Podawanie numeru dowodu osobistego

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 3 października 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: adinho97 » wtorek, 3 października 2017, 23:47

Witam. Od niedawna zacząłem interesować się kryptowalutami i postanowiłem zainwestować w jedną z nich. Kolega polecił mi znaną stronę na której można zakupić takie waluty. Po założeniu konta okazalo się, że muszę zweryfikować swoje konto. Ku mojemu zdziwieniu musiałem podać prócz imienia, nazwiska i adresu zamiszkania także numer i serię dowodu osobistego.
To mnie troche zdziwiło i zastanawiam się czy to bezpieczne, aby podawać tak poufne dane do weryfikacji?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: Bit-els » środa, 4 października 2017, 00:32

A jaka to giełda?
Na bitmarket.pl do kwoty chyba 15 tys zl było bez weryfikacji. Sprawdź to

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 2 października 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: kryptonite » środa, 4 października 2017, 01:17

Jeśli to bitbay.pl to skan dowodu oraz numer i seria są wymagane do przelania PLN. Proponowałbym zamiast skanować dowód zrobić zdjęcia i dodatkowo nałożyć watermarki w jakimś programie graficznym, żeby utrudnić podrobienie dokumentu w razie wycieku tych materiałów. Tak jak Bit-els wspomniał bitmarket.pl, chyba nie wymaga pełnej weryfikacji przy małych kwotach. Jeśli masz konto walutowe to możesz też sprawdzić Krakena (przelew euro to kilka zł). Tam weryfikacja dokumentem tożsamości (ewentualnie paszportem) wymagana jest dopiero od $10,000.00 fiat.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 3 października 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: adinho97 » środa, 4 października 2017, 06:57

Tak, chodzi o Bitbay. Nie mam jak zrobić watermarka bo tam sie poprostu wpisuje w rubrykę mój numer dowodu, a nie wysyla zdjecie. I zależy mi na kupnie liska, więc potrzebuję takiej giełdy, gdzie moge go zakupić, a na bitmarket tego nie widzę.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: topnetdeal » środa, 4 października 2017, 08:11

Podanie numeru dowodu osobistego nie jest tak wrażliwe jak udostępnienie jego skanu, można być w miarę spokojnym.

PS. Jaka ilość LSK Cię interesuje ? Jeśli obawiasz się o swoją anonimowość to mogę Ci wysłać Liski bezpośrednio na Twój portfel.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 75
Rejestracja: 24 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: bamc9k » środa, 4 października 2017, 10:15

Podaj np. skan prawa jazdy i tam dopisz na nim (na skanie) napisz bitbay.net. Wtedy bedziesz wiedzial skad skan wyciekl jakby co.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: pm7 » czwartek, 5 października 2017, 11:35

bamc9k pisze: Wtedy bedziesz wiedzial skad skan wyciekl jakby co.
Tylko, jeżeli będzie w stanie zobaczyć skan. Jeżeli np. zostanie na niego zaciągnięty kredyt na "kolekcjonerską" replikę dowodu, to nic nie da dopisanie podmiotu, któremu przekazujemy skan (absolutnie nie sugeruję, żeby nie dopisywać, niestety część giełd ma problem z przetwarzaniem takich podpisanych dowodów).

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 3 października 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: adinho97 » czwartek, 5 października 2017, 16:45

Są jakies giełdy, gdzie moge zainwestowac w liski i gdzie nie trzeba weryfikować konta?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 75
Rejestracja: 24 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: bamc9k » czwartek, 5 października 2017, 17:43

pm7 pisze:
bamc9k pisze: Wtedy bedziesz wiedzial skad skan wyciekl jakby co.
Tylko, jeżeli będzie w stanie zobaczyć skan. Jeżeli np. zostanie na niego zaciągnięty kredyt na "kolekcjonerską" replikę dowodu, to nic nie da dopisanie podmiotu, któremu przekazujemy skan (absolutnie nie sugeruję, żeby nie dopisywać, niestety część giełd ma problem z przetwarzaniem takich podpisanych dowodów).
dlatego lepiej dać np. prawo jazdy ;)

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: koparki » czwartek, 5 października 2017, 18:18

adinho97 pisze:Są jakies giełdy, gdzie moge zainwestowac w liski i gdzie nie trzeba weryfikować konta?
możesz kupić bitcoin od kogoś face2face albo z bitcoinomatu wpłacić na poloniex i kupic liski za btc
jeśli bedziesz kupował liski za btc , czyli jesli wejdziesz i wyjdziesz bez PLN-ów to na bitbay nie ma weryfikacji

Dodano po 23 minutach 17 sekundach:
edit
---

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 3 października 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: adinho97 » czwartek, 5 października 2017, 18:49

koparki pisze:
adinho97 pisze:Są jakies giełdy, gdzie moge zainwestowac w liski i gdzie nie trzeba weryfikować konta?
możesz kupić bitcoin od kogoś face2face albo z bitcoinomatu wpłacić na poloniex i kupic liski za btc
jeśli bedziesz kupował liski za btc , czyli jesli wejdziesz i wyjdziesz bez PLN-ów to na bitbay nie ma weryfikacji

Dodano po 23 minutach 17 sekundach:
edit
Dałbyś radę to opisać bardziej łopatologicznie? Nie znam sie zabardzo i nie rozumiem jak mam kupić w bitcoinmacie, wpłacić na jakis poloniex i kupić za to bitcoin, i jeszcze na bitbay to jakos przelać? Bardzo bym prosił o wytlumaczenie :D

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: pm7 » czwartek, 5 października 2017, 18:56

Może nie powinieneś inwestować, jeżeli Cię to przerasta? Kryptowaluty łatwo stracić.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: koparki » czwartek, 5 października 2017, 18:58

najpierw wpisujesz w GOOGLE "bitcoinomaty w polsce"
i sprawdzasz czy Ci pasuje któraś lokalizacja, to jest urządzenie w którym mozesz kupic bitcoin, jest też strona localbitcoin gdzie mozesz się umówic z kims na zakup z ręki do reki albo ogłosic się tutaj na forum w dziale z ogłoszeniami.
Jak już masz btc to sobie mozesz kubic lisk na giełdach które handluja parą lisk/btc , najlepiej giełda poloniex bo tam jest najlepsza płynność.

Albo wprost mozesz ogłosic się tu na forum : "kupię lisk z odbiorem osobistym"
---

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 3 października 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: adinho97 » czwartek, 5 października 2017, 19:36

Na bitbayu da się przesyłać liski z konta na konto? Np. Mój kolega ma liski i czy moze mi przelać na moje konto je nawet jak mam dalej niezweryfikowane konto?

Dodano po 8 minutach 14 sekundach:
pm7 pisze:Może nie powinieneś inwestować, jeżeli Cię to przerasta? Kryptowaluty łatwo stracić.
Co masz na myśli? W jaki sposob latwo je stracic?

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: koparki » czwartek, 5 października 2017, 19:38

---

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 3 października 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: adinho97 » czwartek, 5 października 2017, 19:53

Na bitbayu da się przesyłać liski z konta na konto? Np. Mój kolega ma liski i czy moze mi przelać na moje konto je nawet jak mam dalej niezweryfikowane konto?

Weteran
Posty: 2518
Rejestracja: 21 marca 2014
Reputacja: 1468
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: The Real McCoin » środa, 23 stycznia 2019, 08:39

pm7 pisze: czwartek, 5 października 2017, 11:35zaciągnięty kredyt na "kolekcjonerską" replikę dowodu

Może niedługo coś się poprawi w tej kwestii:
w Dzienniku Ustaw opublikowano przepisy przewidujące karalność wytwarzania repliki dokumentu publicznego (a to za sprawą nowiuśkiej ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych, Dz.U. z 2019 r. poz. 53).
zgodnie z ustawą blankiety dokumentów publicznych pierwszej kategorii wytwarzać może tylko jednoosobowa spółka Skarbu Państwa
wytwarzanie, oferowanie, zbywanie lub przechowywanie w celu zbycia repliki dokumentu publicznego jest przestępstwem, za które maksymalna sankcja wynosi 2 lata pozbawienia wolności (art. 58 ustawy);
Ustawa o dokumentach publicznych wchodzi w życie po 6-miesięcznym vacatio legis (art. 80 ustawy, są wyjątki).
https://czasopismo.legeartis.org/2019/0 ... znego.html

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3091
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 1088
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: CzarnaOwca » środa, 23 stycznia 2019, 09:39

Właśnie dziś w rmf classic było w wiadomościach o gościu co stracił bańkę i dostał "darmowy kredyt" ponieważ ktoś wykorzystał kopię dowodu i zrobił dowód kolekcjonerski, potem udał się po kopię karty sim telefonu i tak sobie potem mógł potwierdzać płatności;)
http://wyborcza.pl/7,155287,24369036,jo ... BoxBizLink (jest tylko część, chyba, że ktoś ma dostęp).

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 343
Rejestracja: 12 czerwca 2017
Reputacja: -176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: osobliwy_nick » czwartek, 24 stycznia 2019, 03:16

adinho97 pisze: wtorek, 3 października 2017, 23:47Witam. Od niedawna zacząłem interesować się kryptowalutami i postanowiłem zainwestować w jedną z nich. Kolega polecił mi znaną stronę na której można zakupić takie waluty. Po założeniu konta okazalo się, że muszę zweryfikować swoje konto. Ku mojemu zdziwieniu musiałem podać prócz imienia, nazwiska i adresu zamiszkania także numer i serię dowodu osobistego.
To mnie troche zdziwiło i zastanawiam się czy to bezpieczne, aby podawać tak poufne dane do weryfikacji?
Nie jest to ani bezpieczne, ani rozsądne. Większość giełd po prostu wymusza dane osobowe od naiwniaków żądnych zysków, podczas, gdy nie ma takiej potrzeby i nie wiadomo co z tymi danymi robi oraz zrobi, w szczególności, gdy kryptowaluty upadną (komu je sprzeda, jak je zabezpieczy).

Istnym ewenementem i szczytem hipokryzji jest tu słynny BitBay, który nie dość, że uciekł na Maltę, w wyniku różnych machlojek finansowych (które zidentyfikowało KNF), to obecnie do weryfikacji wymaga nie tylko kompletnych danych osobowych, danych z dowodu, skanu dowodu, ale jeszcze do tego samojebki z dowodem w ręku. Czekać tylko aż zaczną również wymagać zdjęcia penisa, wraz długością i zeznaniami partnerki. Do tego giełda ta promuje piramidy finansowe i niewykluczone, że sama w nich uczestniczy - mam tu na myśli chociażby FUTUROCOIN.

Oczywiście pod płaszczykiem walki ze zorganizowaną przestępczością i praniem brudnych pieniędzy można wmówić ludziom wszystko. Fakty są natomiast takie, że gdyby ktoś nie przeszedł weryfikacji AML (przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu), to jak niby założyłby konto w banku i zrobił przelew na giełdę kryptowalut? Fakty są takie, że obecne przepisy nie wymagają podobnych działań od giełd kryptowalutowych, większość z nich wcześniej mogła legalnie funkcjonować bez podobnego wyłudzania danych, zaś taki BitBay przykładowo tłumaczy się rzekomo "przyszłościowym" myśleniem o branży i przygotowaniami do "przyszłych" regulacji, które mają nastąpić na Malcie. Ehe.

Obrazek

PS Nie mówię, żebyś w ogóle porzucił temat i niczego nie kupował. Unikaj jednak tych giełd, które są małe, a wymagają nieproporcjonalnie wiele danych osobowych, bo może zwietrzyły sobie interes w czymś innym. Takie też łatwiej okraść. Kradzież kilku tys. złotych jeszcze jakoś przeżyjesz, z kradzieżą tożsamości już gorzej. W szczególności uważaj na BitBay i ryżego-blond właściciela tej giełdy o złotych ustach. Najlepiej wybieraj jak największe giełdy, z jak najmniejszą liczbą wymaganych danych.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podawanie numeru dowodu osobistego

Postautor: bl4ck » czwartek, 24 stycznia 2019, 08:54

osobliwy_nick pisze: czwartek, 24 stycznia 2019, 03:16Czekać tylko aż zaczną również wymagać zdjęcia penisa, wraz długością i zeznaniami partnerki. Do tego giełda ta promuje piramidy finansowe i niewykluczone, że sama w nich uczestniczy - mam tu na myśli chociażby FUTUROCOIN
Miałem to kiedyś to samo napisać ale się wstrzymałem...

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości