Gdzie się podziało 0.01 BTC?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 48
Rejestracja: 3 stycznia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie się podziało 0.01 BTC?

Postautor: klata » poniedziałek, 24 stycznia 2011, 00:20

Na jednym kompie miałem 0.10 BTC i postanowiłem sobie to przelać na drugiego. Otrzymałem zamiast 0.10 BTC tylko 0.09 BTC. O co chodzi?
Panie kierowniku, poratuj Pan: 1GXWBBEtiY2ANewSstdPcNUEqEZAgsFtT4 ;)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie się podziało 0.01 BTC?

Postautor: Mahkul » poniedziałek, 24 stycznia 2011, 01:41

klata pisze:Na jednym kompie miałem 0.10 BTC i postanowiłem sobie to przelać na drugiego. Otrzymałem zamiast 0.10 BTC tylko 0.09 BTC. O co chodzi?
A nie masz przypadkiem ustawionej opłaty za transakcje na 0.01?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 48
Rejestracja: 3 stycznia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie się podziało 0.01 BTC?

Postautor: klata » poniedziałek, 24 stycznia 2011, 11:53

Nawet nie widziałem, że coś takiego jest ;) Zawsze wszędzie czytałem, że jednym z plusów BTC jest brak jakichkolwiek prowizji i opłat a tu taki zonk :shock:

PS. Jak rozmawiamy sobie we dwóch w jednym temacie i do tego post pod postem to nie ma sensu żebyś mnie cytował :P
Panie kierowniku, poratuj Pan: 1GXWBBEtiY2ANewSstdPcNUEqEZAgsFtT4 ;)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Gdzie się podziało 0.01 BTC?

Postautor: Mahkul » poniedziałek, 24 stycznia 2011, 12:32

OK, skoro nie ustawiałeś opłaty to w takim razie wyjaśnię jak to działa:

Osoby, które pracują nad generacją monet (czyli rozwiązują bloki) mogą zażyczyć sobie opłaty za zawarcie Twojej transakcji w blok. W tym momencie dzieje się to bardzo rzadko i dotyczy transakcji, które składają się z bardzo wielu przelewów (np wielu ludzi przelewa w jednej chwili BTC na jedno konto). Opłaty tej nie musisz uiszczać - Bitcoin zapyta Cię, czy chcesz to zrobić jeśli jest to wymagane. Poza tym, w swoim kliencie Bitcoin możesz również samodzielnie ustawić, że chcesz uiszczać opłatę za przeprowadzane przez Ciebie transakcje (domyślnie ta wartość wynosi 0). Jeżeli nie uiścisz opłaty a osoba, która wygenerowała blok tego wymaga, Twoja transakcja zostanie zawarta w kolejnym bloku, wygenerowanym przez kogoś, kto opłaty nie wymaga. Jedyna wada takiej sytuacji jest taka, że będziesz musiał czekać dłużej na potwierdzenie transakcji; ale tak jak pisałem wyżej, bardzo mało osób tego wymaga (ja sam otrzymałem kiedyś od kogoś dobrowolną opłatę za wygenerowanie bloku w wysokości 0.02 BTC).

Poza tym co napisałem powyżej, istnieją pewne zasady (wprowadzone od wersji klienta Bitcoin 0.3.17).

- za transakcje mniejsze niż 0.01 pobierana jest opłata w wysokości 0.01. Ma to na celu zapobiegnięcie atakom DoS, gdzie jedna osoba przelewałaby ciągle małe kwoty pomiędzy swoimi kontami w nieskończoność, w ten sposób drastycznie spowalniając sieć Bitcoin.
- opłata w wysokości 0.01 może także pojawić się (i tak zapewne stało się w Twoim przypadku) jeżeli aktualny rozmiar wszystkich transakcji czekających na zawarcie w bloku przekracza 27kB. Dzieje się tak dlatego, że wygenerowanie bloku wymaga coraz większego nakładu pracy procesora, w zależności więc od ilości transakcji, które muszą być w bloku zawarte, ta opłata jest dodawana lub nie.

Myślę, że fakt, że zapłaciłeś za zawarcie transakcji w wygenerowanym bloku wiąże się z tym, że ostatnio sporo ludzi gra na stronach hazardowych i liczba transakcji Bitcoin na blok drastycznie wzrosła.

Niebawem w mojej Bitcoin Wiki pojawi się dokładny opis działania opłat za transakcje.

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 46 gości