Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: pm7 » środa, 26 sierpnia 2015, 12:44

Nie jest wadą, że głosowanie jest niesymetryczne, tj. bardziej cenimy głosy tych chcących zmniejszyć rozmiar bloku niż tych chcących zwiększenia?

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: Chancellor » środa, 26 sierpnia 2015, 13:15

Moim zdaniem to zagranie psychologiczne Garzika. O ewentualnym forku tak czy inaczej decydują kopalnie. Pamiętajmy że daty nic nie znaczą, i BIP 100 i BIP 101 mają wyzwolenie forka zależne od akceptacji górników. W związku z tym Garzik jako pragmatyk postanowił „zrobić dobrze” górnikom i po pierwsze zmiana jest płynna, po drugie „patrzcie, nawet można zmniejszyć”. Natomiast Andersen zachował się jak typowy geek – „wiem że mam rację, więc walcie się, będzie tak jak ja powiedziałem”. Dlatego może przejść BIP 100...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3621
Rejestracja: 11 grudnia 2012
Reputacja: 193
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: hanti » środa, 26 sierpnia 2015, 14:28

bip100 to jakas porazka.. jak wprowadza to do core to sam przechodze od razu na xt :D
@_# :P ;) :D
Polecam następujące giełdy BTC/LTC:

bitmarket.pl bitmaszyna.pl https://www.kraken.com/

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 26 sierpnia 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: lol_Hash » środa, 26 sierpnia 2015, 15:00

hanti pisze:bip100 to jakas porazka.. jak wprowadza to do core to sam przechodze od razu na xt :D
Brak zdrowego rozsądku i owszem mógłby położyć sieć przy tym bipie, ale przecież jak górnicy będą tylko lecieć w dół z rozmiarem bloku to efekt będzie taki, że zamiast zarobić na bloku co najmniej 12,5kzł zarobią 1kzł + 1kzł za opłaty XD. Uważacie że górnicy będą tak głupimi ? Transakcje realizowane z poślizgiem 2,3 dni (lub wcale) odepchną użytkowników, brak użytkowników cena się osuwa - efekt górnicy są stratni bo chomikują bankowo pewien procent na lepsze czasy. Po zakończeniu rozdawania nagród tym bardziej ten efekt będzie namacalny, więc górnicy będą chcieli zawrzeć jak najwięcej transakcji w bloku.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: pm7 » środa, 26 sierpnia 2015, 15:08

Chancellor: Nie, ostatecznie o wszystkim decydują użytkownicy i pośrednicy. Jeżeli razem postanowią np. zmienić algorytm PoW, obecne kopalnie stracą wszystko. Oczywiście, szanse na takie działanie są nikłe, ale jeżeli będą działać na szkodę BTC, to może...

lol_Hash: Ciągle się powtarza, że przez słabe łącza chińscy minerzy stracą na wprowadzeniu dużych bloków, ale nikt nie chce wytłumaczyć jak. Przecież do koparek wystarczy wysyłać nagłówek bloku, który jest stały niezależnie od rozmiaru bloku, a blok można generować gdziekolwiek, więc wcale bym się nie zdziwił, gdyby nie postępowali rozsądnie. No i zauważ, że nie muszą wszyscy postępować "głupio", żeby zmniejszać limit bloków. Wystarczy 21%. Czemu nie 50%? Czemu z głosowania bierzemy wartość minimalną, po odrzuceniu skrajnych 20%, zamiast mediany/średniej?

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: Chancellor » środa, 26 sierpnia 2015, 15:22

@pm7: Nie można tego tak zerojedynkowo widzieć. W każdej sytuacji gdy wokół protokołu Bitcoina „pójdzie na noże” stracą wszyscy, bo kurs wyląduje w rejonach jednocyfrowych. Więc to nie kopalnie stracą wszystko, tylko... wszyscy stracą wszystko.

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: Bitmar » czwartek, 27 sierpnia 2015, 17:55

Moja analiza oceny ryzyka rozłamu Bitcoina oraz kto tak naprawdę (moim zdaniem) zdecyduje o ścieżkach jego rozwoju:

http://bitcoin.pl/wiadomosci/bezpieczen ... go-rozwoju

Dużo osób nie rozumie do końca co się dzieje i są bardzo zaniepokojeni, niektórzy myślą nawet, że to może być koniec projektu. Widać to zresztą też w cenie (choć to bardziej załamanie w Chinach i na pozostałych rynkach). Dostaje maile i pytania w tej sprawie dlatego powstała ta analiza. Oczywiście zapraszam do dyskusji, można mnie poprawiać lub zanegować moje tezy ;)

Dyskutant
Posty: 165
Rejestracja: 25 lutego 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: quakociaptockh » piątek, 28 sierpnia 2015, 11:49

Ciągle się powtarza, że przez słabe łącza chińscy minerzy stracą na wprowadzeniu dużych bloków, ale nikt nie chce wytłumaczyć jak.
Słyszałem teorię, że to przez "Chiński Mur". Wydajność firewalla wokół Chin ogranicza maksymalny transfer w kontaktach z resztą świata, niezależnie jak duże łącze kopalnia wykupi.
Oczywiście zapraszam do dyskusji, można mnie poprawiać lub zanegować moje tezy
Ciekawa teza, że to użytkownicy dyktują, który fork wygra, poprzez ustalanie ceny. Czyli bitcoin to jednak bardziej "proof of users" niż "proof of prąd".
Jeżeli jednak bitcoin ma zostać scentralizowany, to może się pojawić jakiś "bank centralny", który będzie kontrolował cenę.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: pm7 » piątek, 28 sierpnia 2015, 11:58

quakociaptockh pisze:
Ciągle się powtarza, że przez słabe łącza chińscy minerzy stracą na wprowadzeniu dużych bloków, ale nikt nie chce wytłumaczyć jak.
Słyszałem teorię, że to przez "Chiński Mur". Wydajność firewalla wokół Chin ogranicza maksymalny transfer w kontaktach z resztą świata, niezależnie jak duże łącze kopalnia wykupi.
Też to czytałem. Przeczytałem też odpowiedź, że przy obecnej koncentracji mocy, to Europa i USA stracą przez większe bloki :)

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: ShadowOfHarbringer » piątek, 28 sierpnia 2015, 12:07

quakociaptockh pisze:Jeżeli jednak bitcoin ma zostać scentralizowany, to może się pojawić jakiś "bank centralny", który będzie kontrolował cenę.
Nigdy nie powstanie żaden oficjalny "bank centralny" Bitcoina, byłoby to to samo co likwidacja Bitcoina.

Zawsze kod można sforkować i zrobić nowy projekt - tego nam nie odbiorą.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: Bitmar » piątek, 28 sierpnia 2015, 12:14

quakociaptockh pisze: Ciekawa teza, że to użytkownicy dyktują, który fork wygra, poprzez ustalanie ceny. Czyli bitcoin to jednak bardziej "proof of users" niż "proof of prąd".
Jeżeli jednak bitcoin ma zostać scentralizowany, to może się pojawić jakiś "bank centralny", który będzie kontrolował cenę.
Nie do końca tak. Cenę ustala wolny rynek (pomijam grubasów spekulantów). Jeżeli masz do czegoś zaufanie, coś ma przyszłość i szansę do światową masową adopcję to chętniej w to inwestujesz/używasz. Jeżeli kopalnie postąpiły by wbrew woli większości tym samym skazując Bitocina na zahamowanie rozwoju oraz udowadniając w ten sposób, że Bitcoin jest scentralizowany i zależny od kilku chińskich kopalń to część z tych ludzi pozbędzie się bitcoinów tym samym dołując cenę do takiego poziomu, że kopalnie zbankrutują. Jeżeli teraz cena spadła by poniżej 100$ to ponad 50% mocy sieci zostanie wyłączona, wiele kopalń upadnie. Oczywiście mining z czasem znów zacznie być opłacalny nawet przy cenie 10$, ale to nie zmienia faktu, że te duże kopalnie upadną. Kopalnie zdają sobie z tego sprawę i wątpię aby skazały się na zagładę przeciwstawiając się większości. Jeżeli zależało by im na ideologii kopały by sobie jakieś egzotyczne waluty ;) jednak wszystko robią to dla pieniędzy dlatego kopią Bitcoina.

Jeżeli doszło by do podziału na dwa Bitcoiny, kopalnie będą kopać tam gdzie im się bardziej opłaca a nie tam gdzie mają większy sentyment, biznes to biznes. Bardziej będzie się opłacać tam gdzie jest więcej ludzi=wyższa cena.

Naczelny krytyk forum
Posty: 984
Rejestracja: 7 kwietnia 2014
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: kxmedia » piątek, 28 sierpnia 2015, 16:21

@Bitmar nie chcę żebyś rozumiał że moja wypowiedź chce cię obrazić , ale takie poglądy są troche naiwne. historia ludzkości pokazuje że nie zawsze jest tak że lepszy towar na rynku wygrywa czy też ten bardziej opłacalny. ja może wykazuje się zbyt nadpobudliwą podejrzliwością w poszukiwaniu teorii spiskowych analizując rzeczy w sposób racjonalny i logiczny, ale moim zdaniem po pierwsze podział bitcoina stworzy precedens który będzie bezdyskusyjnie pokazywał każdemu kombinatorowi czy też bogatemu banksterowi że jest możliwe praktycznie nieograniczone dowolne mnożenie bitcoinów. czyli upadnie jedno z podstawowych pierwszych elementarnych przykazań mówiące o tym że nigdy nie będzie więcej niż 20 milionów coinów, co może być gwoździem do trumny. a po drugie podział bitcoina i nie powiększanie dynamiczne rozmiaru bloków (w wiadomych celach) będzie praktycznie małym (oby nie ostatecznym) ogłoszeniem kapitulacji naszej społeczności, ponieważ powiedzmy sobie wprost kto korzysta dzisiaj z naszej technologii , kilku entuzjastów amatorów lubiących duże wyzwania , pare kopalni które kopią bity mając nadzieję na jakiś zysk z tego, i młodzież z "trądzikiem" która gra w faucety (nie chcę nikogo urazić) . czy wogóle ktoś ma pojęcie jak wygląda światowy system finansowo handlowy ? mam nadzieję że tak , oni mają tam już na dzień dobry zbudowaną gotową całą gigantyczną globalną infrastrukturę z klientelą handlową z niewyobrażalną ilością gotówki. wystarczy że tylko postawią jedną większą kopalnię (ok 20% mocy sieci) wprowadzą swój fork który umożliwi przygotowanie do wprowadzenia swoich zmian,potem przekupią kilku przekupnych gości z topowej społeczności bitcoina i będą sabotować w mediach i necie wolne oprogramowanie, i może być po krzyku .microsoft kolaborując z producentami sprzętu hadware i oprogramowania tępił linuxa przez kilkanaście lat, przez co linux nigdy nie zdobył większej popularności, oni mogą wszystko. myślenie że szczęście samo przyjdzie jest wybitnie naiwne, szczęściu się pomaga , banksterka tak robi , oczywiście robi to brutalnie i podstęnie i dlatego jest przy przysłowiowym korycie. Jeszcze dodam jeszcze jeden bardzo dobry przykład , stany poprzez manipulację dyplomatyczno gospodarczą perfekcyjnie kontrolują cenę ropy, przez co chcą osłabić albo wykończyć rosję.

krótko mówiąc panowie nie bądźmy naiwni że sprawy same potoczą się we właściwym kierunku.
Ostatnio zmieniony piątek, 28 sierpnia 2015, 16:27 przez kxmedia, łącznie zmieniany 1 raz.
Proszę nie wspierać mnie bitkoinami ,ewentualnie proszę przekazywać je na utrzymywanie serwisu

Naczelny krytyk forum
Posty: 984
Rejestracja: 7 kwietnia 2014
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: kxmedia » piątek, 28 sierpnia 2015, 16:26

PS!. dopóki bitcoin nie będzie obsługiwał jakichś grubszych transakcji finansowych światowego handlu w powiedzmy globalnej skali ok 10% , to jest on tworzony tylko i wyłącznie czysto amatorskich. dzisiaj chyba można go nazwać jedynie jako pomysł co najwyżej entuzjastorski (nie wiem czy dobrze to słowo napisałem)
Proszę nie wspierać mnie bitkoinami ,ewentualnie proszę przekazywać je na utrzymywanie serwisu

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: Bit-els » piątek, 28 sierpnia 2015, 16:42

@kxmedia, bardzo sensowne argumenty. Tak krytycznej sytuacji jeszcze nie było. Najbliższe miesiące będą bardzo ważne.

Naczelny krytyk forum
Posty: 984
Rejestracja: 7 kwietnia 2014
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: kxmedia » piątek, 28 sierpnia 2015, 16:45

PS2 , stary dobry Chaplin ładnie pokazuje do czego jest zdolna banksterka

Proszę nie wspierać mnie bitkoinami ,ewentualnie proszę przekazywać je na utrzymywanie serwisu

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: Bitmar » piątek, 28 sierpnia 2015, 17:41

kxmedia pisze:podział bitcoina stworzy precedens który będzie bezdyskusyjnie pokazywał każdemu kombinatorowi czy też bogatemu banksterowi że jest możliwe praktycznie nieograniczone dowolne mnożenie bitcoinów.
Ale tak jest przecież od dawna, te setki altcoinów to jest mnożenie Bitcoina. Tragedii z tego powodu nie ma. Jeśli dojdzie do podziału, to jeden Bitcoin i tak zgarnie zdecydowaną większość ludzi i to on będzie tym głównym. Ten drugi będzie miał takie samo znaczenie co setki innych altcoinów.

kxmedia pisze:czy wogóle ktoś ma pojęcie jak wygląda światowy system finansowo handlowy ? mam nadzieję że tak , oni mają tam już na dzień dobry zbudowaną gotową całą gigantyczną globalną infrastrukturę z klientelą handlową z niewyobrażalną ilością gotówki. wystarczy że tylko postawią jedną większą kopalnię (ok 20% mocy sieci)
To jest robienie altcoina, sam możesz sobie zrobić takich tysiąc. Nie widzę problemu.


Co do reszty to Bitcoin prawdopodobnie nigdy nie przejmie w 100% obecnych finansów. Połowa społeczeństwa to facebookowe tłumoki których nie obchodzi, prywatność, polityka, co się dzieje dookoła, ich interesuje tylko aby mieć modną topową komórkę, dobre ciuchy i nieźle się zabawić. Tych ludzi zawsze banksterka będzie miała po swojej stronie bo zawsze zostaną zmanipulowani. Jeśli do nich Bitocin dojdzie to tylko jako forma zabawy (kasyna, czarny rynek, tipy na portalach społecznościowych). Druga strona to ludzie którzy są świadomi otaczającego świata, oraz biedniejsze kraje ze słabą infrastrukturą i problemami typu inflacja takie jak Ameryka Południowa, Afryka, bliski wschód. Tam jest szansa dla Bitcoina lub generalnie kryptowalut

piotr14
Początkujący
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: piotr14 » piątek, 28 sierpnia 2015, 19:38

Co do facebookowych ludzi to dla nich problem się pojawi jak nie będą mogli kupić x bez bitcoina i to jest jeden ze sposobów wprowadzania kryptowalut w pewnym momencie przejść 100% na crypto. Do tego musi być odpowiednio rozbudowana społeczność i kupować tyle aby biznes pozostał opłacalny i najlepiej aby to była zmowa, monopol lub osoba olewająca część zysków. Dodatkowo jak zaczną się fiaty wysypywać to zachowają się zgodnie z tym co im się zaprogramuje (bo to owce), teraz kwestia by im zaprogramować w odpowiednim momencie aby kupowali btc.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: maky » piątek, 28 sierpnia 2015, 20:04

Ha, czyli kiedy pojawi się trwały fork muszę postawić sobie drugiego klienta do portfela i będę miał dwie różne monety (czyli dwa razy więcej). Interesujące. Tego słabszego trzeba będzie się pozbyć póki będzie coś wart... ale... zanim giełdy umożliwią handel jednym i drugim to wartość gorszego spadnie do... Ciekawe...
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: Chancellor » piątek, 28 sierpnia 2015, 20:33

Patrząc na wykresy na xtnodes.com odnoszę wrażenie, że początkowy zapał osłabł, a do dobicia do progu forka Andersen będzie musiał mimo wszystko przekonać kilka kopalń. Albo przekonać górników, żeby zmienili poola.

EDIT: Ooo, próbują przekupić górników: https://www.bigblockbounty.com/

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Trwa właśnie atak na społeczność Bitcoina

Postautor: ShadowOfHarbringer » piątek, 28 sierpnia 2015, 21:10

Chancellor pisze:Patrząc na wykresy na xtnodes.com odnoszę wrażenie, że początkowy zapał osłabł,
To było do przewidzenia, że tak będzie.

W chwili obecnej, większość użytkowników Bitcoina nie ma tak naprawdę żadnej motywacji aby przechodzić na XT, więc te niecałe 20% to i tak dużo.

Prawdziwa fala przejść zacznie się dopiero, gdy sieć zacznie się zapychać (transakcje będą przechodzić za wolno, rozmiar bloku będzie dochodzić do 1MB), developerzy Core dalej będą trzymać głowę u konia w dupie, a BIP 100 okaże się niewystarczająco dobry.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości