Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: zdch » niedziela, 10 marca 2019, 17:08

@randomowy świeżak
Miał być segwit2x, ale to nie weszło, a niedawno się mówiło o zmniejszeniu bloku do 300KB, więc rzeczywiście może trochę się czepiam.

Jeśli ktoś płaci fee, to czy to jest spam? Kto decyduje która transakcja to spam, a która nie?
Mówisz, że może być 14tys tx/s. Skoro macie możliwość przeprocesowania tylko 25 tx/s onchain to rozumiem, że cała reszta ma to iść przez LN? Jeśli tak, to 13975 tx/s przy $3,2 fee o których pisaliśmy wcześniej, to ponad $26mln które kopacze mogliby zarobić dodatkowo za blok. Zamiast tego z własnej woli oddają tę kasę w ręce LN? Kto zadowala się $50k jak mógłby mieć $26,050,000 za blok? Nagle okazuje się, że bitcoin nie jest kapitalistyczny, a wręcz altruistyczny.

randomowy świeżak pisze: niedziela, 10 marca 2019, 11:42Jakkolwiek duży blok nie będzie zawsze da się go zapełnić. Przy powyższych prognozach blok musiałby mieć jakiś 5 GB.
Czyli gdyby max blok był większy niż 5GB, to by się nie zapełnił. :)

Dzięki za odpowiedzi, trochę lepiej rozumiem teraz obrońców BTC i LN.

Początkujący
Posty: 302
Rejestracja: 20 maja 2018
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@Hegemon1995

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: randomowy świeżak » niedziela, 10 marca 2019, 19:18

zdch pisze: niedziela, 10 marca 2019, 17:08niedawno się mówiło o zmniejszeniu bloku do 300KB
Nigdy się o tym nie mówiło, propozycja dodana przez 1 (słownie jednego) programistę. Który nie zyskał poparcia nawet jednej osoby. Wystarczy poczytać komentarze pod jego propozycja na githubie. Słyszałem nawet opinię że ten dev to taki shadow po stronie core-dev niby zdolny ale jak coś pier*** i się przyczepi to miesiącami będzie brnąć w zaparte.
zdch pisze: niedziela, 10 marca 2019, 17:08Kto decyduje która transakcja to spam, a która nie?
Nikt nie decyduje. Moje osobiste odczucie spam to transakcja poniżej wartości za która można coś kupić której opóźnienie nawet wielomiesięczne nic tak naprawdę nie zmieni.
zdch pisze: niedziela, 10 marca 2019, 17:08$26mln które kopacze mogliby zarobić dodatkowo za blok
Nikt nie zabroni przecież górnikom otwierać własnych hubów, ba to oni będą mieli największy interes by to wykorzystać. Jeśli inwestor w takiej kopalni ma 0,5 th i chce sie rozliczać co blok to dzięki temu kopalnia może mieć ciągłą płynność. W momencie jeśli jakaś kopalnia dogada się w dodatku z giełda to już całkowicie mamy ekosystem w którym znikają problemy będące aktualnie w LN.

Czy to ty wrzucałeś może ostatnio newsa że wypuszczają tel z 1 TB pamięci ? Taki tel w zupełności juz dzisiaj wystarczy by na otworzenie pełnego węzła i stworzenie huba w LN. Szczerze mówiąc to nawet pare mies temu założyłem się z kimś że za jakiś czas każdy na tel będzie miał pełny węzeł zamiast zwykłego portfela i każdy domyślnie będzie hubem. Wszystkie telefony i tak sa w większości on-line a dzięki AMP i robieniu płatności 100 kanałów na raz niebotycznie wzrośnie anonimowość i rentowność wszystkich kanałów. Poza tym, nie myślmy jak socjaliści. Górnicy sobie poradzą, wystarczy im nie przeszkadzać. Za parę lat i tak kopanie będzie używane tylko przez jakieś elektrownie po kosztach by te nie musiały tracić milionów na ciągłe włączanie i wyłączanie turbin wraz ze skokami mocy występującymi w sieci energetycznej.
zdch pisze: niedziela, 10 marca 2019, 17:08Czyli gdyby max blok był większy niż 5GB, to by się nie zapełnił.
Przy takim bloku musielibyśmy mieć dysk ok 300 TB :) i to nowy co roku. Nie zapominaj o smartcontractach. One ważą odpowiednio więcej w blokach.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: zdch » niedziela, 10 marca 2019, 22:32

randomowy świeżak pisze: niedziela, 10 marca 2019, 19:18 Przy takim bloku musielibyśmy mieć dysk ok 300 TB :) i to nowy co roku. Nie zapominaj o smartcontractach. One ważą odpowiednio więcej w blokach.
Przy $26mln za blok, lub ponad bilion $ rocznie... wydanie kilkunastu tysięcy na odpowiedni dysk nie wydaje mi się problematyczne.
Przy $50k za blok, lub ponad $2,5 miliarda rocznie też nie powinno być z tym problemów ;)

Początkujący
Posty: 302
Rejestracja: 20 maja 2018
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@Hegemon1995

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: randomowy świeżak » niedziela, 10 marca 2019, 22:38

@zdch ja uważam że nody powinny być w rękach ludzi a nie tych którzy jako jedyni maja możliwość dokonania doublespenda.

Początkujący
Posty: 603
Rejestracja: 26 sierpnia 2017
Reputacja: -215
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: kirucha2 » poniedziałek, 11 marca 2019, 09:09

a ja uważam, że zdch właśnie ci wykazał jak bardzo się mylisz

Początkujący
Posty: 302
Rejestracja: 20 maja 2018
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@Hegemon1995

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: randomowy świeżak » poniedziałek, 11 marca 2019, 09:54

A co ja poradzę na to ze dla Ciebie liczy się to kto coś mówi a nie co mówi.

Dodano po 1 minucie 50 sekundach:
*** pisze

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: zdch » poniedziałek, 11 marca 2019, 21:01

@randomowy świeżak
Od ilu terahashy przestaje się być człowiekiem? :)

Jak dla mnie grupa dużych kopaczy rywalizująca ze sobą, to naturalna kolej rzeczy, a próba ograniczenia tego to... socjalizm.
Wszyscy mają równe szanse kopania, nie ma barier wejścia a konkurować trzeba cały czas. Pojawiają się nowe koparki (ASICi kolejnych generacji), można wciąż ulepszać soft nodów (m.in obsługa większych bloków, multi-threading, szybsza propagacja itp) można znaleźć tańszy prąd (m.in odkup prądu od hut aluminium) czy odprowadzanie ciepła (stare szyby kopalń).
Wkrótce pewnie ktoś będzie wykorzystywał ciepło do produkcji czegoś.

Każda z tych czynności pozwala obniżyć koszty i zwiększyć zyski. Dodajemy efekt skali i co otrzymujemy? Profesjonalną kopalnię o mocy większej niż wszystkie domowe nody razem wzięte, bijącą na głowę ich obsługę ceną i efektywnością. Kto chce to ograniczać i dlaczego?

Konkurencja sprawi, że system będzie jeszcze sprawniejszy, bezpieczniejszy, tańszy. Obecnie botnet mógłby śmiało zagrozić mniejszym walutom, bo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te np 500k komputerów botnetu kopało prockiem/grafiką. Przy kopalniach złożonych z ASICów, botnet leży i kwiczy, bo nie jest w stanie rywalizować z wyspecjalizowanym sprzętem.

Weteran
Posty: 1174
Rejestracja: 18 września 2016
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@c_witold

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: WitoldC » poniedziałek, 11 marca 2019, 21:19

zdch pisze: poniedziałek, 11 marca 2019, 21:01Wkrótce pewnie ktoś będzie wykorzystywał ciepło do produkcji czegoś.
https://forsal.pl/biznes/ekologia/artyk ... logia.html
Termin „energia geotermiczna” odnosi się do czerpania ciepła spod Ziemi, jednak technologia Climeon również może wykorzystywać ciepło z innych źródeł. Przykładowo, jednostki Climeon zostały rozmieszczone w fabrykach stali, gdzie woda używana do chłodzenia gorącego metalu jest następnie marnowana. Jej temperatura (około 90° C) jest jednak wystarczająco wysoka, by zasilać technologię Climeon.

Początkujący
Posty: 302
Rejestracja: 20 maja 2018
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@Hegemon1995

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: randomowy świeżak » wtorek, 12 marca 2019, 21:50

zdch pisze: poniedziałek, 11 marca 2019, 21:01Od ilu terahashy przestaje się być człowiekiem? :)
no sztuczna inteligencja ponoć będzie mieć dużo TH :)

Co do reszty wypowiedzi nie bardzo rozumiem kontekst. Ja osobiście uważam że dobrze jest jeśli coraz więcej ludzi będzie mieć pełne węzły. Jeśli infrastruktura pozwoli i wszystkie omówione tutaj tech. wejdą to moment w którym każdy portfel na tel będzie przy okazji pełnym węzłem będzie momentem w którym żaden rzad nie będzie mógł już zablokować sieci. O ile wszystkie publiczne repozytoria, pełne węzły w chmurach czy inne wielkie serwerownie bardzo łatwo będzie namierzyć o tyle zajęcie telefonu każdemu kto ma portfel BTC wywołało by dość spore zamieszanie w tv i bunt społeczny. Nie wiem czy wiesz ale obecnie BTC ma zaledwie ok 10 tys nodów. Są kraje gdzie jest zaledwie 1 węzeł lub nie ma wcale. Wystarczy najprostsza blokada rządowa nody przestana się synchronizować i mamy rozczłonkowana sieć i masę niespodziewanych forków. No nic zobaczymy, mam tutaj coś ciekawego co pewnie z chęcią posłuchasz.

Wywiad z głowa blockstreamu :)


Popieram kolesia. O tym argumencie też nie wspomniałem. Zwiększenie bloku powinno być stopniowe. Bo jeśli od razu da sie limit na 1 GB i przez wiele miesięcy tx będą darmowe to spam wystrzeli momentalnie. Skoro więc będzie to sie robić powoli tzn że będzie conajmniej kilka forków. Przy takim rynku taka okazja zawsze skłoni kogoś do pozostania przy starym łańcuchu by obiecać innym darmowe coiny i będzie jeszcze większe rozczłonkowanie sieci i próby oszustw i ataków. Poza tym nie wiem czy wszyscy to sa w stanie czytać między wierszami lub słuchali innych jego wypowiedzi. Generalnie oni podchodzą do projektu z naprawdę wielka wizja. Jeśli BTC będzie po 1mln USD czy więcej a średnia waga transakcji będzie 300 sat to tak czy inaczej 3 USD za przelew z najmniejsza możliwa opłata to będzie i tak za dużo. On chain więc finalnie będzie fundamentem całego btc a side-chainy, LN, i inne bajery technologiami na nim opartymi. Temat trochę kontrowersyjny ale ma to sens. Zobacz na screen.

Obrazek

Powyższy skok inputów oznacza masowe zrzuty BTC przez minerów. I to tych starych minerów bo to są tysiące ciułanych transakcji, to jest to wszystko to co pisałem Ci w poprzednich postach w tym temacie. Minerzy sa w stanie zapełnić wszystkie bloki jakkolwiek duże by one nie były.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: mecenas » środa, 13 marca 2019, 07:32

randomowy świeżak pisze: wtorek, 12 marca 2019, 21:50Minerzy sa w stanie zapełnić wszystkie bloki jakkolwiek duże by one nie były.
Bravo. Dlatego bloki muszą pozostać małe. :) Cudowna logika.

randomowy świeżak pisze: wtorek, 12 marca 2019, 21:50Zwiększenie bloku powinno być stopniowe.
- Co też BTC sukcesywnie czyni... Naprawdę?
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Początkujący
Posty: 302
Rejestracja: 20 maja 2018
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@Hegemon1995

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: randomowy świeżak » środa, 13 marca 2019, 08:17

Świetnie wycinasz zdania z kontekstu. Nie szukasz może pracy w wyborczej?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: zdch » środa, 13 marca 2019, 14:34

@randomowy świeżak
Pisząc o "node" masz na myśli tzw "mining node" czy "non-mining node"? Wg mnie non-mining node to bzdura, to nie zabezpiecza sieci, więc nie daje wartości. Wręcz szkodzi, bo zamiast tworzyć wśród kopaczy "mały świat", muszą łączyć się z nodem który spowalnia sieć.

Samsona nie mogę słuchać, gość jest co najmniej głupi jak but. Albo jest mądry a niszczenie bitcoina to celowe działanie. Teraz po tych wszystkich forkach niech sobie gada bzdury nt bitcoina BTC. Jak się ludzie sparzą, to może się obudzą.

Co do forków - to kolejny powód dla którego powinny umierać i tylko jeden łańcuch powinien istnieć. Większa fragmentacja to mniejsze bezpieczeństwo sieci. A wielkość bloku nie powinna mieć limitu. Jeśli kopacze nie dadzą rady obsługiwać danej wielkości to po prostu porzucą znaleziony blok i będą kopać na łańcuchu z mniejszym znalezionym blokiem, który są w stanie przeprocesować. Wtedy to "rynek", a nie deweloperzy decydowaliby jaki rozmiar bloku jest optymalny.

Transakcje mogą być tańsze niż 1sat/byte... a gość jeszcze mówi że fee muszą być wysokie w BTC :) Szczerze wątpię żeby BTC doszło do $1mln.

Minerzy sami nie daliby rady zapełnić bloków gdyby były wystarczająco duże, chyba że chcieliby celowo zapychać bloki bezsensownymi transakcjami. Tylko po co, żeby zdyskredytować łańcuch i stracić na tym?

Weteran
Posty: 1174
Rejestracja: 18 września 2016
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@c_witold

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: WitoldC » środa, 13 marca 2019, 14:41

zdch pisze: środa, 13 marca 2019, 14:34 Jeśli kopacze nie dadzą rady obsługiwać danej wielkości to po prostu porzucą znaleziony blok i będą kopać na łańcuchu z mniejszym znalezionym blokiem, który są w stanie przeprocesować.
Wtedy to jedynie najwięksi mogli by kopać (centralizacja).
zdch pisze: środa, 13 marca 2019, 14:34Co do forków - to kolejny powód dla którego powinny umierać i tylko jeden łańcuch powinien istnieć. Większa fragmentacja to mniejsze bezpieczeństwo sieci.
Kill BCH,BSV....

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: zdch » środa, 13 marca 2019, 15:26

@WitoldC
Wcześniej czy później tylko "najwięksi" będą kopać, bo będą szybsi, tańsi, ekonomiczniejsi. Będzie konkurencja paru kopaczy. Protokół jest zdecentralizowany, ale kopanie w długim okresie zmierzać będzie do koncentracji. Ile mamy pooli kopiących? Tak naprawdę tylko te parę pooli decyduje co jest kopane. Mali gracze się nie liczą już teraz.

BSV to tylko ticker, idea natomiast i sam protokół jest najbliższy oryginałowi. W interesie łańcucha BSV jest doprowadzenie do upadku pozostałych forków. Zresztą w interesie każdego łańcucha powinno być wyeliminowanie pozostałych. No ale spekulacja wzięła górę nad logiką.

Weteran
Posty: 1174
Rejestracja: 18 września 2016
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@c_witold

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: WitoldC » środa, 13 marca 2019, 15:29

Tu centralizacja OK ale w LN czyste zło :lol:

Początkujący
Posty: 302
Rejestracja: 20 maja 2018
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@Hegemon1995

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: randomowy świeżak » środa, 13 marca 2019, 16:49

@zdch miałem na myśli pełne węzły które nie kopia. Im ich więcej tym lepiej. Im więcej osób trzyma pełna historię transakcji tym siec jest bardziej zdecentralizowana. Jeśli będzie tak jak mówisz i tylko górnicy będą trzymać pełne węzły to centralizacje masz jak w banku. Ba, już ja masz. BCH/BSV 90 procent nodów jest w Chinach lub w chmurze. Niech się pokłócą Chiny ze stanami czy europa i blokują swoje sieci na zmianę i masz 100 różnych forków swoich coinów bo będzie przerwana synchronizacja.

Jak możesz mówić że Samson to głupek jak nawet nie słuchałeś jego wypowiedzi ? Wyrywać z kontekstu każdy potrafi bo to najprościej. Czepiasz się jednego zdania nie słuchasz odpowiedzi tylko myślisz że kogoś punktujesz po czym za tydzień robisz to samo jak by odpowiedź Cię nie interesowała. Tak się nie toczy dyskusji, parę postów wcześniej napisałem Ci że każdy blok da się zapchać podałem przykład 14 tys tx/s i co ? nic. Wciąż stoimy przy tym że rozmiar bloku musi być nieograniczony. Obecnie wielu dev ETH się żali Vitalikowi że nie może się zsynchronizować z siecią. dosłownie parę osób ma tam pełny węzeł a przecież to 1 TB zaledwie.
zdch pisze: środa, 13 marca 2019, 14:34Minerzy sami nie daliby rady zapełnić bloków gdyby były wystarczająco duże, chyba że chcieliby celowo zapychać bloki bezsensownymi transakcjami. Tylko po co, żeby zdyskredytować łańcuch i stracić na tym?
Byli by i są, to jest fakt a nie przypuszczenia. O tym pisałem już właśnie parę postów wyżej. BTC się rozkawałkował nie tylko dzięki segwitowi i batchowaniu tx na paru większych giełdach a dzięki drastycznemu podniesieniu minimalnych wypłat na kilku kluczowych poolach. Możesz być pewny że jak miejsca w bloku będzie dość to niektórzy i na USB zaczyna kopać po 100-1000 sat dziennie a pool to wypłaci bo nie będzie żadnych przeciwwskazań.
zdch pisze: środa, 13 marca 2019, 14:34Transakcje mogą być tańsze niż 1sat/byte
pokaż choć jedna taka w BCH/BSV :) w BTC sie da takie zrobić bo segwit sprawia że opłaty sa trochę inaczej liczone ale w BCH i BSV to raczej niemożliwe. ( chyba że możesz mi teraz zrobić jakaś transakcję z opłata poniżej 1 sat lub darmowa to zwrócę honor :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: zdch » środa, 13 marca 2019, 17:50

@WitoldC
Może wytłumaczę jak ja rozumiem centralizację/decentralizację w Bitcoinie.

1) Jeśli jakaś grupa ludzi ma kontrolę nad protokołem - to waluta jest centralnie planowana. Możnaby tu wymienić prawie wszystkie crypto, w tym BTC, BCH, BSV - każda ma swoją grupę developerów mieszającą w protokole. Liczę na to, że wkrótce po przywróceniu protokołu BSV do pierwotnej wersji, zmiany przestaną być dokonywane, więc nie będzie już centralnego autorytetu który pokazywałby kierunek rozwoju. Wszystko budowane byłoby na stabilnym protokole.

2) Następnie możemy mówić o centralizacji/decentralizacji samej sieci. Jeśli ktoś wyłączy np jeden pool to co się stanie? Jeśli sieć będzie działać tak jak wcześniej, bez żadnego negatywnego skutku - wtedy można powiedzieć że sieć jest zdecentralizowana. Jeśli natomiast wyłączenie jakiegoś noda doprowadzi do braku dostępu do środków, zamknięcia kanałów, jakiegokolwiek problemu ze standardowym użytkowaniem sieci - wtedy sieć jest zcentralizowana - łatwo ją "zaburzyć". Jak widać w Bitcoinie sieć jest zdecentralizowana, bo nie ma jednego centralnego punktu, natomiast taki LN może paść dla większości ludzi gdy 1-2 główne nody pójdą offline.

3) Centralizacja/decentralizacja kopaczy. Sporo wiąże się z powyższymi. Przy malejącej liczbie kopaczy można mówić o ich centralizacji, bo posiadają większy udział w rynku a zatem i większą siłę negocjacyjną (np do wprowadzania zmian) ale sieć pozostaje zdecentralizowana. Przy dużej liczbie kopaczy decentralizacja rośnie.

LN to badziew, czy by był zdecentralizowany czy nie. Moim zdaniem decentralizacja to obecnie kompletnie nic nie znaczący slogan, bo jest błędnie interpretowany.

Dodano po 55 minutach 14 sekundach:
@randomowy świeżak
Po co ktoś ma utrzymywać niekopiący pełny węzeł? Jeśli coś nie ma ekonomicznego uzasadnienia, to jest to bez sensu i w długim terminie nie ma racji bytu. Małe węzły szkodzą sieci, bo chociażby opóźniają propagację transakcji. W wolniejszej, mniej połączonej sieci łatwiej będzie dokonać podwójnego wydania środków.

Na moje nieszczęście słuchałem Samsona wielokrotnie, zwłaszcza na początku kiedy poznawałem Bitcoina. Ogarnąłem się dość szybko. Oni nie mają pojęcia o bitcoinie, mają w poważaniu whitepaper, a to co wymyślają obecnie działa doskonale żeby zdyskredytować cały blockchain, który wg nich się nie skaluje.

I znowu wracamy do tego, po co zwykłym ludziom pełny węzeł? SPV miał być wystarczający dla użytowników, ale nikt tego nie umie zaimplementować prawidłowo. ETH ma poważniejsze wady niż sama synchronizacja.

To niech poole wypłacają nagrody za kopanie przez LN już teraz, w końcu miał być używany dla nisko wartościowych transakcji, to się blok nie zapełni.

Bitcoin.com, Prohashing i pewnie parę innych pooli kopało kiedyś transakcje 0 fee. Nie wiem jak teraz.
https://blockchair.com/bitcoin-sv/trans ... 137c460e56
https://blockchair.com/bitcoin-sv/trans ... 93d692eccf

Początkujący
Posty: 302
Rejestracja: 20 maja 2018
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@Hegemon1995

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: randomowy świeżak » środa, 13 marca 2019, 21:25

@zdch Bez urazy ale czy będziemy teraz co tydzień pisać w kółko o tym samym ? dopiero co pisałeś że troszkę zaczynasz rozumieć koncepcję BTC i LN a teraz znowu w kółko ten sam argument, a właściwie nie argument a teza bo argumentem byłby fakt a nie przypuszczenie. Zalecam powrót do początkowych postów w tym temacie.
zdch pisze: środa, 13 marca 2019, 17:50Po co ktoś ma utrzymywać niekopiący pełny węzeł? Jeśli coś nie ma ekonomicznego uzasadnienia, to jest to bez sensu i w długim terminie nie ma racji bytu.
I w końcu to przyznałeś. Wolisz żeby ktoś za Ciebie kontrolował sieć. Bez urazy po raz kolejny ale tak bardzo zafiksowaliście się na wizji Satoshiego ze zapominacie po co w ogóle powstał BTC. Nie uznaję krypto w którym tylko garstka ludzi będzie mieć możliwość zatwierdzania transakcji. Ani tym bardziej takiej w której ta garstka ludzi będzie też jedynym podmiotem weryfikującym transakcji które sama wprowadza do sieci. To samo masz przecież dzisiaj w banku. Oni zatwierdzają transakcje i oni je sprawdzają, to samo masz w ripple. Może to właśnie ten projekt powinieneś popierać ? Masz centralne serwery z historia brak opłat i blockchain. Czyż nie ?
Po to powstał LN i koncepcja HUB'ów. Pisałem Ci to parę postów wyżej. Hubem z czasem będzie kiedyś każdy portfel nawet mobilny bo każdy taki portfel będzie w stanie mieć pełny węzeł a nie tylko uproszczona wersję. Obecnie węzły nie zarabiają a LN to zmienia. To też już pisałem.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: zdch » środa, 13 marca 2019, 22:43

@randomowy świeżak
Napisałem, że lepiej rozumiem obrońców BTC i LN. Uważam, że kompletnie nie macie pojęcia o wolnym rynku, produktywności, ekonomii skali i o tym jak funkcjonują duże biznesy. Na dodatek tak bardzo tkwicie w swoim przekonaniu że coś ma być tak jak jest, że nie dopuszczacie do siebie myśli, że może nie macie racji. Ja, pewnie jak każdy, zaczynałem po stronie BTC. Przeczytałem w cholerę materiałów o Bitcoinie, o różnych algorytmach PoW, PoS, whitepapery, reddity, twittery, mnóstwo filmów z różnych stron. Przejrzałem na oczy, a końcówka 2017 tylko mnie w tym utwierdziła. Trochę generalizuję, ale tak to czuję, jak polemizuję z wyznawcami LN.

Jeśli uważasz, że domowy węzeł sprawi, że wszyscy kopacze będą uczciwi, to jesteś co najmniej naiwny. Kopacze trzymają się nawzajem w szachu, weryfikują swoje transakcje i liczą na to, że znajdą nieprawidłową, bo mogliby wtedy odrzucić blok i kopać dalej, zwiększając swoją szansę na wygraną w wyścigu. Twój domowy węzeł jest opóźniony w stosunku do szybkich pooli, zanim zweryfikujesz cokolwiek to już dawno inny znaczący kopacz zrobi to przed Tobą. To jak wyścig malucha z bolidem f1.

Czy posiadasz własny serwer DNS lub e-mail? Czy po zakupie nowego samochodu z salonu rozbierasz go na części, żeby potwierdzić autentyczność komponentów? Czy sprawdzasz po kalkulatorze, czy dobrze policzył wynik? Nie, bo nie ma takiej potrzeby. Po co chcesz weryfikować transakcje, które już zostały zweryfikowane przez innych kopaczy, którzy mają dużo większą motywację, żeby znaleźć "haka" na czyjeś transakcje/bloki?

Błagam nie porównuj Ripple to Bitcoina, to nawet nie jest blockchain i powinieneś o tym wiedzieć.

Czytałeś może odpowiedź na to? Czytałeś cokolwiek o LN z bardziej technicznej strony?
https://bitcoin.stackexchange.com/quest ... ed-causing
Jeden przypadek, a cała litania problemów. Najlepsze gdy piszą, że trzeba liczyć na uczciwość drugiej strony. Czy ktoś jeszcze pamięta w jakim celu powstał bitcoin? Żeby nie trzeba był UFAĆ innym. Już wprowadzenie do whitepaperu bitcoina podaje rozwiązanie na większość problemów, które pojawiają się w LN.

Masz rację, gadanie w kółko o tym samym nie ma sensu. Pozwolę sobie nie odpowiadać na Twój post, po Twojej odpowiedzi na powyższy, bo pewnie będziesz chciał mieć ostatnie zdanie ;)

Początkujący
Posty: 302
Rejestracja: 20 maja 2018
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@Hegemon1995

Każde krypto jest tak samo szybkie jak... procesor płatności który je wymienia na FIAT'y.

Postautor: randomowy świeżak » czwartek, 14 marca 2019, 01:18

zdch pisze: środa, 13 marca 2019, 22:43Masz rację, gadanie w kółko o tym samym nie ma sensu. Pozwolę sobie nie odpowiadać na Twój post, po Twojej odpowiedzi na powyższy, bo pewnie będziesz chciał mieć ostatnie zdanie ;)
twoja odpowiedź właśnie na to wskazuje że jest odwrotnie.

Wskazywanie postów sprzed 1 roku i 7 miesięcy ma naprawdę dużo do dzisiejszych realiów tyle Ci powiem.
zdch pisze: środa, 13 marca 2019, 22:43Najlepsze gdy piszą, że trzeba liczyć na uczciwość drugiej strony
wiesz jak działa adres multisig wstępnie podpisany przez odbiorcę ? o jakim zaufaniu ty mówisz.
zdch pisze: środa, 13 marca 2019, 22:43Błagam nie porównuj Ripple to Bitcoina
Ja nie porównuje Rippla do Bitcoina tylko do BSV/BCH. Jeśli wiadomo że mining idzie w stronę centralizacji a projekty te uważają że tylko górnicy powinni mieć nody to siła rzeczy godzisz się na to żeby cały BCH/BSV stał na kilku dużych serwerach i był obsługiwany z czasem zaledwie przez kilku ludzi lub kilka firm. - Tak działa ripple. Możesz to nazywać wizja satoshiego czy jakiegoś innego mędrca ale ja się na to nie godzę. Stoję po stronie BTC a nie po stronie ludzi za nim stojących. Jeśli widzę kod a nawet go nie rozumiem to opłacę sobie jakichś programistów którzy mi to zweryfikują dla mnie itd. Jest wiele implementacji BTC i jeśli ktoś z core będzie chciał zrobić jawny wałek to wystarczy zrobić przesiadkę. Drobne nody sa nie tylko po to by weryfikować tx ale też i po to by odrzucać bloki wspierające np wadliwa lub złośliwa implementację.

Powtórzę po raz 10. LN jest do mikro transakcji. Do skalowania onchain rozwój kodu idzie w stronę zmniejszenia wagi transakcji a nie sztucznego pompowania bloku.

Dodano po 1 godzinie 9 minutach 15 sekundach:
P.S.

Żeby zmieścić 1 mln tx w bloku BTC trzeba zrobić co najmniej jedna z 2 rzeczy.
- Zwiększyć limit rozmiaru bloku do 300 MB
- Sprawić by 1 tx ważyła 1 bajt.
Tak samo jak nierealny jest dzisiaj aż taki rozmiar bloku bo sieć by nie przetrwała spamu w tak dużych blokach tak samo nie realny jest (na dzisiaj) tak mały rozmiar transakcji.
O ile zmiana rozmiaru bloku to korekta w 3 miejscach w kodzie BTC o tyle większe upakowanie transakcji wymaga ogromnej gimnastyki i często lat pracy. Nie ma idealnej ścieżki. Dopóki dyski SSD 1-10 TB nie sa w cenie dniówki w biedronce dopóty będę się bardziej skłaniał w stronę "skalowania" a nie centralizacji i wyrywania nodów z rąk domowych programistów i ludzi którzy po prostu chcą wspierać projekt.

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości