Czy bitcoin faktycznie moze wykonywać tylko 5 operacji na sec?

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 2 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy bitcoin faktycznie moze wykonywać tylko 5 operacji na sec?

Postautor: ifrook » piątek, 2 listopada 2018, 10:50

Jak w temacie. Wyczytałem w interecie że struktura bitcoina pozwala wykonywać tylko 5 operacji na sekunde. To strasznie mało. Czy to prawda?
Trochę to może przeszkadzać w staniu soę cyfrowym środkiem płatniczym w przuszlości. Zaznaczam że żaden ze mnie expert :)

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4279
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4282
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy bitcoin faktycznie moze wykonywać tylko 5 operacji na sec?

Postautor: kozaki_wiesi » piątek, 2 listopada 2018, 12:24


Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy bitcoin faktycznie moze wykonywać tylko 5 operacji na sec?

Postautor: slasta » piątek, 2 listopada 2018, 12:46

Ilość tx/s zależy od tego ile transakcji zmieści się w bloku ponieważ rozmiar bloku jest stały a rozmiar transakcji może być różny w zależności z ilu składowych (wejść i wyjść) jest utworzony to ta wartość może być różna.
Zapoznaj się z tym.
https://en.bitcoin.it/wiki/Maximum_transaction_rate

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Czy bitcoin faktycznie moze wykonywać tylko 5 operacji na sec?

Postautor: ShadowOfHarbringer » piątek, 2 listopada 2018, 16:43

ifrook pisze:Jak w temacie. Wyczytałem w interecie że struktura bitcoina pozwala wykonywać tylko 5 operacji na sekunde. To strasznie mało. Czy to prawda?
Niezupełnie.

Bez SegWit teoretycznie 3,7tps, praktycznie 3,3 tps.

SegWit teoretycznie mnoży wszystko x 1,7, co daje 1,7 x 3,3 = ~5,7 tps.

A "TEORETYCZNIE" dlatego, że minerzy ani userzy uwaga: NIE MAJĄ OBOWIĄZKU używania transakcji SegWit zgodnie z projektem SegWita ! (Soft-fork)

Możesz to sam łatwo obliczyć - żeby nie było iż sobie zmyślam. Podziel 1MB (Uwaga: To jest 1000^3 a NIE 1024^3) czyli 1000000 przez średnią wielkość transakcji w bajtach a następnie przez 600 sekund bo blok wychodzi mniej więcej co 10 minut. Średnią wielkość transakcji możesz łatwo znaleźć na sieci, np tutaj:
https://charts.bitcoin.com/bch/chart/transaction-size

Wychodzi że ostatnio średnia wielkość transakcji to ok. 600 bajtów, co daje 1000000 bajtów / 600 bajtów / 600 sekund = ~2,77 tps obecnie.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy bitcoin faktycznie moze wykonywać tylko 5 operacji na sec?

Postautor: kajetan » piątek, 2 listopada 2018, 19:44

ifrook pisze: Trochę to może przeszkadzać w staniu soę cyfrowym środkiem płatniczym w przuszlości. Zaznaczam że żaden ze mnie expert
Też doszedłem kiedyś do podobnych wniosków. Po prostu blockchain nie zapewnia dobrego zrównoleglenia przetwarzania, bo każdy górnik, żeby skutecznie dodać nowy blok, musi wiedzieć o wszystkich dotychczasowych blokach i transakcjach w nich, więc w praktyce blockchain nie nadaje się to do masowej obsługi transakcji w skali globu. Zwolennicy Bitcoin Core mówią, że Lightning Network to naprawia, ale też jakoś w to nie wierzę, ta koncepcja jest wadliwa już na etapie projektu. Są próby wprowadzenia innych rozwiązań zamiast blockchaina i któraś może się udać: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=45&t=29154

Weteran
Posty: 1488
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1215
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy bitcoin faktycznie moze wykonywać tylko 5 operacji na sec?

Postautor: qertoip » sobota, 3 listopada 2018, 09:43

@ifrook, tu jest świetne wyjaśnienie "dlaczego tak mało?" i "co dalej?":

We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości