Portfele-o co kaman

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 3 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: kris1234 » niedziela, 11 lutego 2018, 03:13

Cześć.Wałkuje od paru tygodni wiedzę o krypto i mam pewien zgryz z portfelami.Może będziecie mogli mi pomóc za co z góry dziękuję.

Wiem że monet nie trzyma się na giełdach i wiem że najlepsze są tzw: Cold Wallets jak Nano Ledger S,Trezor czy jeśli dobrze piszę KeepKey.

To czego nie kojarzę do końca to portfele na komputerze czy telefonie a dokładnie ich zabezpieczanie - już wyjaśniam.

Chcę zacząć moją przygodę z krypto więc załóżmy że wysyłam transferem SEPA kasę z mojego banku na GDAX-a i tam wymieniam ją na altcoiny które to chce przechować przez parę miesięcy czy nawet lat - taka inwestycja długoterminowa.

Następnie wyciągam te alty na portfele typu Exodus czy Jaxx które to zabezpieczam F2A i robię ich backupy na USB (nie mam na razie Nano Ledgera i nie będę miał pewnie jeszcze parę miesięcy bo najbliższa dostawa to 27 Marca ale i tak z tym Nano Ledgerem musiałbym używać innych portfeli na kompie jako pośrednik pomiędzy giełdą a Cold Walletem - przynajmniej tak to rozumiem).

I tu mam zgryza - na chłopską logikę jeśli nie chcę żeby mi zhakowali mój portfel to po backupie go kasuje z kompa razem z wszystkimi plikami a na wszystkich filmikach na YT widzę tylko jak ludzie transferują pliki wallet.dat czy wallet.bin na zewnętrzne dyski i się cieszą że maja kopię zapasową.

Jeśli chcę przetrzymać alty przez dłuższy czas to nie powinienem usunąć Jaxx-a czy Exodusa z plikami z kompa?

I co się stanie jak dany wallet jak Jaxx czy Exodus padnie(firma go wspierająca) ew. zmieni się wersja a ja będę miał starą na dysku USB.

Ps:Nie mam na razie Cold Walleta więc kupię parę dysków USB i zakoduję je programem VeraCrypt - wystarczy coś takiego?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Bit-els » niedziela, 11 lutego 2018, 07:57

Exodus i Jaxx to portfele oparte o tzw seed. Naście słów, które są formą tworzenie stochastyki (jak rzut monetą kilkaset razy) i z tego w wyniku operacji matematycznych są obliczane klucze prywatne i dalej adresy.

Wystarczy że zapiszesz sobie ten seed w kilku kopiach na kartkach. I tak, po przyjęciu monet na portfel możesz go wykasować.
Zachowaj bezwględnie tylko seed

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: BTC-m » niedziela, 11 lutego 2018, 09:11

Kolega zadał dobre pytanie. Portfele te, podobnie jak Trezor czy Ledger można odtworzyć pod warunkiem że firma która je stworzyła nadal istnieje i posiada aktywne serwery z nodami. W związku z tym, żaden obecnie istniejący na rynku multiwallet nie może być odtworzony w oryginalnym kliencie danej kryptowaluty. Jedynie wallety które mogą wygenerować klucz prywatny w formie zgodnej z oryginalnym klientem nadają się do przechowywania kryptowalut przez lata.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: ikswodnal » niedziela, 11 lutego 2018, 09:31

BTC-m pisze: Jedynie wallety które mogą wygenerować klucz prywatny w formie zgodnej z oryginalnym klientem nadają się do przechowywania kryptowalut przez lata.
Przekładając z polskiego na nasze, czyli emerytów oraz mających w szkole więcej lekcji religii niż informatyki:
Zacząć najlepiej od założenia portfela na komputer dla podstawowej kryptowaluty Bitcoin A/Bitcoin Cash portfela - ElectronCash B/Bitcoin Core - Electrum.
Założyć portfel papierowy Dla Bitcoin Cash -https://cashaddress.org/ (Od tego momentu pomijam Bitcoin Core BTC ponieważ nauka na tej odmianie podstawowej kryptowaluty jest uciążliwa, droga, i operacje trwają zbyt długo.)
Założyć konto na którejś polskiej giełdzie dla kupna kryptowaluty.
Czytać i jeszcze raz czytać Bitcoin.pl a przede wszystkim niniejsze forum.
Potem ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Z każdym dniem będzie wszystko prostsze i łatwiejsze :-).

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Bit-els » niedziela, 11 lutego 2018, 10:31

@BTC-m, nie. Portfele hd na seedach jak Exodus czy jaxx poprzez słowa generują klucze prywatne, które bez problemu odtworzysz w wielu narzędziach, np jak ta strona:
https://coinomi.com/recovery-phrase-tool.html

Dodano po 2 minutach 2 sekundach:
seed jest jak np B6 czyli rozpoczącie generowania kluczy poprzez rzucenie kostką
bitaddress.org zakładka wallet details
How do I make a wallet using dice? What is B6?
An important part of creating a Bitcoin wallet is ensuring the random numbers used to create the wallet are truly random. Physical randomness is better than computer generated pseudo-randomness. The easiest way to generate physical randomness is with dice. To create a Bitcoin private key you only need one six sided die which you roll 99 times. Stopping each time to record the value of the die. When recording the values follow these rules: 1=1, 2=2, 3=3, 4=4, 5=5, 6=0. By doing this you are recording the big random number, your private key, in B6 or base 6 format. You can then enter the 99 character base 6 private key into the text field above and click View Details. You will then see the Bitcoin address associated with your private key. You should also make note of your private key in WIF format since it is more widely used

a mając priva masz środki

Wygadany
Posty: 557
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 203
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Harey » niedziela, 11 lutego 2018, 10:40

Bit-els pisze: Portfele hd na seedach jak Exodus czy jaxx poprzez słowa generują klucze prywatne, które bez problemu odtworzysz w wielu narzędziach
Dokładnie tak. 100%.
Przećwiczyłem to kiedyś osobiście, gdy miałem problemy z Ledger Nano S. Poprzez seed wygenerowałem klucze prywatne i odzyskałem ZEC korzystając z oryginalnego portfela ZEC.
(nawet tutaj napisalem taki mini temat poradnik, jak to zrobić krok po kroku)
Po tej operacji oczywiście Ledger skasowany i wygenerowany nowy seed.

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 3 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: kris1234 » niedziela, 11 lutego 2018, 12:36

Czyli najlepiej jest mieć takiego np: Jaxxa,zrobić mu backupa na powiedzmy 2 USB(które mogę zakodować Veracrypt) a dodatkowo mam te 12 losowo wygenerowanych słów które (jakby szlak trafił oba dyski) odzyskają dane.Po zrobieniu tych 2 backup-ów i zapisaniu sobie słów(seed-a)mogę usunąć Jaxxa z kompa żeby ograniczyć możliwość ingerencji osób trzecich.Dla ułatwienia sobie życia mogę zakupić Ledgera Nano S.Acha-używam F2A do portfeli na kompie.

Wszystko się zgadza?

Muszę jeszcze ogarnąć kiedy robić backupy bo podobno przy niektórych monetach adres zmienia się po każdej transakcji a także czytałem o osobie która miała 20 BTC-wysłała 1 na giełdę a nie odesłała tych 19 z powrotem na cold wallet-a i skasowała hot walleta a w międzyczasie zmienił się adres i straciła te 19 monet.Trochę to wszystko pogmatwane dla laika - na YT to wszystko wygląda jak prościzna a co chwilę dowiaduję się nowych rzeczy i prosto nie jest plus ogrom wiedzy do pochłonięcia.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Bit-els » niedziela, 11 lutego 2018, 13:02

@kris1234, wystarczy Tylko seed na kartce, w kilku kopiach.
Jeśli boisz się używać portfela na kompie (wirusy itd itp) to kasujesz portfel. Seed przywróci Twoje środki zawsze

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: BTC-m » niedziela, 11 lutego 2018, 15:01

Bit-els pisze: @BTC-m, nie. Portfele hd na seedach jak Exodus czy jaxx poprzez słowa generują klucze prywatne, które bez problemu odtworzysz w wielu narzędziach, np jak ta strona:
https://coinomi.com/recovery-phrase-tool.html
Jeśli ktoś zabezpiecza swoje środki tak że kasuje wallet na którym je umieścił to przecież nie po to żeby swojego seeda konwerterować na jakichś stronach których działania nie można sprawdzić poprzez przejrzenie kodu. Trzeba sobie wyrabiać nawyki do bezpieczeństwa, przez to że ludzie tak lekko traktują ten temat są przypadki scamexitów. Powinienem zmienić swoją wypowiedź na "można bezpiecznie odtworzyć", ale nawyk bezpieczeństwa mam na tyle wyrobiony że nie biorę pod uwagę opcji zaufania do np. zamkniętego coinomi. Polecam zwracać uwagę na bezpieczeństwo, szczególnie będąc tak doświadczonym użytkownikiem jak Ty, w innym przypadku początkujący będą nadal generowali seedy do IOTy na stronach z google i zasilali scamerów.

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 3 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: kris1234 » niedziela, 11 lutego 2018, 15:48

Z Jaxxa chyba jednak zrezygnuję - postawię na Exodusa. https://www.ccn.com/users-report-losing ... erability/

Dzięki za pomoc :)

Dla pewności zakoduje USB i portfel zainstaluje właśnie na tym USB a nie na komputerze jeśli się da.No i zrobię backupy plus F2A więc kasowanie portfela odpada jeśli cały czas będzie na zakodowanym USB(chyba że nie można instalować portfeli na zewnętrznych nośnikach).

Miłej Niedzieli.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Bit-els » niedziela, 11 lutego 2018, 16:22

@BTC-m, z githuba możesz ściągnąć sobie ten program, a jeśli znasz się na rzeczy, to i zweryfikować. Nie trzeba wchodzić na stronę www
A seed jest ostatnią deską ratunku. Gdy gubisz ledgera np

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 3 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: kris1234 » niedziela, 11 lutego 2018, 18:54

Nie znam się na rzeczy dlatego was męczę :D

Obejrzę jeszcze z 4 godziny filmików na YT,założę osobną skrzynkę pocztową na potrzeby krypto i pewnie spędzę następne parę godzin na szukaniu najlepszej drogi na kupienie BTC. Później transfer BTC na giełdę gdzie kupię parę altów i wysłanie tego z powrotem na portfel.

Patrzyłem na kantory i kupienie BTC jak i wymiana jest ok ale wyciąganie to jakaś masakra.Za wyciągnice Trona z jednego z reklamowanych tu kantorów opłata 140 Tronów O_O.

Nie chcę zakładać osobnego tematu więc jeśli to nie problem napiszcie wd. was najlepszą(najbardziej opłacalną) metodę wd. was na kupienie najpierw BTC a później zamianę na alty i schomikowanie tego na jakiś czas poza giełdą.

Jak naruszam regulamin(zły topic w tej rubryce) to przepraszam.

Początkujący
Posty: 342
Rejestracja: 5 listopada 2017
Reputacja: 136
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: OlafCrypto » niedziela, 11 lutego 2018, 19:43

O ile wiem to nie da się zrobiś 2FA dla Exodusa

PS Nie kupuj BTC tylko np BCH lub Dasha i wysyłaj na inne giełdy - szybciej i taniej.
Ja np siedzę w krypto od pół roku i nigdy chyba nie miałem BTC i nie planuję mieć:)

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 3 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: kris1234 » niedziela, 11 lutego 2018, 20:05

Nie zależy mi na BTC ale jeśli chcę najpierw wysłać przelew z mojego banku na giełdę(załóżmy w Euro na Coinbas-a)żeby potem wymienić na taką walutę którą obsługuje GDAX z którego to wyślę np: BTC(free withdrawals) albo na mój portfel albo bezpośrednio na inną giełdę gdzie wymienię BTC na alty.

Chcę kupić jakieś 3 alty i zachomikować je na USB dlatego szukam w miarę normalnych giełd gdzie za wypłatę altów nie zapłacę dziwnych opłat.

Jeśli chodzi o portfele muszę jeszcze sprawdzić czy mogą te alty trzymać - jeśli Exodus nie ma F2A to odpada.

Początkujący
Posty: 342
Rejestracja: 5 listopada 2017
Reputacja: 136
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: OlafCrypto » niedziela, 11 lutego 2018, 20:33

2FA jest potzrebny do giełd. Do portfela softwerowego masz seeda. Zeby złodziej ukradł ci kasę potrzebny mu będzie plik wallet dat i hasło lub seed. lub dostęp do twojego komputera i znajomość hasłą.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: benq » niedziela, 11 lutego 2018, 20:39

kris1234 pisze:
Patrzyłem na kantory i kupienie BTC jak i wymiana jest ok ale wyciąganie to jakaś masakra.Za wyciągnice Trona z jednego z reklamowanych tu kantorów opłata 140 Tronów O_O.
Niestety, ale na giełdach bywa podobnie. Np z Binance wypłacając TRON prowizja za wypłatę to 193 jednostki.
Dlatego operując mniejszymi kwotami średnio się opłaca dzielić kasę na dużo altów, prowizja za wypłatę na portfel już na starcie zje ci sporą część kapitału.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 lutego 2018, 08:27 przez benq, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 11 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Georgeous » niedziela, 11 lutego 2018, 20:46

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat.
Mam pytanie, dodam, że laika ale to będzie też widać po samej treści :)
Chodzi o Ledgera Nano S. A dokładnie ile, jednocześnie, różnych walut można przechowywać na tym portfelu? Widzę, że przy 3 aplikacjach nie ma miejsca już na inne? Jest jakiś inny sposób przechowywania większej ilości rodzajów walut na nim?
Czy wallety zainstalowane jako aplikacja na komputerze do obsługi Ledgera są w jakiś sposób zagrożone atakiem?
Czy można je usunąć bez konsekwencji dla samej waluty? I odwrotnie, czy jak usunę aplikacje z Ledgera a nie usunę aplikacji z komputera to stracę krypto?
Gdzie poza Ledgeram najbezpieczniej trzymać krypto? Poza portfelami dedykowanymi jak ma Lisk czy IOTA?
Może macie jakies linki gdzie znajdę odpowiedzi na nurtujące mnie pytania?
Dziękuję za odpowiedzi.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: benq » niedziela, 11 lutego 2018, 20:57

@Georgeous
Ledger jest bezpieczny, pod warunkiem że zachowujesz seed'a poza komputerem.
Niestety, tak jak napisałeś Ledger ma limit aplikacji, które jednocześnie możesz mieć zainstalowane. (Moim zdaniem trochę cwaniactwo ze strony producenta, mogę się mylić ;) )
Usunięcie aplikacji z komputera jak i z samego ledgera (podobnie jak zniszczenie czy zgubienie go) nie skutkuje utratą środków. Tak długo, jak posiadasz SEED środki są bezpieczne i będziesz mógł je odzyskać.

Sposobem na obejście na limitu na ledgerze jest właśnie tak jak napisałeś - utworzenie portfela, przelanie waluty, zapisanie seeda i usunięcie aplikacji. Potem instalujesz kolejną aplikację na kolejną walutę i powtarzasz do skutku.
Minusem jest konieczność instalowania wszystkiego kiedy potrzebujesz wypłacić środki.

Co do portfeli:
sprzętowe > desktopowe > online

Tutaj dział o portfelach na forum:
https://forum.bitcoin.pl/viewforum.php?f=101

Wpisuj też w wyszukiwarkę hasła: "nazwa waluty wallet' - o większość już ktoś pytał i zostało wyjaśnione.

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 3 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: kris1234 » niedziela, 11 lutego 2018, 21:05

To ile Seed-ów musisz mieć do tego Ledgera Nano S - myślałem że tylko jeden a nie po jednym na każdą wgraną walutę.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Bit-els » niedziela, 11 lutego 2018, 21:31

Na 99% jeden seed. Jak na tej stronie
https://coinomi.com/recovery-phrase-tool.html

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości