Blockchain a konto bankowe

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 12 października 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: tomeczeqpm » piątek, 12 października 2018, 15:14

Cześć wszystkim,

Wiem, że Blockchain jest transparentny i widać z jakiego adresu na jaki adres przechodzą BTC, ale czy: z portfela A przelewam BTC na portfel B (giełdę), tam przekształcam krypto w fiat i sobie przelewam na konto bankowe. Czy jest to jakoś rejestrowane? Czy ktoś może uzyskać informacje, że portfel B został wygenerowany na przykład na BitBay?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: benq » piątek, 12 października 2018, 15:45

@tomeczeqpm,
Giełda bitbay wie, że Ty wypłaciłeś złotówki na konto bankowe. Nikt nie znajdzie tej informacji w blockchainie.
W blockchainie znajdziesz informację ile BTC ma Bitbay, ale nie wiadomo ile z nich należy do którego użytkownika, ile do giełdy. Nie widać również kto kupił czy sprzedał.
Ktoś może dojść do tego, że Ty przelałeś btc na portfel giełdowy, ale bez pomocy giełdy nie ustali czy sprzedałeś swoje bity czy nie.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 12 października 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: tomeczeqpm » piątek, 12 października 2018, 16:02

benq pisze: @tomeczeqpm,
Giełda bitbay wie, że Ty wypłaciłeś złotówki na konto bankowe. Nikt nie znajdzie tej informacji w blockchainie.
W blockchainie znajdziesz informację ile BTC ma Bitbay, ale nie wiadomo ile z nich należy do którego użytkownika, ile do giełdy. Nie widać również kto kupił czy sprzedał.
Ktoś może dojść do tego, że Ty przelałeś btc na portfel giełdowy, ale bez pomocy giełdy nie ustali czy sprzedałeś swoje bity czy nie.
A czy na przykład osoba trzecia może dojść sama z siebie, że TEN konkretny adres należy do giełdy? Można to zweryfikować? Powiedzmy, że kupuję BTC w bitomacie i księguję je na adresie 1 giełda bitbay), następnie przesyłam te BTC na adres 2 (zwykły adres) i następnie na adres 3 (inny adres bitbay) i wypłacam z tego trzeciego złotówki na konto? Tylko i wyłącznie wypłatę złotówek i to, że mam ten trzeci adres widzi BitBay?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: kajetan » piątek, 12 października 2018, 18:18

@tomeczeqpm Nie wiem co ty kombinujesz, ale skoro adresy 1 i 3 są na BB, to musiały być zweryfikowane, więc giełda wie do kogo należą. Teraz nie znajdziesz giełdy, która tego nie wymaga.

Dodano po 1 minucie 22 sekundach:
Osoba trzecia widzi przelewy na giełdę BB i osobno przelewy z giełdy do blockchainu, nie jest w stanie ich powiązać. Pewnie ci którym na tym zależy mają listę adresów giełd, wystarczyłoby zresztą analiza statystyczna - te adresy mają największy ruch.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 12 października 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: tomeczeqpm » piątek, 12 października 2018, 18:24

kajetan pisze: @tomeczeqpm Nie wiem co ty kombinujesz, ale skoro adresy 1 i 3 są na BB, to musiały być zweryfikowane, więc giełda wie do kogo należą. Teraz nie znajdziesz giełdy, która tego nie wymaga.
Chodzi mi o to, czy ktoś spoza BB może się dowiedzieć czy ten adres jest zwykłym adresem czy giełdowym. Czy jest to w jakiś sposób widoczne. Na przykład (nie mieszajmy do tego nikogo z BB) Mam BTC na adresie X i chcę je spieniężyć. Czy w Blockchain jest widoczne, że ten adres X zamienił krypto na fiat i wypłacił? Jak to wygląda z perspektywy Blockchain?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: benq » piątek, 12 października 2018, 18:25

@tomeczeqpm,
Niektóre giełdy same się chwalą swoimi adresami, zresztą jak dokonujesz depozytu na giełdę, to sprawdź w blockchain Explorer ten adres na który przelewasz - oczywiście to nie musi być jedyny adres który giełda posiada dla danej waluty.

Załóżmy, że kupiłeś bitki całkowicie anonimowo za gotówkę w bitomacie, bez użycia telefonu, w ciemnych okularach i masce ;) Kupiłeś je na swój prywatny portfel nowo założony specjalnie na tę okazję.
W tym momencie masz na 99,9999% anonimowe bity.
Przelewasz je na adres bitbaya na swoje zweryfikowane konto - bum, już nie są anonimowe, ale wie o tym tylko giełda. Osoby trzecie nie mają żadnej możliwości sprawdzić do kogo należa bity, bo ludzie wpłacają na adres zbiorczy giełdy, a który należy do kogo to tylko wewnętrzne zapisy giełdy.
Możesz je wypłacić na dowolny nowy portfel i nikt nie będzie wiedział do kogo należą poza właścicielami giełdy.
Reszta ludzi zobaczy tylko wypłatę jakiejś sumy bitów ze zbiorczego portfela giełdy - nie wiadomo przez kogo zleconej.

Dodano po 1 minucie 28 sekundach:
@tomeczeqpm,
Osoba ogarnięta łatwo ustali, że bity poszły na giełdę lub wyszły z giełdy, ale ma 0% szans ustalić do kogo należały na tej giełdzie.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 12 października 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: tomeczeqpm » piątek, 12 października 2018, 18:43

benq pisze: @tomeczeqpm,
Niektóre giełdy same się chwalą swoimi adresami, zresztą jak dokonujesz depozytu na giełdę, to sprawdź w blockchain Explorer ten adres na który przelewasz - oczywiście to nie musi być jedyny adres który giełda posiada dla danej waluty.

Załóżmy, że kupiłeś bitki całkowicie anonimowo za gotówkę w bitomacie, bez użycia telefonu, w ciemnych okularach i masce ;) Kupiłeś je na swój prywatny portfel nowo założony specjalnie na tę okazję.
W tym momencie masz na 99,9999% anonimowe bity.
Przelewasz je na adres bitbaya na swoje zweryfikowane konto - bum, już nie są anonimowe, ale wie o tym tylko giełda. Osoby trzecie nie mają żadnej możliwości sprawdzić do kogo należa bity, bo ludzie wpłacają na adres zbiorczy giełdy, a który należy do kogo to tylko wewnętrzne zapisy giełdy.
Możesz je wypłacić na dowolny nowy portfel i nikt nie będzie wiedział do kogo należą poza właścicielami giełdy.
Reszta ludzi zobaczy tylko wypłatę jakiejś sumy bitów ze zbiorczego portfela giełdy - nie wiadomo przez kogo zleconej.

Dodano po 1 minucie 28 sekundach:
@tomeczeqpm,
Osoba ogarnięta łatwo ustali, że bity poszły na giełdę lub wyszły z giełdy, ale ma 0% szans ustalić do kogo należały na tej giełdzie.
Ok, a jak wygląda sytuacja wymiany krypto na fiat z tego adresu? Widać to w blokach?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: benq » piątek, 12 października 2018, 19:16

@tomeczeqpm, blockchain dotyczy tylko btc. Żadnych fiatów nie widać w blockchainie.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 12 października 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: tomeczeqpm » piątek, 12 października 2018, 19:20

benq pisze: @tomeczeqpm, blockchain dotyczy tylko btc. Żadnych fiatów nie widać w blockchainie.
Czyli jak wymieniam krypto na fiat to w blockchain pojawia się na przykład, że z powiedzmy 0.16282 btc zrobiło się nagle 0?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: benq » piątek, 12 października 2018, 19:37

Tw bitcoiny nie dostają nigdzie statusu SPRZEDANE/KUPIONE.
Po prostu widać, że zmieniły adres. Czasem da się rozpoznać, że to adres giełdowy, a czasem jeden użytkownik może mieć 100 portfeli i przelewać sobie codziennie z jednego na drugi - to tyle.

Dodano po 16 minutach 25 sekundach:
tomeczeqpm pisze: Czyli jak wymieniam krypto na fiat to w blockchain pojawia się na przykład, że z powiedzmy 0.16282 btc zrobiło się nagle 0?
Ale gdzie to zero?
Na adresie na którym było 0.16282 btc robi się zero oraz widać transakcję wychodzącą o wartości 0.16282 wraz z adresem gdzie btc zostały przelane.

Powiedz o co Ci chodzi tak właściwie (nie musisz zdradzać szczegółowo jakie niecne rzeczy kupujesz/sprzedajesz), ale jakieś ogólniki, bo ciężko zrozumieć.

System btc oraz fiat nie są ze sobą związane.
To tak jakbyś na podstawie przelewu 10,000 zł na giełdę bitbay z banku chciał wiedzieć co osoba kupiła za te 10,000 i znać adresy jej portfeli prywatnych. Nie da rady.
Można oczywiście wyszukać, że np. z Twojego konta wyszło z banku 43,000 zł na giełdę Bitbay, a z gieldy bitbay wypłacono ilość btc o wartości ok. 43,000 zł - można zgadywać, że to ta osoba wypłaciła - zero potwierdzeń. Żeby mieć pewność wymaga to współpracy zarówno ze strony banku jak i giełdy - żadna przypadkowa osoba tego nie zrobi, ale dla służb to jest pikuś i kwestia chwili.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: pm7 » piątek, 12 października 2018, 23:41

tomeczeqpm pisze: Czyli jak wymieniam krypto na fiat to w blockchain pojawia się na przykład, że z powiedzmy 0.16282 btc zrobiło się nagle 0?
Jak sprzedajesz kryptowalutę, to jednocześnie ktoś kupuje.
To jak np. akcje, albo złoto: nie jest tworzone/niszczone w momencie kupna/sprzedaży, tylko zmienia właściciela.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 12 października 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: tomeczeqpm » niedziela, 14 października 2018, 19:55

benq pisze: Tw bitcoiny nie dostają nigdzie statusu SPRZEDANE/KUPIONE.
Po prostu widać, że zmieniły adres. Czasem da się rozpoznać, że to adres giełdowy, a czasem jeden użytkownik może mieć 100 portfeli i przelewać sobie codziennie z jednego na drugi - to tyle.

Dodano po 16 minutach 25 sekundach:
tomeczeqpm pisze: Czyli jak wymieniam krypto na fiat to w blockchain pojawia się na przykład, że z powiedzmy 0.16282 btc zrobiło się nagle 0?
Ale gdzie to zero?
Na adresie na którym było 0.16282 btc robi się zero oraz widać transakcję wychodzącą o wartości 0.16282 wraz z adresem gdzie btc zostały przelane.

Powiedz o co Ci chodzi tak właściwie (nie musisz zdradzać szczegółowo jakie niecne rzeczy kupujesz/sprzedajesz), ale jakieś ogólniki, bo ciężko zrozumieć.

System btc oraz fiat nie są ze sobą związane.
To tak jakbyś na podstawie przelewu 10,000 zł na giełdę bitbay z banku chciał wiedzieć co osoba kupiła za te 10,000 i znać adresy jej portfeli prywatnych. Nie da rady.
Można oczywiście wyszukać, że np. z Twojego konta wyszło z banku 43,000 zł na giełdę Bitbay, a z gieldy bitbay wypłacono ilość btc o wartości ok. 43,000 zł - można zgadywać, że to ta osoba wypłaciła - zero potwierdzeń. Żeby mieć pewność wymaga to współpracy zarówno ze strony banku jak i giełdy - żadna przypadkowa osoba tego nie zrobi, ale dla służb to jest pikuś i kwestia chwili.
Ok. Wszystko chuba już wiem. Ostatnie pytanie: czy jak przelewam X btc z adresu A na adres B, to czy widać że przelałem tę kwotę X na ten adres B?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: Bit-els » niedziela, 14 października 2018, 20:01

wszystko jest widoczne-
zobacz transakcje z ostatniego bloku
https://www.blockchain.com/btc/block/00 ... dad69abd80

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: benq » niedziela, 14 października 2018, 20:02

@tomeczeqpm,
Tak, widać to w blockchainie.
ALE
ktoś musi znać albo adres A, albo adres B albo hash transakcji.
Inaczej nie zgadnie. Chyba, że przejrzy wszystkie transakcje, ale musi wiedzieć w którym bloku.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 12 października 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: tomeczeqpm » poniedziałek, 15 października 2018, 13:13

benq pisze: Tw bitcoiny nie dostają nigdzie statusu SPRZEDANE/KUPIONE.
Po prostu widać, że zmieniły adres. Czasem da się rozpoznać, że to adres giełdowy, a czasem jeden użytkownik może mieć 100 portfeli i przelewać sobie codziennie z jednego na drugi - to tyle.

Dodano po 16 minutach 25 sekundach:
tomeczeqpm pisze: Czyli jak wymieniam krypto na fiat to w blockchain pojawia się na przykład, że z powiedzmy 0.16282 btc zrobiło się nagle 0?
Ale gdzie to zero?
Na adresie na którym było 0.16282 btc robi się zero oraz widać transakcję wychodzącą o wartości 0.16282 wraz z adresem gdzie btc zostały przelane.

Powiedz o co Ci chodzi tak właściwie (nie musisz zdradzać szczegółowo jakie niecne rzeczy kupujesz/sprzedajesz), ale jakieś ogólniki, bo ciężko zrozumieć.

System btc oraz fiat nie są ze sobą związane.
To tak jakbyś na podstawie przelewu 10,000 zł na giełdę bitbay z banku chciał wiedzieć co osoba kupiła za te 10,000 i znać adresy jej portfeli prywatnych. Nie da rady.
Można oczywiście wyszukać, że np. z Twojego konta wyszło z banku 43,000 zł na giełdę Bitbay, a z gieldy bitbay wypłacono ilość btc o wartości ok. 43,000 zł - można zgadywać, że to ta osoba wypłaciła - zero potwierdzeń. Żeby mieć pewność wymaga to współpracy zarówno ze strony banku jak i giełdy - żadna przypadkowa osoba tego nie zrobi, ale dla służb to jest pikuś i kwestia chwili.
Nic nie kupowałem ani nie sprzedawałem. Jestem tylko ciekawy jak bardzo "anonimowe" to wszystko jest. Powiem jak to było: W styczniu zasiliłem 1000zł za pomocą mojego konta bankowego moje niezweryfikowane konto BitBay. Zamieniłem FIAT na BTC za pomocą szybkiej transakcji. Te BTC przelałem sobie na inny adres niezwiązany z żadną giełdą. Następnie z tego drugiego adresu przelałem BTC na swój INNY adres BitBay (inne konto). Tam sprzedałem BTC na PLN i wpłaciłem na konto. Czy można ustalić, że pierwszy i trzeci adres należą do jednej osoby?

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 12 października 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: tomeczeqpm » poniedziałek, 15 października 2018, 14:04

bioly pisze: @tomeczeqpm, tak ;) Bitbay1 -> Twoj adres Bitcoin -> Bitbay2, Bitbay zna oba adresy i dane do nich przypisane
A poza BitBay? Chidzi mi o to, czy ktoś kto nie jest związany z BB może ustalić, czy ten adres należy do tej giełdy.

Dodano po 30 minutach 14 sekundach:
benq pisze: @tomeczeqpm,
Tak, widać to w blockchainie.
ALE
ktoś musi znać albo adres A, albo adres B albo hash transakcji.
Inaczej nie zgadnie. Chyba, że przejrzy wszystkie transakcje, ale musi wiedzieć w którym bloku.

Moje ostatnie pytanie. Co widać w blockchain kiedy Adres X wymienia BTC na FIAT?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: benq » poniedziałek, 15 października 2018, 19:46

@tomeczeqpm,
Bitbay może to ustalić, nikt inny nie.
W banku mają tylko dane że wpłaciłeś albo wy płaciłeś coś na konto z giełdy - nie wiedzą nic o operacjach na samej giełdzie.
W blockchainie nie widać sprzedaży. Widać tylko że z adresu A btc przelano na adres B.
Nie wiadomo do kogo należą adresy, czy właściciel się zmienił czy nie.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Blockchain a konto bankowe

Postautor: devega » poniedziałek, 15 października 2018, 23:29

@tomeczeqpm, kiedy A dokonuje transakcji z B, w blockchainie widać tylko, kiedy i ile BTC zostało przekazane z adresu X na Y. Dopóki nie można powiązać tych adresów z konkretnymi osobami transakcje są anonimowe. Nie jest wiadomo, czy przelewając z X do Y nastąpiła sprzedaż, czy też 1 użytkownik migrował BTC z 1 własnego adresu na II.
Zagrożeniem dla anonimowości są wszelkie styki z instytucjami, które mają Twoje dane, np. giełdy. Giełda wiedząc, że do Ciebie należy adres X zachowuje te dane dla siebie (i tylko ona je zna) do momentu, w którym zostanie "poproszona" przez odpowiednio silną instytucję...
Wniosek: chcesz anonimowości --> nie korzystaj z giełd. Są bitcoinomaty, local bitcoins, itp.

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości