Proof of work i proof of stake - wady, zalety, porównanie.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Proof of work i proof of stake - wady, zalety, porównanie.

Postautor: zdch » czwartek, 25 kwietnia 2019, 19:02

Jeszcze raz:
Proof of work - kupiłeś koparkę i masz najwięcej hashu? Super, ale za tydzień, miesiąc, rok ktoś kupi dwie i już nie będziesz pierwszy. Ktoś kupi trzy i będziesz jeszcze mniej znaczył. Żeby być na szczycie, musisz inwestować więcej, musisz ciągle być w grze, musisz chcieć konkurować.

Proof of stake - kupiłeś monety raz i masz ich najwięcej? Super, jesteś królem na zawsze. A prawda jest taka, że nawet nie trzeba mieć większości. Wystarczy że jesteś tym, który "zastejkował" większość bo np monety na giełdzie, lub w jakimś cold storage, mają zerową wartość dla kopania PoS.

Ci co mają większość w PoS będą tę większość utrzymywać, będą mogli jak dyktatorzy rządzić bez końca. W PoW lud może przemówić i hehe wykopać obecną władzę, organizując większy hash.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proof of work i proof of stake - wady, zalety, porównanie.

Postautor: prezes » czwartek, 25 kwietnia 2019, 20:01

zdch pisze: czwartek, 25 kwietnia 2019, 19:02W PoW lud może przemówić i hehe wykopać obecną władzę, organizując większy hash.
Lud może też porzucić całkowicie projekt i przenieść się na inną kryptowalutę, zagrożenie jest bardzo duże. Wtedy dane krypto umrze śmiercią naturalną jak nikt nie będzie chciał tego kopać. Mam wrażenie że zwolennicy POW nie dostrzegają tego faktu.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proof of work i proof of stake - wady, zalety, porównanie.

Postautor: zdch » czwartek, 25 kwietnia 2019, 20:41

@prezes
Masz rację i dlatego dziwię się, że wszyscy tak chcą więcej i więcej altów. Im mniej monet, tym są one bezpieczniejsze, a najlepiej żeby była jedna. No i fakt jest znany - w końcu nieraz mówiło się o "chain death spiral". Wciąż czekam, kiedy to nastąpi na paru znanych monetach, których nie wymienię z nazwy :P

W PoS taka sytuacja mogłaby może nie doprowadzić do śmierci waluty, ale np do uzyskania pełnej kontroli przez małą grupę ludzi. Czy łańcuch byłby wtedy bezpieczny? Kto zagwarantuje, że obecne PoSy już nie są kontrolowane przez "oligarchów", którzy to ukrywają rozdzielając monety na mniejsze portfele?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4671
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 3478
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Proof of work i proof of stake - wady, zalety, porównanie.

Postautor: shinya56 » sobota, 27 kwietnia 2019, 14:25

ShadowOfHarbringer pisze: czwartek, 25 kwietnia 2019, 16:57PoS to ślepa uliczka i nie może się w żadnym wypadku równać z PoW. PoS zawsze automatycznie dąży do centralizacji i jest ona nieunikniona.

Myślisz, że hybryda POW / POS rozwiąże problem ?. NANO jest takim projektem.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Proof of work i proof of stake - wady, zalety, porównanie.

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 11 maja 2019, 07:58

prezes pisze: czwartek, 25 kwietnia 2019, 20:01
zdch pisze: czwartek, 25 kwietnia 2019, 19:02W PoW lud może przemówić i hehe wykopać obecną władzę, organizując większy hash.
Lud może też porzucić całkowicie projekt i przenieść się na inną kryptowalutę, zagrożenie jest bardzo duże. Wtedy dane krypto umrze śmiercią naturalną jak nikt nie będzie chciał tego kopać. Mam wrażenie że zwolennicy POW nie dostrzegają tego faktu.
I co mi zarzucasz niesłowność?

2 tygodnie i jeden dzień mnie nie było, nawet jednym okiem nie zajrzałem na forum.

Nie raz już znikałem na dłużej - kilka miesięcy, a raz pamiętam że chyba pół roku prawie mnie nie było.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Proof of work i proof of stake - wady, zalety, porównanie.

Postautor: maky » sobota, 3 kwietnia 2021, 11:50

“Fake Stake” attacks on chain-based Proof-of-Stake cryptocurrencies

"This article is the public disclosure of a series of resource exhaustion vulnerabilities investigated by a team of students. These vulnerabilities have affected 26+ Proof-of-Stake cryptocurrencies in total and would allow a network attacker with a very small amount of stake to crash any of the network nodes running the corresponding software."

Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości