ już go mają. Informacja z giełdowym ID transakcji pojawia się po jej wysłaniu lub otrzymaniu wpłaty, z tą różnicą, że w tym momencie przychodzi ona tylko na email użytkownika lub pojawia się w panelu po dokonaniu wypłaty. Nie każdy użytkownik musi sprawdzać czy jego transakcja znajduje się w audycie, ale wystarczy jeśli zrobi to niewielki procent, w losowym czasie, by wykryć ewentualne ukryte portfele giełdy z których dokonywany jest np. handel na innych giełdach, arbitraż, czy inne niezgodne z regulaminem operacje. Wystarczy że jedna transakcja, jednego użytkownika nie zostałaby ujęta w tym zestawieniu a natychmiast byłoby wiadomo że "coś jest nie tak" i można by szybko podnieść alarm i ogłosić go w społeczności domagając się jej publikacji a tym samym, ujawnienia ukrytego cold wallet’a, aby go zbadać. W przypadku odmowy przez giełdę, zostanie wszczęte śledztwo przez użytkowników i specjalistów od bezpieczeństwa, którzy ustalą sposób postępowania ze środkami klientów.

Przykładowa strona umożliwiająca zdecentralizowany audyt :


Obrazek

Pozytywne cechy zdecentralizowanego audytu:


- Zachowane bezpieczeństwo po stronie giełdy, żadna osoba nie jest wpuszczana do firmy, nie musi znać procedur bezpieczeństwa.
- Natychmiastowe raportowanie o aktualnych wszystkich coldwalletach firmy wraz z ich adresami i saldami (można je łatwo wyciągnąć parserami które automatycznie wyizolują ich adresy na podstawie linków do wpłat i wypłat umieszczanych w audycie).
- Natychmiastowe lokalizowanie dużych nietypowych transferów z giełd oznaczających potencjalne włamania czy wyprowadzenie pieniędzy.
- Zebrane i uporządkowane dowody dla prokuratury w postaci dokładnej listy transakcji, obrotów oraz szybkie stwierdzenie o skali ataku/przestępstwa.
- Łatwość sprawdzenia audytu przez każdego z użytkowników, oraz rzetelności jego prowadzenia poprzez wyszukanie własnej transakcji na liście publicznej.
- Anonimowość audytu użytkowników - na liście znajdzie się tylko ID transakcji z linkiem do block explorera - te dane tak czy inaczej są publicznego wglądu. Zawierają wszystkie ważne informacje które są niezbędne do błyskawicznej analizy problemu.

Audyt byłby zdecentralizowany, ponieważ każdy użytkownik mógłby sprawdzić czy jego wpłata znajduje się na publicznej liście. Publiczna forma raportu dałaby możliwość stworzenia oprogramowania przez firmy zajmujące się bezpieczeństwem, które będzie raportowało o nietypowych ruchach środków, natychmiast informując społeczność. Dałoby to szansę na sprawdzenie czy giełda nie posługuje się środkami klientów używając ich do arbitrażu lub do grania nimi na innych giełdach, czy padła ofiarą ataku, jakiej skali jest to atak, dokąd zostały wysłane środki i kiedy to się stało. Da to komplet informacji potrzebnych do prowadzenia śledztwa przez powołane do tego służby, pozwoli uniknąć długiego i czasochłonnego zbierania dowodów.

W wersji bardziej profesjonalnej, ale wymagającej od giełd większej ilości pracy, mogą one stworzyć publiczne API zwracające informacje o konkretnych transakcjach w celu ułatwienia dostępu do nich osobom, firmom i instytucjom zainteresowanym śledzeniem stanu giełd. Jesteśmy pewni, że duże i popularne giełdy, ze względów prestiżowych, byłyby zainteresowane budową takiego rozwiązania, ponieważ mogłyby używać go do odpierania często niesprawiedliwych ataków na własny wizerunek. Zdajemy sobie sprawę z faktu że to dodatkowa praca dla giełdy, łatwo będzie przekonać je że warto zainwestować nieco czasu by zyskać pełną transparentność, a wraz z nią, zaufanie użytkowników.

Apelujemy do wszystkich wpływowych osób z branży, by razem naciskali na giełdy, aby doprowadzić do uruchomienia zdecentralizowanego audytu, którego formę prezentujemy powyżej.

My, firma HODLER.TECH, zajmująca się rozwojem bezpiecznych rozwiązań w naszym portfelu HODLER Pro, jesteśmy w stanie, stworzyć system powiadamiający użytkowników naszego portfela o podejrzanych operacjach odbywających się na giełdach które wdrożą nasze rozwiązanie. Poprzez publiczne API możemy przekazać te informacje wszystkim innym podmiotom działającym na rynku kryptowalut, co łącznie stworzyłoby bardzo wydajny system wczesnego ostrzegania o problemach z giełdami. Bardzo chętnie zaprezentujemy pomysł zdecentralizowanego audytu w mediach branżowych jeśli wyrażą chęć jego promocji. Jeśli wspólnie nadamy rozgłos temu pomysłowi, możemy wywrzeć większy nacisk na giełdy byśmy jako pierwszy kraj na świecie byli jego autorami i beneficjentami.

Zachęcamy do publikacji niniejszego pomysłu w wątkach giełd na forach internetowych, jako artykułu na portalach branżowych oraz komentowania tego pomysłu przez znanych youtuberów. Chętnie nawiążemy też kontakt z przedstawicielami IGBINT, jeśli również podpiszą się pod naszym pomysłem. Możecie stworzyć swoją “listę ostrzeżeń” i bardzo szybko umieszczać na niej podejrzane ruchy giełd i kantorów, oraz umożliwić użytkownikom wpisanie się na listę powiadomień o ewentualnych, podejrzanych ruchach na sms czy email.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 1470
Rejestracja: 29 października 2015
Reputacja: 1135
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Warszawa

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: FlyingAtom » piątek, 19 lipca 2019, 13:28

Zaznaczam watek.
Kantor Bitcoin FlyingAtom kupno, sprzedaż, Bitcoin F2F, bitomaty 3% Prowizji lub mniej przy większych wolumenach
Kryptowaluty informacje BitHub.pl Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Portfele sprzętowe Trezora, Ledger Nano
FlyingAtom-Facebook

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: HODLER.TECH » piątek, 19 lipca 2019, 13:41

@Sylwester Suszek - Jako twórca jednej z ostatnich giełd z Polsce, jesteśmy bardzo ciekawi Twojego zdania. Pomysł wymaga ruchu ze strony giełd, moim zdaniem nie narusza on w żaden sposób interesu giełdy, nie wymaga prawie żadnego wkładu pracy ze strony giełdy a może przynieść dużą poprawę w postrzeganiu Twojego biznesu. W tej chwili pojawia się dużo opinii "następny będzie BitBay", pełna transparentność portfeli wg powyższego przepisu, dałaby Wam ogromny przyrost zaufania, co przełoży się na większe zyski.

Wołamy również @CoinDeal. Jeśli ktoś uważa że o pomyśle powinny się dowiedzieć inne giełdy, zapraszam do ich poinformowania o istnieniu tego wątku.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Wygadany
Posty: 607
Rejestracja: 16 lipca 2017
Reputacja: 80
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: marimach77 » piątek, 19 lipca 2019, 13:46

Jeżeli giełdy działają bez kombinowania "pod stołem" i nie starają się ukryć niewygodnych/podejrzanych transakcji to nie powinny mieć żadnych obiekcji przed wdrożeniem takiego rozwiązania dla audytu. Co innego jeśli kręcą coś po cichu...

Dyskutant
Posty: 225
Rejestracja: 13 kwietnia 2013
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: Molisz » piątek, 19 lipca 2019, 13:46

Doceniam inicjatywę i chęci ale rozwiązanie przyjmuje założenie, że portfele i środki leża na konta i z nich następują wpłaty i wypłaty a tak nie jest.
Takie założenia przy budowie swoich rozwiązań miały wszystkie giełdy, które okradli.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: HODLER.TECH » piątek, 19 lipca 2019, 14:35

@Molisz Mówisz o np. BitGo? Wydaje mi się że i tam musi być konkretna lista portfeli ze środkami klientów. Nie widzę innej możliwości zgodnej z etyką, jeśli mógłbyś dokładniej opisać swoje wątpliwości co do zastosowania pomysłu, będę zobowiązany.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: prezes » piątek, 19 lipca 2019, 15:00

@HODLER.TECH a co z prywatnością, jak wszystkie transakcje będą dostępne na wyciągnięcie ręki dla każdego? Wiem że będą gołe transakcje bez opisu że adres X należy do pana Y itd. ale są już firmy które zajmują się dopasowywaniem adresów do ludzi/instytucji.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Posty: 1488
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1215
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: qertoip » piątek, 19 lipca 2019, 15:05

Molisz pisze: piątek, 19 lipca 2019, 13:46Doceniam inicjatywę i chęci ale rozwiązanie przyjmuje założenie, że portfele i środki leża na konta i z nich następują wpłaty i wypłaty a tak nie jest.

Problemy do przemyślenia:

- utrata prywatności finansów giełdy względem atakującego; crackerzy pierwsi rzucą się do "audytowania" giełdy na blockchainie ;)

- utrata prywatności użytkowników, których adresy znamy, na przykład z dotacji czy z handlu z nami; zyskujemy wtedy publiczną wiedzę że Pan X.Y. zdeponował lub wypłacił gruby hajs z określonej giełdy; oczywiście winny jest brak prywatności w popularnych kryptowalutach ale to rozwiązanie jeszcze eskaluje problem; inna sprawa że to jest częściowo problem i wina użytkownika (korzysta z transparentnych kryptowalut + korzysta z giełdy + nie miksuje / nie anonimizuje przed skorzystaniem z giełdy)

Na gorąco nie mam zdania co przeważa (zalety czy wady rozwiązania). Trudne zagadnienie.
Ostatnio zmieniony piątek, 19 lipca 2019, 15:44 przez qertoip, łącznie zmieniany 1 raz.
We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: HODLER.TECH » piątek, 19 lipca 2019, 15:21

@prezes @qertoip - Giełda przyjmuje wpłatę np. BTC na adres X, nie trzyma jej na tym adresie ale przelewa na swój np. cold wallet, jeśli klient wypłaca fundusze, nie otrzymuje tych samych BTC które wpłacił, ale transfer idzie z hotwallet'a giełdy. Naruszenie prywatności jest to samo jakie występuje kiedy podajemy komuś swój używany adres. Giełda działa trochę jak mikser - po wpłacie na nią środków, urywa się droga ich śledzenia.
qertoip pisze: piątek, 19 lipca 2019, 15:05- utrata prywatności finansów giełdy względem atakującego; crackerzy pierwsi rzucą się do "audytowania" giełdy na blockchainie
Nie rozumiem problemu, podane są wyłącznie adresy coldwallet'ów giełdy, ich znajomość nie ułatwia w żaden sposób ataku, chyba że miałeś na myśli coś innego.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Weteran
Posty: 1488
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1215
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: qertoip » piątek, 19 lipca 2019, 15:29

HODLER.TECH pisze: piątek, 19 lipca 2019, 15:21 Nie rozumiem problemu, podane są wyłącznie adresy coldwallet'ów giełdy, ich znajomość nie ułatwia w żaden sposób ataku, chyba że miałeś na myśli coś innego.

Ułatwia atak bo ułatwia rekonesans.

- rozumiesz wewnętrzną organizację walletów giełdy (hot, middle, cold; kiedy rebalancing; kiedy konsolidacja; wewnętrzne przepływy)
- rozumiesz zatem kiedy hot wallet jest napuchnięty - wtedy atak
- rozumiesz których użytkowników atakować w sposób dedykowany np targetowanym phishingiem (audyt w połączeniu ze znajomością ich adresów z innych źródeł, co zresztą można sprowokować)
- możesz łatwiej badać transakcje i adresy giełdy pod kątem statystycznych podatności w generowaniu kluczy prywatnych i podpisów; to najczęściej bierze się z użycia własnego / specjalistycznego / zmodyfikowanego oprogramowania bo każda dojrzała giełda ma tu specyficzne potrzeby nieogarnięte narzędziami detalicznymi

Wciąż, uważam że Twój pomysł jest wart przemyślenia, niewykluczone że zalety są większe niż wady, nie mam zdania.
We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: HODLER.TECH » piątek, 19 lipca 2019, 15:41

@qertoip Już rozumiem. Wydaje mi się że giełda która ma dobre procedury bezpieczeństwa - a na takich chcielibyśmy deponować środki, nie powinna uważać tego za problem. Jeśli twierdzi że te dane mogłyby skłonić kogoś do przejęcia jej kryptowalut, np. "napuchnięcie portfela" lub organizacja portfeli, wygląda na giełdę która uważa że jest "na łasce" hakerów a środki nie znikają z niej tylko dlatego że haker uważa że za mało ich jeszcze zgromadziła. Transparentność coldwallet'ów mogłaby dać impuls do ponownego przemyślenia własnych zabezpieczeń co miałoby pozytywne skutki zarówno dla giełdy, jak i dla użytkowników.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Weteran
Posty: 1488
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1215
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: qertoip » piątek, 19 lipca 2019, 15:57

HODLER.TECH pisze: piątek, 19 lipca 2019, 15:41Wydaje mi się że giełda która ma dobre procedury bezpieczeństwa - a na takich chcielibyśmy deponować środki, nie powinna uważać tego za problem

To nie jest takie proste, niestety.

Bezpieczeństwo polega również na tym, żeby ograniczyć skutki w praktyce nieuchronnego włamania. Stąd cała idea hot walleta i starania żeby tam było minimum środków.

Inżynieria bezpieczeństwa nie dojrzała jeszcze do tworzenia takich systemów jak giełdy kryptowalut. Nie wiadomo jak to zabezpieczyć.

Dlatego to musi być wzięte pod uwagę. Wciąż, możliwe że korzyści przewyższają ryzyka i super, że drążysz ten temat.
We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Rozmowny
Posty: 81
Rejestracja: 9 lipca 2019
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: XRPOskar » piątek, 19 lipca 2019, 22:38

To i ja dołożę parę słów
Pomysł nawet fajny tylko wydaje mi się że nie kompletny, dla czego?
A to dla tego że widzimy za w/w pomysłem audytu tylko płynność w BTC
Może podam przykład - giełda x ma tylko jedną parę powiedzmy BTC/PLN
Chcę kupić BTC - sprawdzam w/w audyt i -OK giełda X ma wystarczające środki w postaci BTC (pomijam fakt że rozłożenie cenowe tych BTC może mnie nie zachęcać do pełnego zakupu)
Ale co w przypadku kiedy chcę sprzedać BTC i wycofać PLN ? - nie widzę audytu PLN
Jeszcze ciekawiej robi się w przypadku kiedy giełda Y ma kilka lub kilkadziesiąt par

Co wtedy? do każdej crypto oddzielny audyt?

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: HODLER.TECH » piątek, 19 lipca 2019, 23:29

@XRPOskar Giełda powinna wykazać wszystkie transakcje wpłaty i wypłaty wszystkich kryptowalut które obsługuje, czyli np. BTC. LTC, DASH, BCH etc.
XRPOskar pisze: piątek, 19 lipca 2019, 22:38Chcę kupić BTC - sprawdzam w/w audyt i -OK giełda X ma wystarczające środki w postaci BTC (pomijam fakt że rozłożenie cenowe tych BTC może mnie nie zachęcać do pełnego zakupu)
Narzędzia budowane do sprawdzania giełd, będą informowały o ogólnym stanie giełdy biorąc pod uwagę tylko kryptowaluty, ponieważ:

1. Możemy śledzić poprzez blockchain.
2. To one są głównie "tracone" na rzecz hakera czy też wyprowadzane z giełdy. FIAT'ami mogą spokojnie zająć się tradycyjne organy ścigania, mają do tego narzędzia i warunki prawne.

Załóżmy że giełda w celu podniesienia swojej wiarygodności publikuje "zdecentralizowany audyt" a gra na innej giełdzie środkami klientów zgromadzonymi na kontach bankowych.
1. Wszystkie jej działania są wyraźnie widoczne dla służb
2. Giełda ta musi wypłacać użytkownikom FIAT'y, jeśli będzie obracała dużą ich ilością na innych giełdach, będą pojawiały się opóźnienia w wypłatach, ponieważ będzie potrzebowała czasu na przelanie ich z innych giełd do siebie a następnie od siebie do użytkowników. Opóźnienia w wypłatach są bardzo źle postrzegane przez społeczność i szybko generuje alarmy.
XRPOskar pisze: piątek, 19 lipca 2019, 22:38Co wtedy? do każdej crypto oddzielny audyt?
Audyt po stronie giełdy jest jeden - podanie wszystkich transakcji wszystkich obsługiwanych kryptowalut. Dopiero narzędzia tworzone przez społeczność na bazie tych danych mogą dzielić go na części. Oczywiście należy mieć na uwadze że kryptowaluty skupione na prywatności nie będą brane pod uwagę, ale to niewielka część rynku.

Warto wyobrazić sobie że ta metoda audytowania giełd istniałaby wcześniej i sprawdzić na ilu przypadkach okradzionych czy "okradzionych" giełdach zadziałałby alarm, oraz ilu ludzi mogłoby uratować swoje środki. Potrzebna jest tylko presja na giełdy i doprowadzenie do sytuacji w której transparentność jest standardem. Jeśli giełdy będą działały dalej tak jak do tej pory, nadal będą tak absurdalne sytuacje jak z Bitmarketem - giełda 2 lata pracowała na niewielkiej rezerwie i przez ten czas wciąż powiększała straty użytkowników aż z 350BTC zrobiło się 2000+ BTC
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Rozmowny
Posty: 81
Rejestracja: 9 lipca 2019
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: XRPOskar » sobota, 20 lipca 2019, 00:22

Z wszystkim tym co opisałeś mógłbym się prawie zgodzić gdyby nie to że:
1. Poznaliśmy już nie jednokrotnie "pomysłowość" "hakerów" -ja ich nazywam po imieniu złodziejami
2. Prawie każdy system jest dziurawy i można wyciągnąć nawet fiat-y bez możliwości ich odzyskania i wskazania winnych
3. No fajnie giełda używa w/w audytu - zapala się czerwona lampka/wyje sygnał 1000 użytkowników dostaje sms i co ? - ano wszyscy widzą komunikat taki jaki my zobaczyliśmy 09.07.2019

Pomysł dobry tylko czy na pewno do końca skuteczny i czytelny?
Jak najbardziej zgadzam się że trzeba coś robić w tym temacie aby zminimalizować ryzyko tylko że wolał bym aby to było proste i czytelne. Tak dla przykładu zobacz jak jest zrobione wyświetlanie stanów crypto w poszczególnych parach i stanu swap na poloniex - oczywiście to są nie pełne informacje.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 20 lipca 2019, 00:59

HODLER.TECH pisze: piątek, 19 lipca 2019, 12:51Nasz pomysł polega na tym, by numery transakcji z odnośnikiem do block explorera pojawiały się w jednym publicznym miejscu a każdy użytkownik który wpłaca lub wypłaca kryptowaluty, widział że jego transakcja jest uwzględniona na tej liście, z co za tym idzie, jest uwzględniona w audycie. Dzięki takiej publicznej bazie danych, kompletnej i zweryfikowanej przez społeczność, firmy z branży a nawet niezależni programiści będą mogli przygotować narzędzia do kompleksowego śledzenia wszystkich aktualnych portfeli giełdy, oraz będzie możliwe zbudowanie niezależnego od giełd narzędzia wczesnego ostrzegania o problemach ze środkami zdeponowanymi na giełdzie 24/7 z natychmiastowym czasem reakcji umożliwiającym błyskawiczne ostrzeżenie użytkowników na forach internetowych i w social media.

Giełdy nie będą musiały poświęcać czasu by stworzyć taki system, ponieważ już go mają. Informacja z giełdowym ID transakcji pojawia się po jej wysłaniu lub otrzymaniu wpłaty, z tą różnicą, że w tym momencie przychodzi ona tylko na email użytkownika lub pojawia się w panelu po dokonaniu wypłaty. Nie każdy użytkownik musi sprawdzać czy jego transakcja znajduje się w audycie, ale wystarczy jeśli zrobi to niewielki procent, w losowym czasie, by wykryć ewentualne ukryte portfele giełdy z których dokonywany jest np. handel na innych giełdach, arbitraż, czy inne niezgodne z regulaminem operacje. Wystarczy że jedna transakcja, jednego użytkownika nie zostałaby ujęta w tym zestawieniu a natychmiast byłoby wiadomo że "coś jest nie tak" i można by szybko podnieść alarm i ogłosić go w społeczności domagając się jej publikacji a tym samym, ujawnienia ukrytego cold wallet’a, aby go zbadać. W przypadku odmowy przez giełdę, zostanie wszczęte śledztwo przez użytkowników i specjalistów od bezpieczeństwa, którzy ustalą sposób postępowania ze środkami klientów.
Doskonały pomysł, chylę czoła.

Oczywiście uderzajcie z tym za granicę i na reddita - forum reddit.com/r/btc jest jedynym całkowicie nieocenzurowanym forum kryptowalutowym. Na innych forach możecie zostać automatycznie wycięci lub zignorowani przez masy ludzkie.

Ewentualnie jak macie dostęp do jakiejś legitnej zagranicznej prasy kryptowalutowej i znanych osób na Twitterze to też możecie dodatkowo.

W Polsce z tego pomysłu nic nie będzie. Zginie w gąszczu bzdur, jak wszystkie moje uwagi żeby nie ufać giełdom i traktować środki na giełdzie jako obietnicę.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Początkujący
Posty: 302
Rejestracja: 20 maja 2018
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@Hegemon1995

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: randomowy świeżak » sobota, 20 lipca 2019, 13:50

@HODLER.TECH ta forma audytu nie odpowiada na podstawowe pytanie:
Ile środków powinno być w danym momencie na portfelu giełdy?

Jak dla mnie ma on sens wtedy i tylko wtedy jeśli giełda jest krypto-krypto. W przeciwnym razie jeśli przelewam BTC na giełdę i sprzedam je na PLN to wciąż nie wiem czy giełda posiada dostateczna ilość PLN na koncie. Przecież jeśli ktoś chciałby oszukać to po prostu uda że jest jakimś klientem i wypłaci sam sobie te BTC a inni nie znając się na wzajem nie będą wiedzieć ile w sumie giełda powinna mieć środków. Podejrzenie o niewypłacalności giełdy byłoby dopiero wtedy kiedy grupa znających się osób wiedziała ile maja razem BTC i widziała ile BTC ma dana giełda.

Według mnie dużo lepszym rozwiązaniem jest zrobienie jednego publicznego multisigowego ale podpisanego adresu który przechowuje 80%-90% środków giełdy, o parametrze np 13 na 15 (na wypadek śmierci jednego z upoważnionych) który raz na tydzień będzie podpisywał wszystkie większe wypłaty powyżej określonej kwoty. Jeśli 15 osób będzie ręczyć własnym majątkiem a 3 z nich dodatkowo będzie kimś z ramienia nadzoru finansowego to kradzież tych środków lub ich nierozsądne zagospodarowanie będzie praktycznie niemożliwe, bo oznaczało ogromna zmowę sięgającą najwyższych szczebli w Państwie.

Jeśli nie państwo to te 3 podpisy mogłyby być wykonywane przez inne duże ale różne firmy które ręczą własnym majątkiem za ich autentyczność i poprawność. Np bank, fundusz emerytalny, czy jakaś inna duża korporacje która w zamian za świadczenie takiego dodatkowego zabezpieczenia pobierały by jakaś opłatę w postawiać procenta od obrotów firmy.

Podsumowując, dobrze skonstruowany multisig jest bardzo dobrym zabezpieczeniem o ile upoważnione do podpisywania transakcji osoby maja wyjątkowo silna motywację by być nieprzekupnym i uczciwym.

https://bitinfocharts.com/pl/top-100-ri ... esses.html

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
11
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: HODLER.TECH » sobota, 20 lipca 2019, 14:17

@randomowy świeżak Multisig nie jest zaimplementowany w wielu monetach które nie są kopią BTC, tak wiec to rozwiązanie nie jest w tej sytuacji użyteczne.
randomowy świeżak pisze: sobota, 20 lipca 2019, 13:50Ile środków powinno być w danym momencie na portfelu giełdy?
Moim zdaniem to pytanie nie jest zasadnicze. Zasadnicza jest kwestia tego co dzieje się ze środkami zgromadzonymi w kryptowalutach. Jeśli są przechowywane w coldwalletach, dokonywane są z nich wypłaty użytkowników - to znaczy że jest dobrze. Mając aktualną listę wszystkich portfeli giełdy jesteśmy w stanie wyśledzić anomalie które mogą doprowadzić do niewypłacalności takie jak: masowe zjawisko handlu środkami klientów na innych giełdach, możemy wcześnie wykryć rezerwę cząstkową, możemy wygenerować jasną informację o stratach w przypadku włamania. Oddzielną kwestią jest realność zastosowanego rozwiązania. Nie możesz zmusić giełdy do używania multisig'a wg swojego pomysłu, nie zmusisz ich też do udostępnienia Ci do wglądu rachunków bankowych giełdy w celu sprawdzenia sald. Ta dyskusja nie powinna być teoretycznym "co by było gdyby", ale powinna skupić się na wprowadzeniu czegoś co może być wprowadzone. Giełda może bez problemu stworzyć publiczną listę transakcji wpłat i wypłat kryptowalut, nie uderza to w jej interesy, np. nie przeszkadza w nabijaniu sztucznego wolumenu ponieważ nie dotyczy wewnętrznych operacji kup/sprzedaj a jedynie komunikacji zewnętrznej z użytkownikami. Uważamy że warto dyskutować tylko nad realnymi pomysłami ponieważ robimy to by je wprowadzić a nie wyłącznie by prowadzić ciekawą z teoretycznego punktu widzenia dyskusję.

Jeśli nic nie zrobimy by wywrzeć nacisk na giełdy aby wprowadziły to rozwiązanie, zostanie po staremu, nadal nie będziemy nic wiedzieli o giełdzie która trzyma nasze środki, o problemach dowiemy się w momencie katastrofy lub kiedy właściciel giełdy uzna że nie da się już dalej oszukiwać i czas zwijać interes. Nacisk na giełdy powinien być wywierany ciągle i przez jak największą ilość użytkowników w ich mediach społecznościowych oraz w ich wątkach na forach.

Zachęcam do publikowania linka do tego wątku, w wątkach giełd, możemy to zrobić sami, ale jeśli nie będzie widać zaangażowania społeczności, wdrożenie pomysłu się nie powiedzie. Zachęcamy też do publikowania pomysłu na zdecentralizowany audyt w mediach na które macie wpływ, może @BitHub.pl zacznie? Ludzie muszą usłyszeć o tym pomyśle, być może z czasem przekonają się do niego i uda się zgromadzić tak dużą ilość zwolenników że giełdy nie będą miały wyboru. W tej chwili wygląda na to że użytkownicy nie są szanowani przez giełdy ponieważ ci, niczego od giełd nie wymagają. Ostatni przykład to BitBay który opublikował adres coldwalleta z ułamkiem funduszy jakie powinien mieć i prawie nikt się tym nie przejął. Ten skandal powinien zapoczątkować exodus użytkowników z tej giełdy, tymczasem wszyscy zachowują się jakby nic się nie stało.

Również dokonywaliśmy transakcji poprzez BitMarket, ale po resecie kluczy API i zablokowaniu wypłat dla pracowników na 2 dni bez wcześniejszego powiadomienia, uznaliśmy że coś złego dzieje się na giełdzie lub jest niepoważna, w związku z tym wycofaliśmy się z niej całkowicie przed upadkiem. Nie straciliśmy ani jednego satoshiego ponieważ wymagamy od giełdy żeby postępowała z nami poważnie, jeśli tego nie robi, wycofujemy się z niej. To recepta na bezpieczeństwo. Podobnie było z Bitbay - wycofaliśmy się całkowicie z tej giełdy ponieważ nie jest transparentna. Może @CoinDeal chciałoby zostać pierwszą na świecie giełdą ze zdecentralizowanym audytem?
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Początkujący
Posty: 302
Rejestracja: 20 maja 2018
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@Hegemon1995

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: randomowy świeżak » sobota, 20 lipca 2019, 14:46

@HODLER.TECH Bitcoin stanowi zdecydowana większość rynku w zwiazku z czym nie zaszkodzi zastosować obu metod audytowych. Nie bez powodu wrzuciłem linka do adresów największych giełd. Skoro one mogą to stosować to inni też powinni, nie czujmy się gorsi. To giełda powinna spełniać standardy a nie my tworzyć takie które dla niej nie będą wymagać jakiegokolwiek zachodu.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 13 lipca 2019
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zdecentralizowany audyt - Poprawa bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach

Postautor: obserwatorX » niedziela, 21 lipca 2019, 12:52

Pomysł jakotaki ale przydatny wyłącznie traderom, którzy będąc na bieżąco z giełda zdołają wycofać wcześniej swoje środki. A co z osobami które korzystają z giełdy raz na pół roku? To tak jakby prezes banku dał Ci cynk, żebyś wycofywał pieniądze bo jutro już nie będzie pieniędzy w skarbcu. Brak inteligentnych kontraktów to bolączka bitcoina, którego cena wynika jedynie z popularności a nie użyteczności.

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości