MELTDOWN i SPECTRE - mamy prze...ne

smp
Początkujący
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: smp » środa, 17 stycznia 2018, 16:44

W starych procesorach nikt nie musi się babrać. To jest zadanie dla systemu operacyjnego. A nowe procesory mogą już mieć przebudowaną architekturę pod tym względem i wspomagać w tym OS.

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0

Postautor: gandzialf » środa, 17 stycznia 2018, 17:48

Mam pytanie.
Jest jakiś (bezpieczny) sposób na aktualizacje linuksa odpalanego z pendive. Z tego co wiem linuks dostanie (lub już dostał) aktualizacje z nowym kernelem i takowy już mi się pojawił do pobrania. Niestety aktualizacje wspominam źle, cokolwiek wazniejszego niż aktualizacje oprogramowania czyli kernel, sterowniki wysypują system i wywala kernel panic.
Nie uśmiecha mi się stawiać go od nowa bo całkiem już sobie poukładałem ten system.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Reputacja: 1243
Reputacja postu: 
0

Postautor: rav3n_pl » środa, 17 stycznia 2018, 18:05

@gandzialf, a po prostu sudo apt update && sudo apt upgrade nie daje rady?
Po reboocie powinien być nowy kernel (jak był udostępniony).
Wypełnij moją ankietę o dPLN! https://goo.gl/forms/iF23kgc3WbH4wljp1
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
Mój Skydrive; Trochę o P2pool; C#: Bitmarket SwapBot, RPC CoinControl, BIP39 Mnemonic z talii kart

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0

Postautor: gandzialf » środa, 17 stycznia 2018, 18:43

Dać to daje, ale potem przy bootowaniu wywala kernel panic a do managera kerneli nie wchodzi (chyba że to źle robię).
Tak było przy ostatniej aktualizacji kernela, aktualnie nie próbuje bo boję się powtórki.

Nie wiem, może zrobić kopię lustrzaną tego nośnika i wtedy zobaczyć czy przejdzie, tylko czy zbootuje.

pm7
Moderator
Reputacja: 735
Reputacja postu: 
0

Postautor: pm7 » czwartek, 18 stycznia 2018, 18:24

Jeżeli się nie uruchomi, powinieneś mieć możliwość wybrania starszego kernela przy uruchamianiu.
Backup to oczywiście dobra rzecz, nie tylko przed aktualizacja :)

Początkujący
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
0

Postautor: termitek12 » piątek, 19 stycznia 2018, 22:27

niezla akcja z tym IME... to juz jest normalnie szczyt galopujacej bezczelnosci sprzedawac takie procesory jako "safe". Przeciez w razie W siada normalnie wszystko juz nie mowiac, ze wiedza doslownie WSZYSTKO a ta wiedza jest niebywale cenna bo polega na totalnej kontroli.

meltdown i spectre to przy tym maly pikus. Skonczy sie chyba tak, ze nie bedziesz potrafil zaprojektowac wlasnego procesora i wlasnego softu to mozesz sie pozegnac z anonimowoscia i prywatnoscia. I tu nie chodzi o jakies drozsze sytemy i metody albo totalna glupote jak facebook/google/amazon itp. jak w https://www.youtube.com/watch?v=dNZrq2iK87k tylko o click-click i maja cie jak na dloni bo powiazywanie danych jest znacznie prostsze niz ich uzyskiwanie (w tym systemie, jezeli chodzi o dany cel).

Moderator
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
1

Postautor: maxi82 » piątek, 19 stycznia 2018, 23:06

"Skyfall i Solace - pierwsze ataki bazujące na lukach w procesorach?..."

https://twojepc.pl/news36823/Skyfall-i- ... orach.html - klikbajtowo i bez szczegółów

Na Techpowerup podobnie - https://www.techpowerup.com/240758/skyf ... nd-spectre

Przynajmniej mamy słowa klucze: Skyfall i Solace. A czy to nie wymysły pismaków to się pewnie niebawem dowiemy.
Pomogłem, chcesz się odwdzięczyć: 1GjJuynG6TiuKVoyg3JwGy2ePA6VUfGbCx

pm7
Moderator
Reputacja: 735
Reputacja postu: 
1

Postautor: pm7 » sobota, 20 stycznia 2018, 11:42

termitek12 pisze:Przejdź do cytowanego posta Skonczy sie chyba tak, ze nie bedziesz potrafil zaprojektowac wlasnego procesora i wlasnego softu to mozesz sie pozegnac z anonimowoscia i prywatnoscia.
Powoli pojawiają się alternatywy.
Sprzętowe: Talos II (chociaż to jest bardzo drogie), coreboot, me_cleaner, nowy procesor z otwartą architekturą RISC-V
Software: Qubes-OS

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: termitek12 » sobota, 20 stycznia 2018, 17:46

@pm7, nie wiedzialem ze nadal trwaja prace na otwartym procem, nyslalem ze wszystko ukrocili. Poczytam, dzieks.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Reputacja: 1300
Reputacja postu: 
1

Postautor: ShadowOfHarbringer » środa, 31 stycznia 2018, 09:54

termitek12 pisze:niezla akcja z tym IME... to juz jest normalnie szczyt galopujacej bezczelnosci sprzedawac takie procesory jako "safe".
Nikt nie wie czy to jest przypadek czy celowy wtyk rządu USA.

Pomyśl chwilę: to jest perfekcyjny backdoor - jest bliski niewykrywalności (bo jest w hardware a nie software), występuje tylko w ekstremalnie wąskim zakresie wydarzeń/scenariuszy, właściwie to nigdy normalnie nikt by tego nie odnalazł - wyszło przypadkiem jako bug w hiperwizorach maszyn wirtualnych, działa na wszystkich systemach operacyjnych.

Nigdy się tego nie dowiemy jeżeli byłoby to prawdą. No, może za 50-60 lat gdy wszystkie osoby odpowiedzialne za tą decyzję nie będą już żyć. Wtedy dokumenty wypłyną na światło dzienne.

Tak samo jest z Intel ME (management engine) - tutaj jestem na 100% pewien że jest to wtyk na potrzeby CIA/NSA/FBI.

Generalnie po tych ostatnich aferach Intel się dla mnie skończył. Kupuję tylko AMD. Aczkolwiek AMD prawdopodobnie też ma jakieś dziury/backdoory, ale najwyraźniej są one mniejsze od Intelowskich a ich odpowiednik ME jest dużo mniej zaawansowany.
"A poza tym uważam, że Bitcoin Core i SegWit powinny zostać zniszczone"

{{ Bitcoin.pl Elite Member, Bitcointalk ★Legendary★ [1344] }}
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: termitek12 » czwartek, 1 lutego 2018, 03:26

dokladnie, ale AMD tez na pewno cos ma (ciekawe jak to wyglada w kartach graficznych), alternatywa jest RISC-V no i to ze coraz wiecej osob buduje sama - https://www.bunniestudios.com/blog/?p=3265

wyobrazacie sobie jakie to spustoszenia musza byc w wojsku - jak tam usa moga 'nastrajac' sprzet w 90% przypadkow ?! :) Szkoda, ze w polsce wszyscy co chciali brac sie za powazne technologie jak lasery, proce, atom to mieli 'wypadki'.

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: locarno » sobota, 3 lutego 2018, 13:15

Czy opłaca się instalować łatki do Windows'a i do Biosu czy lepiej zostać bez łątek ? Jak znacząco wpływa, to na kopanie bitcoina ?

Wróć do „Bezpieczeństwo”