Szyfrowanie pendrive

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 15 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szyfrowanie pendrive

Postautor: develop » czwartek, 17 sierpnia 2017, 16:18

Witam
Teraz często podróżuje i potrzebuje zaszyfrować dane na pendrivie lecz tak abym też mógł korzystać z niego z programów portable
Jaki program polecacie?
TrueCrypt?
Pendrive muszę odtwarzać na wszystkich systemach
windows, linux, Mac, i inne np android
Co byście mi doradzili na obecną chwilę?
czy TrueCrypt nie ma żadnych luk?

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14377
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Szyfrowanie pendrive

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 17 sierpnia 2017, 16:42

Najlepiej zrób bootowalny linuch z szyforwaniem user data.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szyfrowanie pendrive

Postautor: esse » czwartek, 17 sierpnia 2017, 17:16

@develop, zobacz http://www.safexs.info szyfrowanie sprzętowe albo programowe, Win, Mac i Linux.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szyfrowanie pendrive

Postautor: devega » czwartek, 17 sierpnia 2017, 17:50


Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szyfrowanie pendrive

Postautor: esse » czwartek, 17 sierpnia 2017, 17:58

devega pisze: Sprzętowy TrueCrypt (AES 256)
https://www.morele.net/pendrive-integra ... 97-721974/
Nie działa pod Linuxem.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szyfrowanie pendrive

Postautor: wrip » czwartek, 17 sierpnia 2017, 18:03

Najwygodniej bez wydawania kasy to jednak TC lub veracrypt i kontenery, plus wrzucić na pendriva wersje portable tych programów i gotowe. A czy nie ma dziur to ci nikt nie odpowie ;) raczej na pewno są, tylko jeszcze o nich nie wiadomo, lub wiedzą o tym nieliczni.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 15 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szyfrowanie pendrive

Postautor: develop » czwartek, 17 sierpnia 2017, 18:27

@rav3n_pl thx
Pendrive podzielę na 3 częsci
1. bootowalny linux
2. szyfrowanie plików prawdopodobnie TrueCrypt @wrip
3. Ogólnie dostępne pliki

Szyfrowanie sprzętowe mnie nie interesuję ale thx za info

Teraz mam pytanie czy bootowalny linux da się zaszyfrować tak jak się szyfruje bios?
Pendrive też będę używał na windowsie, a wtedy będzie można podejrzeć zawartość

Chciałbym także postawić klika systemów, nie tylko unix ale może nawet jakiegoś wina
używałem do tej pory https://www.pendrivelinux.com/yumi-mult ... b-creator/
Polecacie ten program czy może coś lepszego?

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14377
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Szyfrowanie pendrive

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 17 sierpnia 2017, 19:42

Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szyfrowanie pendrive

Postautor: pm7 » sobota, 19 sierpnia 2017, 15:56

Sprzętowe szyfrowanie jest mało bezpieczne. TrueCrypt miał audyt, VeraCrypt chyba też.
"Bezpieczne" "szyfrowane" pendrive/dyski nie. Okazjonalnie ktoś się temu przyjrzy i okazuje się, że to tragedia:
https://niebezpiecznik.pl/post/szyfrowa ... w-zlamane/
https://www.dobreprogramy.pl/Przyklad-W ... 67451.html
develop pisze: Pendrive podzielę na 3 częsci
1. bootowalny linux
2. szyfrowanie plików prawdopodobnie TrueCrypt @wrip
3. Ogólnie dostępne pliki

Szyfrowanie sprzętowe mnie nie interesuję ale thx za info

Teraz mam pytanie czy bootowalny linux da się zaszyfrować tak jak się szyfruje bios?
Pendrive też będę używał na windowsie, a wtedy będzie można podejrzeć zawartość
Windows niestety miewa problemy jak pendrive ma kilka partycji.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Szyfrowanie pendrive

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 19 sierpnia 2017, 16:58

develop pisze:Witam
Teraz często podróżuje i potrzebuje zaszyfrować dane na pendrivie lecz tak abym też mógł korzystać z niego z programów portable
Jaki program polecacie?
TrueCrypt?
Pendrive muszę odtwarzać na wszystkich systemach
windows, linux, Mac, i inne np android
Co byście mi doradzili na obecną chwilę?
czy TrueCrypt nie ma żadnych luk?
Veracrypt jest następcą truecrypt, ale lepszym, wydajniejszym, bardziej zaudytowanym, obsługującym więcej opcji i mozliwości

Komendy do ustawienia szyfrowania pod Linuksem po kolei podaję niżej.

Zamień /dev/sdX na ścieżkę do urządzenia. Jaka to ścieżka, możesz sprawdzić robiąc komendę fdisk -l /dev/sd* i szukając po rozmiarze które urządzenie to pendrive. Będzie to najprawdopodobniej /dev/sdb lub /dev/sdc, ale u Ciebie może być inaczej. Zakładam też, że usb stick jest już sformatowany/przygotowany do użycia.

Kod: Zaznacz cały

veracrypt -t --create /dev/sdX1 --volume-type=normal 
Program zapyta Cię o wszystkie opcje po kolei.
Wybierasz z listy algorytm szyfrowania, algorytm hashujący, rodzaj systemu plików (FAT, ext2, ext3 lub ext4) i podajesz hasło 2 razy. Hasło powinno mieć minimum 20 znaków, a najlepiej 32+ znaki.

Następnie, veracrypt zarząda zrobienia kopiuj + wklej losowych danych. Losowe dane możesz sobie wygenerować w następujący sposób z konsoli:

Kod: Zaznacz cały

cat /dev/urandom | tr -dc 'a-zA-Z0-9' | fold -w 3000 | head -n 1
Ale dodatkowo proponuję w środek tych danych dokleić dowolny kawałek tekstu z internetu znaleziony przypadkiem (nie może to być nic celowego ani nic czego używasz ciągle) w celu polepszenia losowości.

Po czym naciskasz <ENTER> i veracrypt rozpoczyna szyfrowanie.

Montowanie dysku wygląda w następujący sposób:

Kod: Zaznacz cały

sudo mkdir /media/cdisk
veracrypt /dev/sdX1 /media/cdisk
Instrukcja tylko dla Linuksa. Windowsa nie biorę pod uwagę, bo jeżeli poważnie traktujesz swoje pieniądze i swoje Bitcoiny, to 100-metrowym kijem nie powinieneś go dotykać, jeżeli w drugiej ręce trzymasz pieniądz lub BTC.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno starego laptopa i zainstalowanie na nim Linuksa i używanie tego laptopa tylko do kryptowalut lub/i innych hakerskich rzeczy.

Dodano po 9 minutach 45 sekundach:
pm7 pisze:Windows niestety miewa problemy jak pendrive ma kilka partycji.
Windows ma mieć problemy, bo windows nie nadaje się do kryptowalut i nie powinien mieć w ogóle dostępu do pendrive, na którym trzymane są wrażliwe dane.

Jeżeli ktoś używa Windowsa do kryptowalut, prosi się o kłopoty.

I zaraz oczywiście pojawią się głosy, że "ja używam i mi nic nie jest". Aha, miałem kolegę który był w miarę ogarnięty, nie klikał co popadnie i kompa zjadł mu wirus-szyfrator dysku. Jak to się stało ? Prawdopodobnie jego dziewczyna usiadła na chwilę i pobrała nie wiadomo skąd jakieś gówno.

Nie znasz dnia ani godziny, kiedy złapiesz syf na windowsie i stracisz bezpowrotnie swoje BTC.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szyfrowanie pendrive

Postautor: pm7 » sobota, 19 sierpnia 2017, 17:03

@ShadowOfHarbringer, ja wiem, Ty wiesz, ale wiele osób potrzebuje używać Windows i tyle.
Czy gdzieś w ogóle pisze, że autor tematu chce trzymać na pendrive portfele kryptowalut?
Napisał za to wyraźnie, że będzie używał Windows:
develop pisze: Pendrive też będę używał na windowsie

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Szyfrowanie pendrive

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 19 sierpnia 2017, 17:21

pm7 pisze:@ShadowOfHarbringer, ja wiem, Ty wiesz, ale wiele osób potrzebuje używać Windows i tyle.
To niech zrezygnują z kryptowalut.

Potem przyjdą na forum i będą płakać że wirus im dysk zaszyfrował, albo nawet trojan im ukradł Bitcoiny.

To wręcz nieuniknione. Teraz już są takie wirusy a pomyśl co będzie jak Bitcoin NAPRAWDĘ się spopularyzuje i janusze spod budki z piwem będą go używać. Katastrofa.

Lepiej już teraz edukować ich z linuksa niż żeby pozostali w niewiedzy i potem płakali krwawymi łzami. Linux jest już tak prosty w użyciu, że może go używać każdy. Literalnie - używa go moja ciotka, która jest "ani be ani me" co do komputerów i nie widzi różnicy od windowsa, jej tylko trzeba pokazać gdzie ma klikać i na resztę ma wyj......
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szyfrowanie pendrive

Postautor: wamak » sobota, 19 sierpnia 2017, 21:02

Trzeba po prostu robić backup ważnych danych na zewnętrzny dysk, który na co dzień nie jest podpięty do komputera.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Szyfrowanie pendrive

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 19 sierpnia 2017, 21:39

wamak pisze:Trzeba po prostu robić backup ważnych danych na zewnętrzny dysk, który na co dzień nie jest podpięty do komputera.
Jak Ci wirus ukradnie klucz prywatny i hasło do niego, to backup nic nie pomoże.

Windows to jest niepoważny system operacyjny. Nadaje się tylko do zabawy, do poważnych zastosowań są inne systemy.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 15 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szyfrowanie pendrive

Postautor: develop » niedziela, 20 sierpnia 2017, 17:47

W pełni się zgadzam z @ShadowOfHarbringer
Windows w ogóle nie powinien powstać, ale mamy takie czasy a nie inne, teraz wiele programów powstaje tylko na windowsa i nic na to nie możemy poradzić, każdy chce windowsa a nie linuxa oraz trzeba przyznać ze windows jest łatwiejszy w obsłudze. Najbardziej ubolewam nad faktem ze Unity stosuje w kodowaniu C# a nie C++ jak unreal, ponieważ unity udostępnia więcej platform itd... lubię rozwiązania multiplatformowe

Sam używam teraz windowsa 10, a na nim jak potrzebuje to stawiam w wirtualnej maszynie linuxa, wiem ze powinienem robić odwrotnie, lecz kiedy windows działa w wirtualnej maszynie wiele programów mi nie chodzi i ogólnie powstaje wiele problemów

Niestety tryb mojej pracy zmusza mnie do pracowania na windowsie, tak jak trafnie zauważył @pm7, raczej nie będę trzymał portfeli na pendrive, a jeżeli już to z niewielkimi kwotami, pendrive to jak portfel zawsze mogą ci go ukraść, więc nie można na tym polegać

Kiedyś poruszę jeszcze temat na czym warto trzymać portfele, bo te nowe laptopy mają teraz partycje do przywracania systemu i coś mi się wydaje ze nie jest to właściwy pomysł aby trzymać na nowych lapkach kasę, szczególnie że nie można zmienić danych na tych partycjach do przywracania, ale jest jeden pozytyw tego rozwiązania, jak komuś naprawiam lapka, to aż z przyjemnością używam tej funkcji

Odnośnie tego co napisał @ShadowOfHarbringer, nie ma sensu tworzyć hasła 20-32 znakowych dla pendrivów które będą w użyciu na obcych maszynach, to po pierwsze masakra dla posiadacza takiego kodu, który by musiał to zapamiętać i jeszcze wpisywać za każdym razem, czysty masochizm, nie popieram, po za tym wystarczy najprostszy keylogger i na nic nasze starania, każdy może to podejrzeć, wystarczy nawet że ktoś stanie obok ciebie z telefonem i nagra cię kiedy będziesz wpisywał hasło, są długopisy po 50zł z kamerami Full HD, nie da się uniknąć podejrzenia hasła w publicznym miejscu, więc od razu można zapomnieć o prywatności. hasła które będą wpisywanie w publicznych lub na obcych stanowiskach pracy powinny być proste i banalne, tak aby ktoś nie myślał ze jesteś nawet wstanie zapamiętać jakiś skomplikowanych haseł, to ma być tylko utrudnieniem dla ciekawskich którzy by chcieli zobaczyć co masz na pendrive, zanim odszyfrują i odnajdą dane i zanim coś z nimi zrobią to chyba już byś dawno zauważył brak pendrive

I też bym nie przesadzał z tymi wirusami, widzę ze miałeś tam ważne dane albo dużo kasy, ale równie dobrze może być wirus na linuxie.
Nie można przestać grać w szachy bo raz przegrałeś, to tak jak byś się obraził na jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych. Po za tym jak januszki z pod budki się nauczą obsługi bitcoinów to raczej będą po znajomych sprawdzać im wszystkie kompy z pendrivem spreparowanym przez jednego z nas który sam wyszuka i rozszyfruje wszystko, zawsze się znajdzie sposób by kogoś okraść, to tylko kwestia wielkości portfela

Przy okazji @ShadowOfHarbringer, zwróciłeś uwagę na to że używanie veracrypt na windowsie jest niebezpieczne, ale chodziło ci o to ze sam windows zawiera bugi, czy program napisany dla windowsów jest gorszy? co miałeś na myśli? mógłbyś rozwinąć tą myśl?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szyfrowanie pendrive

Postautor: pm7 » poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 20:07

develop pisze: trzeba przyznać ze windows jest łatwiejszy w obsłudze
A ja nie przyznam :)
Uważam, że Linux jest łatwiejszy w obsłudze, ale:
-ludzie od dziecka uczą się Windows
-jest mniej problemów sprzętowych z Windows, bo firmy sterowniki piszą pod Windows
develop pisze: Kiedyś poruszę jeszcze temat na czym warto trzymać portfele, bo te nowe laptopy mają teraz partycje do przywracania systemu i coś mi się wydaje ze nie jest to właściwy pomysł aby trzymać na nowych lapkach kasę, szczególnie że nie można zmienić danych na tych partycjach do przywracania, ale jest jeden pozytyw tego rozwiązania, jak komuś naprawiam lapka, to aż z przyjemnością używam tej funkcji
Co ma partycja przywracania do portfeli? Portfele (jak wszystkie dane) się backupuje i tyle.
Zmienić zawartość rzeczywiście ciężko, choć można sobie przygotować własny obraz przywracania (Clonezilla).
develop pisze: I też bym nie przesadzał z tymi wirusami, widzę ze miałeś tam ważne dane albo dużo kasy, ale równie dobrze może być wirus na linuxie.
Realistycznie ciężej o wirusa na Linux. Jest cały szereg powodów:
-niska opłacalność pisania wirusów na Linux
-większość oprogramowania na Linux jest pobierana z repozytoriów i uwierzytelniona podpisami cyfrowymi
-ciężej wyeksploitować oprogramowanie na Linuksie
ShadowOfHarbringer pisze: To niech zrezygnują z kryptowalut.

Potem przyjdą na forum i będą płakać że wirus im dysk zaszyfrował, albo nawet trojan im ukradł Bitcoiny.

To wręcz nieuniknione. Teraz już są takie wirusy a pomyśl co będzie jak Bitcoin NAPRAWDĘ się spopularyzuje i janusze spod budki z piwem będą go używać. Katastrofa.

Lepiej już teraz edukować ich z linuksa niż żeby pozostali w niewiedzy i potem płakali krwawymi łzami. Linux jest już tak prosty w użyciu, że może go używać każdy. Literalnie - używa go moja ciotka, która jest "ani be ani me" co do komputerów i nie widzi różnicy od windowsa, jej tylko trzeba pokazać gdzie ma klikać i na resztę ma wyj......
Kryptowaluty ludzi zainteresują i jakaś część z nich da się okraść. Czy to trzymając pieniądze na giełdzie, czy przez wirusy (choćby na Windows). Można edukować, ale powątpiewam w to, że jakiś sensowny procent da się przekonać do Linuksa przez Internet.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Szyfrowanie pendrive

Postautor: ShadowOfHarbringer » poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 20:43

pm7 pisze: Można edukować, ale powątpiewam w to, że jakiś sensowny procent da się przekonać do Linuksa przez Internet.
Lepszy ułamek procenta niż nic.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 15 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szyfrowanie pendrive

Postautor: Whitec » niedziela, 17 grudnia 2017, 17:28


Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości