książka o krypto, propozycje, opinie

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 2 lipca 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

książka o krypto, propozycje, opinie

Postautor: smiley221 » niedziela, 2 lipca 2023, 00:16

Dzień dobry, chciałbym się państwa zapytać o opinie o książce: Encyklopedia Kryptowalut – Twój start w świat kryptowalut o Kamila Predeckiego?
Szukam czegoś dla początkujących a ta pozycja z opisu zawiera dużo ogólnych informacji. Bardzo zależy mi na książce więc chetnię przyjmę inne propozycję.
Mam też na oku - Kryptowaluty, dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów? od Szczepan Bentyn, Michał Grzybkowski i Kryptowaluty od zera od Piotr Wójcik, Tomasz Kabarowski.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

książka o krypto, propozycje, opinie

Postautor: ikswodnal » niedziela, 2 lipca 2023, 09:29

smiley221 pisze: niedziela, 2 lipca 2023, 00:16Dzień dobry, chciałbym się państwa zapytać o opinie o książce
Każdą książkę warto przeczytać, bo poszerzają horyzonty.
Swoją wiedzę, podstawy o kryptowalutach, ściślej tylko o BTC (i wcześniej o BCH) zdobywałem
od początku na tym portalu - https://bitcoin.pl/

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

książka o krypto, propozycje, opinie

Postautor: garlonicon » niedziela, 2 lipca 2023, 16:39

dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów?
Nie czytałem tego, ale sam tytuł mnie odrzuca. Pytanie, czy to kwestia marketingu, czy też rzeczywiście jest tam tylko opis pod kątem spekulacji. Tak czy inaczej, bardzo ważne jest to, aby dobrze rozumieć, po co w ogóle chcesz dotykać krypto. Jeśli wiesz, jaki problem chcesz rozwiązać, to już połowa sukcesu w kwestii doboru właściwych źródeł.
Bardzo zależy mi na książce więc chetnię przyjmę inne propozycję.
Być może w samej literaturze są pozycje warte uwagi, ale ciężko mi to ocenić, bo moja droga wyglądała inaczej. Zacząłem od whitepaperu, te parę stron warto przeczytać dość dokładnie, po pierwsze dlatego, że jest tam opis z 2008 roku, jeszcze przed blokiem Genesis. Po drugie, tamtejszy opis pochodzi z czasów, gdy nikt nie myślał o spekulacji, a każdy skupiał się głównie na samej idei. Natomiast jak stykałem się pierwszy raz z Bitcoinem, to nie szukałem literatury: wpisy na forach i czytanie kodu dały mi znacznie więcej. Oczywiście, od tego czasu minęło parę lat, więc może powstało coś sensowniejszego, względem tego, co widziałem w 2015.

Coś dla początkujących pewnie się znajdzie, ale jakoś nie trafiłem na książkę, która byłaby na poziomie artykułów, takich jak ten: https://gwern.net/bitcoin-is-worse-is-better
Każdą książkę warto przeczytać, bo poszerzają horyzonty.
Kiedyś też tak było, że czytałem każdą książkę od deski do deski. Po pewnym czasie okazało się, że owszem, warto czytać, ale nie warto się do tego zmuszać. Oprócz tego warto wiedzieć, że przyswajanie wiedzy jest procesem: jak to opisywał Andrzej Dragan, najpierw uczymy ludzi fizyki klasycznej, a dopiero później możemy pokazać im mechanikę kwantową. Widzę tutaj analogie względem krypto: najpierw warto się dowiedzieć o tym, że ECDSA jest nie do złamania i patrzeć na sygnatury jako na czarne skrzynki, zaś później można wgłębić się w takie tematy, jak odzyskiwanie kluczy publicznych, krzywe eliptyczne, tudzież dowiedzieć się, dlaczego funkcje skrótu są jednokierunkowe i co tak naprawdę chroni dane przed wstecznym obliczaniem wartości pośrednich.

Książki o podstawach zapewne się znajdą, ale znacznie trudniej jest polecić coś, co zawierałoby takie smaczki: https://blog.trailofbits.com/2020/06/11 ... with-care/

Początkujący
Posty: 160
Rejestracja: 15 września 2021
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

książka o krypto, propozycje, opinie

Postautor: btcbtc » wtorek, 4 lipca 2023, 14:35

Pytanie czy chcesz byc spekulantem na rynku krypto czy cos budowac...
Jesli spekulantem to ksiazki nie maja kompletnie sensu - wbijaj na twittera.
A jesli potrzebujesz/wolisz cos po polsku na start to Ostapowicz na YT.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 lipca 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

książka o krypto, propozycje, opinie

Postautor: SammyFrancis » sobota, 15 lipca 2023, 04:41

Książki o kryptowalutach, takie jak "Encyklopedia Kryptowalut" autorstwa Kamila Predeckiego, "Kryptowaluty, dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów?" autorstwa Szczepana Bentyna i Michała Grzybkowskiego oraz "Kryptowaluty od zera" autorstwa Piotra Wójcika i Tomasza Kabarowskiego, mogą być pomocne dla początkujących. Jeśli chodzi o inne książki, nie wiem, więc jeśli ktoś ma jakieś inne dobre książki, może je wymienić

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

książka o krypto, propozycje, opinie

Postautor: Kutalisk » piątek, 8 września 2023, 21:37


Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

książka o krypto, propozycje, opinie

Postautor: rav3n_pl » piątek, 22 września 2023, 20:57

Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości