Jak działa szyfrowanie portfeli bitcoin?

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 30 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak działa szyfrowanie portfeli bitcoin?

Postautor: Hacper » piątek, 31 marca 2017, 12:14

Witam, mam pytanie do sposobu szyfrowania portfeli, przed dopisywaniem sobie bitcoinów. Słyszałem, że wykorzystuje się SHA-256. Ale, gdyby ktoś mógł mi to bardziej rozjaśnić. Druga strona, to transakcje odbywają się przez P2P. Transakcja "leci" do górnika, który ją akceptuje, a następnie przesyła bitcoiny do odbiorcy. Tylko, jak odbiorca ma portfel offline, to nie może otrzymać bitcoinów jeśli nie jest połączony z internetem? I co się wtedy dzieje z nimi?

Weteran
Posty: 1360
Rejestracja: 5 lutego 2013
Reputacja: 646
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak działa szyfrowanie portfeli bitcoin?

Postautor: zbiges » piątek, 31 marca 2017, 12:31

Bitcoiny nie są przechowywane fizycznie (nie wiem jak to nazwać :D) na Twoim kompie tylko są przypisane do "Twojego" klucza publicznego w blockchainie. Oznacza to, że nie ma żadnego znaczenią czy masz włączony komputer, koparkę, telefon czy nie. "Twojego" napisałem w cudzysłowiu bo tak naprawdę to on nie jest Twój. Jeśli masz do niego klucz prywatny to możesz wysłać z niego bitcoiny na jakikolwiek inny adres (klucz publiczny) ale jeśli będziesz nieostrożny i ktoś np pozna Twój klucz to wyśle z "Twojego" adresu bitcoiny i nic mu nie zrobisz. No chyba że udowodnisz, że to kradzież i przez sąd odzyskasz wysłaną kwotę. Gdy np podarujesz klucz prywatny komuś innemu to on będzie wtedy "właścicielem" adresu.
Prawda istnieje!
Problem w tym, że ja jej nie znam :(
Nie znam jej, choć przez całe życie staram się do niej dotrzeć.
Jeśli więc chcesz skorzystać np z moich prognoz prawdopodobnego ruchu ceny, to musisz to zrobić na własną odpowiedzialność.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak działa szyfrowanie portfeli bitcoin?

Postautor: Bit-els » piątek, 31 marca 2017, 12:47

@Hacper, własność w blockchainowych kryptowalutach jest stanem sieci. Swego rodzaju własnościową samoswiadomoscią systemu :-)

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Jak działa szyfrowanie portfeli bitcoin?

Postautor: rav3n_pl » piątek, 31 marca 2017, 13:52

Hacper pisze: mam pytanie do sposobu szyfrowania portfeli
Wszystko zależy od używanego portfela (programowego lub sprzętowego), bo to po stonie oprogramowania/sprzętu jest zadbanie o bezpieczeństwo kluczy. Klucze prywatne do adresów nigdzie nigdy nie są wysyłane. Do sieci wędrują tylko podpisane kluczami transakcje.
Hacper pisze: jak odbiorca ma portfel offline, to nie może otrzymać bitcoinów
Przesyłanie transakcji i bloków odbywa się w sieci P2P, odbiorca monet NIE musi być podłączony bo transakcja jest zapisana w sieci, w łańcuchu bloków.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 114
Rejestracja: 8 lutego 2015
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak działa szyfrowanie portfeli bitcoin?

Postautor: wargo » piątek, 31 marca 2017, 13:53

Hacper pisze: szyfrowania portfeli, przed dopisywaniem sobie bitcoinów. Słyszałem, że wykorzystuje się SHA-256.
Szyfrowanie portfela a kontrola czy ktoś wydaje środki, które ma to zupełnie co innego. A jeszcze inna rzecz to kryptografia kluczy.
Wydając transakcję musisz wskazać jakieś transakcje przychodzące o sumarycznej wartości takiej jak wysyłana. Następnie informacja o tym co i komu wysyłasz jest "podpisywana" kryptograficznie kluczami prywatnymi przypisanymi do adresów, z których wysyłasz.
Hacper pisze: Tylko, jak odbiorca ma portfel offline, to nie może otrzymać bitcoinów jeśli nie jest połączony z internetem? I co się wtedy dzieje z nimi?
Każdy pełen węzeł przechowuje historię transakcji. Jak odbiorca włączy portfel to od kogoś odbierze kopię takiej historii i znajdzie swoje transakcje (jeżeli to tzw. lekki klient to tylko odpyta o swoje). To też ma związek z powyższym pytaniem - każdy sprawdza i zatwierdza (zapisuje w łańcuchu bloków) wszystkie transakcje.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak działa szyfrowanie portfeli bitcoin?

Postautor: maky » piątek, 31 marca 2017, 14:21

Hacper pisze: Transakcja "leci" do górnika, który ją akceptuje, a następnie przesyła bitcoiny do odbiorcy.
Górnik nie przesyła tylko dodaje wpis w księdze przychodów rozchodów i potwierdza wykonaną pracą. Księga jest ogólnodostępna a ty masz w portfelu dowód, że jesteś posiadaczem środków na koncie x.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 30 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak działa szyfrowanie portfeli bitcoin?

Postautor: Hacper » piątek, 31 marca 2017, 21:35

Czyli rozumiem, że nasz faktyczny stan portfela jest przechowywany w blockhainie, a typowe portfele, zawierają tylko klucz prywatny, który jest "potwierdzeniem", że to nasze bitcoiny? Apropo szyfrowania, to portfel np. sprzętowy, ma zaszyfrowany kryptograficznie nasz klucz prywatny? I transakcje są nim podpisywane?

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Jak działa szyfrowanie portfeli bitcoin?

Postautor: rav3n_pl » piątek, 31 marca 2017, 22:38

Portfele sprzętowe nie dają dostępu "z zewnątrz" do kluczy, jak również ich nigdzie nie "wypuszczają" - działają jako portfele podpisujące.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości