Bitcoin a ekologia - zagrożenie?

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin a ekologia - zagrożenie?

Postautor: ekonokomik » czwartek, 6 maja 2021, 22:45

Coraz częściej widzę alrmistyczne teksty jak to dużo energii zużywa Bitcoin i jaki jest w związku z tym szkodliwy pod względem ekologicznym.
Przykładowo:
https://www.geekweek.pl/news/2021-05-06 ... ze-zakazy/
https://geex.x-kom.pl/lifestyle/naukowc ... argentyna/

Jak piszą, Bitcoin zużywa już więcej energii niż cała Argentyna, a niedawno mining został/zostanie (z powodów ekologicznych?) zakazany w stanie New York.

Pochwalę się, że przewidziałem taki obrót sprawy w 2013, choć wtedy Bitcoin zużywał zaledwie tyle energii co Radom:
viewtopic.php?p=47753#p47753

Wtedy zostałem raczej uznany za panikarza.

Mam pytanie: czy teraz Waszym zdaniem sytuacja uległa zmianie i czy ekolodzy mogą zadać Bitconowi cios, który uderzy mocno w bańkę lub w samego Bitcoina?

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 7 maja 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin a ekologia - zagrożenie?

Postautor: ValeriyKazak » piątek, 7 maja 2021, 15:00

ekonokomik pisze: czwartek, 6 maja 2021, 22:45Coraz częściej widzę alrmistyczne teksty jak to dużo energii zużywa Bitcoin i jaki jest w związku z tym szkodliwy pod względem ekologicznym.
Przykładowo:
https://www.geekweek.pl/news/2021-05-06 ... ze-zakazy/
https://geex.x-kom.pl/lifestyle/naukowc ... argentyna/

Jak piszą, Bitcoin zużywa już więcej energii niż cała Argentyna, a niedawno mining został/zostanie (Może z powodu time tracking software)

Pochwalę się, że przewidziałem taki obrót sprawy w 2013, choć wtedy Bitcoin zużywał zaledwie tyle energii co Radom:
viewtopic.php?p=47753#p47753

Wtedy zostałem raczej uznany za panikarza.

Mam pytanie: czy teraz Waszym zdaniem sytuacja uległa zmianie i czy ekolodzy mogą zadać Bitconowi cios, który uderzy mocno w bańkę lub w samego Bitcoina?
Wyjaśnijmy to. Sam proces wydobycia jest przyjazny dla środowiska. Zanieczyszczenie pochodzi z:
1. Zwiększone obciążenie elektrowni
2. Zwiększona ilość zużytego sprzętu elektrycznego
3. Zwiększony popyt na półprzewodniki skutkujący wysokimi cenami

Wkrótce nastąpi jesień i wszyscy będą sprzedawać sprzęt górniczy w dużych ilościach. Co ograniczy emisje, ale pojawi się problem nadprodukcji energii elektrycznej

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin a ekologia - zagrożenie?

Postautor: miso20 » piątek, 7 maja 2021, 15:44

ekonokomik pisze: czwartek, 6 maja 2021, 22:45czy teraz Waszym zdaniem sytuacja uległa zmianie i czy ekolodzy mogą zadać Bitconowi cios, który uderzy mocno w bańkę lub w samego Bitcoina?
Będzie ból dupy ekologów, ale środowisko zacznie propagować art. tłumaczące, że gdyby przejść na Btc w całości to jest to bardziej ekologiczne niż system bankowy. Decydenci raczej nic nie zrobią, bo sami zaczynają używać bitcoina. Ewentualnie porobią jakieś zakazy kopania tak żeby Kowalscy zostali udupieni, a minning już w całości był profesjonalny.

Druga sprawa, że skorzystają na tym pewnie monety PoS jako bardzo ekologiczne i nie hałasujące ;P

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin a ekologia - zagrożenie?

Postautor: wrip » piątek, 7 maja 2021, 19:17

miso20 pisze: piątek, 7 maja 2021, 15:44Będzie ból dupy ekologów, ale środowisko zacznie propagować art. tłumaczące, że gdyby przejść na Btc w całości to jest to bardziej ekologiczne niż system bankowy.
No raczej nie :D
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Bitcoin a ekologia - zagrożenie?

Postautor: powered » sobota, 8 maja 2021, 00:18

Wszyscy ci co mówią ile to bitcoin energii marnuje dają tylko jakieś przykłady że zużywa tyle co coś tam, ale żaden z nich nie potrafi oszacować ile? A jest to dość proste do obliczenia ponieważ w bitcoinie zasady są jasne. Co 10 min następuje emisja nowych BTC + opłaty transakcyjne które w 100% trafiają do górników (w teorii, w praktyce mniej bo po drodze są właściciele kopalń). BTC ma jakiś kurs, w kalkulatorach można obliczyć obecną opłacalność, nie trzeba nawet znać globalnej mocy koparek, tylko jaki % wypłaty dla górników przeznacza się na opłatę za prąd * cena prądu i mamy mniej więcej obliczone zużycie prądu. Dopiero w tym momencie można stwierdzić że bitcoin zużywa tyle energii co Radom czy Argentyna. Tylko najpierw trzeba postudiować podstawy bitcoina co jest raczej niemożliwe w przypadku przeciwników tego projektu. Ekolodzy na pewno nigdy nie przedstawią żadnych obliczeń, oni zawsze grają na ludzkich uczuciach.

Dodano po 12 minutach 39 sekundach:
ValeriyKazak pisze: piątek, 7 maja 2021, 15:00Wkrótce nastąpi jesień i wszyscy będą sprzedawać sprzęt górniczy w dużych ilościach
Dlaczego w jesieni trzeba sprzedawać? Ja wtedy kupuje aby zmniejszyć emisje CO2 przeznaczoną na ogrzewanie pomieszczeń ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5287
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2589
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin a ekologia - zagrożenie?

Postautor: domator » sobota, 8 maja 2021, 08:54

1. podejrzewam ze przy aktualnych kosztach energii kopanie btc jest wylacznie oplacalne jesli masz dostep do oze. Ja wiem ze gdyby nie szlo to na btc to szlo by na "normalne" zuzycie ale jednak....
2. Sa nowe projekty, ktore z tym "walcza". Przykladem jest chia, ktora ostatnio sie interesuje i doktoryzuje z produkcji tego cudaka. TLDR - wez stare dyski, postaw je na RPI, zuzywaj 50 watt i badz chia potentatem. Proof of space and time.
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Bitcoin a ekologia - zagrożenie?

Postautor: garlonicon » sobota, 8 maja 2021, 09:23

Mam pytanie: czy teraz Waszym zdaniem sytuacja uległa zmianie i czy ekolodzy mogą zadać Bitconowi cios, który uderzy mocno w bańkę lub w samego Bitcoina?
Nie. Zakaz kopania Bitcoina tylko zwiększy moc sieci, na zasadzie "zakazanego owocu", ludzie będą to robić tym bardziej dlatego, że będzie to zabronione. Poza tym: gdzie ten zakaz będzie obowiązywał? Bo jeśli to nie będzie globalny zakaz, to nic z tego, po prostu górnicy się przeniosą tam, gdzie będzie można to robić.
Wszyscy ci co mówią ile to bitcoin energii marnuje dają tylko jakieś przykłady że zużywa tyle co coś tam, ale żaden z nich nie potrafi oszacować ile?
Dokładnie. Część mocy idzie na zmarnowanie, a tego nikt nie liczy. Jest całkiem sporo hashy "prawie dobrych", które nigdy nie są dołączane do łańcucha. Ile dokładnie? Nikt tego nie jest w stanie zmierzyć, bo te hashe są usuwane, gdyż dają hash wyższy od celu, więc są całkowicie bezużyteczne. Jedyne ich zastosowanie jest takie, żeby zgłosić je do poola jako share i dostać za to garść monet, ale potem są oczywiście kasowane, bo nie ma sensu ich trzymać. Z tego powodu ja szacuję, że prawdziwe zużycie jest znacznie wyższe niż wynika to z hashy w samym łańcuchu. Żeby uzyskać realne zużycie, trzeba byłoby liczyć każdy pojedynczy wygenerowany hash przez każdego górnika, co jest niemożliwe, ponieważ górnicy nie pokazują wszystkich wygenerowanych hashy ani nie składają ich w żaden łatwo weryfikowalny sposób.
2. Sa nowe projekty, ktore z tym "walcza". Przykladem jest chia, ktora ostatnio sie interesuje i doktoryzuje z produkcji tego cudaka. TLDR - wez stare dyski, postaw je na RPI, zuzywaj 50 watt i badz chia potentatem. Proof of space and time.
Moim zdaniem Chia nie wypali, podobnie jak Burstcoin. Takie monety już były, nawet algorytm Shabal jest niemal identyczny. Myślę, że każdy konsensus inny niż Proof of Work jest redukowalny do Proof of Work, po prostu w innych konsensusach trudniej się liczy zużycie energii.

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości