Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10322
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: Bitmar » sobota, 27 sierpnia 2011, 16:43

Pytam się jako laik. 2 dni temu moc sieci podana na bitcoincharts.com była ok 15TH/s teraz jest 10TH/s ? Czy te dane są wiarygodne ?

SHV
Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 352
Rejestracja: 16 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: SHV » sobota, 27 sierpnia 2011, 16:52

Do USA zbliża się huragan i w niektórych stanach będzie brakowało prądu i kazali wyłączać zbędne rzeczy!

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10322
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: Bitmar » sobota, 27 sierpnia 2011, 17:07

SHV pisze:Do USA zbliża się huragan i w niektórych stanach będzie brakowało prądu i kazali wyłączać zbędne rzeczy!
Halo panie Administrator! Dlaczego kasuje się moje spamy a innych nie ? Są równi i równiejsi ?

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 26 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Cork

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: MasturbatoRRR » sobota, 27 sierpnia 2011, 17:22

bo jestes starszy gorzej wyksztalcony i z mniejszych osrodkow :D

SHV
Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 352
Rejestracja: 16 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: SHV » sobota, 27 sierpnia 2011, 17:53

Polecam przeczytać:
https://en.bitcoin.it/wiki/Difficulty
a także:
https://en.bitcoin.it/wiki/Myths
i wiele innych ;)

Jeśli coś będzie zbyt trudne pytaj najlepiej w dziale "Przedszkole" tam nikt chyba nie będzie robił problemów.
Ale z tym huraganem to serio kazali wyłączać niepotrzebne rzeczy, żeby windy jeździły :P
Od siebie mogę powiedzieć, że te dane na bitcoincharts są wiarygodne tak +/- 20% a bezpośrednio po zmianie difficulty jeszcze bardziej niedokładnie obliczało. Tak naprawdę nie da się obliczyć dokładnie mocy całej sieci tylko statystycznie się to wylicza ile bloków idzie na godzinę albo na dobę.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2074
Rejestracja: 6 czerwca 2011
Reputacja: 312
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: UK - London SM4

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: Bemx2k » sobota, 27 sierpnia 2011, 18:14

No moj gust :

1.Oplacalnosc caly czas kulej wiec niektorzy rezygnuja na jakis czas

2.Czesc poszla kopac SoliodCoin'y

3.Huragan w USA i Trojkat Bermudzki ;)



Tak naprawde to zyski z kopania w krajach zachodnich sa tak niskie ze szkoda gadac
jeszcze jak ktos w Polsce czy na Ukrainie ukopie sobie dziennie na czysto 30zl to jakos to wyglada
ale owe 30zl dla mieszkanca Niemiec czy UK to smiszne pieniadze :/
BTC>ETH

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 949
Rejestracja: 14 maja 2011
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: Kimono » sobota, 27 sierpnia 2011, 18:21

Bemx2k pisze:Tak naprawde to zyski z kopania w krajach zachodnich sa tak niskie ze szkoda gadac
jeszcze jak ktos w Polsce czy na Ukrainie ukopie sobie dziennie na czysto 30zl to jakos to wyglada
ale owe 30zl dla mieszkanca Niemiec czy UK to smiszne pieniadze :/
A wszyscy w domu zdrowi? Jeśli 30 zł to mało (przez jaki czas?), to zwiększając skalę możesz robić i 300 tys. zł. Dokładnie tak samo opłacalne.
Every decent man is ashamed of the government he lives under.
H. L. Mencken

Obrazek
18CkxM3HfPsJkUgfi4xfXo8k8iE5HwXtEo
Rozkręćmy razem konspiracyjny biznes bitcoinowy: VxFvhUFU@jabber.org (przez pidgin-otr i Tor)

Początkujący
Posty: 36
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: jacubo » niedziela, 28 sierpnia 2011, 12:44

Kimono pisze:
Bemx2k pisze:Tak naprawde to zyski z kopania w krajach zachodnich sa tak niskie ze szkoda gadac
jeszcze jak ktos w Polsce czy na Ukrainie ukopie sobie dziennie na czysto 30zl to jakos to wyglada
ale owe 30zl dla mieszkanca Niemiec czy UK to smiszne pieniadze :/
A wszyscy w domu zdrowi? Jeśli 30 zł to mało (przez jaki czas?), to zwiększając skalę możesz robić i 300 tys. zł. Dokładnie tak samo opłacalne.
Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę ile trzeba zainwestować:
- Jeśli inwestując 3 mln możesz zarobić 0,3 mln jest to interes nie z tej ziemi.
- Jeśli skala inwestycji rośnie do 30 mln to już trzeba się temu poważniej przyjrzeć bo niby 100% w przeciągu 100 dni to super, ale co jeśli wzrośnie trudność albo nastąpi jakieś zdarzenie nieprzewidziane. W końcu 30 mln piechotą nie chodzi.
- Przy inwestycji 300 mln zysk 0,3mln dziennie to juz nie jest jakaś super rewelacja biorąc pod uwagę wiele czynników ryzyka.

Gaduła
Posty: 312
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: Havamal » niedziela, 28 sierpnia 2011, 13:09

Czy ja wiem czy za 300m zysk 0.3 dziennie to mało. Takie inwestycje w setkach milionów przewiduje sie że zwrócą się po 5 - 10 latach (biorąc pod uwagę koszty utrzymania) więc zakładając że opłacalność przez 3 lata będzie na podobnym poziomie zwrot w takim okresie czasu dla niektórych może wyglądać atrakcyjnie. No na tą chwilę sprzęt do kopania zwraca sie w ile? w 10 miesięcy ? To i tak jest niezła "inwestycja" (oczywiście jeżeli to ptrzetrwa 10 miesięcy) no jest ryzyko tak, to trzeba powiedzieć ale chyba każda inwestycja obarczona jest ryzykiem.
Sie podoba sie? WANT MORE ?!! = 1DvbyXGx3ajC2qDKayK5FmuxmqCTLK25cw

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10322
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: Bitmar » niedziela, 28 sierpnia 2011, 14:52

Havamal pisze:Czy ja wiem czy za 300m zysk 0.3 dziennie to mało. Takie inwestycje w setkach milionów przewiduje sie że zwrócą się po 5 - 10 latach (biorąc pod uwagę koszty utrzymania) więc zakładając że opłacalność przez 3 lata będzie na podobnym poziomie zwrot w takim okresie czasu dla niektórych może wyglądać atrakcyjnie. No na tą chwilę sprzęt do kopania zwraca sie w ile? w 10 miesięcy ? To i tak jest niezła "inwestycja" (oczywiście jeżeli to ptrzetrwa 10 miesięcy) no jest ryzyko tak, to trzeba powiedzieć ale chyba każda inwestycja obarczona jest ryzykiem.
10 miesięcy.... ? to pod warunkiem, że prąd mamy za darmo. Jeszcze w maju/czerwcu to stwierdzenie było by prawdziwe, na chwile obecną jest to ok 16-20 miesięcy. Bitcoin zmienił się nie do poznania w ciągu 3 miesięcy (trudność, cena, moc sieci). 16-20 miesięcy to jak cała wieczność, do tego czasu Bitcoina może już dawno nie być. W tym okresie w dodatku będzie wielki test wytrzymałości , czyli 25BTC za blok.
Nie wiem czy to możliwe by opłacalność już kiedykolwiek była znacząco wyższa, raczej już tylko niższa. Może być i tak, że będzie odwrotnie i czas zwrotu sprzętu się znów skróci kilkakrotnie. Botcoin to bardzo ryzykowna gra, więc duże inwestycje rzędu milionów raczej odpadają no chyba że koś ma miliardy na koncie, jakoś się nie słyszy o wielkich firmach które w to inwestuja. Jakby nie było i tak warto inwestować (wszystko w granicach rozsądku) bo jeśli Bitcoin nie przetrwa pojawią się inne wirtualne waluty( bo pomysł jest przełomowy), więc sprzęt i tak się przyda. Aha, trzeba jeszcze brać pod uwagę wymianę kart graficznych raz w roku (postęp technologiczny).

P.S
Jeżeli ktoś by chciał do tego podejść profesjonalnie i zainwestować naprawdę duże pieniądze to nie wyglądało by to tak że 300mln i 0.3 zysku dziennie. Przy tak wielkiej ilości komputerów trzeba by wynająć dużą halę i zainwestować w klimatyzację, zainwestować w UPS'y (a to bardzo kosztowna sprawa) i w system awaryjnego zasilania, zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe(zapewne ochrona), do tego pracownicy którzy będą na bieżąco usuwać awarie itd. Amatorskie kopalnie są dwukrotnie tańsze niż gdyby podejść do tego profesjonalnie...

Dyskutant
Posty: 215
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: dublet » niedziela, 28 sierpnia 2011, 15:40

Panowie, czy Wy sugerujecie, że ktoś zainwestuje 300mln w kopanie BTC, żeby kupować za to tysiące komputerów PC z kartami graficznymi w roli górników?
:)

Dyskutant
Posty: 190
Rejestracja: 8 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: botanix » niedziela, 28 sierpnia 2011, 15:46

A dlaczego nie?
No na tą chwilę sprzęt do kopania zwraca sie w ile? w 10 miesięcy ?
Chyba żartujesz? To Ile Wy za prąd płacicie?
10 miesięcy.... ? to pod warunkiem, że prąd mamy za darmo. Jeszcze w maju/czerwcu to stwierdzenie było by prawdziwe, na chwile obecną jest to ok 16-20 miesięcy.
Kopię od półtora miesiące i 1/3 mi się zwróciła kopiąc BTC. W ostatnim czasie kopiąc SC już wyrobiłem ponad połowę... Wiesz jak zaczynałem to też czytałem, że nie już za późnio, nie opłaca się. Zwrot po 6-9 miesiącach itd. Tymczasem realia okazały się być inne. Każdy chyba też zdaje sobie sprawę, że im mocniejsza maszyna tym szybciej się zwróci. Jedna karta 200Mh/s fakt może i zwracać się do roku skoro przy większości bloków nie wyrobi średnią shares a w co po niektórych w ogóle nie nadąży nawet z 1 share.

Dyskutant
Posty: 215
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: dublet » niedziela, 28 sierpnia 2011, 16:37

A dlaczego nie?
Dlatego, że musiałby się z koniem na głowę zamienić. I to koniem chorującym na wodogłowie.
Za 1/100 tej kwoty opracują, zmontują i dostarczą mu stację 100krotnie przekraczającą obecną hashową moc całej sieci bitcoin, pobierającą 20 razy mniej energii niż jej komputerowy odpowiednik.

Gaduła
Posty: 312
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: Havamal » niedziela, 28 sierpnia 2011, 18:28

Opracowanie "stacji" będzie trwało troche dłużej. Ponadto przy "300mln" to sprzęd od producenta prosto więc tych komputerków będzie ze 2x wiecej więc nawet doliczajac koszty hali i pracowników wyjdzie na to samo co przy zwykłym sprzęcie.

(przykład jakieś tam hd 6950 kosztuje ? 1000zł? a kup tego 100 sztuk albo 10 000 sztuk - to pewnie wyjdzie Ci 500 ? może mniej?)

A ja mówiełm 10 miesięcy dla takiej standardowej maszynki typu 900Mh# za 2k złotych. Im więcej tym lepiej pewnie.

No i mówie jest ryzyko, ale w każdym interesie jest ryzyko.

Nikt nie będzie czekał 20 miesięcy? Jak chce zaryzywkować to będzie czekał, gdyby coś się miało zwrócić w 20 miesięcy po inwestycji 300mln to jest to relewacja.
Po 40 miesiącach w przeliczeniu będzie miał 821 tyś (np zł) dziennie no to ja na tą chwilę nic lepszego nie widzę. No może oprócz pozyskiwania metali szlachetnych z przestrzeni kosmicznej :) ale to nie wiem czy realne jest.

A i dokładnie też zacząłem "już sie nie opłaca - nie ma sęsu", i myślę że można powiedzieć że jeżeli nic złęgo się nie stanie, opłacalnosć utrzyma się na podobnym poziomie to maksymalnie zwrot z inwestycji to jest rok czasu. To i tak jest nieźle, a dodatkowo wspieramy ideę.
Sie podoba sie? WANT MORE ?!! = 1DvbyXGx3ajC2qDKayK5FmuxmqCTLK25cw

Gaduła
Posty: 312
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: Havamal » niedziela, 28 sierpnia 2011, 19:00

Czy mi się wydaje czy ktoś usunął posta? A chciałem napisać to:
anonim pisze:
anonim pisze:Za 1/100 tej kwoty opracują, zmontują i dostarczą mu stację 100krotnie przekraczającą obecną hashową moc całej sieci bitcoin
Co za debilizmy można tutaj wyczytać to włos się na głowie jerzy.

Dzieciaki, koniec zabawy rok szkolny się zaczyna wracać do nauki.

To że ktoś ma otwarty umysł nie znaczy że są to debilizmy. To wkońcu jest forum tak? Jest tu rózna treść. Może ten dział akurat nie pasuje do oficjalnego forum i powinien wylądować w Hyde Parku (zapewnie tam się znajdzie, albo co gorsza na śmietniku)

I i tak za 1/100 ceny jest to prawdopodonne wystarczy że specjalista lub specjaliści opracują "dedykowany system oparty na FPGA", cena ich wyskoa ale przy ... 300mln albo 3mln (w przypadku 1/100 wymienionego kapitału) cena układu FPGA znacznie by spadła i może "opracowana stacja" - to nie taki debilizm? Może przesada z tym 100 krotnym przekroczeniem obecnej mocy. Ale chyba każdy patrzy na to z przymrużeniem oka, (kontunuacja zdania jest nieakutalna, autor lub ktoś inny usunął post, jednak w mojej pamięci pozostał dlatego też kontynuację zdania usunąłem żeby niektórzy nie byli bardziej obrażeni niż już są)

Przykład - obecnie w detalu układ Xilin kosztuje circa about 600zł netto, no niech to będzie 1000zł brutto nawet. Powiedzmy że połowa z kwoty 3mln idzie na opracowanie systemu - pcb interfejs testy itp itd produkcja pcb - to za 1/2 kwoty możemy kupić 1500 układó w detalu, przy takiej ilości cena mogła by ale nie musi spaść do 500 zł ? - 3000 układów. Przyjmijmy ze będzie to 120M/układ - 360Gmocy

Przyjmijmy że:

Difficulty Factor 1805700.83619
Hash Target 1.4930233597219515e+61
Hash Rate (khps) 360000000

Probability Time
Average 5 hours, 59 minutes
50% 4 hours, 8 minutes
95% 17 hours, 55 minutes

Załóżmy że cena 1BTC = 9 USD (~cirka about 25PLN)
3mln/25PLN = 120000 BTC
125.000BTC/50BTC(na blok)=2400 bloków

Nawet biorąc pod uwagę przypadek 95% ~ 18h na blok

Błąd w druku

Nie ty wstawiłem liczbę i sam się zdziwiłem

To 3 mln zł zwróci się (bez kosztów prądu) w ~5 Lat :) zakładajć najgorszy scenariusz ( ale jak wiemy w poolach w sumie sprawdza się average
to jest 400 dni czyli jakieś coś koło nieco ponad rok.

Hmm chyba jednak lepiej zainwestować w PCty/
Sie podoba sie? WANT MORE ?!! = 1DvbyXGx3ajC2qDKayK5FmuxmqCTLK25cw

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: severson » niedziela, 28 sierpnia 2011, 19:15

Dodatkowo może na przykład wymontować dyski i pewnie jakieś inne niepotrzebne rzeczy.
Nie przesadzałbym z koniecznością stosowania zasilania awaryjnego, UPS i podobnych cyrków. Tu nawet danych nie ma, które można stracić. UPSy swoje zjedzą, a korzyść z nich żadna.

W większej skali może być tylko lepiej niż w małej (pomijając wpływ tej zmiany mocy na trudność, tj zakładając, że nadal jest mała).

[edit]
Od tematu nam się odeszło :)

Trudność spadła, bo dla wielu ludzi przestało się opłacać i sobie poszli.
Spadła tak dużo, bo więcej kopaczy powinno być blisko granicy opłacalności niż daleko.

Dyskutant
Posty: 215
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: dublet » niedziela, 28 sierpnia 2011, 21:34

Havamal>
Stacja oparta o FPGA przy takiej wielkości inwestycji (miałem na myśli dolary nie PLN) nie miałaby kompletnie sensu
Koszty układów FPGA byłyby nieporównywalnie za wysokie nawet przy tak hurtowym zamówieniu, a wydajność relatywnie niewielka.

Anonim>
ma rację, że czas do szkoły i bardzo cieszy mnie, że postanowił wrócić do odrabiania lekcji.
Sądziłem, ze przy tak znamienitym forum (gdzie zakładam średnia wielu to co najmniej 30 lat i skończona politechnika) ;) wszyscy doskonale wiedza jaki jest w Chinach czy nawet w Europie koszt produkcji układów hashujących ASIC, jaka jest ich teoretyczna wydajność przy porównywalnej ilości LE nawet w technologii 130nm czy 90nm, jaka jest cena pierwszego sortu z linii i jaki jest pobór mocy takich układów nawet przy tak "starej technologii".
Zakładałem również oczywistą oczywistość, że nie będzie trzeba tłumaczyć jak relatywnie niewiele będzie ich potrzeba i jak relatywnie tani będzie koszt projektu i produkcji płyt pod ów klaster. Nie mówiąc o oczywistościach, ile w jednym średnio wypasionym nowoczesnym ASICu zmieścimy corów z pełnym pipeline SHA256 mnożonym razy nędzne 1000 milionów cykli na sekundę zwanych - hercami. Zwłaszcza, że poruszałem te kwestie już w kilku watkach.
Tym samym nie sądzę, żeby ktokolwiek na tym znamienitym forum powątpiewał w taki scenariusz.
Co nie oznacza, że nie warto (a nawet wskazanym by była) merytoryczna dyskusja na ten temat na wzór takowych na bitcointalk.org

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1495
Rejestracja: 7 czerwca 2011
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: Przemo » niedziela, 28 sierpnia 2011, 21:44

Przylecą kosmici i zapier$%^& wszystkie bitcoiny. A jak nie to już na pewno wszystkie rządy pracują nad komputerem kwantowym tworzonym w celu wyciągnięcia wszystkich BTC z sieci.
Bo ASIC to wiadomo - co trzecia firma pracuje nad użyciem tej technologii w celu kopania BTC. Patrzą tylko żeby kurs za bardzo nie spadł i żeby nie wtopili kasy.

Gaduła
Posty: 312
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: Havamal » niedziela, 28 sierpnia 2011, 21:51

Walnałem się w obliczeniach bo źle podstawiłem wartość ( iw wyszło że FPGA się nie opłaca) :) co nie oznacza że nie uważam że nie da się zrobić za 1/100 ceny dedykowanych układów pod to i tu się zgodze z tobą że można bo 3mln USD to całkiem sporo.
Sie podoba sie? WANT MORE ?!! = 1DvbyXGx3ajC2qDKayK5FmuxmqCTLK25cw

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10322
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dlaczego moc sieci Bitcoina spadła o 1/3 ?

Postautor: Bitmar » poniedziałek, 29 sierpnia 2011, 11:31

Wracając do wątku, kosmitom Przema dziękujemy, FPGA to jeszcze przyszłość, opłacalność waha się jak i sam kurs, dzisiaj nie jest jutro jest, pojutrze znowu jest i to dwukrotnie.... Moc sieci w tej chwili na bitcoincharts.com wynosi 10.801 Thash/s wcześniej oscylowała w granicach 15Thash/s. Przewidywana trudność 1771224 i spada.... Jeżeli obliczenia są właściwe nawet z błędem 20% to i tak duża część mocy przepadła. Nie sieje paniki jak zaraz ktoś pomyśli, jest to na pewno zagadkowe zjawisko. Moc SC na http://solidcoin.kicks-ass.org/graphs/graphs.html oscyluje w granicach 800-600Gh/s więc tam moc nie przeszła. Dodam, że na google Trends zainteresowanie Bitcoinem też drastycznie spada od dłuższego czasu.

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości