Zastosowania praktyczne

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 132
Rejestracja: 10 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zastosowania praktyczne

Postautor: Mars2022 » niedziela, 20 listopada 2011, 18:19

Myślę że warto w jednym miejscu zebrać i przedyskutować różne zastosowania bitcoina od tych powszechnie już dziś stosowanych po takie, które na razie wydają się odległą przyszłością. Zapraszam do dopisywania swoich pomysłów jak również konstruktywnej krytyki zamieszczonych przeze mnie punktów. Może w toku dyskusji zrodzi się jakaś ciekawa idea.

1. Nabywanie dóbr lub usług nielegalnych w niektórych państwach, jest już poświęcony jednej ze stron odpowiedni wątek: http://bitcoin.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=1646. Innym przykładem może być np. poker dla mieszkańców USA.

2. Przelewy międzynarodowe, oszczędzanie na czasie, prowizjach i kosztach przewalutowania, szerzej o tym tu: http://bitcoin.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=1689

3. Przyjmowanie płatności w bitcoinach przez istniejące biznesy internetowe. W zależności od stopnia zaufania do BTC sklep/usługodawca może korzystając z pośredników jak np. Bit-pay od razu wymieniać wszystkie otrzymywane bitcoiny na swoją walutę rozliczeniową lub tylko część, a resztę akumulować. Zarówno sprzedający jak i kupujący mogą odnosić z tego korzyści:

- mniejsze prowizje niż przy użyciu karty lub jakiegoś portfela internetowego, zatem nieznacznie niższa cena.
- brak wyłudzeń zwrotów (korzyść dla sprzedawcy, a jeśli jest uczciwy i dba o reputacje to w BTC też zwrot można łatwo zorganizować w uzasadnionym przypadku)
- anonimowość płatności - w porównaniu z dotychczasowymi metodami oferującymi jakąś formę anonimowości jak płatności smsem czy kartą z przedpłatą typu PaySafeCard - zdecydowanie niższe koszty
- darmowa reklama wśród społeczności bitcoinowej

4. Nowe modele biznesowe oparte na mikropłatnościach w bitcoin. Pierwszy typ to portal gdzie użytkownicy oceniają nadsyłane przez innych treści, za pomocą mikroprzelewów. Mogą to być filmy, artykuły, całe blogi czy cokolwiek albo wszystko na raz - taki bitcoinowy wykop. Właściciel portalu musiałby jednak trochę rozreklamować go tradycyjnymi metodami, być może zaprosić jakichś znanych autorów, bo sam BTC jest wciąż zbyt mało popularny żeby pomóc w zdobyciu udziału w rynku. A jak sobie wyobrażam funkcjonowanie strony gdy ma już jakąś, choćby niewielką oglądalność? Weźmy za przykład portal publicystyczny - coś w stylu eioba.pl:

Autorzy nadsyłają swoje artykuły, które lądują w poczekalni oraz w podstronach dla poszczególnych kategorii tematycznych, każdy dostaje swój adres BTC. Warunkiem przejścia na stronę główną jest otrzymanie jakichkolwiek BTC na początku, a potem będą to po prostu rankingi najlepiej ocenionych z danego tygodnia, miesiąca. W podkategoriach też będzie się wyświetlała kolejność według sumy wpłat na dany adres. Dlaczego ktoś miałby w ogóle coś wysyłać? Z tego samego powodu dlaczego internauci klikają lubię to na facebooku, głosują w ankietach, piszą komentarze itp. - bo to kilka kliknięć myszą praktycznie nic nie kosztuje. A przelew np 0.02 BTC to w tej chwili około 20 groszy - to już koszt napisania dłuższego komentarza czy przeczytania tekstu jest większy, a czas to pieniądz. (Spójrzcie też na listę dotacji dla kontestacji - wpływają regularnie mimo że z wysłaniem złotówek to trochę więcej zachodu niż z BTC, a nie ma się przy tym wpływu na ocenę poszczególnych audycji, ani na tematykę przyszłych).
Autorzy byliby nagradzani jakąś częścią wpływających BTC np. połową, nie może być to zbyt duży procent, żeby autopromocja - swoją drogą dozwolona - nie stała się dominująca. Np. przy poziomie 90% ktoś lansuje swoje dzieło wysyłając 5 BTC bo wie, że za chwile 4.5 do niego wróci. Można wprowadzić jeszcze trzeci podmiot - instytucję charytatywną lub listę takowych, na którą szła by część wpłat. Byłaby to z jednej strony zachętą do wsparcia jakiejś organizacji poprzez wzięcie udziału w zabawie w recenzentów i autorów, a z drugiej strony dodatkowe zabezpieczenie przed oszukiwaniem ze strony właściciela portalu (choć to akurat i tak niezbyt się opłaca, przecież taki wykop też mógłby manipulować statystykami, ale więcej jest do stracenia w razie wpadki niż do zyskania). Podział wyglądałby wtedy inaczej np. autor 40%, właściciel serwisu 30%, organizacje charytatywne 30%, albo 33-33-34, 50-25-25 czy jakikolwiek wyjdzie z szacunków.

5. Inny model komercyjny (może też być non profit) oparty na mikropłatnościach, tylko na zasadzie zgłaszania zapotrzebowania na jakąś usługę/produkt zamiast oceniania/nagradzania czegoś co już jest. Wiadomo że ludzie sobie pomagają w różnych sytuacjach, czasem nawet bezinteresownie nieznajomym osobom w internecie, jednakże dodatkowa motywacja w postaci wpłaconych BTC z pewnością tę chęć niesienia pomocy bliźniemu zwiększy ;). Jak by to mogło wyglądać przedstawię na przykładzie portalu w postaci centrum rozwiązywania problemów (coś jakby społecznościowy support techniczny):

Na stronie głównej wisiałaby aktualizowana na bieżąco lista nierozwiązanych problemów posortowana według wysokości nagrody za pomoc. Każdy mógłby też jak zobaczy że ma identyczny problem dopłacić coś zwiększając pulę. Byłaby też możliwość zawężenia listy według kategorii np. problemy programistyczne, sprzętowe czy zawiązane z jakimś konkretnym popularnym programem ( w zasadzie to nie musiałoby się to ograniczać do spraw czysto technicznych może i szersze kategorie jak ogrodnictwo :) czy specjalistyczna pomoc z innych dyscyplin miałyby sens, trudno to w tej chwili ocenić). Właściciel serwisu przetrzymywałby wpłacone BTC do momentu rozwiązania problemu lub upłynięcia terminu (deklarowanego w chwili wpłaty bitcoinów) w tym drugim przypadku zwracając je, a w pierwszym rozdzielając według decyzji tego co wpłacał na poszczególne osoby które były najbardziej pomocne, odliczając też prowizję dla siebie. Dlaczego to miałoby się opłacać? Bo działa mechanizm rynkowy. Załóżmy że ktoś się zupełnie nie zna na komputerach i coś mu nie działa, to gdy wezwie serwis to jest na ich łasce, pomijając, że za samą diagnozę wezmą spora kasę. A korzystając z tej opisanej wyżej strony (jeśli będzie miała już odpowiednio dużą oglądalność) to dokładając coraz więcej BTC nagrody wcześniej czy później trafi się amator łatwych pieniędzy. A jak nie to znaczy że problemu zdalnie nie da się rozwiązać w tej cenie i wezwanie serwisu i tak będzie konieczne (a zlecenie można wycofać i bitcoiny wrócą do właściciela).


6. Jakieś sprytne połączenie sieci bitcoin z torrentem. Nie jestem specjalistą od protokołu bittorrent, więc jeśli jakieś bzdury tu zacznę wypisywać to mnie poprawcie. Wydaje mi się jednak, że ta dwójka mogłaby się nieźle uzupełniać i odnosić wzajemne korzyści. Nie wiem jakie są dokładne proporcje, ale z pewnością liczba ściągających jest istotnie większa niż dzielących się zasobami. Bitcoinowe dotacje mogłyby zachęcić użytkowników do udostępniania, także tych bardziej niszowych rzeczy. Jak mogło by to działać? Chyba da się rozpoznać z jakiego źródła jaki procent pliku został pobrany, jeśli tak to po zakończeniu pobierania użytkownik proszony byłby o dobrowolną dotację bitcoinową, która byłaby rozdzielana proporcjonalnie do wkładu. Adres podawałoby się przy instalacji "bitcoinowego" klienta torrenta. Jeśli okazałoby się to za trudne technicznie do wykonania, żeby zautomatyzować procedurę wysyłania tych mikroprzelewów to aplikacja tylko wyliczałaby procenty z zadeklarowanej kwoty dotacji dla 2, 3 czy innej liczby (do ustawienia w opcjach) największych dawców i użytkownik te kilka przelewów wykonałby ręcznie. Płatność byłaby dobrowolna i dopiero po ściągnięciu całego pliku dlatego żeby mieć możliwość sprawdzenia czy to jest to czego rzeczywiście szukaliśmy, a nie fałszywka. Możliwe że dałoby się też nagradzać ludzi za inicjujące wystawienie, w formie jakiegoś procentu od pierwszych iluś tam dotacji dla inicjatora niezależnie od tego ile potem to udostępniał. Zakładam tutaj że sieć potrafi rozpoznać węzeł gdzie coś się pojawiło po raz pierwszy.


7. Zabezpieczenie kapitału (przed inflacją, konfiskatą, opodatkowaniem itp). To będzie nabierać na znaczeniu w miarę rozwoju zastosowań z pozostałych punktów i wszelkich innych niewymienionych. Jednakże już teraz może spełniać taką funkcję i spełnia! Wiadomo, że jest jeszcze dużo niepewności czy nie pojawi się lepsza waluta kryptograficzna, albo z innego powodu ludzie zrezygnują z używania bitcoinów itd, ale w tym świecie nie ma pewnych aktywów, oszczędności trzeba dywersyfikować i bitcoin stał się naturalnie jedną z opcji. Ta bańka która teraz wystąpiła trochę zaciemnia obraz, ale jedyne czego potrzebuje inwestor żeby zachować wartość swoich BTC w długim okresie to niemalejąca liczba myślących podobnie jak on w przyszłości. A jak ludzie oswoją się z nowym zjawiskiem jakim jest bitcoin, zaczną dostrzegać przewagę jaką ma nad kruszcami w tym zakresie (łatwiej bezpiecznie schować, wytransferować za granicę, można zrobić wiele kopii jednego porządnie zaszyfrowanego portfela) to BTC stanie się też lepszą opcja inwestycyjną.

8. ...
"Ostrzegam państwa - pilnujcie swoich portfeli!" Donald Tusk

Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 11 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zastosowania praktyczne

Postautor: yaardai » niedziela, 20 listopada 2011, 19:57

8. Platforma typu escrow - sposób na prawdziwe (realne) transakcje, gdzie możemy mieć wątpliwości co do intencji obu stron transakcji, transakcja jest na odległość, nie ma możliwości 100% identyfikacji drugiej strony.

9. Dodatkowa forma płatności (tam gdzie występują SMSy, za które obecnie wszyscy płacą ogromne prowizje) - może nie jest to osobne zastosowanie, inne od już wymienionych to moim zdaniem zasługuje na uwagę.

Weteran
Posty: 1361
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zastosowania praktyczne

Postautor: Prze_koles » poniedziałek, 21 listopada 2011, 01:17

Mars2022 pisze:
6. Jakieś sprytne połączenie sieci bitcoin z torrentem. Nie jestem specjalistą od protokołu bittorrent, więc jeśli jakieś bzdury tu zacznę wypisywać to mnie poprawcie. Wydaje mi się jednak, że ta dwójka mogłaby się nieźle uzupełniać i odnosić wzajemne korzyści. Nie wiem jakie są dokładne proporcje, ale z pewnością liczba ściągających jest istotnie większa niż dzielących się zasobami. Bitcoinowe dotacje mogłyby zachęcić użytkowników do udostępniania, także tych bardziej niszowych rzeczy. Jak mogło by to działać? Chyba da się rozpoznać z jakiego źródła jaki procent pliku został pobrany, jeśli tak to po zakończeniu pobierania użytkownik proszony byłby o dobrowolną dotację bitcoinową, która byłaby rozdzielana proporcjonalnie do wkładu. Adres podawałoby się przy instalacji "bitcoinowego" klienta torrenta. Jeśli okazałoby się to za trudne technicznie do wykonania, żeby zautomatyzować procedurę wysyłania tych mikroprzelewów to aplikacja tylko wyliczałaby procenty z zadeklarowanej kwoty dotacji dla 2, 3 czy innej liczby (do ustawienia w opcjach) największych dawców i użytkownik te kilka przelewów wykonałby ręcznie. Płatność byłaby dobrowolna i dopiero po ściągnięciu całego pliku dlatego żeby mieć możliwość sprawdzenia czy to jest to czego rzeczywiście szukaliśmy, a nie fałszywka. Możliwe że dałoby się też nagradzać ludzi za inicjujące wystawienie, w formie jakiegoś procentu od pierwszych iluś tam dotacji dla inicjatora niezależnie od tego ile potem to udostępniał. Zakładam tutaj że sieć potrafi rozpoznać węzeł gdzie coś się pojawiło po raz pierwszy.
Też nad tym myślałem i doszedłem do wniosku, że nie ma sensu kombinować. Po prostu, dzisiaj prywatne trackery zliczają kto ile ściągnął/wysłał (chyba). Gdyby zrobić taki tracker oparty o Bitcoiny, to wystarczy zaimplementować handel transferem. Czyli ja uploaduje 10GB danych, a potem mogę ściągnąć 10GB albo odsprzedać moje "udziały" na giełdzie. Oczywiście można też przyjąć taką koncepcję, że nie ma żadnej giełdy, a te udziały w transferze sprzedaje się bezpośrednio administratorom trackera, czyli coś na zasadzie kantoru. Ale moim zdaniem, koncepcja giełdy jest lepsza z punktu widzenia biznesowego, bo cena transferu na giełdzie byłaby optymalna, więc admin trackera musiałby się tylko martwić o konkurencyjne prowizje i o jakość serwisu.
Jeśli się mylę, to mnie poprawcie, bo też ekspertem od Bittorrenta nie jestem.

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 132
Rejestracja: 10 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zastosowania praktyczne

Postautor: Mars2022 » wtorek, 22 listopada 2011, 10:22

Jeśli chodzi tylko o rachunek ilościowy to taka giełda to dobry sposób na przepływ BTC od tych co mają większe potrzeby download do tych z nadmiarem uploadu po cenach rynkowych. Myślałem czy można by zrobić tak żeby to szło precyzyjnie od biorcy do dawców, dlatego bo w obecnej fazie rozwoju bitcoina trudno byłoby liczyć na jakieś duże obroty, natomiast takie rozwiązanie dawałoby nie tyle zyski co informację na temat użyteczności poszczególnych torrentów. Nawet początkowo niewielka kwota "wstrzyknięta" do systemu rozproszyła by się po sieci, bo większość użytkowników ściąga i wysyła, a gdy dostanie jakieś drobne to jest duża szansa, że puści to dalej w ruch.
"Ostrzegam państwa - pilnujcie swoich portfeli!" Donald Tusk

Rozmowny
Posty: 122
Rejestracja: 1 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zastosowania praktyczne

Postautor: batouzo » piątek, 25 listopada 2011, 11:44

10. Mirko-dotacje i crowd-sourcing. Szczególnie dobre dla projektów opensource (łatwo sprawdzić wynik, wspólnie oglądać postępy w pisaniu).
TNTbit - powstająca POLSKA giełda BitCoin i OpenTransactions ( ot-złoto, ot-srebro, ot-btc, ot-nmc i inne waluty).
Na razie twitterek: TNTbitPL , TNTbit

JID: batouzo@jabber.org (OTR: 5FDE7276..) ; batouzo (e-mail) gmx.com

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 949
Rejestracja: 14 maja 2011
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zastosowania praktyczne

Postautor: Kimono » piątek, 9 grudnia 2011, 18:42

Jeśli chodzi o punkt szósty, to tu wystarczy sprawnie zorganizowany i przemyślany model zamkniętego trackera torrent z bitcoinowym systemem dotacji. Jest to dość proste do zrealizowania.
Every decent man is ashamed of the government he lives under.
H. L. Mencken

Obrazek
18CkxM3HfPsJkUgfi4xfXo8k8iE5HwXtEo
Rozkręćmy razem konspiracyjny biznes bitcoinowy: VxFvhUFU@jabber.org (przez pidgin-otr i Tor)

Wygadany
Posty: 507
Rejestracja: 28 marca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zastosowania praktyczne

Postautor: orka » poniedziałek, 30 stycznia 2012, 05:46

Trochę trop chaotyczny ale myślę że ma ogromny potencjał. :lol:
Wykorzystanie systemu do automatycznego przetwarzania licencji np dla obrazków, bierzesz z takiego sytemu co tam chcesz, robisz z tego "dzieło" i wrzucasz do sieci, cała historia jest śledzona jak w bitkonie także masz szybki i wygodny dowód że korzystałeś z oryginałów, dodatkowo system może rozliczać w locie tantiemy dla dzieł które korzystają z twórczości nawet setek tysięcy artystów, oczywiście żeby to działo licencja musi być definiowana w języku matematyki.
Takie grafiki możesz dawać na swoje oficjalne strony wg automatycznej licencji, to samo można pokombinować z muzyką czy durnymi filmikami.

- plusem jest to że grafikowi opłaca się udostępniać na początku za darmo, czym większy zasięg promocji tym później spływają większe zyski za wykorzystanie
- korzystanie obywa się na zasadzie: płacisz za materiały tylko gdy zarabiasz na swoim dziele
- anonimowość na życzenie
- brak pieprzenia się z pisanymi licencjami których i tak nikt nie czyta ani nie rozumie :mrgreen:

p.s. dopiero zacząłem czytać ale dosyć ciekawa książka traktująca o tych tematach http://www.futrega.org/wk/wk.pdf

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zastosowania praktyczne

Postautor: severson » poniedziałek, 30 stycznia 2012, 22:54

Pomysł numer 5 jest bardzo dobry, tym bardziej że mógłby dotyczyć też naprawdę małych zadań (na przykład: "co jest na zdjęciu"). Tym bardziej jeśli osoby nie zainteresowane Bitcoinem mogłyby korzystać normalnie, zdobywając punkty za jedne zadania i płacąc nimi za inne. Tu dużo mogłaby zdziałać społeczność uczniowska: jedni, którzy potrzebują "pomocy", a inni, którzy chcą dorobić.

Moderator
Posty: 871
Rejestracja: 4 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zastosowania praktyczne

Postautor: phoebe » poniedziałek, 30 stycznia 2012, 23:28

@Severson

Zrobisz taki system? ( Płacę w BTC )
https://bitcoinpolska.herokuapp.com Bitcoin Chat 24/7 spekulacja/dyskusja/flame

Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 11 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zastosowania praktyczne

Postautor: yaardai » czwartek, 2 lutego 2012, 19:44

phoebe pisze:@Severson

Zrobisz taki system? ( Płacę w BTC )
Czy chcesz coś w stylu:
- http://zapytaj.pl/
- zadania z http://zapytaj.onet.pl/question.php?id=7

Hosting zapewnisz sobie sam? Zadbasz o zapełnienie treścią i rozpropagowanie?
Ile chcesz zapłacić (rząd wielkości wystarczy)? Zależy ci na jakimś konkretnym (krótkim) terminie?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 266
Rejestracja: 7 grudnia 2017
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zastosowania praktyczne

Postautor: Krachu1895 » piątek, 6 kwietnia 2018, 11:24

Wybaczcie, że odkopuję temat sprzed 6 lat, ale fajnie by było gdyby ktoś wymienił jakie w tej chwili zastosowania ma bitcoin. Wiem, że w zeszłym roku trochę ich stracił, bo wiele platform wycofało się z przyjmowania płatności w btc ( steam na przykład ).

Więc jakie obecnie realne zastosowania posiada bitcoin? Czy ktoś jest w stanie wymienić ich możliwie jak najwięcej?

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zastosowania praktyczne

Postautor: ikswodnal » piątek, 6 kwietnia 2018, 13:00

Krachu1895 pisze: Więc jakie obecnie realne zastosowania posiada bitcoin? Czy ktoś jest w stanie wymienić ich możliwie jak najwięcej?
Ot choćby odkładanie na własną niezależną emeryturę http://bitfilar.pl/
Bitcoin (Cash) przeciwko kasztanom że prędzej czy później powszechne systemy emerytalne będą musiały zaadoptować Blockchain ze względu na multipodpis i charakter deflacyjny Bitcoina.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 266
Rejestracja: 7 grudnia 2017
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zastosowania praktyczne

Postautor: Krachu1895 » piątek, 6 kwietnia 2018, 13:23

Bardziej chodzi mi o realne zastosowania w tej chwili. Np. bitcoinem możemy płacić tu i tu, na takich i takich portalach. Może być ogólnikowo, ale chciałbym poznać na ile obecnie zwykli ludzie kupują btc bo chcą za jego pomocą np. zapłacić za coś, a na ile bo liczą na to, że na nim zarobią.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zastosowania praktyczne

Postautor: ikswodnal » piątek, 6 kwietnia 2018, 13:47

Krachu1895 pisze: ale chciałbym poznać na ile obecnie zwykli ludzie kupują btc bo chcą za jego pomocą np. zapłacić za coś
Nie wiem czy BTC jest na tyle sprawne by można nim było bezproblemowo płacić. Duże fee, długi czas przesyłu. Do płacenia "za coś" najlepiej nadaje się Bitcoin Cash (BCH), przykład pyszne.pl . Właściwie można płacić za wszystko BCH poprzez BitPay

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 266
Rejestracja: 7 grudnia 2017
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zastosowania praktyczne

Postautor: Krachu1895 » piątek, 6 kwietnia 2018, 14:04

Czyli bitcoin aktualnie nie ma zastosowań tak? Oczywiście takich dla zwykłych ludzi, nie mówię tu o wysyłaniu milionów na drugi koniec świata.
Chciałbyś napisać coś więcej o tych płatnościach BCH, np gdzie można z tego skorzystać, może jest jakaś strona na której pokazane są portale które korzystają z tego BitPay? No i czy można płacić tam również innymi krypto?

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zastosowania praktyczne

Postautor: ikswodnal » piątek, 6 kwietnia 2018, 16:00

Krachu1895 pisze: może jest jakaś strona na której pokazane są portale które korzystają z tego BitPay? No i czy można płacić tam również innymi krypto?
Bądź człowiek! Podałem jednego z operatorów płatności BitPay - czy naprawdę tak trudno wejść na stronę www, ewentualnie poszukać potrzebnych wiadomości u dr Google?

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości