liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC

liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: baggins » poniedziałek, 19 maja 2014, 20:02

w przeciagu 2 miesięcy liczba węzłów sieci Bitcoin spadła o około 15%
proponuję wyciągnąc stare lapki z szaf, zainstalować byle jakiego linuxa, odpalić klienta Bitcoin, odłożyć na szafę i niech sobie chodzi

szczególnie kopiący scryptem jak mają normale dyski (nie pendrive) mogli by mieć klienty Bitcoin poodpalane - nic ich to nie kosztuje...

w Polsce jest aktualnie jedynie około 100 węzłów (12 miejsce na świecie), to już Ukraina ma więcej... wejdźmy przynajmniej do pierwszej 10 bo wstyd ;)

nie myśl co Bitcoin może zrobić dla Ciebie... pomysl co Ty możesz zrobić dla Bitcoina :D
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Weteran
Posty: 1684
Rejestracja: 6 czerwca 2012
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: virus » poniedziałek, 19 maja 2014, 20:47

spokojnie... ilosc wezlow spada bo ludzie przezucaja sie na lekkiech klientow ktore nie moge byc wezlami bo nie maja calego blockchaina.

Poza tym... sa tutaj na pewno ludzie tacy jak ja co maja opcje TOR-Only .... moj wezel jest tylko w tor-rze wiec ciezko stwierdzic w jakim kraju ;)

Max moge miec podpietych 120 wezlow ... moj bitcoind ma podpietych 13, a rozglaszam moj .onion adres (wiec kazdy kto ma tor-a moze sie podlaczyc).

Wezle https://www.bitonyx.com odpalony od miesiaca bez przerwy ma aktualnie podpietych 8 (z 120 max) i nikt wiecej sie nie podlacza , wiec nie ma takiej potrzeby.
Max chyba bylo kolo 20 :P

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: baggins » poniedziałek, 19 maja 2014, 20:57

hmm... sądziłem, że spadająca ilość węzłow stanowi zagrożenie dla sieci ze względu na zmniejszającą się ilość kompletnych kopii blockchain'a, a nie problem ograniczonej ilosci podpięć (?), który tak naprawdę nie rozumiem jak ma negatywnie wpłynąć z sieć
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14377
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 19 maja 2014, 21:11

Teoretycznie wystarczy jedna kopia (jeden full node) z wazylionem połączeń. Ważniejsze jest, żeby ilość kopalni nie powodowała zagrożenia atakiem 51%.
Cała sieć oprócz jednego noda może być zaTORowana.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Posty: 1684
Rejestracja: 6 czerwca 2012
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: virus » poniedziałek, 19 maja 2014, 21:14

ja tam nigdy nie mam problemu na podpiecie sie do wezlow dluzej niz 1minute ... wiec wychodzi na to ze nie brakuje ich ;)
pelny blockchain teraz malo komu jest potrzebny ... ja to mam z racji przyzwyczajenia, ale normalni ludzie tego nie potrzebuja.
pelny blockchain jest potrzebny tylko dla kopalni i ewentualnie dla gield.

wev
Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 207
Rejestracja: 7 maja 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: wev » poniedziałek, 19 maja 2014, 21:27

Jeżeli ktoś korzysta z pełnego klienta warto jeszcze sprawdzić czy mamy otwarty port 8333. W przeciwnym wypadku robimy tylko szkodę. Czasami jest blokowany czy to na routerze, czy firewallu. Ja właśnie zawsze miałem 8 połączeń, a dopiero po otwarciu portu ilość się zwiększała do kilkunastu. Tutaj można sprawdzić port: http://www.alloscomp.com/bitcoin/portStatus.php

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: baggins » poniedziałek, 19 maja 2014, 21:33

niby tak, ale jak go zostanie w sieci w końcu kilkadziesiąt/kilkaset kopii to łatwiej coś przy nim zmajstrować..
poniżej link do tematu
http://www.coindesk.com/bitcoin-nodes-need/
"For example, in order to validate and relay transactions, bitcoin requires more than a network of miners processing transactions, it must broadcast messages across a network using ‘nodes’. This is the first step in the transaction process that results in a block confirmation.

To function to its full potential, the bitcoin network must not only provide an avenue for transactions, but also remain secure. By using a number of randomly selected nodes, the network can reduce the problem of double spending – when a user attempts to spend the same digital token twice.

"However, bitcoin doesn’t just need nodes, it requires lots of fully functioning nodes – nodes that have the bitcoin core client on a machine instance with the complete block chain. The more nodes there are, the more secure the network is."
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14377
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 19 maja 2014, 21:37

Zdajesz sobie sprawę, że żeby "coś zmajstrować" to trzeba wykopać na nowo WSZYSTKIE bloki od momentu "majstrowania" ?
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: baggins » poniedziałek, 19 maja 2014, 21:51

niby tak... jednak po coś dev piszą, że powinno być więcej pełnych węzłów,
jak by tak podchodzić do problemu jak Ty, to faktycznie wystarczyłaby jedna kopia blockchain na każdą kopalnię plus kilka dla klientów typu np. Mycelium,
mnie wydawało się, iż siła tkwi w tym, że baza danych jest zdecentralizowana
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Weteran
Posty: 1684
Rejestracja: 6 czerwca 2012
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: virus » poniedziałek, 19 maja 2014, 22:40

@baggins ... troche nie do konca... pelna baza jest potrzeba do weryfikacji transakcji ... wiec glownie dla kopaczy... reszcie aby zapewniec bezproblemowe dzialanie sieci wystarcza naglowki blokow (ktore to wlasnie wiekszosc lekkich klientow trzyma).

@wev ... pamietaj ze tak i tak jestes peer-em ... czy to sie jedynie laczych do inncyh czy inni sie tez moga laczyc do Ciebie... nie jest wymagane otwarcie portow... jak cos to w kodzie mozna sobie zmienic do ilu ma sie laczyc sam z siebie bitcoin-core ... default to 8 ... kazdy wiecej to jest polaczenie do Ciebie ... jesli bedzie trudno uzyskac 8 polaczen znaczy ze brakuje node-ow ... poza tym proponuje TOR-a ... ja laze z lapkiem i gdzie nie odpale to lacza sie do mnie klienci poprzez siec TOR-a ... a ze moj node pod adresem w domenie .onion istnieje juz ~rok to tez co go odpale uzyskuje jakies 12polaczen, a po calej nocy jakies 30 :)

wev
Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 207
Rejestracja: 7 maja 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: wev » wtorek, 20 maja 2014, 00:02

virus pisze:@wev ... pamietaj ze tak i tak jestes peer-em ... czy to sie jedynie laczych do inncyh czy inni sie tez moga laczyc do Ciebie... nie jest wymagane otwarcie portow... jak cos to w kodzie mozna sobie zmienic do ilu ma sie laczyc sam z siebie bitcoin-core ... default to 8 ... kazdy wiecej to jest polaczenie do Ciebie ... jesli bedzie trudno uzyskac 8 polaczen znaczy ze brakuje node-ow
Nie bardzo rozumiem... Czyli po prostu odpalam bitcoin i tyle? Mogę zarówno wysyłać jak i odbierać bloki, itd?

Weteran
Posty: 1684
Rejestracja: 6 czerwca 2012
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: virus » wtorek, 20 maja 2014, 00:05

wev pisze:
virus pisze:@wev ... pamietaj ze tak i tak jestes peer-em ... czy to sie jedynie laczych do inncyh czy inni sie tez moga laczyc do Ciebie... nie jest wymagane otwarcie portow... jak cos to w kodzie mozna sobie zmienic do ilu ma sie laczyc sam z siebie bitcoin-core ... default to 8 ... kazdy wiecej to jest polaczenie do Ciebie ... jesli bedzie trudno uzyskac 8 polaczen znaczy ze brakuje node-ow
Nie bardzo rozumiem... Czyli po prostu odpalam bitcoin i tyle? Mogę zarówno wysyłać jak i odbierać bloki, itd?
Oczywiscie ze tak .... otrzymujesz od jednego z node-ow blok/transakcje i rozszylasz ja do reszty.
Nie ma tutaj zaleznosci czy Ty sie laczysz gdzies, czy inni sie lacza do Ciebie.
W obu przypadkach masz przekazywac dalej informacje.... jak to w sieci peer-2-peer ;)
Torrenta tez sciagasz i rozsylasz dalej jak nie masz zewnetrznego IP i przekierowanych portow ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3621
Rejestracja: 11 grudnia 2012
Reputacja: 193
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: hanti » wtorek, 20 maja 2014, 00:14

no nie bardzo bo mozesz sciagac tylko od tych co maja zewnetrzne ip i jest wolniej ;)
2 kolesi bez przekierowanych portow sie ze soba nie polaczy
bez zewnetrznego ip czy tam przekierowanych porotw nikt sie nie moze z toba polaczyc, jedynie ty sie mozesz z kims polaczyc stad masz te 8 polaczen. Taki ktos potrafi jedynie zajmowac "sloty" a sam nie tworzy nowych.
@_# :P ;) :D
Polecam następujące giełdy BTC/LTC:

bitmarket.pl bitmaszyna.pl https://www.kraken.com/

wev
Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 207
Rejestracja: 7 maja 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: wev » wtorek, 20 maja 2014, 01:01

Właśnie chodziło mi o coś podobnego co hanti napisał. Jak widać coś mi dzwoniło, tylko nie do końca byłem w stanie wytłumaczyć :/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: baggins » wtorek, 20 maja 2014, 06:53

jedna chwila, a czy to ma jakieś fundamentalne znaczenie, czy ty sie z kimś łączysz, czy ktoś z tobą? połączenie zostaje ustanowione i już, a z konwersacji wynika, że odpalenie bitcoin core bez odblokowania portów to samo zło :shock:
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: Chancellor » wtorek, 20 maja 2014, 07:44

Znaczenie ma to, że jeżeli Twój węzeł chce aktywnie nawiązać połączenie, to może to zrobić tylko z węzłami z otwartym/przekierowanym portem, niezależnie od tego, czy Twój węzeł ma port przekierowany czy nie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2684
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: -19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: smok » wtorek, 20 maja 2014, 08:48

Sprawa z portami (NAT) się rozwiąże po przejściu na IPv6. Wtedy każdy z każdym będzie mógł się łączyć bez żadnych problemów. Mam u siebie odpalonego bitcoin-core. Za 18 dni (ostatni reboot) wysłał 135GB danych, a pobrał 12GB :)
mojbitcoinnode.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Weteran
Posty: 1684
Rejestracja: 6 czerwca 2012
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: virus » wtorek, 20 maja 2014, 09:03

Nat albo TOR ... ale ktos powie zaraz ze TOR bez otwartego portu tez jest zly ;)

nie mylcie ludzi... czy otwarty czy zamkniety wedle sieci bitcoina jest nodem .... tylko roznica ze mozna sie do niego laczyc z zewnatrz lub nie... ale nie zmienia to faktu ze nawet kopalnia moze miec node bez mozliwosci sie do niej laczenia.... dalej bedzie mogla rozglaszac bloki... fakt bedzie to trwalo troszke wolniej (co w przypadku kopalni grozi sierota).
Tak samo jest w przypadku kiedy rozglaszamy NASZA transakcje... nie ma znaczenia czy mamy port otwarty czy nie... poprostu wszystko ladnie pokolei beda dalej rozglaszaly node-y do ktorych jestesmy podpieci i sa tez inni podpieci ktorzy nie maja zew. ip(/port forward, etc) jak i ci ktorzy maja ... a w koncu to dojdzie i tak do kopalni ktora ladnie wykopie nasza transakcje.

Co do IPv6 to mam w domu i sprawdzalem jak to smiga w bitcoinie... jakos mialem wrazenie ze to jedyna siec p2p ktora z tego korzysta... i w sumie oprocz google i do wlasnych niewielkich potrzeba nie wykorzystuje IPv6 do niczego innego... ruch na BTC oczywiscie mialem najwiekszy (chyba ze szedl filmik z YT full HD :D )

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3621
Rejestracja: 11 grudnia 2012
Reputacja: 193
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: hanti » wtorek, 20 maja 2014, 18:35

nom u mnie jak tak sobie patrze do debug.log jest juz sporo polaczen przez ipv6
a takie pytanko: ile najwiecej ogolnie zarejestrowaliscie u siebie polaczen ?
u mnie po 3 dniach od uruchomienia noda jest

Kod: Zaznacz cały

   "connections" : 37,
@_# :P ;) :D
Polecam następujące giełdy BTC/LTC:

bitmarket.pl bitmaszyna.pl https://www.kraken.com/

Dyskutant
Posty: 167
Rejestracja: 16 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: liczba węzłów sieci Bitcoin spada :(

Postautor: antekh » wtorek, 20 maja 2014, 21:32

Mam możliwość odpalenia noda na kilka miesięcy na nieużywanym serwerze, czy możecie polecić tutorial jak postawić takiego noda który służyłby wyłącznie do synchronizacji dla innych?

EDIT, miałem problem z firewallem:
Wystarczy:
1. skonfigurować firewalla, port 8333
2. przygotować bitcoin.conf mniejwięcej taki:

Kod: Zaznacz cały

server=1
rpcuser=bitcoinrpc
rpcpassword=234234234asdfawerfg23ty
rpcconnect=127.0.0.1
3. odpalić ./bitcoind -daemon
4. sprawdzić czy wszystko działa ./bitcoin-cli getinfo

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości