Bitcoin - aktualności sprzętowe dla górników.

Początkujący
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: Hegemon95 » wtorek, 8 sierpnia 2017, 22:58

Witam. Temat chciałbym pozostawić żywy z racji na to iż do bitcoina wkracza coraz większy kapitał i z dnia na dzień może wyciec jakieś info które wywróci rynek górników w skali 1 miesiąca o 180 stopni.. Czy zgodzicie się ze mną by w tym temacie umieszczać najnowsze info o planach stworzenia nowych chipów pod Asicia do BTC ? Ostatnio coraz więcej się słyszy o wykorzystaniu nowych technologi do stworzenia czipów 10 nm 7 nm czy nawet 4 nm. Myślę że w tym temacie możemy sprawdzić się jako społeczność. Jedni mówią super po angielsku inni po hiszpańsku niemiecku itd jednym słowem każdy węszy gdzie się da i myślę że gdy takie coś się pojawi to na wagę złota będzie to kiedy się o tym dowiemy i w której kolejności. Pamiętacie nie tak dawno co miało miejsce na dash ? kto kopie tą walutę na pewno wie co mam na myśli niemal w ciągu jednego miesiąca czy dwóch zyski z kopania spadły 8-10 razy ? Sieć bitcoina owszem jest za duża by nagle aż tak spadła jego rentowność jednak nigdy nic nie wiadomo. Nikt nie wie jaka technologia w jakim kraju wejdzie i ilu-krotnie zwiększy to wydajność kopania.

W tym temacie deklaruje i jest to dla mnie sprawa honorowa że wszelkie konkretne informacje w postaci screenów z jakichś wiarygodnych stron z dokładnymi liczbami nazwiskami itd będę po prostu nagradzał napiwkami w btc i was szczerze też do tego zachęcam. Przewalenie tak dużych ilości materiałów w obcych językach kosztuje sporo czasu a jak ktoś to jednak zrobi i jeszcze dzięki temu da nam szansę do bycia jednym z pierwszych ludzi mających najnowszą koparkę do btc to należy mu się za to spory napiwek którym sobie taką co najmniej jedną koparkę będzie mógł sfinansować.

Na owy temat wpadłem gdy sobie przypomniałem pewne zdarzenie. Otóż znalazłem jakąś chińską stronę która zbierała na opracowanie nowego rodzaju chipów właśnie do asica, w 4 dni bodajże zebrali ok 100 MLN dolarów. okazało się że to nie było zwykłe ICO a bodajże 3-4 firmy które się dogadały. Fart polegał na tym że przez chwile można było się z nimi skontaktować zanim zamknęli całą stronę itd gdy do nich napisałem wszystko potwierdzili że odpalili jakąś tam pracownie i że już nie potrzebują inwestorów ale myślą o zrobieniu dodatkowej zbiórki na powiększenie ewentualnych linii produkcyjnych które potem i tak nie będą wyrabiać z produkcją. Gdy spytali mnie ile milionów jestem w stanie wyłożyć trochę zamarłem i przyznam się bez bicia wymiękłem ale sam fakt tego że ludzie nieustannie pracują nad nowymi chipami powinien skłonić nas wszystkich do współpracy właśnie chociażby w taki sposób jak proponuje w tym poście. Nie jesteś milionerem ? ok ! ja też nie i myślę że wielu z nas również ale napiwki dla osób które dadzą nam konkretne info to rzecz na którą myślę że każdego z nas stać !!

Jeśli taki post już istnieje to sorry mam nadzieje że admini wybaczą :)
Pozdrawiam

Początkujący
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0

Postautor: Prezes000 » sobota, 12 sierpnia 2017, 15:13

Już niedługo nowa era koparek jedna płyta i 104 gpu :D
Obrazek

Początkujący
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0

Postautor: jupp82 » niedziela, 13 sierpnia 2017, 13:02

Ciekawe ile dual psu potrzeba?

pm7
Moderator
Reputacja: 654
Reputacja postu: 
1

Postautor: pm7 » niedziela, 13 sierpnia 2017, 14:43

Hegemon95 pisze:Przejdź do cytowanego posta Ostatnio coraz więcej się słyszy o wykorzystaniu nowych technologi do stworzenia czipów 10 nm 7 nm czy nawet 4 nm.
Niemożliwe w obecnych warunkach. Zobacz jaka kasa jest w rynku CPU, a jaka technologia jest używana (Intel wciąż 14nm, ARM 10nm). Długo nie zobaczymy nawet 7nm w koparkach, a co dopiero 4nm.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: Hegemon95 » niedziela, 13 sierpnia 2017, 19:38

@pm7, Trzeba wziąć pod uwagę że najwięksi producenci koparek nie wyrabiają z zamówieniami i wielu producentów jednak chciałoby się w to trochę wgryźć. Goldman i największe banki robią szopkę na bitcoina sztucznie pompując bańkę i obiecując góry złota i nie mówiąc że wahania sa na porządku dziennym więc następna korekta myślę że będzie troszkę bardziej bolesna.

Dlaczego twierdzisz że jest to niemożliwe ? chodzi o koszty czy o jakieś technikalia które bardzo ciężko przeskoczyć? Należy pamiętać że wiele milionów ludzi patrzy jak tu obejść pewne problemy żeby pierwszemu wpaść na nową koparkę do btc.

No ale dobra załóżmy że taka koparka wchodzi na rynek niech będzie to 10 lub nawet 7nm, jak byś oszacował potencjalną zwiększoną wydajność ? adekwatnie tzn że np 2x szybciej czy raczej wykładniczo ?

Pozdrawiam

pm7
Moderator
Reputacja postu: 
0

Postautor: pm7 » niedziela, 13 sierpnia 2017, 20:00

Hegemon95 pisze:Przejdź do cytowanego posta chodzi o koszty czy o jakieś technikalia które bardzo ciężko przeskoczyć?
Oba. Zwyczajnie ciężko jest zejść na ten poziom przy użyciu dzisiejszej technologii.

Hegemon95 pisze:Przejdź do cytowanego posta niech będzie to 10 lub nawet 7nm
Dalej mówię: niemożliwe.
Najnowsze procesory AMD (premiera tego roku), karty Nvidia i planowane procesory Intela (2018?) to 14nm. Najnowszy ARM (Snapdragon 835) zszedł do 10nm. Nie ma fabryk, które stworzyłyby dla Bitcoina koparki 10nm. Nie ma w ogóle fabryk tworzących w przemysłowych ilościach 7nm.

Jeżeli chcemy sobie pogdybać: zgaduję, że przeskok technologiczny (np. do 10nm z obecnego ~16nm) umożliwiłby zmniejszenie poboru energii, więc gęstsze upakowanie chipów ASIC. Koparka zajmująca tyle samo miejsca i zużywająca tyle samo energii miała by trochę (20-50%?) wyższą moc obliczeniową. Kosztowałaby pewnie odpowiednio więcej.
Uwaga: to wyłącznie zgadywanie bazując na tym, co robił w ostatnich czasach Intel. Ludzie, którzy śledzili w ostatnich latach jakie były różnice między wprowadzanymi koparkami ASIC pewnie mogą lepiej to oszacować.

Weteran
Reputacja: 177
Reputacja postu: 
0

Postautor: adam1226 » niedziela, 13 sierpnia 2017, 20:02

trzeba jednakże też brać pod uwagę umasowienie produkcji, co myślicie?
Nie zgadzasz się z otrzymaną reputacją? Pisz w ---> tym temacie
Wrociłem na forum, ale proszę mnie
nie denerwować :twisted:

pm7
Moderator
Reputacja postu: 
0

Postautor: pm7 » niedziela, 13 sierpnia 2017, 20:08

Hegemon95 pisze:Przejdź do cytowanego posta @pm7, Trzeba wziąć pod uwagę że najwięksi producenci koparek nie wyrabiają z zamówieniami i wielu producentów jednak chciałoby się w to trochę wgryźć. Goldman i największe banki robią szopkę na bitcoina sztucznie pompując bańkę i obiecując góry złota i nie mówiąc że wahania sa na porządku dziennym więc następna korekta myślę że będzie troszkę bardziej bolesna.
Wycena Intela: 170 miliardów dolarów. Wycena Bitcoin: 66 miliardów dolarów.

Dodano po 21 sekundach:
@adam1226, co masz na myśli?

Weteran
Reputacja: 328
Reputacja postu: 
1

Postautor: The Real McCoin » niedziela, 13 sierpnia 2017, 20:47

adam1226 pisze:Przejdź do cytowanego posta trzeba jednakże też brać pod uwagę umasowienie produkcji, co myślicie?

Może tak być, że bariery technologiczne pomogą w decentralizacji. Mówił o tym Andreas rok temu:

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: Hegemon95 » niedziela, 13 sierpnia 2017, 21:12

Nienawidzę takich wycen wg mnie używanie do wyceny bitcoina kapitalizację to jest śmiech na sali... wgl nie wiem po kiego komu kapitalizacja wymyślili to chyba zwolennicy PKB żeby duże cyferki ładnie działały na ludzi a w rzeczywistości nie miały odniesienia do realnej wartości. Najlepszym przykładem jest wyemitowanie swojej własnej krypto na eth. Wypuścisz 100 MLN monet z dnia na dzień i pojawi się jakiś Janusz który kupi 1 monetę za 1000 zł. Czy to znaczy że cały twój rynek jest warty 1 MLD ? Wielu ludzi w to wierzy. Bitcoin jest wart dużo więcej i osobiście wyceniam go poprzez chociażby wartość sprzętu który obecnie kopie, poprzez liczbę użytkowników, firm integrujących płatności z fiatami różnych giełd kantorów itd. Nie zapominajmy jednak też o największych producentach koparek typu bitmain. Górnicy gónikami ale wszystkie hale produkcyjne nie tylko ich ale i wielu innych producentów swoje kosztują i na pewno nie jest to kilka milionów dolarów. Poza wyceną w dolarach trzeba jeszcze znaleźć wycenę wynikającą z użyteczności przechowywania wartości, spójrzcie na trendy w googlach. Bitcoin w nigerii szaleje a w krajach takich jak Chiny Czy USA jest to temat totalnie poboczny. Sam nawet nie wiedziałem (właśnie sprawdziłem) Chiny są na 71 miejscu pod względem wpisywania słowa bitcoin mimo iż całkiem sporo go kopią. Wnioski ? wartość to nie tylko cyferki a również i lęk przed inflacją i jak się spojrzy na listę krajów w których bitcoin jest top 1 to się okaże że większość z tych krajów ma właśnie problemy z inflacją.

W związku z powyższym gdy uświadomimy sobie jaki duży rynek wykreował sobie bitcoin to trzeba wziąć pod uwagę że Intel czy jakikolwiek inny producent o którym nawet nie słyszeliśmy prędzej czy później będzie chciał się wgryźć w ten tort. Poza samym chipem 4nm odbywają się przecież na okrągło testy z innymi super rzadkimi materiałami które mogą np zastąpić różne przewodniki w koparkach przyspieszając i polepszając ich wydajność. To jest za duży kapitał by ludzie tego nie widzieli taki inwestor na pewno też zauważy że jak wyprodukuje lepszy chip i nawet nie zarobi na btc to będzie go mógł przenieść na inne urządzenia, a jak zarobi ? - to zarobi i to nie mało.

"i ja żem wtedy mu powiedział... Kup Pan te bitcoiny i trzymaj Pan, wiecznie na loterii wygrywać nie będziesz"

pm7
Moderator
Reputacja postu: 
1

Postautor: pm7 » środa, 1 listopada 2017, 15:09

pm7 pisze:Przejdź do cytowanego posta Najnowsze procesory AMD (premiera tego roku), karty Nvidia i planowane procesory Intela (2018?) to 14nm. Najnowszy ARM (Snapdragon 835) zszedł do 10nm. Nie ma fabryk, które stworzyłyby dla Bitcoina koparki 10nm. Nie ma w ogóle fabryk tworzących w przemysłowych ilościach 7nm.
Uzupełnienie:
Ponoć producenci różnie liczą proces technologiczny i np. 7nm GlobalFoundries może być odpowiednikiem 14nm Intela :)

Teraz mogę uwierzyć, że jakaś firma z Japonii chce sprzedawać koparki 7nm - kwestia marketingu.

Wróć do „Bitcoin”