Kwestie prawne.

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kwestie prawne.

Postautor: Shudde M'ell » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 11:21

Cholera, od dawna mnie to nurtowało. No więc jedziemy.
Zakładamy taką sytuację:
Mam sobie domową kopalnię BTC. Hashu hashu, zbieram sobie BTC w portfelu, raz na miesiąc sprzedaję na bitomacie - załóżmy, że za kwotę 1000 zł. Potem to 1000 zł wpływa na moje konto bankowe.
I teraz pytanie właściwe: czy tu gdzieś na którymś etapie nie zainteresuje się mną prawo/skarbowi/smutni panowie w czarnych garniturach? Czy nie muszę odprowadzić podatku od dochodu, czy coś takiego?

Aha, jestem niepełnoletni, jakby to miało na czymś zaważyć ;<

SHV
Gaduła
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Re: Kwestie prawne.

Postautor: SHV » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 11:32

Powiesz, że pieniądze masz z prostytucji to nie musisz ;) US zawsze będzie chciał podatek od wzbogacenia jakkolwiek prawnie to by się nie nazywało. Ale prawo polskie to zbiór ustaw do dowolnej interpretacji i zawsze znajdziesz jakąś lukę. Jak ktoś chce może płacić haracz :) jego wybór.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: Shudde M'ell » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 11:37

...nieletnia prostytucja? :D Myśl co mówisz :D

O, albo inaczej: od jakich kwot się w ogóle mogą zacząć interesować moimi przypływami? :>

Wygadany
Reputacja postu: 
0

Postautor: orka » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 11:44

SHV pisze:Powiesz, że pieniądze masz z prostytucji to nie musisz ;)
Z pieprzenia rządu :D

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: Shudde M'ell » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:01

orka pisze:
Z pieprzenia rządu :D
W tym wypadku, to raczej z bycia pieprzonym :P

Mimo to - ma ktoś coś sensownego do powiedzenia? :)

Orator
Reputacja postu: 
0

Postautor: Hiera » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:15

Wbrew temu jak to brzmi, najlepszym wyjściem jest twierdzenie, że to jest dochód z prostytucji.
Ale uwaga, tylko jeżeli jesteś pełnoletni ( inaczej prokuratura zwali ci się do domu i przeszukają wszystko by znaleźć ślad ludzi, którzy ci płacili za seks)! art 199§3 KK
Niestety Polska jest takim krajem, że niewiele masz do zrobienia poza rozliczeniem się z tego dochodu.Oczywiście nawet im się nie będzie chciało ścigac kogoś kto zarobił sobie 1000 zł, ale jak cos znajda to będą drążyć.
Moja rada taka, żeby pieniadze przelewać na różne konta i nie pisac w tytule "pensja, wypłata, pozyczka, zwrot pożyczki).
Najprościej byłoby taki dochód po prostu ujawnić np w PIT 36 jako Inne. Zwłaszcza jak sie zajmujecie tym bardziej profesjonalnie, gdyż możecie wtedy zapłacić do 70% podatku od tego :)
1LHw7TXrXpX9RbgyJnSUaAJqKGkeMnfr1h

SMOL ALLEGRO ||+18 za BITCOIN^^
TORBY BITCOIN - ECO !

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: Shudde M'ell » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:26

Ta, jak już napisałem jestem niepełnoletni, więc pewne sposoby na usprawiedliwianie odpadają :P
Z racji tej niepełnoletności i konta młodzieżowego mogą się zainteresować tym bardziej. Myślałem, żeby jako adres konta wyjściowy na bitomacie podać konto mamy, a ona by to przelewała do mnie - i miałbym spokój, bo z tego co wiem to rodzic ma łożyć wydatki na utrzymanie dziecka do jego pełnoletniości i nie jest to objęte podatkiem (chyba, że się mylę?). No, tylko jeszcze mama to musi jakoś usprawiedliwić :P

PIT36, mówisz. Inne, mówisz. Jakby to wtedy wyglądało? Ile podatku, etc.? I w jakim wypadku będzie to 70%?

Rozmowny
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: LordFury » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:29

75%: stawka podatku PIT od dochodów z nieujawnionych źródeł

Weteran
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0

Postautor: Prze_koles » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:36

Może uzbieraj większą ilość i sprzedaj za gotówkę komuś?

Dyskutant
Reputacja postu: 
0

Postautor: Muniek » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:45

Ale panowie - jeżeli mówimy o bitomacie to nie będzie zbytnio mowy o ukryciu tego dochodu. Jestem pewien że konto właściciela bitomatu JUŻ trafiło pod obserwację skarbówki, przecież tam są takie wymiany pieniędzy że tego się nie da ukryć. Dojście do pojedynczych osób z tego konta jest dziecinnie proste, ale to już chyba każdy z nas rozumie.

Orator
Reputacja postu: 
0

Postautor: Hiera » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:46

Shudde M'ell pisze:. No, tylko jeszcze mama to musi jakoś usprawiedliwić :P
Jako twój dochód to normalnie 18 %
Słyszałem ostatnio, że jest opcja, taka, że twoja mam przekazuje ci kase, gdyż uważa, że to wynika z jej obowiązku alimentacyjnego wobec ciebie ( nie ma nic do rzeczy to, że mieszkacie razem itd). Tylko pamiętaj, ze jak kasa wpłynie na konto rodzicieli to oni będą musieli ujawnić skąd to, albo zgłosić to jako dochód.

Ja zrobiłem kiedyś tak, za czasów E-Golda, że zbierałem kase na koncie i jak byłem w Angli pracować i założyłem sobie angielskie konto to przelałem tam kase. Wtedy polsku US praktycznie nie ma nic do gadania ( jeśli chodzi o tę kwotę, ponieważ twoje zarobki w Angli muszą być ujawnione w PL, ale pokazujesz im paski z wypłatą, a nie wyciąg z konta)
1LHw7TXrXpX9RbgyJnSUaAJqKGkeMnfr1h

SMOL ALLEGRO ||+18 za BITCOIN^^
TORBY BITCOIN - ECO !

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: -19
Reputacja postu: 
0

Postautor: smok » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:56

Dlatego polecam bitmarket.eu ;)

Rozmowny
Reputacja postu: 
0

Postautor: Lokusta » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 14:28

nie mieszajcie ludziom w głowach. Podatek od zysków kapitałowych, a pod to powinien podejśc obrót btc to 19%. I macie spokój swiety!

Wygadany
Reputacja postu: 
0

Postautor: orka » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 14:50

I tu się pojawia pole do popisu dla zakupów w BTC, wystarczy kupić towar od sprzedawcy który, owszem nalicza VAT ale sprzedaje na "ulicy" i nie ma danych nabywcy ;)

Gaduła
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0

Postautor: severson » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 22:36

Lokusta: pod podatek od zysków kapitałowych nie podchodzą chyba wykopane BTC. Zyskiem kapitałowym mógłby być zysk z przetrzymania monet, a to by rozwiązało częściowo problem z momentem powstania dochodu.

No właśnie: powie ktoś, kiedy powstaje zysk z wykopanych monet?

Weteran
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0

Postautor: Prze_koles » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 22:49

No zysk z wykopanych monet to w chwili zamiany na PLNy. Jak inaczej chcesz to zrobić? I inny problem; do kopania potrzebny sprzęt, który kosztuje. Prąd też nie jest za darmo. Także sprzedane BTC nie są czystym zyskiem.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: prezydent22 » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 22:58

a co jeśli używasz Tora , odpalasz bitomat. i działasz to ci pomoże zachować anonimowość w razie gdyby ktoś upoważniony chciał jakieś dane użytkowników od założyciela kantoru. zostaje tylko ślad w banku a to żeby cię sprawdzili to wydaję mi się nierealne. ale mogę się mylić
Właśnie teraz twoje ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120 na 80 .

Rozmowny
Reputacja postu: 
0

Postautor: token » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 23:00

Prze_koles pisze:No zysk z wykopanych monet to w chwili zamiany na PLNy. Jak inaczej chcesz to zrobić? I inny problem; do kopania potrzebny sprzęt, który kosztuje. Prąd też nie jest za darmo. Także sprzedane BTC nie są czystym zyskiem.
Cieszie się że poruszacie te kwestie. Mnie również one bardzo interesują. Według mnie, aby legalnie wykopywać monety w celach zarobkowych musisz załozyć działalność gospodarczą. Według ltery prawa:
Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Nie możesz czerpać stałego dochodu z wykopywania bitcoinów w sposób zorganizowany(kupujesz karty graficzne na allegro itd.) i ciągły(czyli dłużej niż powiedzmy miesiąc) i nie zarejestrować działalności. To by było sprzeczne z prawem.
Jeśli zarejestrujesz działalność możesz takie rzeczy jak prąd czy zakup kart wliczyć w koszta uzyskania przychodu. Takie jest moje zdanie ale zaznaczam że nie jestem z wykształcenia prawnikiem.

PS. Witam ma forum :)

Rozmowny
Reputacja postu: 
0

Postautor: token » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 23:02

prezydent22 pisze:a co jeśli używasz Tora , odpalasz bitomat. i działasz to ci pomoże zachować anonimowość w razie gdyby ktoś upoważniony chciał jakieś dane użytkowników od założyciela kantoru. zostaje tylko ślad w banku a to żeby cię sprawdzili to wydaję mi się nierealne. ale mogę się mylić
Oczywiście że się mylisz. Urząd skarbowy wedle polskiego prawa może się dobrać do twojego konta raz dwa. I często tak się dzieje. Nawet za głupie niezapłacone mandaty skarbówka wchodzi ci na twoje konto w banku.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: prezydent22 » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 23:09

no fakt, ale jeśli jesteś przykładnym obywatelem, płacisz podatki żadnych mandatów etc. to dlaczego akurat tobą mieliby się zainteresować ? chyba że bank cię pod..li gdy wygenerujesz zbyt duży przychód na koncie i system to zauważy. nie namawiam oczywiście nikogo do polskiego cwaniactwa i do działania niezgodnie z prawem.
Właśnie teraz twoje ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120 na 80 .

Wróć do „Bitcoin”