Portfele-o co kaman

Wygadany
Posty: 557
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 203
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Harey » poniedziałek, 12 lutego 2018, 00:18

Bit-els pisze: Na 99% jeden seed
Jako posiadacz Ledger Nano S, odpowiem - 1 seed, 24 słowa.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: benq » poniedziałek, 12 lutego 2018, 08:26

delete

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 3 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: kris1234 » poniedziałek, 12 lutego 2018, 16:39

Spotkałem się parę razy na forum z poradą kupienia pod krypto osobnego sprzętu czyli jakieś 2k na nowy laptop - co o tym sądzicie?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Bit-els » poniedziałek, 12 lutego 2018, 17:17

laptop za 200 zl w komisie. wyczyszczenie i zainstalowanie linuxa.
albo sprzętowe za 200-300 zł

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 3 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: kris1234 » poniedziałek, 12 lutego 2018, 22:05

Na Linixie w ogóle się nie znam i na razie jestem trochę przytłoczony sama wiedza o krypto którą muszę "wciągnąć".

W sumie gdzieś mam jeszcze starego lapka z 2010, powinien pochodzić - tylko Windowsa dokupię żeby wszystko było na legalu.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Connemara » piątek, 16 lutego 2018, 10:22

Ze strony Ledgera zniknęli retailerzy z Polski..?
Nie ma już oficjalnej dystrybucji? Czy coś przegapiłem?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 11 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Georgeous » środa, 21 lutego 2018, 22:14

Przetestowałem, Tak jak piszecie można mieć jedynie 3 aplikacje jednocześnie i trzeba je instalować i odinstalowaywac w ramach potrzeb. Nie jest to uciążliwe bo nie korzysta się z Ledgera codziennie a i samo instalowanie trwa sekundę.
Oprócz walut z aplikacji Ledger Manager można na nim trzymać wszystkie waluty oparte na Etherum ( ERC20), np. Golema GNT.
Należy powiązać Ledgera z portfelem MyEtherWallet.

Kolejna pozytywna rzecz związana z trzymaniem waluty poza giełdą jest to, że nie wkurza Cię to jak przy ( tak jak dzisiejszy ) spadkach widzisz jak dashboard leci na łeb na szyję :)

Początkujący
Posty: 59
Rejestracja: 15 stycznia 2018
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Tropt » piątek, 16 marca 2018, 09:49

Koledzy pytanie od laika, mam zamiar kupić trezor wallet do trzymania rożnych altów jest ich z 15, puki co porozstawiane po rożnych giełdach żeby zwiększyć bezpieczeństwo. Nie mam pojęcia jak działają portfele dlatego pytam, kupując trezor to na nim trzymane są krypto czy on generuje tylko kody ? potrzebny będzie jaszcze jakiś portfel na komputerze ? jeśli tak to może by wartowało tak jak pisali koledzy wyżej kupić osobny laptop używany tylko w tych celach ? piszecie że w przypadku zgubienia urządzenia środki są bezpieczne jeśli mamy SEED, czym on jest ? to jakiś plik na komputerze czy kod dostępu zapisany na kartce ? co w przypadku jeśli zgubimy SEED lub jeśli trafi on w niepowołane ręce. Proszę o wyrozumiałość, czytam tematy o bezpieczeństwie jednak nie wyciągam z nich jednoznacznych odpowiedzi, nie chciał bym gdzieś popełnić głupiego błędu tracąc środki, wole jeszcze raz dopytać.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Portfele-o co kaman

Postautor: rav3n_pl » piątek, 16 marca 2018, 17:30

PUKI nie przeczytasz, nie zrozumiesz.
https://steemit.com/bitcoin/@rav3npl/ra ... n-mnemonik
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Connemara » poniedziałek, 19 marca 2018, 16:23

*PÓKI
edit: aaaaaaaaaaa, sorry, jestem przemęczony, nie zajarzyłem ;)


edit2:
Problem główny i podstawowy (jak dla mnie) tkwi w semantyce. Mianowicie wszelkie słowa, zwroty typu (i to niezależnie czy to jest po polsku czy po angielsku): przelać na portfel, trzymaj na portfelu, etc. sugerują, że fizycznie "monety" (coiny, tokeny) są przechowywane w danym urządzeniu, czy też aplikacji czy też gdziekolwiek indziej. Podczas gdy - znacznie upraszczając - na aplikacji, programie na desktop, portfelu sprzętowym NIE MA środków (w rozumieniu np. takim, jak w portfelu skórzanym trzymamy fizyczny banknot lub metalową monetę), a jedynie - znowu upraszczając: kody, klucze.

To jest cholernie trudne i skomplikowane dla nowych osób wchodzących w krypto. Wiem, bo sam na początku miałem ogromny problem, żeby zrobić "wrap my mind around". Gdzieś, ktoś, u zarania krypto chyba trochę bezmyślnie ukuł właśnie sformułowania typu "na portfelu" i to IMHO pokutuje.

edit3:
W odpowiedzi na pytanie dwa posty wyżej - piszę z pozycji nadal laika (mimo, że już nieco mniejszego) ;) ale jeśli palnę głupotę techniczną, to niech mnie ktoś poprawi.
Staram się w miarę prostymi słowami to przekazać.

W PORTFELU sprzętowym nie trzymasz walut - ani bitcoinów, ani altów, ani niczego. To raz.
Dwa: trzymanie na giełdach to nie zwiększanie bezpieczeństwa, to już lepiej postawić jakiś multiwallet na smartfonie z braku laku.
Trzy: jak już masz portfel sprzętowy, to nie potrzebujesz osobnego laptopa typu air-gapped, bo to jest właśnie idea stojąca za portfelami (znowu semantyka: portfel...) sprzętowymi. Teoretycznie nawet taki Ledger oficjalnie w swoich materiałach podaje, że nawet podpięcie do komputera z malware czy czymś takim nie powoduje niebezpieczeństwa dla walut.
Cztery: jeśli zapiszesz sobie SEED (czyli to "hasło" bazowe - weterani proszeni o odwrócenie wzroku) - oczywiście TYLKO I WYŁĄCZNIE DŁUGOPISEM NA KARTCE LUB KAWAŁKU METALU, nigdy na kompie, nigdy w sieci, nigdy na urządzeniu elektronicznym, nigdy nie rób zdjęcia smartfonem tego seeda - to zasadniczo taki Trezor czy Ledger możesz przejechać walcem, podpalić, zasypać wapnem a potem kupić nowy i odtworzysz swoje środki bezproblemowo. Nie potrzebujesz zresztą nawet kolejnego portfela sprzętowego - "portfel" walut odtworzysz na portfelu desktopowym czy mobilnym (upraszczając).

Dodano po 16 minutach 11 sekundach:
edit4:
czytaj:

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1631151.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=159424.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=17240.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=126798.0

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 192
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 166
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Yogi77 » poniedziałek, 19 marca 2018, 18:35

Tropt pisze: Nie mam pojęcia jak działają portfele dlatego pytam, kupując trezor to na nim trzymane są krypto czy on generuje tylko kody ?
Na tym urządzeniu trzymany jest klucz podpisujący transakcje.
Tropt pisze:potrzebny będzie jaszcze jakiś portfel na komputerze ? jeśli tak to może by wartowało tak jak pisali koledzy wyżej kupić osobny laptop używany tylko w tych celach ?
Będzie aplikacja na komputerze, ale ona nie ma żadnej kontroli nad kluczem podpisującym transakcje, dlatego nie zwiększa to ryzyka.

Taki portfel ma swój wyświetlacz i każdą transakcje trzeba potwierdzić niezaleźnie na nim:

https://themerkle.com/wp-content/upload ... TREZOR.jpg

Tak więc nie ma tutaj ryzka związanego z zainfekowaniem komputera

(o ile zawsze sprawdzamy czy informacje na wyświetlaczu się zgadzają)

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: HODLER.TECH » poniedziałek, 19 marca 2018, 20:09

Connemara pisze: *PÓKI


W PORTFELU sprzętowym nie trzymasz walut - ani bitcoinów, ani altów, ani niczego. To raz.
Dwa: trzymanie na giełdach to nie zwiększanie bezpieczeństwa, to już lepiej postawić jakiś multiwallet na smartfonie z braku laku.
Trzy: jak już masz portfel sprzętowy, to nie potrzebujesz osobnego laptopa typu air-gapped, bo to jest właśnie idea stojąca za portfelami (znowu semantyka: portfel...) sprzętowymi. Teoretycznie nawet taki Ledger oficjalnie w swoich materiałach podaje, że nawet podpięcie do komputera z malware czy czymś takim nie powoduje niebezpieczeństwa dla walut.
Właśnie do bezpiecznego trzymania wielu różnych, nawet niszowych kryptowalut tworzymy Hodlera. Odnośnie "nie potrzebujesz komputera..." zgadza się do momentu w którym zechcesz zapłacić z portfela, wtedy musisz mieć podpięty komputer. Ledger jest podatny na atak polegający na podmianie adresu w schowku, Trezor wymusza akceptację adresu wyświetlając go na ekranie urządzenia. Warto to wziąć pod uwagę przy przesyłaniu większych kwot.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Początkujący
Posty: 59
Rejestracja: 15 stycznia 2018
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Tropt » poniedziałek, 19 marca 2018, 20:46

@Connemara Kolego a dlaczego klucz mam zapisać długopisem a nie np. wydrukować bez zapisania pliku ? samo puszczenie przez drukarkę stwarza ryzyko wykradzenia go ?

Jeśli dobrze rozumiem to kupując trezor wallet zapisuje kod i gdzieś go chowam, następnie przelewam na niego walutę, gubię urządzenie i bez problemu po kupnie nowego i wpisaniu kodu mam środki dalej dostępne ? w takim razie gdzie jest zapisana informacja o tym jakie i ile tych krypto mam ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: benq » poniedziałek, 19 marca 2018, 20:52

@Tropt, bo klucz prywatny nie opuszcza Ledgera, a seed pozwala ci odtworzyc ten wlasnie klucz prywatny.
Informacja o tym ile środków na jakim portfelu sie znajduje jest zapisana w blockchainie i dostepna do sprawdzenia bez klucza prywatnego. Jednak bez klucza nie można tych środków wydać.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: redlumek » poniedziałek, 19 marca 2018, 21:42

A co będzie jak np trezor się zwinne że swoimi serwerami? Albo będzie atak hakerski I wyczyścić ich wszystkie dane. Da się wtedy odzyskać klucz na podstawie seed a?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: Connemara » poniedziałek, 19 marca 2018, 21:55

HODLER.TECH pisze:
Connemara pisze: *PÓKI


W PORTFELU sprzętowym nie trzymasz walut - ani bitcoinów, ani altów, ani niczego. To raz.
Dwa: trzymanie na giełdach to nie zwiększanie bezpieczeństwa, to już lepiej postawić jakiś multiwallet na smartfonie z braku laku.
Trzy: jak już masz portfel sprzętowy, to nie potrzebujesz osobnego laptopa typu air-gapped, bo to jest właśnie idea stojąca za portfelami (znowu semantyka: portfel...) sprzętowymi. Teoretycznie nawet taki Ledger oficjalnie w swoich materiałach podaje, że nawet podpięcie do komputera z malware czy czymś takim nie powoduje niebezpieczeństwa dla walut.
Właśnie do bezpiecznego trzymania wielu różnych, nawet niszowych kryptowalut tworzymy Hodlera. Odnośnie "nie potrzebujesz komputera..." zgadza się do momentu w którym zechcesz zapłacić z portfela, wtedy musisz mieć podpięty komputer. Ledger jest podatny na atak polegający na podmianie adresu w schowku, Trezor wymusza akceptację adresu wyświetlając go na ekranie urządzenia. Warto to wziąć pod uwagę przy przesyłaniu większych kwot.
Tak się trochę czepiam...
[1] Napisałem "nie potrzebujesz osobnego - OSOBNEGO - komputera. Wiadomo, że do transakcji JAKIŚ potrzeba. Ale w oryginalnym pytaniu było o osobnym laptopie stricte do krypto.
[2] Ledger też wyświetla adres przy transakcji na swoim LCD, tak tylko informuję.

Dodano po 3 minutach 4 sekundach:
Tropt pisze: @Connemara Kolego a dlaczego klucz mam zapisać długopisem a nie np. wydrukować bez zapisania pliku ? samo puszczenie przez drukarkę stwarza ryzyko wykradzenia go ?

Jeśli dobrze rozumiem to kupując trezor wallet zapisuje kod i gdzieś go chowam, następnie przelewam na niego walutę, gubię urządzenie i bez problemu po kupnie nowego i wpisaniu kodu mam środki dalej dostępne ? w takim razie gdzie jest zapisana informacja o tym jakie i ile tych krypto mam ?
To oczywiście wersja dla paranoików ;) ale niektóre drukarki mają np. swój wewnętrzny bufor, gdzie do jakiegoś tam czasu można odzyskać to co było puszczane. Mówię o urządzeniach seiciowych, typu jakieś workstations w firmie, gdzie korzysta mnóstwo ludzi. Ale jak wspomniałem - PARANOID :D

Dwa: w blockchainie, czyli trywialnie mówiąc - w sieci. W rejestrze, w księdzie rozrachunkowej. Nazwij to jak chcesz.

Dodano po 46 sekundach:
benq pisze: @Tropt, bo klucz prywatny nie opuszcza Ledgera, a seed pozwala ci odtworzyc ten wlasnie klucz prywatny.
Informacja o tym ile środków na jakim portfelu sie znajduje jest zapisana w blockchainie i dostepna do sprawdzenia bez klucza prywatnego. Jednak bez klucza nie można tych środków wydać.
sorry, zdublowałem wiadomość, czytam po kolei post po poście

Dodano po 52 sekundach:
redlumek pisze: A co będzie jak np trezor się zwinne że swoimi serwerami? Albo będzie atak hakerski I wyczyścić ich wszystkie dane. Da się wtedy odzyskać klucz na podstawie seed a?
Nie mam na tyle wiedzy, aby się autorytatywnie wypowiadać, więc niech mnie ktoś poprawi, ale jeśli dobrze rozumiem, odzyskiwanie kluczy/adresów nie jest powiązane z producentem, a raczej z blockchainem?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: KryptoBanita » poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08

redlumek pisze: A co będzie jak np trezor się zwinne że swoimi serwerami? Albo będzie atak hakerski I wyczyścić ich wszystkie dane. Da się wtedy odzyskać klucz na podstawie seed a?
Ja rozumiem, że urządzenie działa bez względu na serwery producenta. Jak padną serwery/producent to nie otrzymasz nowego firmware/oprogramowania i tyle. Mogę się mylić...

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: redlumek » poniedziałek, 19 marca 2018, 22:10

Działa bez względu - ale w razie starty urządzenia - czy serwery producenta są potrzebne aby odzyskać zawartość?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: KryptoBanita » poniedziałek, 19 marca 2018, 22:15

Nie - wystarczy jakiś kolejny Trezor, choć może jakiś portfel/oprogramowanie też "łyknie" seed z Trezora (?!)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele-o co kaman

Postautor: benq » poniedziałek, 19 marca 2018, 22:36

@KryptoBanita, @redlumek, @Connemara,
Dyskusje o tym pojawiły się wraz z powstaniem portfelj sprzętowych. Odzyskanie klucza prywatnego będzie możliwe nawet jeśli firma zniknie i nie będzie już nowych/starych urządzeń do kupienia. Ich serwery są również niepotrzebne. Gdyby było inaczej, zaprzeczałoby to bezpieczeństwu portfeli sprzętowych.
Tutaj dyskusja z reddita z zeszłego roku jak kogoś interesują szczegóły:

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 6 gości