Podbój kosmosu a Bitcoin.

Weteran
Posty: 2256
Rejestracja: 23 marca 2013
Reputacja: 140
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Podbój kosmosu a Bitcoin.

Postautor: AdamM » wtorek, 13 maja 2014, 20:51

pm7 pisze:Taki pewny siebie? Czekam na dowód, że double spend jest taki prosty :)
Ale dlaczego uważasz że jest trudny? Mało było na forum ludzi którzy dali za małe fee i transakcja nie trafiła do żadnego bloku mimo rozgłoszenia w sieci? Tak samo stworzenie dwóch transakcji jednej z fee minimalnym a drugiej z np. 3x większym i rozgłoszenie ich w sieci też przecież nie jest problemem. Na pewno można by zmniejszyć ryzyko odczekując jakiś czas i sprawdzając czy nie pojawiła się inna transakcja w sieci, najlepiej na większej ilości nodów.

Nigdy nie testowałem jak to się sprawdza w praktyce, ale akceptowanie transakcji zaraz po jej rozgłoszeniu od animowego użytkownika bez sprawdzania jakichś dodatkowych warunków wydaje mi się dość naiwne.

BTW, mam od pewnego czasu w zakładkach dokument w tym temacie ale jakoś nie mogę znaleźć czasu żeby przeczytać: http://users.encs.concordia.ca/~clark/b ... 202012.pdf

Dyskutant
Posty: 289
Rejestracja: 20 października 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Podbój kosmosu a Bitcoin.

Postautor: drogowaWiewiorka » wtorek, 13 maja 2014, 21:02

pm7 pisze: Taki pewny siebie? Czekam na dowód, że double spend jest taki prosty :)
http://www.bitundo.com/

Gdzie mogę odebrać nagrodę?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Podbój kosmosu a Bitcoin.

Postautor: pm7 » wtorek, 13 maja 2014, 23:32

gkucmierz pisze:
pm7 pisze:Bitfon.pl, reklamowany na górze tego forum przyjmuje bez potwierdzeń. Podobnie bitfetch i filefox.
Taki pewny siebie? Czekam na dowód, że double spend jest taki prosty :)
Sprawdzałeś?
Testuję właśnie i nie działa bez potwierdzeń.
Właśnie sprawdziłem. Dostałem w ciągu minut od wysłania BTC (bloku nie było).
drogowaWiewiorka pisze:
pm7 pisze: Taki pewny siebie? Czekam na dowód, że double spend jest taki prosty :)
http://www.bitundo.com/

Gdzie mogę odebrać nagrodę?
Q: How likely is it to undo my transaction

A: The likelihood is approximately the same as the percentage of mines using bitundo. Right now, this is pretty low. However, if we are not able to undo your transaction, you pay absolutely nothing (and if using the secret option, it's not possible to see you even tried)
Hahaha.
AdamM pisze:
pm7 pisze:Taki pewny siebie? Czekam na dowód, że double spend jest taki prosty :)
Ale dlaczego uważasz że jest trudny? Mało było na forum ludzi którzy dali za małe fee i transakcja nie trafiła do żadnego bloku mimo rozgłoszenia w sieci? Tak samo stworzenie dwóch transakcji jednej z fee minimalnym a drugiej z np. 3x większym i rozgłoszenie ich w sieci też przecież nie jest problemem. Na pewno można by zmniejszyć ryzyko odczekując jakiś czas i sprawdzając czy nie pojawiła się inna transakcja w sieci, najlepiej na większej ilości nodów.

Nigdy nie testowałem jak to się sprawdza w praktyce, ale akceptowanie transakcji zaraz po jej rozgłoszeniu od animowego użytkownika bez sprawdzania jakichś dodatkowych warunków wydaje mi się dość naiwne.

BTW, mam od pewnego czasu w zakładkach dokument w tym temacie ale jakoś nie mogę znaleźć czasu żeby przeczytać: http://users.encs.concordia.ca/~clark/b ... 202012.pdf
Jak napisałem - sprzedawca może po zobaczeniu transakcji w sieci zaczekać 5 sekund, czy nie pojawi się double spend. Nie powinien akceptować transkcji bez fee (zresztą, całkiem możliwe, że jej nawet nie zobaczy - minilna fee do przekazania). Jeżeli użyjesz odpowiedniego fee, próba wysłania drugiej transakcji, z wyższym nic Ci nie da (w teorii), ponieważ wszystkie node'y odrzucą transakcję jako double spend.

Weteran
Posty: 2256
Rejestracja: 23 marca 2013
Reputacja: 140
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Podbój kosmosu a Bitcoin.

Postautor: AdamM » środa, 14 maja 2014, 13:14

pm7 pisze:Jeżeli użyjesz odpowiedniego fee, próba wysłania drugiej transakcji, z wyższym nic Ci nie da (w teorii), ponieważ wszystkie node'y odrzucą transakcję jako double spend.
Zawsze wydawało mi się że nody będą po prostu maksymalnie chciwe i będą brały transakcje z największą ilością fee. Jeżeli działa to tak jak mówisz to rzeczywiście jest to trudniejsze do zorganizowania niż wygląda na pierwszy rzut oka.

Wygadany
Posty: 611
Rejestracja: 6 lutego 2012
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Podbój kosmosu a Bitcoin.

Postautor: McGravier » środa, 14 maja 2014, 23:03

@AdamM
Masz rację. Nody w pierwszej kolejności przekazują transakcje z najwyższym fee. Dlatego jeśli ktoś ci spróbuje wykonać double-spenda, to stwórz z atakowanych środków kolejną transakcję złożoną wyłącznie z fee. Nie otrzymasz kasy z powrotem, ale poślesz ją do diabła i atakujący też jej nie otrzyma.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Podbój kosmosu a Bitcoin.

Postautor: pm7 » środa, 14 maja 2014, 23:16

McGravier: Po pierwsze, jakieś źródło na potwierdzenie tego, że node'y przyjmą transakcje sprzeczną z jedną z już znanych?
Po drugie, jeżeli nawet by się udało w ten sposób (a pamiętaj, że nie ma dużo czasu na reakcję), to klient będzie mógł pokazać, że jego transakcja została zatwierdzona, czyli zapłacił.

Wygadany
Posty: 611
Rejestracja: 6 lutego 2012
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Podbój kosmosu a Bitcoin.

Postautor: McGravier » środa, 14 maja 2014, 23:37

@pm7 Żle się wyraziłem: Chodziło mi o umieszczenie transakcji w bloku. Minerzy jadą wyłącznie za zyskiem. Jeżeli jest double spend, jedna zostaje odrzucona i wchodzi ta z większym fee. Co do czasu na rekację to coś takiego da się zaimplementować w automacie. W momencie kiedy komputer sprzedającego wykrywa broadcast 2 transakcji, wykonuje kontratak (jeszcze przed zamieszczeniem w bloku).
[EDIT]: Dokładnie o takim double spand można poczytać tu: https://en.bitcoin.it/wiki/Double-spending#Race_attack

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Podbój kosmosu a Bitcoin.

Postautor: pm7 » środa, 21 maja 2014, 23:51


Tutaj ktoś pisze, że wykorzystał fakt, że część kopalni ma wyższe wymagane fee niż inne.
Nie jest to napisane wprost, ale według mnie, jeżeli wyślesz jakąś transakcję (z normalnym fee), a potem spróbujesz wysłać następną, z tymi samymi inputami, to nawet jeżeli dasz 10 razy większe fee transakcja zostanie odrzucona przez node'y.
Byłoby świetnie, jeżeli znalazłbyś jakieś konkretne informacje o tym, albo sam sprawdził. Mi się nie udało (znaleźć, nie sprawdzić).
Możesz też spróbować zrozumieć https://github.com/bitcoin/bitcoin/blob ... empool.cpp (linijka 139).

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości