Uwaga na phishing

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Uwaga na phishing

Postautor: severson » piątek, 13 stycznia 2012, 20:15

Ktoś się prawdopodobnie bawi wyciekniętą niegdyś bazą.
Dear Mt.Gox user,

Your account is currently pending review, please visit https://mtgox.com/forms/verification
For those users who have had their accounts marked for review, an explanation of why were are implementing these security measures can be found here:

Security Measures Explained

“Verified” Accounts are eligible for monthly/daily transaction limits of up to 5 times the monthly limit and 10 times the daily limit.

In order to apply for the “Verified” account status please attach a copy of the following documents:
- Your government issued photo ID (passport, permanent residence card or driver’s license) and
- A scan of either your monthly utility bill (power, phone, TV, gas, water, etc.) or a certificate of residency issued by your local government.

Thanks,
The Mt.Gox team
Link kieruje na stronę w domenie *.ru (adresu nie wspomnę, bo i po co), raczej nie związaną z MtG.

Zabezpieczenia przeglądarki i antyspamowe jeszcze nie reagują na wiadomość. Zalecamy szczególną ostrożność, tym bardziej, że jakieś weryfikacje na MtG się odbywają.

Prawdopodobnie większość z tutejszych ludzików dobrze sobie radzi z takimi przypadkami, ale na wszelki wypadek warto wspomnieć:
* Logując się, zawsze spoglądamy na pasek adresu, a na poważniejszych stronach również na zabezpieczenia (protokół https, certyfikat, przynajmniej kłódeczka),
* Niektóre, zwłaszcza cywilizowane, przeglądarki mają możliwość zgłaszania phishingu (w tym samym miejscu, gdzie zgłasza się problemy ze stroną). Dużo nie możemy zrobić, ale możemy przynajmniej spalić domenę.
* Jeśli ktoś zareagował, to jak najszybciej zmiana hasła i sprawdzenie sald. Najlepiej w tej właśnie kolejności.

Jeśli otrzymałeś wiadomość o weryfikacji, to proponuję na wszelki wypadek jeszcze raz sprawdzić, gdzie kierowały odnośniki.

Weteran
Posty: 4337
Rejestracja: 29 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga na phishing

Postautor: lenny » sobota, 14 stycznia 2012, 23:48

"* Niektóre, zwłaszcza cywilizowane, przeglądarki mają możliwość zgłaszania phishingu (w tym samym miejscu, gdzie zgłasza się problemy ze stroną). Dużo nie możemy zrobić, ale możemy przynajmniej spalić domenę."

Zgłaszania to jedno, a włączenie szpiegowskiej listy od googla to drugie;) Ja u siebie wyłączyłem ten "anty-phishing", nie chcę, żeby moja przeglądarka wysyłała adres każdej strony, jaką otwieram, do wujka googla (i nie wiadomo, do kogo jeszcze), aby ten sprawdził, czy ta strona na pewno nie zawiera malware czy nie jest to atak phishing. Sam potrafię to stwierdzić;)

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga na phishing

Postautor: severson » wtorek, 17 stycznia 2012, 10:44

W sumie racja. Ja jestem paranoikiem średniego poziomu i mi to nie przeszkadza.

ZU powinien mieć raczej to włączone, a nie używanie narzędzia nie znaczy jeszcze, że mamy go nie ulepszać. :)

Informacje o tym, że w Góglu znajduje się zbiór ludzi i serwerów przeznaczonych do jak najwierniejszego odtworzenia każdego użytkownika Sieci, uważam za lekko przesadzone :)

[edit]
Strona zdechła (wygląda na blokadę lub błąd ze strony hostingu), ale temat phishingu należy uważać za zawsze aktualny.

Dyskutant
Posty: 244
Rejestracja: 28 lipca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga na phishing

Postautor: Szaman » piątek, 20 stycznia 2012, 02:23

Tak apropos tej szpiegującej armii pracowników i serwerów googla dwie male historyjki z obrazkami:

http://donttrack.us/

http://dontbubble.us/


Tą kaczkę lubię, jest jeszcze trochę nieokrzesana, czasem wyświetla nie to co intuicyjnie bym chciał, ale da sie z nią dokwakać :)
Robota to głupota - picie to jest życie! :D Jeszcze dziś wypiję za Twoje zdrowie: 1LUDLAyTeoKgt992usyYZzfBRnk5im72cW

Weteran
Posty: 1361
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga na phishing

Postautor: Prze_koles » piątek, 20 stycznia 2012, 02:30

Kaczka jest dobra do niektórych wyszukiwań, bo faktycznie nie podsuwa ci "ustawionych" wyników. A jak chcę skorzystać z wyników Google to używam https://startpage.com/
PS Google blokuje już sporo stron w swoich wyszukiwaniach.

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga na phishing

Postautor: severson » poniedziałek, 30 stycznia 2012, 19:29

A spersonalizowane wyniki i reklamy to przypadkiem nie jest zaleta? ;)
Mówię o personalizacji, nie o filtrowaniu niewygodnych wyników, bo do tego akurat nie potrzeba szpiegowania.

Weteran
Posty: 1361
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga na phishing

Postautor: Prze_koles » poniedziałek, 30 stycznia 2012, 20:07

Raz jest wadą, raz zaletą. Zależy czego szukasz.

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga na phishing

Postautor: severson » poniedziałek, 30 stycznia 2012, 22:21

W sumie racja.
Mnie na przykład wkurza poprawianie "błędów", kiedy akurat _wiem_ co chcę znaleźć, a wyszukiwarka _automatycznie_ podrzuca mi wyniki z poprawioną niby-to-literówką, wyrazami z pełną odmianą i tym podobne bzdury.
Potrafię też sobie wyobrazić, że komuś w pewnych okolicznościach mogą nie odpowiadać "osobiste" wyniki. Kwestia tego jeszcze, czy niespersonalizowane wyniki w końcu znajdą się na drugiej-trzeciej-siódmej stronie. Jeśli nie, to jest źle.

A co do samego phishingu: ktoś dostał jeszcze, czy tylko mnie to szczęście spotkało? Jak myślicie, to ze starej bazy Goxa, trafiło mnie z masówki, czy jakieś inne nieszczęście?

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości