Bezpieczny komputer na portfele z kryptowalutami

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 8 lutego 2018
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bezpieczny komputer na portfele z kryptowalutami

Postautor: kontrol » czwartek, 8 lutego 2018, 13:18

Witam

Chciałbym zainwestować w kryptowaluty większą sumę pieniędzy. Zastanawiam się czy nie kupić specjalnego komputera w tym celu. Jak polecacie rozegrać taką sytuację? Nie jestem biegły z zakresu informatyki i nigdy nie "operowałem" na systemie LINUX. Czy laik da sobie z tym radę? Na krypto jako tako się znam. Potrafię operować na giełdach i zakładać portfele, po prostu słabiej ogarniam bezpieczeństwo, a to powinno być podstawą zanim wezmę się za większe kwoty. Czy jeśli kupie komputer i zainstaluje na nim Linuxa, będę korzystał z domowego wi-fi to będzie to w pełni bezpieczne? Komputer będzie służył tylko do tego. Będę łączył się na nim z giełdami i przelewał coiny na portfele. Niektóre jak np MyEtherWallet są portfelami przeglądarkowymi, a niektóre jak SiaUi, LiskNano czy Nexus-qt bardziej sprzętowymi ale też łączącymi się przez internet. Oczywiście z przeglądarkowymi portfelami zawsze będę sprawdzał certyfikaty stron itp. Jakie macie rady apropo bezpieczeństwa dla laika? Na co powinienem zwrócić uwagę? jaki Linuks ściągnąć itd Wszystkie rady mile widziane. Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bezpieczny komputer na portfele z kryptowalutami

Postautor: Bit-els » czwartek, 8 lutego 2018, 13:27

Generalnie tak

Ale większe sumy na paper walletach trzymaj. Generowanych poza netem. Po skonczonej operacji dobrze wyłączyć komp i drukarkę.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 8 lutego 2018
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bezpieczny komputer na portfele z kryptowalutami

Postautor: kontrol » czwartek, 8 lutego 2018, 13:49

właśnie z tych papierowych portfeli nigdy nie korzystałem. Rozumiem, że każda kryptowaluta może mieć paper wallet? Później żeby importować środki z tych adresów muszę i tak mieć ich portfele na komputerze czy można jakoś to zimportować bezpośrednio na giełdę? Jak wygenerować te papierowe portfele niszowych altów? Jest jakaś oficjalna strona?

Wygadany
Posty: 557
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 203
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bezpieczny komputer na portfele z kryptowalutami

Postautor: Harey » czwartek, 8 lutego 2018, 14:01

Zerknij tutaj: https://coinomi.com/recovery-phrase-tool.html na rozwijaną listę 'COIN' - wystarczy?
Osobiście preferuję rozwiązania oparte o seed, trudniej popełnić błąd i w efekcie utracić środki.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bezpieczny komputer na portfele z kryptowalutami

Postautor: Bit-els » czwartek, 8 lutego 2018, 14:25

Tak jak kolega Harey napisał. Generujesz seed- 24 słowa, i masz cały zestaw monet.
Operacje na powyzszej stronie oczyw. poza netem

Potem przy sprzedaży sweepujesz priva portfelem coinomi.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 8 lutego 2018
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bezpieczny komputer na portfele z kryptowalutami

Postautor: kontrol » czwartek, 8 lutego 2018, 14:39

Chyba jednak jestem mocno do tyłu z wiedzą, bo ta strona to dla mnie czarna magia. Poza tym nie ma tam wielu niszowych altów w które chciałbym zainwestować jak np Po.et. Jednak zostanę chyba przy Linuxie i ściąganiu portfeli poszczególnych coinów, a tokeny ERC20 będę trzymał na MyEtherWallet. Mimo wszystko bardzo dziękuje za poświęcony czas i odpowiedzi.

PS. Harey, Dam + jutro, bo na dzisiaj już mi się skończyły :)

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bezpieczny komputer na portfele z kryptowalutami

Postautor: Bit-els » czwartek, 8 lutego 2018, 15:04

@kontrol, takie rzeczy najlepiej razem przy kompie zrobić. Może masz kogos zaufanego (bo fachowiec z ulicy drobnymi trikami może ukrasć twoje monety- robiac po cichu fotkę seeda)

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 8 lutego 2018
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bezpieczny komputer na portfele z kryptowalutami

Postautor: kontrol » czwartek, 8 lutego 2018, 15:32

No niestety nie mam nikogo zaufanego kto mógłby mnie poduczyć. W Windowsie zakładałem portfele bez problemu więc myślę, że Linuksa też jakoś ogarnę. Nie będę grał często, planuje raczej kupno czegoś na dłuższy okres. Myślę, że jeśli komputer będzie służył mi tylko do obsługi kryptowalut i nie będę nic ściągał to powinno być w miarę bezpiecznie. Do internetu będę podłączał się tylko wtedy jeśli będę musiał wejść na giełdę lub coś wysyłać. Hasła postaram się pozapisywać na papierze i razem z komputerem wszystko będę trzymał w sejfie oraz jeszcze w jakimś ukrytym miejscu.

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 8 lutego 2018
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Warszawa

Bezpieczny komputer na portfele z kryptowalutami

Postautor: JustinHustlin » czwartek, 8 lutego 2018, 16:09

Coinomi jest spoko, sam korzystam, doszło ostatnio kilka nowych coinów, łącznie mają już przeszło 100 altów. Te których nie ma polecam trzymać na portfelach z oficjalnych stron krypto :)

Wygadany
Posty: 557
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 203
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bezpieczny komputer na portfele z kryptowalutami

Postautor: Harey » czwartek, 8 lutego 2018, 20:44

Bit-els pisze: takie rzeczy najlepiej razem przy kompie zrobić
kontrol pisze: No niestety nie mam nikogo zaufanego kto mógłby mnie poduczyć
2 komputery, jeden ze zdalnym dostępem typu TeamViewer (chyba najprostszy i pod Lin też jest wersja), na którym ktoś Tobie pokaże wszystko.
Drugi z identycznym systemem podpięty do osobnej sieci, na którym "równolegle" tworzysz produkcyjne portfele.
Pierwszy (PC) do skasowania, drugi do używania.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bezpieczny komputer na portfele z kryptowalutami

Postautor: BTC-m » czwartek, 8 lutego 2018, 20:49

JustinHustlin pisze: Coinomi jest spoko, sam korzystam, doszło ostatnio kilka nowych coinów, łącznie mają już przeszło 100 altów. Te których nie ma polecam trzymać na portfelach z oficjalnych stron krypto :)
Coinomi na zamknięty kod. Na większe sumy się kompletnie nie nadaje.

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości