Dlaczego krypto wygra na koniec.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego krypto wygra na koniec.

Postautor: xbladexx » środa, 27 października 2021, 23:57

Ostatnio mnie tknęła taka złota myśl, że krypto jest wybawieniem dla wielu ludzi i jest skazane na wygraną.
Od kilkunastu lat obserwuję wieczne staczanie się systemów różnych państw, powstają wielkie biurokratyczne molochy żywiące się podatnikami.
Praktyczne prowadzenie biznesu i ruchu ekonomicznego jest coraz bardziej ograniczane a bo AML/CFT, RODO, cła itd...
Z drugiej strony mamy takie krypto działa w odwrotna stronę upraszcza się dla przeciętnego człowieka.
Więc mamy tu dwa ruchy:
a- tradycyjna gospodarka coraz więcej regulacji prawa ograniczeń w ruchu kapitału. (czyli ograniczmy wzrost z każdym dniem )
b- krypto ekonomia rozwija się tak by maksymalizować przepływ i go upraszczać (czyli wspieramy rozrost z każdym dniem)
Weźmy tu pod uwagę np. DEFI.

Z jednej strony są ludzie którzy chcą pożyczyć, a drugiej pożyczający. Umowa napisana w smart kontrakcie teoretycznie, każdy zna zasady kontraktu.
Odbywa się wymiana pieniędzy i usług przy znikomym udziale człowieka. Nie trzeba analizować nowego prawa/ pisać go / budynków /chronić pieniędzy itp.
Krypto pomaga przenosić wartość w czystej postaci ograniczając pośredników, możesz wziąć pożyczkę i nie interesować się umową co ma 20 stron i pełno kruczków.
(kredyt na lewe dane ? nie ma takich możliwości)
Teraz tak dla przeciętnego człowieka który ma kasę i chce zarobić na lokacie to bank zje zarobek z jego pożyczki na pracowników/biura/opłaty/licencje.
W DEFI nie ma tych kosztów więc zarobek będzie większy.

Każdy kto coś liznął fizyki wie, że prąd płynie tam gdzie jest najmniejszy opór. Podobnie jest z kapitałem obecny świat stawia wiele zapór dla przepływu kapitału w tradycyjnym systemie.
W krypto tego nie ma, każdy nawet chce mieć jak najbardziej otwarty system by mieć jak najwięcej użytkowników, więc bariery się likwiduje.
Państwa mogą walczyć z tym i to spowalniać ale finalnie na tym tracą.
Fajny przykład to nasza rodzima Polska, zagłębie zajebistych informatyków itp. w roku 2013 Polska giełda krypto była 3cia co do wolumenu na świecie.
Czyli chodź już może nikt nie pamięta byliśmy bardzo wysoko. Jednak nasi włodarze koncertowo uwalili branżę.
Czy krypto zniknęło ? Nie - krypto ma się dobrze Coinbase warte jest dziś z ok 80mld USD, ruch się rozwija i będzie rozwijać.
Takich firm jest wiele szkoda, że nie w Polsce. Zobaczycie, że ekonomia w wielu przypadkach plus otwartość rynków brak barier to wymusi.
Powstaną nowe działy gospodarki wokoło tego które będą konkurować wydajnością / cenami itp.
Bitcoin i kryptowaluty to rozwiązanie na zbiurokratyzowane gospodarki albo się ktoś dostosuje albo nie skorzysta z najwydolniejszych systemów przesytu wartości.
Wg. mnie najlepsze przed nami.

Jakie wasze są przemyślenia ?

PS: Piękne jest to, że wreszcie tutaj tak naprawdę politycy najmniej maja do gadania, bo jak przegną to przegrywają wyścig jak np. Polska/Turcja/Chiny to zrobiły.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 18 listopada 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego krypto wygra na koniec.

Postautor: blank2 » poniedziałek, 1 listopada 2021, 07:42

Jak coś za dobrze idzie to w końcu coś pójdzie nie tak :) . Trzeba poczekać na to co się stanie po wprowadzeniu kryptowalut banków narodowych jakie obostrzenia zostaną wprowadzone (bo na pewno będą wprowadzone). Może się okazać że nie będzie możliwości ich wymiany na btc, eth itd.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego krypto wygra na koniec.

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 1 listopada 2021, 08:07

xbladexx pisze: środa, 27 października 2021, 23:57Jakie wasze są przemyślenia ?

xbladexx pisze: środa, 27 października 2021, 23:57W krypto tego nie ma, każdy nawet chce mieć jak najbardziej otwarty system by mieć jak najwięcej użytkowników, więc bariery się likwiduje.



Powiedz to tym wszystki, którym giełdy krypto wstrzymały wypłaty żądając dowodów legalności bitów sprzed lat, w imię "zasad AML" z doopy, przekraczających cokolwiek, co stosują tradycyjne banki :P

xbladexx pisze: środa, 27 października 2021, 23:57Piękne jest to, że wreszcie tutaj tak naprawdę politycy najmniej maja do gadania, bo jak przegną to przegrywają wyścig jak np. Polska/Turcja/Chiny to zrobiły.



Chiny przegrały wyścig? :roll: Chiny skutecznie (póki co) zablokowały krypto w swoim kraju, wobec swoich obywateli, czyli zaprzeczyły Twojej tezie.
Jeśli G20 ustali kiedyś podobny konsensus i wymusi go na kolejnych 80 państwach będących ich wasalami, to jaka będzie przyszłość krypto wg Ciebie dla ich obywateli?

xbladexx pisze: środa, 27 października 2021, 23:57Podobnie jest z kapitałem obecny świat stawia wiele zapór dla przepływu kapitału w tradycyjnym systemie.
W krypto tego nie ma



Ale jesteś pewny, że nie próbujesz dowodzić, czemu krypro jest skazane na porażkę? 8-)

xbladexx pisze: środa, 27 października 2021, 23:57Nie trzeba analizować nowego prawa/ pisać go / budynków /chronić pieniędzy itp.
Krypto pomaga przenosić wartość w czystej postaci ograniczając pośredników, możesz wziąć pożyczkę i nie interesować się umową co ma 20 stron i pełno kruczków.



Ja wprawdzie nie do końca wiem jak działają kontrakty DEFI, ale danie technologii prymatu nad prawem chyba nigdy dotąd się nie sprawdziło.
Przenosząc Twoje rozumienie do obecnych systemów: jeśli masz konto bankowe zabezpieczone podwójnym logowaniem, a mimo to ktoś je przejmie, powinno legalnie przejść na nowego właściciela?
Od dawna, w wielu dziedzinach mamy zabezpieczenia nie mniej pewne niż blockchain (np. kryptografię). A koniec końców najsłabszym ogniwem najczęściej okazuje się człowiek.
W przypadku DEFI, czy ogólnie krypto będzie tak samo. Co z tego, że blockchain będzie nie do zlamania, jak ktoś podszywając się pod Ciebie namówi Twojego dziadka, by kliknął w telefonie na kilka przycisków i stracił oszczędności życia? Wtedy niezawodność technologii staje się jej wadą, prawda?

xbladexx pisze: środa, 27 października 2021, 23:57Krypto pomaga przenosić wartość w czystej postaci ograniczając pośredników, (...)
W DEFI nie ma tych kosztów więc zarobek będzie większy.



Wiesz co, ja dobrze pamiętam początki Internetu w latach 90. Wszyscy się zachwycali jak to będzie świetnie i tanio bez pośredników. Bo przecież każdy autor, muzyk, twórca gier itd. może stosować selfpublishing, więc będzie taniej, bo wydawcy przejdą do historii. Ba, wszystko miało być tańsze, bo przecież każdy może otworzyć sklepik w internecie i sprzedawać towary na cały świat!
A teraz zobacz jaki procent od sprzedających biorą Allegro, Steam, Amazon etc., jakimi megapotęgami finansowymi stali się ci wydawcy i w jakim stopniu kontrolują "wolny" rynek internetu.

blank2 pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 07:42 Trzeba poczekać na to co się stanie po wprowadzeniu kryptowalut banków narodowych jakie obostrzenia zostaną wprowadzone (bo na pewno będą wprowadzone). Może się okazać że nie będzie możliwości ich wymiany na btc, eth itd.



MOŻE się okazać? :D
Przecież nie po to banki centralne pracują nad własnymi walutami cyfrowymi (nie mylić z kryptowalutami!) by pozostawić przy życiu konkurencję w postaci prawdziwych kryptowalut.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego krypto wygra na koniec.

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 1 listopada 2021, 08:18

@xbladexx Przypomniałem sobie, że 7 lat temu napisałem post pt. "Czy Bitcoin jest skazany na banki?" będący niejako antytezą niektórych Twoich wniosków. Dyskusja była ciekawa:
viewtopic.php?p=173108#p173108

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego krypto wygra na koniec.

Postautor: pael » poniedziałek, 1 listopada 2021, 09:06

ekonokomik pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 08:07Wiesz co, ja dobrze pamiętam początki Internetu w latach 90. Wszyscy się zachwycali jak to będzie świetnie i tanio bez pośredników. Bo przecież każdy autor, muzyk, twórca gier itd. może stosować selfpublishing, więc będzie taniej, bo wydawcy przejdą do historii. Ba, wszystko miało być tańsze, bo przecież każdy może otworzyć sklepik w internecie i sprzedawać towary na cały świat!
A teraz zobacz jaki procent od sprzedających biorą Allegro, Steam, Amazon etc., jakimi megapotęgami finansowymi stali się ci wydawcy i w jakim stopniu kontrolują "wolny" rynek internetu.


Poniekad tak sie stalo. Niestety internet sie scentralizowal zanim przyszly lepsze narzedzia. Osobiscie dziwi mnie, ze tworcy tak potulnie akceptuja haracz YT. Allegro troche inna sprawa, ze wzgledu na gwarancje itp., ALE dark markety poradzily sobie z tym tematem. Niektorzy twierdza, ze web3 stanie sie tym o czym piszesz.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego krypto wygra na koniec.

Postautor: xbladexx » poniedziałek, 1 listopada 2021, 14:18

ekonokomik pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 08:07Chiny przegrały wyścig? Chiny skutecznie (póki co) zablokowały krypto w swoim kraju, wobec swoich obywateli, czyli zaprzeczyły Twojej tezie.
Jak z każdą innowacja można się zgadzać lub nie. Dziś ciężko oceniać mi ich decyzję w kategorii porażki / wygranej.
Takie Chiny spaliły swoja flotę morską w XV wieku, pozostawiając odkrycie Ameryki komuś innemu itp. historia oceniała ten ruch w tym momencie.
Okazało się jednak Chiny nie pozostały państwem środka, a z przemianami Zachód bez Chin poradził sobie o wiele lepiej, a te przez lata zamknięcia spadły na dno w hierarchii .
Dopiero po odpowiednim długim czasie można ocenić działania i efekty to samo będzie z Chinami i krypto.
Za 20cia lat będą one możliwe że kupować rozwiązania ze świata bo nie mają swoich.
Infrastrukturę i zasady ekonomii na krypto stworzy i wdroży ktoś inny.
ekonokomik pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 08:07Co z tego, że blockchain będzie nie do zlamania, jak ktoś podszywając się pod Ciebie namówi Twojego dziadka, by kliknął w telefonie na kilka przycisków i stracił oszczędności życia?
Oszuści na dziadka lub nie to zawsze byli i będą. Czy obecny system w Polsce jakoś kogoś chroni przez kredytem na "twoje" dane ? Śmiem twierdzić że w krypto to co najwyżej stracisz to co masz. W prawdziwych finansach to obecnie ktoś może Cię zadłużyć na wiele lat do przodu i ty niewiele z tym zrobisz, stracisz mnóstwo czasu i pieniędzy.
ekonokomik pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 08:07Ba, wszystko miało być tańsze, bo przecież każdy może otworzyć sklepik w internecie i sprzedawać towary na cały świat!
Ale przecież tak jest korzystasz z Allegro/Amazon/Aliexpress/Ceneo i wyszukujesz najlepsze oferty dla Ciebie. Ktoś chce używke to wejdzie na OLX,oglaszamy.pl więc rynek się powiększył.
ekonokomik pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 08:18Przypomniałem sobie, że 7 lat temu napisałem post
Przeczytałem twój post z 2014. Gdzie poszliśmy od tamtego czasu ? Jakie są obecne potrzeby dla finansów.
Dla rządzących pełna kontrola nad przepływami finansowymi w imie walki z terroryzmem/pedofilią/AML/szarą strefą. Państwa rozrastają sie do wielkich rozmiarów budując croraz więcej agencji i praw dla nich.
Przeciętny człowiek chciał sobie spokojnie dokonywać transakcji mając w d. to co powyżej. Dodatkowo ostatnio dochodzi ochrona przed inflacją. Oczywiście potrzebował jakiegoś bezpieczeństwa. Człowiek też chce mieć jakieś aktywa poza systemem bo przecież konfiskata to nie tylko w Polsce jest.
W wyniku ciągłej nagonki na ludzi krypto się rozrasta bo jest rozwiązaniem na wiele bolączek obecnie.
(wiele firm z USA woli przesyłać USDT niż USD XD , mnie problemów bo mniej regulacji)

Używanie krypto to reakcja na dokręcanie śruby ludziom, oczywiście w PL/USA można mocniej ją dokręcić.
Im gorszy system tym więcej zabrania, w PRL nie można było wielu rzeczy od posiadania dewiz/złota po coś innego.
Zakazy itp są tylko znakiem końca i zdychającej ekonomii.
Dlaczego kraje jak Szwajcaria nie mają z tym takiego problemu, bo ludzie tam pchają kapitał więc nie muszą hamować jego odpływu.
To że po 7miu latach sieć jest zapchana to dobry znak L2 szybciej bedzie wdrożone.
ekonokomik pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 08:07Przecież nie po to banki centralne pracują nad własnymi walutami cyfrowymi (nie mylić z kryptowalutami!) by pozostawić przy życiu konkurencję w postaci prawdziwych kryptowalut.
Po co CI waluta której nie możesz wydać jak chcesz ? Przecież CBDC to nic innego jak kupony na żarcie/mieszkanie XD.
W krypto jest inna kreacja pieniądza może doceniać lub nie ale w Bitcoin POW jest uczciwy pracujesz to masz.
Nie trzeba mieć kupla ministra/premiera aby przelew na parę milionów dostać za "analize memów"
Co by nie robiono to te CBDC beda conawyżej wyeliminują banki jako pośrednika ale wszystkiepoblemy zostaną takie same.
Ograniczona użyteczność tylko sprawi, że będą mniej chętnie akceptowane - nieoficjalnie.
blank2 pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 07:42 Może się okazać że nie będzie możliwości ich wymiany na btc, eth itd.
Jak pisałem wcześniej UBI (universal basic income) to będzie taki zawansowany talon na żarcie i opłaty - pewnie jeszcze z datą ważności.
Co Ci po "pieniądzach" których nie możesz wydać na co masz ochotę i maja ograniczoną przydatność.
W takich warunkach pieniądz banków centralnych jest o wiele gorszy od krypto.
O ile w cenie może na początku spadnie wartość krypto to dla wnuków będziesz chciał oszczędzać w BTC, a nie lokalnych CBDC.
Dlatego w długim terminie i tak ich cena będzie rosła. Może czekać nas kryminalizacja itp. jak w PRL za złoto/dewizy ale Ci co mieli fanty zakazane to jakoś się obronili.
Ci co trzymali złotówki zostali wydymani równo.
Jak system się znowu zawali to ochoczo otworzą się odnowa na inwestycje i krypto, bo kapitału już w kraju nie będzie.
Ten scenariusz w Polsce już wiele razy przerabiano.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
9
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego krypto wygra na koniec.

Postautor: adiqq » poniedziałek, 1 listopada 2021, 15:56

ekonokomik pisze: poniedziałek, 1 listopada 2021, 08:18 @xbladexx Przypomniałem sobie, że 7 lat temu napisałem post pt. "Czy Bitcoin jest skazany na banki?" będący niejako antytezą niektórych Twoich wniosków. Dyskusja była ciekawa:
viewtopic.php?p=173108#p173108
Dobrze, że przypomniałeś tego posta :)
ja chciałem się tylko odnieść do tych kredytów o których w tamtym poście piszesz. Nie wiem czy używasz DeFi - ciężko wyczuć ;)
Ja natomiast prawie od samego ich powstania. W jednym wątku prawie 1,5 roku temu robiłem testy funkcjonalne. Mogę znaleźć, jak będzie taka potrzeba ;)
Słyszałeś o Compound? AAVE ? AAVE już działa także na innych sieciach w tym na tanim w obsludze Maticu, z kolei na FTM jest już Geist...Compound zatrzymał się na ETH i w dużej mierze stracił funcjonalność z powodu wysokich opłat sieciowych.


O tanich i szybkich transakcjach na MATIC i FTM już nawet nie wspominam, a to tylko wycinek, którym się bardziej interesuję od jakiegoś czasu...
Jak banki nie przejmą tego rynku - to zwyczajnie przestaną być potrzebne tym, którzy potrafią opanować technologią (to stan na teraz) - a za jakiś czas powstaną takie narzędzia, że ten bonus dla znających technologię też przestanie mieć znaczenie.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego krypto wygra na koniec.

Postautor: fetek » czwartek, 6 stycznia 2022, 13:09

Według mnie nie wygrają, jeśli pozostaną to będą zależne od systemu, w sumie już tak jest.

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 6 lutego 2020
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego krypto wygra na koniec.

Postautor: btcman » środa, 12 stycznia 2022, 22:32

Myślę że krypto ostatecznie zastąpi pieniądz fiducjarny. To jest moim zdaniem kwestia zmian pokoleniowych. Tradycyjny pieniądz fiducjarny jest dla wielu młodych ludzi symbolem ograniczeń jakie narzuca im system

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości