Paperwallet - czym bezpiecznie?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: garlonicon » środa, 2 września 2020, 12:54

Są dopuszczalne przez protokół jako standardowe i można je tworzyć ręcznie w konsoli choćby w Bitcoin Core, jeśli ktoś się uprze. Fakt, w praktyce nie występują, bo w praktyce standardowy klient tworzył je głównie przy płaceniu przez IP. Co nie zmienia faktu, że sumarycznie zajmują mniej miejsca w łańcuchu, choć oczywiście są mniej opłacalne od Segwita, bo sygnatury muszą być w bloku 1 MB. Chodziło mi głównie o to, że ponowne używanie adresu jest równie bezpieczne, co używanie P2PK, choć samo P2PK jest mniej wygodne i dziś jest trudniejsze do przeprowadzenia, choć nadal możliwe (musi być możliwe ze względu na zgodność wsteczną).

Edit:
w praktyce nie występują
Mój błąd, jeden ze świeższych przykładów: 92381a4e901d944c463972ecd545dceeaeb538f53374c54c1f974c30196e4192. Jak widać, jednak występują. I to jest ich dość sporo, co widać na przykład tutaj: https://blockchair.com/bitcoin/outputs? ... pe(pubkey)

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: rav3n_pl » środa, 2 września 2020, 16:34

garlonicon pisze: środa, 2 września 2020, 12:54samo P2PK jest mniej wygodne i dziś jest trudniejsze do przeprowadzenia
Robimy OT, ale ciekawe kto i po co spamuje sieć transakcjami z tego adresu... 1EXSaHuMu712JsdRrVH8mRXDirvL3mrvSV bo to faktycznie jest P2PK O-o
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: garlonicon » czwartek, 3 września 2020, 10:09

ciekawe kto i po co spamuje sieć transakcjami z tego adresu
Okazuje się, że to są jakieś węzły Komodo, na przykład tamten adres jest na liście: https://komodostats.com/notary/node/nodeone_NA

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 22 listopada 2018
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: Mr.RelaX » środa, 9 września 2020, 23:10

ikswodnal pisze:
ekonokomik pisze: czwartek, 12 marca 2020, 12:40Jaki jest aktualnie bezpieczny serwis do wygenerowania paperwalleta BTC?
Korzystam z https://segwitaddress.org/bech32/. No i regularnie wpłacam co miesiąc poprzez FlyingAtom określoną wartość poprzez "zlecenie stałe". Przy tych awanturach uśredniam zyski i straty :-).
Tyle, że Bech32 nie idzie do Electrum/MyCellium tylko Samurai przez Swipp PrivKay podołał(ok 1,5 g na to kombinowanie zmarnowałem) Obrazek, ale się udało... Co trzeba ustawić, żeby w Elektrum Android *na zdrowo*zczytał... Powoli się nastawiam na Long..., ale jak se pomyślę że Naciułam, a potem Zapomnę jak się dostać.... Obrazek To dopiero było Coś

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. Y8 przy użyciu Tapatalka


Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: ikswodnal » czwartek, 10 września 2020, 00:18

Mr.RelaX pisze: środa, 9 września 2020, 23:10Tyle, że Bech32 nie idzie do Electrum/MyCellium tylko Samurai przez Swipp PrivKay podołał(ok 1,5 g na to kombinowanie zmarnowałem)
Bech32 daje niższe fee (opłaty) przy wielu operacjach ma to znaczenie.
Electrum od wersji 3.3.8 jest dla Bech32. Teraz widzę że jest wersja Electrum 4.0.2.
Trudno to ogarnąć :-(. Dodatkowo, niestety, nasza rodzima giełda BitBay nie chce
wprowadzić operacji dla adresów Bech32.
Sądzę że po 12 wpłatach na 1 adres trzeba będzie przenieść jedną operacją na nowy
adres - ciekawe jak to zrobić w portfelu papierowym, ale dla mnie to problem w marcu 2021.
Pozdrawiam nocą.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
-1
Napiwki za post: 0 BTC

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: mecenas » czwartek, 10 września 2020, 15:56

ikswodnal pisze: czwartek, 10 września 2020, 00:18ciekawe jak to zrobić
BTC bohatersko walczy z problemami nieznanymi w innych systemach... ;)
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: ikswodnal » czwartek, 10 września 2020, 16:27

mecenas pisze: czwartek, 10 września 2020, 15:56BTC bohatersko walczy z problemami nieznanymi w innych systemach.
To nie BTC walczy tylko zwykły użyszkodnik z epoki analogu - na razie - nie wie jak to zrobić.
Jak nadejdzie czas to popyta czy na forum, czy PW i uzyska najlepsze porady na jakie w dawnych czasach nie miał szans. :-)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: mecenas » czwartek, 10 września 2020, 16:30

Eeee tam... w normalnym systemie robisz sweep z paperwalleta i niczym się nie przejmujesz.
Koszty transakcyjne ani jakieś wynalazki adresowe nie mogą hamować aktywności ekonomicznej swoich użytkowników.
Zresztą, wyjątkowo życzę wysokich fee transakcyjnych i poplątania soft_forków! :mrgreen:
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: ikswodnal » czwartek, 10 września 2020, 16:40

mecenas pisze: czwartek, 10 września 2020, 16:30resztą, wyjątkowo życzę wysokich fee transakcyjnych i poplątania soft_forków!
O ile dobrze to rozumiem to źle życzysz - dlaczego? Może właśnie powoli tworzy się sposób gromadzenia/odkładania wartości który ośmieszy banksterskie sposoby wyciągania pieniędzy od ludzi.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: mecenas » czwartek, 10 września 2020, 16:43

ikswodnal pisze: czwartek, 10 września 2020, 16:40dlaczego?
Nie będę rozwijał, bo zabrniemy w ideologię bitcoina.
I nie życzę źle, wskazuję tylko na konsekwencje własnych i cudzych decyzji.
END
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 972
Rejestracja: 3 lipca 2018
Reputacja: 403
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@lordfervi
Napiwki: https://www.zapread.com/user/fervi

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: fervi » sobota, 12 września 2020, 02:42

mecenas pisze: czwartek, 10 września 2020, 16:30wyjątkowo życzę wysokich fee transakcyjnych
W sensie wyższych niż uwielbiany przez użytkowników BCH Ethereum? xd

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 stycznia 2021
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: crisu922 » czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:50

rav3n_pl pisze: piątek, 28 sierpnia 2020, 17:16 @ekonokomik Ściągasz toola colemana, bawisz się entropią i zapisujesz seeda lub priva jak chcesz.
Albo ściągasz mój generator i masz seeda, a z niego toolem colenama adres.

https://github.com/iancoleman/bip39/releases
https://github.com/Rav3nPL/SeedGenerator/releases
Nie wiem co robię źle (próbowałem z 5 razy) ale nie zgadzają mi się adresy uzyskane z tego toola colemana z tymi co widzę w electrum. Użyłem rav3n twojego programiku, wybrałem 2x12 kart i dostaję taki mnemonik:

Kod: Zaznacz cały

kiwi evolve rack swap joy choice candy frozen lottery bless stable actual
Wklejam te słowa do toola ("BIP39 Mnemonic"). Chcę dostać adres segwit więc w Derivation Path wybieram BIP84. W Derived Adressess wybieram pierwszy z brzegu privatekey:

Kod: Zaznacz cały

L4rkN3yw24i7QHy1L52revGVUbzk7q6xVzaAYom8WkvrMPChpbqj
zaś adres to:

Kod: Zaznacz cały

bc1qash4r8rna48dfmqz0yvshec7ujmsygysn40mhm
Kiedy jednak wklejam klucz prywatny do electrum to adres jaki widzę jest zupełnie inny:

Kod: Zaznacz cały

1NXqA3HWrLxwjuBdhgSGfL5eqDJWZJUpAB
Co robię nie tak? Jak wklejam do electrum seed z tego programiku (a nie klucz prywatny) to również nie działa - nie da się przejść dalej. Czy może chodzić o jakiś inny zestaw słów (mnemoników) których electrum nie akceptuje? Sorry bo pytanie jest pewnie banalne ale dopiero zaczynam.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:05

@crisu922 W Electrum zaznaczasz "bip39" a potem wybierasz "native segwit" i świeżka pokazuje się 84 i adres pasuje.

Dodano po 21 sekundach:
A, i polecam seedy 24-słowowe :)
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 stycznia 2021
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: crisu922 » czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:30

@rav3n_pl Niestety w nowszych wersjach electrum nie ma już chyba takiej opcji. Znalazłem to na reddicie:
Not sure which version of electrum you are using. The one I just downloaded (v3.3.8) does not have a step to input derivation path. Instead it goes directly to new password page.
BTW - dlaczego seed z twojego programiku nie działa w electrum? Domyślam się, że 24-słowowe seedy są bezpieczniejsze ale myślałem, że może wystąpi jakiś konflik bo electrum domyślnie używa 12 słów. Ale nie działa żaden, wpisuję te 12 słów i nie mogę przejść dalej.

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: zdzicho2000 » czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:32

electrum ma swój własny algorytm obliczania kluczy z seeda, cooleman nie zadziała niestety.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:35

@crisu922 Napisałem: musisz zaznaczyć że to jest bip39
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 stycznia 2021
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: crisu922 » czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:56

To w takim razie gdzie ten seed ravenowski można użyć? Ogólnie sprawa wygląda tak:
mam zwykły wallet electrum - adresy segwitowe bc1... zainstalowany na komputerze z windowsem i na androidzie (ten sam). Na jednym z tych adresów uzbierała się już pewna liczba tx - dokupowałem btc małymi krokami na ten sam adres plus jest jakiś dust na adresach change. Dlatego w celach bezpieczeństwa i "uporządkowania" chciałbym wszystko co mam na tym wallecie przenieść na nowo utworzony paperwallet zgodny z segwit i go nie ruszać. Kiedy przyjdzie czas na ruszenie tych środków odpale TAILS i zaimportuje klucz/seed. Tylko problem w tym, że nie zgadzają się adresy przy imporcie klucza w electrum.

EDIT - ok jak pisałem posta to @rav3n_pl akurat odpisał. Faktycznie, przy imporcie ziarna jest opcja zaznaczenia BIP39 i wtedy wszystko śmiga jak należy. Jednak przy imporcie klucza nie ma takiej opcji i wygenerowany adres publiczny nie zgadza się z tym z electrum. Martwi mnie tylko to:
Ziarna BIP39 nie zawierają numeru wersji, co zagraża kompatybilności w przyszłych wersjach portfelu. Nie gwarantujemy, że import BIP39 będzie zawsze obsługiwany w Electrum.
Czyli jest taka możliwość, że np za rok ten seed już nie będzie wczytywany przez electrum?

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Paperwallet - czym bezpiecznie?

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 8 kwietnia 2021, 19:35

crisu922 pisze: czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:56że np za rok ten seed już nie będzie wczytywany przez electrum?
To będzie inny portfel, zgodny z BIP39/44 :)
Zawsze też można toolem colemana wyciągnąć xpub/xpriv i go przyjmie :)
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości