Kim są "early adopterzy"?

Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 9 maja 2019
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Kim są "early adopterzy"?

Postautor: championbit » czwartek, 29 sierpnia 2019, 10:48

Kim są według Was early adopterzy? Czy każdy z nich w przypadku Bitcoina ma racje w kwestii rozwoju technologii?

Pytanie z pozoru banalne, jednak do nie dawna sam uważałem, że zaszczytne miano early adoptera może nosić zaledwie określona garstka osób, która poza tym że mówi o samym projekcie to jeszcze musi mieć odpowiednią wiedzę techniczną by go ulepszać, dbać o jego bezpieczeństwo, a przede wszystkim rozumieć przynajmniej większość mechanizmów w nim występujących już na poziomie samego protokołu. Według mnie, takich osób w branży BTC może być kilkadziesiąt ale na pewno nie więcej niż 100-300 osób.

W praktyce miano to używane jest do określania osób, które po prostu mówią o samym projekcie zwiększając jego adopcję od dłuższego czasu, którzy nie koniecznie muszą już rozumieć bardzo dokładnie jak on działa. Przykładowo miano early adoptera przy takim spłyceniu tego pojęcia jak najbardziej powinno należeć zarówno do Rogera Vera, który sam w sobie nie jest programistą a po prostu bardzo długo opowiada o Bitcoinie, oraz do Andreasa Antonopolusa który tym programistą jest i poza tym że również zwiększa adopcję BTC od wielu lat to jednak rozumie w znacznym stopniu sam mechanizm działania BTC od strony protokołu.

Przenosząc to na niniejsze forum:
Zaszczytne miano early adoptera należeć będzie zarówno do ludzi którzy założyli tu konto przed 2012-2013 i ciągle dyskutują o cenie, a także do ludzi którzy poza samym komentowaniem wrzucą tutaj jakiś post raz na parę tygodni/miesięcy typu @qertoip czy @rav3n_pl i potrafią bardzo szczegółowo omówić konkretną tematykę związaną z tym "co tam siedzi pod kołderką BTC" :D :D :D - może warto więc stworzyć jakąś zakładkę z osobami mocno technicznymi na tym forum, bo według mnie to oni powinni mieć największą siłę reputacji przynajmniej pod kątem oceny wartości merytorycznej konkretnych rozwiązań technologicznych.

W związku z powyższym chciałbym przestrzec niektórych użytkowników tego forum przed podejmowaniem decyzji "inwestycyjnych" bazując wyłącznie na opinii osób, które są po prostu dłużej w branży od Was. Tak jak w życiu prywatnym osoby starsze nie koniecznie są mądrzejsze z samego faktu że są starsze. Jeśli ktoś kto zajmuje się Bitcoinem od wielu lat i bazuje jedynie na tweetach czy wpisach innych użytkowników których sam nie jest w stanie weryfikować może być bardzo toksyczny dla nowych osób na rynku.

Nie chce tutaj nikogo obrazić ani ujmować komuś doświadczenia, ale ten temat by nie powstał gdyby nie pewien wpis na tym forum, który bardzo mnie rozczarował.

Obrazek

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kim są "early adopterzy"?

Postautor: redbog » czwartek, 29 sierpnia 2019, 16:28

Według mnie early adopter to ktoś kto kupił/wykopał/zdobył bitcoiny we wczesnym okresie działania bitcoina. Nie jest tu ważne czy się zna na btc czy jest totalnym głąbem niewiedzącym w ogóle co on posiada i budzącym się po paru latach, bo usłyszał o bańce.

Można też wyróżnić byłych early adopterów czyli tych co mieli dawno temu dużo btc ale tez dawno ich się wysprzedali.

Dyskusyjny i mocno umowny jest tez okres od którego uznać możemy kogoś za early adoptera. Można np. wyróżnić wczesnego early adoptera np. 3 pierwsze lata btc oraz późnego early adoptera np. od 3 do 6 lat.

Tutaj nie istnieją twarde zasady wszystko jest umowne.

Weteran
Posty: 1459
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1131
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Kim są "early adopterzy"?

Postautor: qertoip » czwartek, 29 sierpnia 2019, 21:50

Najlepiej w ogóle pominąć polskich early adopterów i śledzić bezpośrednio najlepszych światowych programistów - nie tylko Core ale też infrastruktury krytycznej wokół Bitcoina.

Oczywiście, nie zastąpi to samodzielnego myślenia bo trzeba to zrozumieć, przetrawić, uzupełnić, ustosunkować się na własne potrzeby itd.
We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 823
Rejestracja: 3 lipca 2018
Reputacja: 330
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@lordfervi
Napiwki: https://www.zapread.com/user/fervi

Kim są "early adopterzy"?

Postautor: fervi » czwartek, 29 sierpnia 2019, 22:17

Moim zdaniem sugerowanie się early adopterem jest głupie, lepiej ekspertów. No i trzeba się ciągle uczyć, by mieć swoje zdanie.

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... fiOCInS3TE
Tu masz moje tłumaczenia Andreasa, gość ogólnie jest dobry (i polecany przez wielu), chociaż nie w każdej kwestii się z nim zgadzam ;)

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości