Zarzuty prof. matematyki wobec bitcoina

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Zarzuty prof. matematyki wobec bitcoina

Postautor: Bit-els » sobota, 29 września 2018, 22:45

https://www.parkiet.com/Kryptowaluty/30 ... ataki.html

w świetle ostatniej luki, która tkwiła sobie w kodzie od 2 lat warto przeczytać i spróbować się odnieść.
Szczególnie @rav3n @Shadow i inni nasi forumowi informatycy.

Gdyby art został zamknięty- załącznik

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 6387
Rejestracja: 27 lipca 2011
Reputacja: 1668
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zarzuty prof. matematyki wobec bitcoina

Postautor: maxi82 » sobota, 29 września 2018, 23:22

@Bit-els, a czytałeś te wywody, bo jak widzę taki akapit.

"Moi koledzy entuzjaści mówią, że w takich sytuacjach społeczność bitcoina podjęłaby decyzję o forku (rozgałęzieniu, red.), czyli stworzeniu zupełnie nowego blockchaina. Niby realne, ale problem w tym, że system przestaje być wtedy zdecentralizowany. Bo żeby ktoś zdecydował o forku, to musimy mieć jakąś centralną organizację, która taką decyzję podejmie. Upada więc idea rozproszenia i braku konieczności posiadania jakiejś instytucji nadzorcy, czy pośrednika.

i dalej
"Możliwe, że powstanie komputer kwantowy, który złamie część kryptografii tej sieci."
Noo jak taki powstanie to BTC będzie najmniejszym problemem ;)

Gość jest najwidoczniej bezczelnym cynikiem. Spóźnił się na pociąg aale wyniuchał kasę w interesie dotyczącym blockchain.
Pomogłem, chcesz się odwdzięczyć: 1GjJuynG6TiuKVoyg3JwGy2ePA6VUfGbCx

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zarzuty prof. matematyki wobec bitcoina

Postautor: Bit-els » sobota, 29 września 2018, 23:35

tak, masz rację, ale byłoby dobrze gościa wypunktować bardzo dokładnie. Potem prześle się nasze opinie red Zającowi i ten je być może opublikuje.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 219
Rejestracja: 5 września 2017
Reputacja: 127
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zarzuty prof. matematyki wobec bitcoina

Postautor: Badoomdangboi » niedziela, 30 września 2018, 00:58

przyzwyczajony jestem do tego, że zajmuje się rzeczami naukowymi, które w naukowy sposób są opisane. Bitcoin natomiast był opisany dość mało formalnie, więc trudno było z tego zrozumieć jak dokładnie działa, a mnie nie chciało się tego zgłębiać.
Fajnie :lol:

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3268
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
9
Napiwki za post: 0 BTC

Zarzuty prof. matematyki wobec bitcoina

Postautor: akos » niedziela, 30 września 2018, 22:18

Na razie dotarłem do poniższego fragmentu i już się trochę zmęczyłem :)
Załóżmy hipotetycznie, że daje panu wybór: trzymanie oszczędności na koncie bankowym albo w rozproszonej sieci, skonstruowanej jak bitcoin. Który model, by pan wybrał?

Konto bankowe. Chociażby dlatego, że istnieje coś takiego, jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny. A więc nawet w razie kradzieży środków, do jakiejś kwoty jestem zabezpieczony. Państwo daje więc pewność, że bank z naszymi pieniędzmi nie zniknie.
Czyli nie dość, że niezamożny skoro licha kwota BFG mu wystarcza, to jeszcze wierzy w państwo :| Niby profesor a naiwny jak dziecko i pewnie nawet nie wie, że na 100% to BFG nic nie gwarantuje.
Natomiast portfele kryptowalutowe znikać potrafią bezpowrotnie i to z różnych przyczyn. Kryptowaluty można trzymać na giełdach albo na cyfrowych portfelach. Pierwsze rozwiązanie jest średnio bezpieczne, bo giełda może zniknąć z pieniędzmi, przykładem chociażby MtGox. Oczywiście bezpieczniejsze są portfele, ale też mają wady. Przykładem hasło. Jak go zapomnę, to do środków się nie dostanę i nie ma instytucji, do której mógłbym się zgłosić o odzyskanie hasła.
Nie ma to jak zarzucać rozwiązaniu opierającemu się na braku zaufanej trzeciej strony, że nie ma zaufanej trzeciej strony. Ktoś musiałby człowieka uświadomić, że to nie bug tylko ficzer ;) I to jeden z kilku najważniejszych.
Poza tym portfele to aplikacje i mogą mieć jakieś luki programistyczne. Najbezpieczniejsze są porfele sprzętowe, choć zawsze istnieje jakieś ryzyko. Można też np. zapomnieć hasła.
O paper walletach i brain walletach pewnie nie słyszał albo boi się, że zgubi kartkę lub zapomni hasła :]

Cóż, po przedstawicielu zacnej uczelni, w której murach spędziłem kilka lat owocnej edukacji spodziewałem się czegoś bardziej odkrywczego, nie wiem czy chce mi się czytać dalej :)

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości