LineageOS, root i smartfon na MTK

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 5 września 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

LineageOS, root i smartfon na MTK

Postautor: avissa » sobota, 9 lutego 2019, 09:27

Witam.
Dla testów udało mi się zastąpić oryginalny firmware tableta Samsung Galaxy Tab 3 oraz starego, dalekowschodniego smartfona Elephone P6000 najnowszym dostępnym z LineageOS. Wrażenia są pozytywne, bez usług googla znacznie wydłużył się czas działania na baterii, mniej się sprzęt grzeje i nawet electroneum się kopie znacznie szybciej. Ten firmware daje od razu roota. i tu się zastanawiam, czy np. badziewny chiński szmelc z Gearbest na źle ocenianym procesorze MTK z zainstalowanym LineageOS jest bezpieczniejszy do przechowywania kryptowalut na portfelu, niż np. Samsung S9 z oryginalnym firmware?

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

LineageOS, root i smartfon na MTK

Postautor: koparki » sobota, 9 lutego 2019, 09:51

oficjalnie lineageos wspiera tylko niektóre modele smartfonów - lista na oficjalnej stronie. Kopie romów ściągać wyłącznie z oficjalnej strony lineageos, jesli dany model telefonu nie jest wspierany to należy odpuścić. Wszystkie inne romy dorabiane przez jakiś niezależnych majsterkowiczów należy traktować jako potencjalnie niebezpieczne, nie znasz intencji twórcy takiego romu, równie dobrze taki rom może mieć zaszyte furtki do wycieku twoich danych lub mieć w sobie kod do usług botnetu. Bezpieczniejszy jest oficjalny rom producenta, z oficjalnego portalu producenta. Jeśli chodzi o soft dodatkowy instalować wyłącznie bardzo znane, markowe programy opensource, bezkrytyczne instalowanie czegokolwiek skończy się na pewno wyciekiem danych.
Jeśli chodzi o root (nie ten zaszyty w lineageos), to wiąże się to z uruchomieniem jakiegoś szemranego programiku do rootowania, który nie wiesz czy przy okazji nie zrobił w systemie czegoś więcej. Jak dla mnie to też jest dyskwalifikacja do zastosowań kryptowalutowych
---

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 247
Rejestracja: 11 września 2015
Reputacja: 23
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

LineageOS, root i smartfon na MTK

Postautor: Amadek » sobota, 9 lutego 2019, 11:46

Średnio oceniam przydatność telefonu do przechowywania kryptowalut. Zgadzam się w przedmówcą że istnieje ryzyko.

Oryginalne oprogramowanie telefonów niestety jest zaśmiecone aplikacjami których nie potrzebujemy. Nigdy nie korzystam z GoogleKsiążki, GoogleMuzyka, GoogleHangouts, Google+, GoogleGry, GoogleChrome ani z aplikacji dostarczanych przez operatorów takich jak PlayNawigacja, PlusHoroskop, GranieNaCzekanie i inne cuda na kiju potrzebne jak rybie rower.
Wielokrotnie zmieniałem oprogramowanie telefonów na LineageOS lub CyanogenMOD. Ostatnio korzystałem również z PexoROM dla telefonu Sony Xperia. Telefon bez aplikacji Google działa szybciej, dłużej trzyma bateria i nagle okazuje się że w telefonie z 20MB robi się 2GB wolnego miejsca w pamięci telefonu! Nawet jeśli ktoś potrzebuje apki google to można zainstalować NanoGAPS czyli absolutne minimum oprogramowania Google które pozwala wybrać i uruchomić tylko to co potrzebujemy.
Idealny system dla ludzi którzy mają wysokie wymagania i wiedzą co konkretnie potrzebują mieć w telefonie. Dużą zaletą jest możliwość "wskrzeszenia" starego telefonu który już wydawał się być zbyt stary aby z niego korzystać. Czysty android to również mniejsza inwigilacja.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

LineageOS, root i smartfon na MTK

Postautor: ShadowOfHarbringer » niedziela, 10 lutego 2019, 09:39

avissa pisze: sobota, 9 lutego 2019, 09:27Witam.
Dla testów udało mi się zastąpić oryginalny firmware tableta Samsung Galaxy Tab 3 oraz starego, dalekowschodniego smartfona Elephone P6000 najnowszym dostępnym z LineageOS. Wrażenia są pozytywne, bez usług googla znacznie wydłużył się czas działania na baterii, mniej się sprzęt grzeje i nawet electroneum się kopie znacznie szybciej. Ten firmware daje od razu roota. i tu się zastanawiam, czy np. badziewny chiński szmelc z Gearbest na źle ocenianym procesorze MTK z zainstalowanym LineageOS jest bezpieczniejszy do przechowywania kryptowalut na portfelu, niż np. Samsung S9 z oryginalnym firmware?
Przez kilka lat obserwowałem i analizowałem w jakim kierunku podąża Google ze swoim Androidem oraz producenci sprzętu i oprogramowania.

Niestety po długotrwałych przemyśleniach doszedłem do wniosku, że nie jest to bezpieczny ani dbający o prywatność kierunek, mamy z roku na rok co raz mniejszą kontrolę nad tym, co dzieje się we wnętrzu smartfona.

W szczególności, domyślne "szyfrowanie" oferowane przez Androida/Google to jakiś ponury żart; ma to niewiele z realnym, bezpiecznym szyfrowaniem wspólnego, może poza nazwą. A będzie gorzej, co pokazuje ten obrany kierunek.

Na telefony nie ma Truecrypt ani żadnej innej appki, która dawałaby realne szyfrowanie całego telefonu.

Jest nieco lepiej jeżeli odinstalować by ekosystem Google'a, ale wtedy przestaje mieć sens używanie telefonu. Bez aplikacji Google android jest goły, słaby i nic prawie nie można na nim zrobić, większość najlepszych rzeczy nie działa.

Podsumowanie:
- Do niewielkich ilości kryptowalut w codziennych zakupach - jak najbardziej.
- Do trzymania oszczędności NIGDY. Lepiej kupić używanego laptopa lub wydrukować klucz prywatny na papierze.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

LineageOS, root i smartfon na MTK

Postautor: Bit-els » niedziela, 10 lutego 2019, 09:49

a ktoś testował to:
https://puri.sm/products/librem-5/
Co w ogóle powiecie o koncepcji całkowicie niezależnego sprzętu, da się naprawdę coś takiego stworzyć?

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

LineageOS, root i smartfon na MTK

Postautor: koparki » niedziela, 10 lutego 2019, 13:38

ShadowOfHarbringer pisze: niedziela, 10 lutego 2019, 09:39nie ma Truecrypt

jest opensourcowy soft który obsługuje pliki-kontenery veracrypt i luks: https://play.google.com/store/apps/deta ... paign=site
ShadowOfHarbringer pisze: niedziela, 10 lutego 2019, 09:39 domyślne "szyfrowanie" oferowane przez Androida/Google to jakiś ponury żart

nie żart ale przemyślane działanie aby wprawdzie nie zabronić ale ograniczyć siłę szyfrowania. Można zaszyfrować cały telefon i wtedy podajesz hasło przy starcie ALE:
musisz tez to samo hasło wpisywać aby wznowić sesję gdy wygasi się ekran, kto będzie za kazdym razem wpisywał hasło kilkunasto-znakowe, alfanumeryczne+znaki specjalne, za kazdym razem po wygaszeniu ekranu. Tym sposobem , każdy zaszyfrowany telefon wiadomo że ma proste do złamania hasło, które specjalista złamie wspierając się tęczowymi tablicami moze w ciągu kilku minut, kilku godzin
ShadowOfHarbringer pisze: niedziela, 10 lutego 2019, 09:39Jest nieco lepiej jeżeli odinstalować by ekosystem Google'a, ale wtedy przestaje mieć sens używanie telefonu. Bez aplikacji Google android jest goły, słaby i nic prawie nie można na nim zrobić, większość najlepszych rzeczy nie działa.


A co Ci jest potrzebne z ekosystemu googla??? jak dla mnie absolutnie ten system operacyjny nic nie traci gdy nie ma ekosystemu googla. Najbardziej wkurzająca jest tendencja gdzie twórcy nawet softu opensource odsyłają aby pobrać binarkę do sklepu google. Binarka APK powinna być do pobrania bezpośrednio na github a nie link do sklepu googla to mi najbardziej przeszkadza w systemie gdzie usunięty jest ekosystem googla. W ten sposób nawet NIEKTÓRZY twórcy softu opensource pośrednio uzależniają ludzi aby zainstalować sklep googla , co za głupota z ich strony! Na szczęście zdecydowana większość udostępnia binarkę na github, poza sklepem googla
---

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14379
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

LineageOS, root i smartfon na MTK

Postautor: rav3n_pl » niedziela, 10 lutego 2019, 16:04

Problem z goglem jest taki, że np Signal go WYMAGA...
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

LineageOS, root i smartfon na MTK

Postautor: ShadowOfHarbringer » niedziela, 10 lutego 2019, 17:06

koparki pisze: niedziela, 10 lutego 2019, 13:38 jest opensourcowy soft który obsługuje pliki-kontenery veracrypt i luks: https://play.google.com/store/apps/deta ... paign=site
Eee tam, miałem i nie działało prawidłowo na moim starym telefonie.

Nie tylko to z resztą, jeszcze nie działało montowanie czy coś.

Android to niby Linux, ale jest mocno poobcinany i poograniczany. Nie mam czasu siedzieć 10 dni żeby dojść dlaczego wszystko co na Linuksie działa, tutaj nie działa normalnie.

Telefon z Androidem traktuję przez to bardziej jako zabawkę i narzędzie do przeglądania netu a nie jako poważny instrument służący do pracy. Ewentualnie mogę odpalić na nim Hostpota Wifi i poważną pracę wykonać na laptopie.
koparki pisze: niedziela, 10 lutego 2019, 13:38A co Ci jest potrzebne z ekosystemu googla???
Serio pytasz ?

Nawigacja z pokazywaniem aktualnego natężenia ruchu ?

Często jak jadę z domu do pracy to włączam nawigację żeby zobaczyć która trasa będzie optymalniejsza.

W ogóle nie wiem czy zauważyłeś, ale aplikacje Google działające w tle wspomagają sygnał GPS w jakiś sposób. Czasami żadna appka nie łapie GPSu dopóki się nie włączy GMaps i nie wyłączy - po dokonaniu tego, GPS się prawidłowo resetuje i już jest wszystko OK.

Na resztę Twojego posta nie odpowiadam, bo właściwie nie zaprzecza niczemu co napisałem.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości