Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

szymon1051
Początkujący
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: szymon1051 » poniedziałek, 22 stycznia 2018, 14:14

Bitcoin zabija planetę?
Do kopania BTC i innych walut używa się koparek, specjalne asic i gpu. Wszystkie te urządzenia generują dużo ciepła do atmosfery co przyczynia się chyba do globalnego ocieplenia. Dziwi mnie że jakieś greenpace czy inne organizacje nie protestują przeciwko kopaniu :). Oczywiście jeszcze przy generowaniu prądu jest wytwarzane ciepło bo nie wszystki prąd jest generowany z elektrowni atomowej czy odnawialnych źródeł które generują mało ciepła, dodatkowo przesył takiej energii chyba też generuje ciepło. Oprócz samych urządzeń ludzie stosują klimy lub dużo wentylatorów by to schłodzić co generuje jeszcze większy pobór prądu.

Dlaczego nikt to tej pory nie zrobił petycji online (są różne strony do tego), by zwiększyli wielkość bloku lub ewentualnie wprowadzili ten swingx2 bo ostatnio twierdzili że to zrobi krach ale krach już był :)?

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: Neviar » wtorek, 23 stycznia 2018, 13:32

szymon1051 pisze: Dziwi mnie że jakieś greenpace czy inne organizacje nie protestują przeciwko kopaniu
Greenpeace wyłania się, gdy zwęszy dla siebie kasę ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: janku66 » wtorek, 23 stycznia 2018, 14:02

@szymon1051
A są wyliczenia dla:
1. Prądu jaki potrzebują komputery wszystkich banków na świecie?
2. Ile miejsca zajmują na świecie banki, ich placówki i skarbce? Ile to ha ziemi oraz m2 placówek?
3. Ile energii konsumują budynki banków oraz tych potrzebnych do ich funkcjonowania? Serwerownie, klimatyzacja, światło?
4. Ile wymaga energii produkcja kart płatniczych, które mają termin płatności oraz jak przyjazne same karty są dla środowiska?
5. Ile wymaga energii wydruk i ciągły dodruk papierowych pieniędzy.
6. Ile wymaga energii oraz materiałów bicie monet.
I wiele, wiele innych pytań, które raczej nikt nie zadaje w kierunku banków, a które są orężem w ich dłoniach.

Z książki "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym" Daniel Kahneman możemy się dowiedzieć, jak często i dlaczego, nasze pierwsze wrażenia jest dalekie od prawdy. Z tego powodu, nie stwierdzam z całą pewnością, że banki całego świata konsumują w każdej kolejnej godzinie o wiele więcej energii niż krypto, ale skłaniam się ku temu, że wypadają gorzej w obliczeniach.

szymon1051
Początkujący
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: szymon1051 » wtorek, 23 stycznia 2018, 18:39

@vjankuv,
Czyli jeszcze gorzej bo teraz działają banki i kopalnie.
Możemy nie dożyć pęknięcia kolejnej banki :mrgreen: .

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: janku66 » wtorek, 23 stycznia 2018, 19:33

szymon1051 pisze: Możemy nie dożyć pęknięcia kolejnej banki .
Spoko, księżyc Jowisza, Tytan,(https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tytan_(księżyc) ) spowity chmurami, zaprasza. Jest tam zimno jak diabli i mamy dwa wyjścia.
Albo czekamy aż Słońce nam się rozgrzeje, albo zabieramy koparki ze sobą :D

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: redlumek » wtorek, 23 stycznia 2018, 19:36

A po co wysyłać koparki na inne planety jak kosmos a zwłaszcza jego temperatura w zupełności wystarczy ;)

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: Tokio » wtorek, 23 stycznia 2018, 19:45

vjankuv pisze: Z książki "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym" Daniel Kahneman możemy się dowiedzieć, jak często i dlaczego, nasze pierwsze wrażenia jest dalekie od prawdy.
Oczywiście możesz mieć rację, nie mam pojęcia jak wyglądają obliczenia. ALE:)
Póki co instynktownie czuję, że Visy, paypale i banki robią nieporównywalnie więcej transakcji za ułamek zasobów krypto.
Póki co krypto nie zastąpią akcji kredytowych korpo, consumer finance, czy hipotek. W ogóle to co próbóją zrobić w mikro pożyczkach to imo jakaś paranoja i stracone pieniądze, ale to moim zdaniem.
Póki co nie chodzę z duszą na ramieniu mając konto w banku, a z krypto dopóki nie mam na wallecie tak jest.
Póki co KYC i AML jakąś część oszustw wyłapuje, krypto je wspomaga.
Póki co moim zdaniem, akurat jedna porządna kopalnia zużywa więcej prądu, niż obsługa systemowa większego banku komercyjnego (takie jest moje zdanie).
Wydruk i dodruk papierowych i elektronicznych pieniędzy to ułamek kosztów wydobycia wirtualnych pseudopieniędzy.
Blockchain w obecnej formie (która mam nadzieję się rozwinie) to często marnowanie zasobów i minerzy zdają sobie z tego sprawę. To, co za 10 mln dolców zrobi jakiś superkomputer, w sieci blockchain będzie kosztowało dużo więcej (nie wiem czy 10%, czy 5000%). Sam mining na serwerze 10 km ode mnie jest efektywniejszy niż na serwerze w Niemczech, bo się traci na czasie. Układ krzemowy procesora ma mniejszy czas odpowiedzi, niż układ na szkielecie całego globu. Dlatego taki globalmny blockchain nie będzie szybszy, niż zcentralizowany serwer. Zresztą jak patrzę na takie Baikały, to jasne jest, że kiedyś i on będzie zcentralizowany. Ktoś odpali komputer kwantowy i pozamiata, będziemy sobie mogli wrócić do gier na swoich kartach graficznych.
Ale chętnie posłucham argumentów mądrzejszych od siebie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: janku66 » wtorek, 23 stycznia 2018, 20:43

Tokio pisze: . Układ krzemowy procesora ma mniejszy czas odpowiedzi, niż układ na szkielecie całego globu
To mnie tchnęło do innej myśli.
Czy my może przypadkiem z Blockchain i crypto walutą nie pojawiliśmy się o kilka lat za wcześnie.

Wiele wynalazków musiało się swoje odleżeć w szafie nim świat był na nie gotów.
Mysz komputerowa, wymyślona i odstawiona. Potrzebowała 15 prawie lat by się rozpowszechnić.

Ogniwa galwaniczne powstały już przed naszą erą i czekały do naszych czasów w celu powszechnego użycia i ostatecznie używane są w innym niż zakładano celu.

Silnik odrzutowy czekał około dwudziestu lat aż się nim ktoś zainteresuje.
Obecnie w rozwoju PrePeat. Kto wie kiedy będzie powszechne.

Wynalazek Willisa Carriera, klimatyzacja, była już sporadycznie w użyciu od 1907r, a dopiero w latach pięćdziesiątych Ameryka zwariowała na jej punkcie.

Thomas J. Watson z IBM mówił "Sądzę, że na rynku światowym jest miejsce na maksimum pięć komputerów", a było to w w 1943r. Bez dalszych komentarzy.

Mikrofalówce od pierwszego urządzenia wielkości niewielkiej kuchni, do taniej domowej wersji dojście zajęło prawie 40lat.

Velcro (inaczej rzep), opatentowane w 1951. Pierwsze lata tylko astronauci, nurkowie i sportowcy go używali. Dopiero lata sześćdziesiąte przyniosły sukces.

Charles Goodyear pół życia spędził na próbie dopracowania wulkanizacji a później próbując zainteresować tym inwestorów aż dopiero producent gumowców użył tego na globalną skalę.

Kod kreskowy, chyba najbardziej pasujący do Blockchain, został opatentowany w 1952r przez Bernard Silver i Norman Woodland. W trakcie realizacji wniosku patentowego Woodland zatrudnił się w IBM. Dziesięć lat starali się nakłonić IBM by w ogóle się kodem kreskowym zainteresowali. Tam w międzyczasie Philco odkupiło patent, a dopiero w 1973r IBM się obudził i "opracował" ponownie kod kreskowy. Zakładali, że do 1975r 75% towarów konsumpcyjnych będzie miało kod kreskowy. Okazało się, że wymagane skanery są po dwóch latach jedynie w 200sklepach. Bez skanerów, bez sensu mieć kody kreskowe. Bez kodów kreskowych, bez sensu mieć skanery. Ani producenci zatem nie umieszczali kodu na produktach, ani z powodu braku kodu sprzedawcy nie kupowali skanerów, pat. Dopiero wykazanie korzyści oraz idących z tym oszczędności spowodowało, że z początkiem lat osiemdziesiątych kod kreskowy używany był globalnie. Zaledwie kilka lat trzeba było na boom, a karencja trwała trzydzieści.

Kto wie czy z blockchain, Bitcoinem i całą jego rodziną nie jest podobnie teraz.
Drogie koszty energii może nie będą drogie już niebawem. Wówczas banki z tego argumentu nie będą mogły już strzelać do swojej opozycji.

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: Tokio » wtorek, 23 stycznia 2018, 20:53

vjankuv pisze: Kto wie czy z blockchain, Bitcoinem i całą jego rodziną nie jest podobnie teraz.
IMO tak jest. Np. blockchain będzie dobrym narzędziem dla korporacji, do ponadnarodowego ściągania kapitału, z mniejszym kosztem niż poprzez państwowo regulowane giełdy i ustawowe ograniczenia.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: redlumek » wtorek, 23 stycznia 2018, 21:01


Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: Tokio » wtorek, 23 stycznia 2018, 21:11

redlumek pisze: To dorzucę paliwa
No cóż, hajs się zgadza. Banksterka jednak lepiej dba o koszty :D

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: Tokio » sobota, 8 grudnia 2018, 12:58

Odkopałem, bo coś takiego znalazłęm
https://digiconomist.net/bitcoin-energy-consumption

Robienie transakcji btc zamiast zwykłego przelewu, to ciągle jak jeżdźenie samochodem do adresata zamiast wysłania maila.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: benq » sobota, 8 grudnia 2018, 13:02

@Tokio,
A co z szacunkami, że znaczna większość koparek btc pracuje na prądzie z odnawialnych źródeł energii? :twisted:

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: Tokio » sobota, 8 grudnia 2018, 13:16

benq pisze: @Tokio,
A co z szacunkami, że znaczna większość koparek btc pracuje na prądzie z odnawialnych źródeł energii? :twisted:
To argument typu "za swoje piję to piję ile chcę":)
Prąd to prąd, jakby go zużyła banksterka, byłoby taniej szybciej i prościej, póki co.
Oczywiście pomijam już banalne argumenty o tym, że baterie słoneczne, pedałowanie rowerem, postawienie wiatraka nie jest neutralne...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: benq » sobota, 8 grudnia 2018, 13:33

Tokio pisze: Prąd to prąd, jakby go zużyła banksterka, byłoby taniej szybciej i prościej, póki co.
:shock:
Taniej, szybciej? :o
Przelej sobie $100,000 z Raciborza do Szanghaju - zobaczymy, który przelew będzie kosztował mniej i dojdzie szybciej BTC vs USD.
Z tą prostotą również pudło.
Jeżeli ktoś w banalnej sprawie oczekuje możliwości przetwarzania pełni moich danych ze skanami dokumentów, to dla mnie to prostota nie jest. A już na pewno w porównaniu z instalacją light walleta na telefonie, czy obsługą Trezora/Ledgera.

Odnośnie marnowania zasobów, 115,000 ludzi pracujących w bankowości w małym, niespełna 40-milionowym kraju to nie jest absurd?
https://www.google.pl/amp/s/prnews.pl/r ... 433992/amp

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: Tokio » sobota, 8 grudnia 2018, 14:20

benq pisze:
Tokio pisze: Prąd to prąd, jakby go zużyła banksterka, byłoby taniej szybciej i prościej, póki co.
:shock:
Taniej, szybciej? :o
Przelej sobie $100,000 z Raciborza do Szanghaju - zobaczymy, który przelew będzie kosztował mniej i dojdzie szybciej BTC vs USD.
Z tą prostotą również pudło.
Jeżeli ktoś w banalnej sprawie oczekuje możliwości przetwarzania pełni moich danych ze skanami dokumentów, to dla mnie to prostota nie jest. A już na pewno w porównaniu z instalacją light walleta na telefonie, czy obsługą Trezora/Ledgera.

Odnośnie marnowania zasobów, 115,000 ludzi pracujących w bankowości w małym, niespełna 40-milionowym kraju to nie jest absurd?
https://www.google.pl/amp/s/prnews.pl/r ... 433992/amp
Ja robię przelewy po 20 zł robiąc zakupy na ali i mam je za darmo i natychmiast. nie potrzebuję wyważać drzwi.

Natomiast nie chcę wchodzi w tą dyskusję, nie przekonam Cię, a ty mnie, historia oceni innowacyjnośc technologii.

Największy z banków w tym małym 40 milionowym kraju zatrudnia jakieś 35 000 z tych 115 000 ludzi. Udziela kredytów, obsługuje wnioski, zatrudnia ludzi, reklamuje się, płaci podatki i świadczy setki różnych usług. I wywala na to wszystko 5 mld rocznie.

Absurdem jest to, że za promil tej kwoty jest w stanie obsłużyć technicznie w ciągu kilku minut więcej transakcji, niż cała sieć bitcoin obsłużyła do tej pory, a Ty sądzisz, że to on marnuje środki.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 351
Rejestracja: 3 marca 2018
Reputacja: 211
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: awos » niedziela, 9 grudnia 2018, 07:07

Tokio pisze: Ja robię przelewy po 20 zł robiąc zakupy na ali i mam je za darmo i natychmiast. nie potrzebuję wyważać drzwi.
Tak to spróbuj sobie szybko coś przelac np na Filipiny ( gdzie zresztą mam rodzine i często to robię) a ostatnio jeszcze lepiej bo znajomy utknął w Iranie i proszę przeslij tam cokolwiek (!)
Tokio pisze: Największy z banków w tym małym 40 milionowym kraju zatrudnia jakieś 35 000 z tych 115 000 ludzi. Udziela kredytów, obsługuje wnioski, zatrudnia ludzi, reklamuje się, płaci podatki i świadczy setki różnych usług. I wywala na to wszystko 5 mld rocznie.
Nie 35 tys tylko niecałe 30 tys (28 443 etatów, stan na 31/12/2017 PKO) i masa z tych ludzi zostanie zwolniona bo tak sie dzieje na całym świecie i nie ma zwyczajnie takiej potrzeby aby chodzić do banku. Odnośnie kredytów (oczywiście to dopiero raczkuje) ale masz np firmę BlockFi, która bez specjalnej łaski udziela kredytów pod zastaw crypto i to ludziom na całym świecie- proszę pokaż mi aby np jakiś Filipińczyk, Egipcjanin czy nawet Czech dostał szybko taki kredyt ?

Nie wiem czy to ty pisałeś odnośnie rzekomej konsumcji prądu i niszczenia świata ale masz świerzy raport https://coinshares.co.uk/bitcoin-mining-cost/ (koniecznie polecam przeczytać) ale jednoznacznie wynika,że prawie 80% (dokładnie 77.6%) Bitcoina jest produkowana z wykorzystaniem energii odnawialnej i to właściwie powinni zakończyć dyskusję, używaja też takiego sformułowania jak Curtailment- że w zasadzie, gdyby nie robili Bitcoina (albo innego crypto) to sieć energetyczna by szlag trafił bo energia musi być wykorzystana a w Chinach tyle narobili tego, że muszą ja używać. Od razu też odpowiadam na argument, że za dużo koncentracja górników w Chinach - to spada było ponad 80 % teraz już niecałe 60% i będzie jeszcze mniej - powstają nowe gigantyczne kopalnie jak np Soluna w Maroku (prawie 40 tys. akrów farm wiatrowych wykorzystanych do produkcji crypto)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: benq » niedziela, 9 grudnia 2018, 08:30

Tokio pisze: Natomiast nie chcę wchodzi w tą dyskusję, nie przekonam Cię, a ty mnie, historia oceni innowacyjnośc technologii.
Widzę wewnętrzną sprzeczność.
Nie chcesz dyskutować, ale swoje kontrowersyjne tezy chcesz przedstawiać.
Może lepiej załóż bloga, tam masz pełną dowolność wypowiedzi i możesz swoje mądrości prezentować - pytanie tylko czy znajdą się chętni oraz co zrobisz, jeśli oni będą chcieli dyskutować. ;)
I’m out.

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: Tokio » niedziela, 9 grudnia 2018, 13:16

@ awos Tak to spróbuj sobie szybko coś przelac np na Filipiny ( gdzie zresztą mam rodzine i często to robię) a ostatnio jeszcze lepiej bo znajomy utknął w Iranie i proszę przeslij tam cokolwiek (!)

Ale ja się z tym zgadzam. Jak jesteś z Korei Północnej, Wenezueli, być może Filipin, to crypto może być użyteczne. Ja natomiast mam lepsze, proste i wygodniejsze rozwiązania. Aczkolwiek akurat w tych krajach przelanie środków może być jednym z Twoich najmniejszych problemów.

"Nie 35 tys tylko niecałe 30 tys"
No to przecież lepiej. I że się ta liczba zmniejsza tym bardziej, koszty jeszcze spadną.

"proszę pokaż mi aby np jakiś Filipińczyk, Egipcjanin czy nawet Czech dostał szybko taki kredyt" - no przecież każdy z nich szybciej dostanie zwykły kredyt. Jak ma kasę na krypto, to ma kasę na inny zastaw.

"Nie wiem czy to ty pisałeś odnośnie rzekomej konsumcji prądu i niszczenia świata ale masz świerzy raport https://coinshares.co.uk/bitcoin-mining-cost/ (koniecznie polecam przeczytać)" - Zakładam, że masz rację, bo nie chcę się rejestrować żeby go ściągnąć. Natomiast dalej, te panele, nie musiałyby zasilać tak prądożernego, nieefektywnego systemu.

@ benq
"Widzę wewnętrzną sprzeczność.
Nie chcesz dyskutować, ale swoje kontrowersyjne tezy chcesz przedstawiać"
Po prostu nie chciałem rozwijać tematów pobocznych do prądożerności i wykorzystania zasobów w tym wątku.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitcoin zabija planetę? I inne pytania

Postautor: mecenas » niedziela, 9 grudnia 2018, 13:23

@Tokio, spróbuj używać odpowiedniego formatowania tekstu w swoich wypowiedziach, bo jesteś delikatnie nieczytelny. ;)
Krypto to nie tylko przesył wartości, ale także "silnik wartości". Rozpatrywanie tylko cech mobilności walut i porównywanie ich do siebie jako konkurencyjnych systemów płatniczych mały ma sens. To co może wygrywać na jednym polu jest sromotną pomyłką na drugim, dopiero wypadkowa wielu cech i własności jest wektorem porównawczym.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości