Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 156
Rejestracja: 21 listopada 2016
Reputacja: 318
Reputacja postu: 
11
Napiwki za post: 0 BTC

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: MelomanBTC » piątek, 28 lipca 2017, 12:25

Z racji tego, że ilość niepotwierdzonych transakcji od około miesiąca (może półtorej) spadła do zaledwie 3k, a mempool świeci pustkami, postanowiłem pobawić się, ile trzeba aktualnie zapłacić, żeby nasza transakcja została zatwierdzona.

Jeszcze 2 miesiące temu płaciliśmy rekordowe FEE rzędu 200-250 satoshi za każdy 1 bajt transakcji! Większość transakcji waży w granicach 225 bajtów, więc żeby wysłać cokolwiek w Bitcoinie, musieliśmy zapłacić przeważnie minimalnie 0,00052875 BTC. Wtedy nasza transakcja była zatwierdzana w jako takim normalnym czasie.
Czyli płaciliśmy około 1,37$ za każdy przelew w BTC! Myślę że każdego to bolało i mocno dotknęło :?


Człowiek myślał, że Bitcoina tak wszyscy zaczeli używać, coraz większa akceptacja i dlatego się sieć przeciąża.. Nic bardziej mylnego, jak doszło do porozumienia między kopalniami, giełdami i portfelami - nagle ilość transakcji zaczęła bardzo drastycznie spadać, a zapełnienie mempoola przestało komukolwiek doskwierać.
Było o tym dosyć głośno na Twitterze. Nieźle niektórym firmom zależało na przepchaniu Segwita, czy na zwiększeniu rozmiaru bloków, że od około 2 lat sieć BTC była cały czas zapchana i pękała w szwach.
Wyobraźcie sobie jak bardzo im zależało żeby to przepchać, skoro tyle pieniędzy przepalili przez 2 lata. Myślę, że idzie poczuć jaka ogromna stawka wchodzi w grę..



Pamiętając, że 2 miesiące temu płaciliśmy 1,37$ za każdy przelew, porównajmy to z aktualnymi transakcjami (będę dawał specjalnie ultra niskie opłaty dla sieci):

• Pierwsza transakcja, wysłane 14:04 naszego czasu, opłata to zaledwie 11 satoshi za 1 bajt. Potwierdzenie już w 1-szym najbliższym bloku który został wykopany. Czyli przy normalnej transakcji, ważącej 225 bajtów, byśmy zapłacili zaledwie 0,00002475 BTC czyli 0,06$ czekając zaledwie około 10-20 minut!
https://blockchain.info/tx/d09f95443190 ... 9117cfbe37

• Kolejna transakcja, tym razem poleciałem jeszcze bardziej, bo dałem opłatę 5 satoshi za 1 bajt. Wysłane o 14:13. Po 4 godzinach, transakcja jest już potwierdzona przez sieć (czyli odbiorca może już używać tych pieniędzy), pomimo tak skrajnie niskiej opłaty!
Za ten przelew, jako opłata dla sieci zapłaciłem dokładnie 0.0000113 BTC czyli 0,03$! Jest to 46 krotnie mniejsza opłata, od tej co musieliśmy płacić 2 miesiące temu (!) dla sieci. Cóż za ogromna różnica.. Zapłacić dla sieci 1,37$ za każdy wysłany przelew BTC, a teraźniejsze 0,03$. Kompletny szok.

Oczywiście to jak niska jest opłata, nie ma w ogóle wpływu na to ile możemy przesłać w Bitcoinach. Równie dobrze mogłem wysłać 100 000$ do osoby przypuśćmy z Australii, tracąc jedynie 0,03$ na opłatę transakcyjną. W porównaniu do opłat bankowych za taki przelew, lub w porównaniu do tego ile 2 miesiące temu płaciliśmy - robi wrażenie :)!
https://blockchain.info/tx/05bb97622168 ... 958cbf6264
Obrazek



• Ostatnia transakcja, tutaj kompletny odlot. 2 satoshi za każdy 1 bajt transakcji :D Nie sądziłem, że w ogóle kiedykolwiek ta transakcja zostanie potwierdzona, a jednak! Wysłane o godzinie 14:35, niestety z racji tak znikomej opłaty potwierdzona dopiero po 12 godzinach. W porównaniu do przelewów międzynarodowych to i tak tempo ekspresowe! Szczególnie, że tutaj zapłaciłem za przelew oszołamiającą kwotę: 0.00000452 BTC czyli 0,01$!
https://blockchain.info/tx/43d98bbb5647 ... 086c5eadcd

Obrazek


Jeżeli więc myśleliśmy, że konspira, spiski, układy i układziki Bitcoina nie dotyczą - to niestety jesteśmy w ogromnym błędzie, bo na przykładzie tego procesu bardzo to widać :(
Tak pięknie mogłoby być, gdyby nie celowe zapychanie sieci. Przelewy za 0,06$ czy 0,03$ nawet na koniec świata gdzie jest internet.. Istne marzenie każdego człowieka na świecie (jak widzimy w pełni do zrealizowania). Może niedługo się ziści, skoro właśnie żyjemy w czasach, gdzie wynaleziona została taka technologia ;)?



P.S
Najgorsza w dodatku jest propaganda wszystkich portfeli czy to blockchain.info czy Electrum, czy Multibit HD przez którą pomimo, że opłaty mogłyby być ustawiane na znikome - to nadal są ustawione na bardzo wysokie, przez co dochody kopalni z opłat wcale nie zmniejszyły się tak drastycznie. A przecież powinny, no bo logicznie myśląc skoro każdy dawał po 1-2$ opłat dla kopalni 2 miesiące temu, to wiadome że kopalnie bardzo dużo dzięki temu zarabiały, a teraz można dawać od 0,06$ do 0,30$, to analogicznie kopalnie powinny zarabiać na opłatach dosłownie grosze. A tak nie jest dzięki propagandzie portfeli :)
Tips and donate: 1MeLomanAYHaskzJfidS8nkGFeqmu3giuG

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: Bit-els » piątek, 28 lipca 2017, 13:03

Dobry wpis. Ale w electrum można ustawić ręcznie fee. Chyba na dowolnym poziomie. Trzeba tylko wyłączyć "dynamic fee"

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 156
Rejestracja: 21 listopada 2016
Reputacja: 318
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: MelomanBTC » piątek, 28 lipca 2017, 13:08

@Bit-els Dzięki! Wiem o tym oczywiście :)
Pamiętaj, że Electrum i jakichkolwiek innych portfelów nie używają tylko zaawansowani użytkownicy, jak Ty czy ja, ale i totalne newbie które zawsze wybiera automatyczne opcje (co widać po tym, że dochody kopalni z tytułu opłat nie spadły).
Tips and donate: 1MeLomanAYHaskzJfidS8nkGFeqmu3giuG

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: Bit-els » piątek, 28 lipca 2017, 13:14

@MelomanBTC, a co powiesz na taką wizję, mój post na dole
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 341066#top

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: adam1226 » piątek, 28 lipca 2017, 13:14

Ehm to tylko pokazuje wady bitcoina..
I wielka przewage IOTA w aspekcie szybkiego i taniego przesyłania srodkow.. niestety sa tylko 2drogi:
Albo cenzurowanie transakcji
Albo jak to zrobiono w iota wsparcie pow przez wysylanie transakcji/tworzenie adresow...
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: prezes » piątek, 28 lipca 2017, 13:22

@MelomanBTC, jakas konkluzja z Twojego wywodu?

Kiedys standardem bylo wysylanie BTC bez oplaty i przechodzilo w pierwszym bloku.

Im bedzie mniejsza nagroda za wykopanie bloku tym bedzie gorzej.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Posty: 2518
Rejestracja: 21 marca 2014
Reputacja: 1468
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: The Real McCoin » piątek, 28 lipca 2017, 13:53

MelomanBTC pisze: Multibit HD
Multibit został porzucony przez twórców dwa dni temu:
Dear Bitcoin Community,

It is time for us to let Multibit go.
We recommend that all Multibit users discontinue using it and you move your keys to other wallet software of your choosing. We wrote a blog post describes some options of your options in more detail.

Multibit was a fantastic piece of software in its time, and we want to thank the Multibit developers for such an important contribution to Bitcoin's history.
Źródło: https://multibit.org/

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 156
Rejestracja: 21 listopada 2016
Reputacja: 318
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: MelomanBTC » piątek, 28 lipca 2017, 14:14

Zaraz wszystkim odpowiem. Na razie dyskutuję na wykopie o opłatach.

Dyskusja tutaj: https://www.wykop.pl/wpis/25676495/nie- ... ieniedzy-/
Ostatnio zmieniony sobota, 19 sierpnia 2017, 20:06 przez MelomanBTC, łącznie zmieniany 1 raz.
Tips and donate: 1MeLomanAYHaskzJfidS8nkGFeqmu3giuG

rha
Weteran
Posty: 1561
Rejestracja: 8 lipca 2012
Reputacja: 600
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: rha » wtorek, 1 sierpnia 2017, 14:14

Nie ma tak, żeby wszystko było tylko białe lub czarne. Wbrew pozorom sporo racji mają ludzie.
Jeszcze sporo wody upłynie, zanim używanie kryptowalut będzie przyjazne dla zwykłych ludzi.

Natomiast zmniejszenia wypełnienia bloków i wynikający z tego spadek opłat nie wynika z zawartych porozumień, tylko z zakończenia masowych testów prowadzonych przez Craiga Wrighta ("Turing completeness of Bitcoin"), które zapychały sieć, bo używały jej jako medium obliczeniowe.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: adam1226 » wtorek, 1 sierpnia 2017, 15:10

@rha, jakieś źródła, kontkrety?
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

sud
Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 621
Rejestracja: 11 czerwca 2017
Reputacja: 150
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: sud » wtorek, 1 sierpnia 2017, 15:22

prezes pisze: @MelomanBTC, jakas konkluzja z Twojego wywodu?

Kiedys standardem bylo wysylanie BTC bez oplaty i przechodzilo w pierwszym bloku.

Im bedzie mniejsza nagroda za wykopanie bloku tym bedzie gorzej.
Konkluzja jest taka, że zapełniony mempool i wysokie opłaty były spowodowane spamem wielkiej ilości transakcji, które ktoś (kopalnie) robił celowo wydając na to ogromne pieniądze.
Bitcoin core developer Peter Todd told BraveNewCoin that creating these transactions couldn’t have been done by just anyone. “The interesting thing about spam attacks is they cost a *lot* of money to do if you're not in control of or co-operating with a significant percentage of hashing power.”
https://bravenewcoin.com/news/bitcoin-s ... developer/
rha pisze:Nie ma tak, żeby wszystko było tylko białe lub czarne. Wbrew pozorom sporo racji mają ludzie.
Jeszcze sporo wody upłynie, zanim używanie kryptowalut będzie przyjazne dla zwykłych ludzi.

Natomiast zmniejszenia wypełnienia bloków i wynikający z tego spadek opłat nie wynika z zawartych porozumień, tylko z zakończenia masowych testów prowadzonych przez Craiga Wrighta ("Turing completeness of Bitcoin"), które zapychały sieć, bo używały jej jako medium obliczeniowe.
Czytałem o innych przyczynach. Możesz zlinkować do źródła?

rha
Weteran
Posty: 1561
Rejestracja: 8 lipca 2012
Reputacja: 600
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: rha » wtorek, 1 sierpnia 2017, 19:14

Odszukam.

Dodano po 1 godzinie 4 minutach 18 sekundach:
Odszukałem co nieco. W czerwcu zauważono koniec przyrastania UTXO, co widać tu:
https://blockchain.info/pl/charts/utxo-count
Gdzieś z miesiąc temu skojarzono to z wypowiedziami Wrighta o końcu eksperymentu z powodu dużych kosztów. Nie pamiętam gdzie o tym pisano, Google mi nie pomógł, choć wtedy czytałem artykuł z kilkoma akapitami na ten temat. Jest trochę miejsc, gdzie mówi się o dowodzeniu przez Wrighta kompletności Bitcoina jako maszyny Turinga, acz generalnie eksperyment robił on wcześniej w tajemnicy.
Znalazłem za to transkrypcję wypowiedzi Wrighta na konferencji miesiąc temu:

i tam jest wzmianka o tym (podkreślenia są moje):
I'm not going to explain that to you right at the moment. I'm going to say that... any recognize what that is? That's a Wolfram 110. Anyone know what a Wolfram 110 is? It's the simplest Turing-complete system. That's in Bitcoin. It was running until a few months ago. We had PSOs in Bitcoin, running. Unfortunately they starved to death---fees.

So we had the first self-evolving in Bitcoin, that ran for two years. There are people that know about these now; that's why I'm mentioning them. They've been discovered. It's not just me. They're dead! Because they can't afford the fees. And I'm not going to fund a thing requires $3.00 every bloody block to keep running, it becomes expensive very quickly. When it's low fees, all sort of things can run. So, these are there.
To pokrywa się z niezależnymi obserwacjami:
https://bravenewcoin.com/news/bitcoin-s ... developer/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Jak tani i wygodny mógłby być Bitcoin, gdyby nie układy i układziki.

Postautor: adam1226 » wtorek, 1 sierpnia 2017, 20:25

@rha, ciekawe czy beda mogli wrocic do projektu w BCC, czy pozmieniali tak kod ze to bedzie niemozliwe..
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości