Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 13 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: Golem » czwartek, 13 lipca 2017, 19:24

Mam odpalone 8x GPU 1060 na Z270-P
Wersja biosu: 0808
Generalnie 4K decoding musi być, 1x pci-e w kilku miejscach w biosie się ustawia, wyłączamy co się da, włącznie z usb których nie używamy. Zmieniamy M.2 na PCI-e , a dysk wpinamy w ostatni port SATA i pierwsze wyłączamy, mi pomogło i działa.
Komp nie zastartuje/wywali się jeśli podepniemy monitor do zintegrowanej gpu, więc zalecam:
Instalacja systemu bez GPU, ustawiamy pulpit zdalny. Wyłączamy, montujemy GPU i odpalamy kompa, jak wystartuje to przez pulpit zdalny instalujemy GPU.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: pix-pik » poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 21:44

Potwierdzam, że da się kopać 8x GPU 1060 na Z270-P
praktycznie odpaliłem to bez żadnego problemu... może dlatego, że karty mi przychodziły "na raty"
najpierw 4szt. Wsadziłem od razu wszystkie 4 :-) chwile poczekałem (ok 5minut) win10 powykrywał i odpaliłem kopanie...
Potem doszły kolejne 3szt. znowu zapakowałem wszystkie... poczekałem, poczekałem i zaczęło kopać :-)
Kopało bez problemu na 6x GPU (tylko 6, bo nie doszły risery M2).
dziś doszły kolejne 2 szt.
zamontowałem poprzez M2 i ruszyły... komputer mielił na panelu sterowania i mielił... kilka razy znikała lista urządzeń... poszedłem robić herbatę - jak wróciłem po ok. 15min. było stabilnie...
Odpaliłem kopanie i kopie już 4h... na 8x GPU.... aaa.. monitor mam podłączony do karty wbudowanej w płytę.

Jedno GPU mam "wolne"... (do komputera stacjonarnego planuję włożyć)... jutro jak przyjdzie rozdzielacz 1PCI na 3PCI to sprawdzę czy skoro tak dobrze żre to łyknie 9x GPU :-)

Płyta ASUS Z270-P prime (bios aktualizowany plikiem ze strony ASUS), karty ASUS Strix GTX 1060 6GB (najnowszy sterownik ze strony nvidia).

:D

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 24 maja 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: kistaj » środa, 23 sierpnia 2017, 13:20

@pix-pik, i testowałeś 9 karte? poszlo na win10 czy przystawilo?

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: pix-pik » środa, 23 sierpnia 2017, 13:47

jeszcze nie...
dopiero dziś do odbioru mam riser 1PCI->2USB.
Na pewno spróbuję do tego usiąść bo korci mnie aby tego dokonać :-)

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 24 maja 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: kistaj » środa, 23 sierpnia 2017, 13:50

@pix-pik, ok, daj znać. czekam na informacje czy sie udało

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: pix-pik » czwartek, 24 sierpnia 2017, 10:30

wczoraj podziałałem.
dołożenie 9 karty przebiegło bez problemu. System wystartował, w control panelu się po ok 5 minutach pokazała
i to tyle...
Clymore nie startował, afterburner nie startował. Można podziałać na win10 bez problemu ale ten soft co ma użyć GPU ma problem i nie działa.
Sprawdzałem różne konfiguracje slotów, miejsca wpięcia rozdzielacza itp.
Pocieszające jest to, że konfiguracja 8xGPU jest "stabilna" - wystarczyło, że dowolny riser wypiąłem i wszystko hulało jak trzeba :-)
próbowałem wyłączyć grafikę z płyty. Nie ma wprost takiego ustawienia ale jak podłączy się monitor pod kartę zewnętrzną i da tryb wyboru grafiki jest na 'auto' w BIOS to wewnętrzna sama jest wyłączana.
W wariancie 8xGPU jest wyłączana i system chodzi tak samo jak z kartą wbudowaną (karta znika z panelu sterowania). W wariancie 9GPU niestety jest jakaś zależność - jak się wyłączy wbudowana karta to przestaje działać SATA :-( próbowałem przepiąć dysk z systemem do kieszonki na USB ale Win10 zgłaszał, że nie może znaleźć dysku startowego - tego nie miałem siły zawalczyć :-(

Kolejny wariant testowany to 9xGPU (+wbudowana grafika) i reinstalacja drivera nvidia. Może to mieć sens, bo instalator nie pokazał aktualnej wersji sterowników... niestety instalacja zawiesza się w połowie :-(

research z netu (developerzy nvidia) wskazuje, że (podobno):
- nie ma ograniczenia na ilość GPU w sterowniku nvidia (podejrzewałem sterownik o limit 8gpu)
- nie ma ograniczenia na ilość GPU w win10 (ponoć win ine limituje GPU do 8 - potwierdza to poprawne wykrywanie w menedżerze urządzeń)
- płyta i procesor są w stanie obsłużyć odpowiednią ilość PCI lanes (mam cpu g4400 - wg specyfikacji na stornie intela obsługuje 15 pci lanes)
Jako winny wskazywany jest BIOS... to może mieć sens choćby po objawach znikania urządzeń SATA w korelacji z wewnętrzną grafiką.

Jest jeszcze jedna wskazówka w necie - ponoć 9GPU działa w konfiguracji 8+1 (tj jedna karta musi być inna). oprócz gtx1060 mam do dyspozycji gtx960 - sprawdzę to w sobotę.

Inna opcja to przejście na linuxa. Ubuntu zUSB wystartował z 9GPU ale nie miałem siły aby próbować coś więcej (nie wiem czy da się kopać)- do tego muszę sie trochę obczytać, bo nie przygotowywałem się do miningu na linuxie. Ewentualnie zostaje jakies ethos lub simplemining...

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 24 maja 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: kistaj » czwartek, 24 sierpnia 2017, 10:42

Tak właśnie podejrzewałem że może być problem z tą 9 kartą. Ale opcja sprawdzenia 8+1 może się udać tylko pytanie czy z nvidią bo jakbyś wrzucił jakiegoś rx to powinno chyba pójść. czekam na informacje czy 8+1 (wszystkie nvidie się uda)

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: pix-pik » czwartek, 24 sierpnia 2017, 11:11

RX nie mam, chciałem kupić ale nie mam kiedy rozpoznać ofert (chyba wogóle nie ma sensowych w necie).
Trochę żałuję, że wszedłem w windowsa... linuxy obsługują po kilkanaście kart...
w wolnych chwilach obczytam czy ubuntu się nada do miningu to na niego przejdę... przetestowałbym ethOs ale szkoda mi trochę kasy 'na testy'.

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 24 maja 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: kistaj » czwartek, 24 sierpnia 2017, 11:28

daj znac jak przestestujesz z tym gtx 960

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: wamak » sobota, 26 sierpnia 2017, 19:27

pix-pik pisze:

Jedno GPU mam "wolne"... (do komputera stacjonarnego planuję włożyć)... jutro jak przyjdzie rozdzielacz 1PCI na 3PCI to sprawdzę czy skoro tak dobrze żre to łyknie 9x GPU :-)
Czy sam rozdzielacz zdał egzamin? Chodzi mi o sytuację, że podpiąłbym np. 3 karty do płyty ITX z jednym slotem x16.
Możesz podać link do takiego rozdzielacza?

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 24 maja 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: kistaj » sobota, 26 sierpnia 2017, 22:53


Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: pix-pik » niedziela, 27 sierpnia 2017, 11:41

po kolei:
test z GTX960 jako dziewiątą kartą się nie powiódł :-(
Straciłem 4 godziny bo wpadłem na 'genialny' pomysł wyłączenia w menedżerze urządzeń karty Intela (tej wbudowanej)... win10 przestał się startować dalej niż do ekranu logowania, na którym nie było żadnego usera i się zabawa kończyła. Co więcej - nie było szans aby wejść w tryb awaryjny :-( I tak było niezależnie ile GPU było wsadzone - nawet bez zewnętrznych GPU :-(
Podpiąłem dysk z Win pod USB... wtedy jest 'inaccessible booting device' ale da się wejść do trybu awaryjnego. Tu problem - bo na liście urządzeń nie ma karty Intela :-( dopiero wybranie opcji pokaż ukryte urządzenia wyświetliło listę około kilkunastu kart (chyba wszystkie konfiguracje GPU jakie testowałem wynikające ze zmieniania portów).
Usunąłem z listy kartę intela... w msconfig ustawiłem tryb awaryjny na stałe i tym samym po przepięciu dysku na SATA już dokończyłem reanimacji...
to mnie wyłączyło z eksperymentowania. 8GPU chodzi i na razie mam dość.
Przy okazji rozwiązałem sobie problem jak 'elegancko' podczepić ósma kartę (obudowę mam na 7). Do tej pory leżała obok obudowy złączem do góry podparta pudełkiem. Wstawiłem ją w płytę - szczęśliwie konfiguracja PCI i M.2 pozwala wcisnąć jedną kartę. W rezultacie zaoszczędziłem na jednym riserze PCI (będzie do drugiej maszyny).

co do rozdzielacza 1PCI na 2PCI przez USB...
Nie zauważyłem aby komputerowi sprawiało różnicę w który slot jest wpięty itd... o ile łącznie nie miałem więcej niż 8GPU to działał w każdej konfiguracji.
W mojej ocenie to nie przejściówki i rozdzielacze są problemem (o ile nie są uwalone) a możliwości BIOSu do poprawnej obsługi zadanej ilości urządzeń PCI w połączeniu z OS (u mnie Win10 widział 9GPU ale nie obsługiwał). Do tego dochodzą 'dziwne korelacje' pomiędzy urządzeniami wbudowanymi - wyłączę wbudowaną kartę przy 9GPU to przestaje działać SATA :-(
Linka z rozdzielaczem do aukcji nie podam bo mnie sprzedający wkurzył. Na zdjęciu pokazał rozdzielacz razem z riseremi do karty - wyglądało, że jest to komplet rozgałęziacz plus 2 risery.. a przyszedł sam rozgałęziacz i teraz rżnie głupa, że zdjęcia były poglądowe (choć w aukcji napisał - zdjęcia przestawiają oferowany towar i są moją własnością)

Aha - koniec końców mogę potwierdzić, że bez wyłączania nieużywanych portów SATA i USB3 działa na 8GPU (dla pewności je powyłączam).

Jeszcze jedna rada - ja nie wkładam kart po jednej ale po 2-3 lub nawet po 4... win10 potrzebuje sporo czasu aby to powykrywać ale zawsze dawał sobie radę. Jak chciałem mu przyśpieszyć działanie to na takim nierozpoznanym klikałem "usuń urządzenia" a potem dawałem 'skanuj w poszukiwaniu nowego sprzętu".. To go mobilizowało do szybszego wykrycia...

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: Wabich » środa, 30 sierpnia 2017, 04:09

Jeśli chodzi o 9 kart to Windows 10 obsługę max 8 kart jednego typu. Czyli jeśli chcesz podliczyć 9 sztuk to podłączamy 8 RX i 1gtx lub w odwrotnej konfiguracji i wtedy wszystko śmiga. Oczywiście instalujemy stery do AMD i NVIDIA na koparce.

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 24 maja 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: kistaj » sobota, 30 września 2017, 19:22

Witam, panowie mam problem, dodam na początku że składałem już wcześniej koparki na takich samych podzespołach i nie miałem tego problemu co teraz. Na dwóch kartach z ośmiu pojawia mi się błąd kod 43, wszystko w biosie jest ustawione tak jak było napisane w poprzednich postach. Sterowniki do płyty zainstalowane, do kart graficznych też
Płyta Asus prime z270-a, karty zotac gtx 1060 6 gb (micron)
Nie wiem co zrobić proszę o jakieś rady

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: pix-pik » sobota, 30 września 2017, 20:28

Karty podkręcasz? ustaw wartości fabryczne lub nawet obniż aby wyeliminować tą przyczynę.
Policz czy nie ma problemu z zasilaniem (jakie zasilacze na ile kart).
Ten błąd to gdzie Ci się objawia?

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 24 maja 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: kistaj » sobota, 30 września 2017, 20:35

karty jeszcze nie podkręcone, dopiero co zainstalowany system oraz sterowniki do płyty i karty,
dwa zasilacze 550w, mobo plus 4 karty i na drugim 4 karty, (nigdy wcześniej problemu nie było na tych zasilaczach)
błąd pojawia się w menadżerze urządzeń, widać 8 kart jako nvidia a dwie z nich mają wykrzyknik i jak wchodzę to tam jest ten błąd

Dodano po 3 minutach 4 sekundach:
dodam jeszcze że mam miernik prądu który pokazuje na zasilaczu z mobo plus 4 karty około 55w (w spoczynku nic nie uruchomione)

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: pix-pik » sobota, 30 września 2017, 20:36

zasilacze powinny dać radę - mi zestaw 8x GTX1060 nie wziął więcej niż 900W (chyba, że masz nierówno podzielone).
Zmieniałeś karty w slotach?
Próbowałeś w menedżerze urządzeń te karty usunąć (bez odinstalowywania)? Wyświetl ukryte urządzenia i tam też pousuwaj nieaktywne - czasem to pomaga ja dużo mieszałeś kartami.
Natomiast myślę, że to tylko pudrowanie i przyczyna jest gdzie indziej.
Ustal czy to wina konkretnych kart czy tego, że jest ich 7 lub 8... (np. wypnij dwie - zobacz czy działa... potem wypnij 2 inne - czy działa...)

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 24 maja 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: kistaj » sobota, 30 września 2017, 21:43

podzielone mam równo na zasilaczach, właśnie zmieniam teraz karty w slotach i wypinam ale jak na razie bez skutku,
spróbuję zaraz ustalić czy to wina konkretnych kart czy tego że jest ich 8

Dodano po 1 godzinie 2 minutach 1 sekundzie:
problem rozwiązany przyczyną były risery, wymienione na inne, zadziałało odrazu

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 20 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: Grzegorz_G » poniedziałek, 5 lutego 2018, 10:10

A ja tak: wszystko poustawiałem jak należy poza SATA - bo zamiast do czwartego do trzeciego podłączyłem dysk no i nic ciągle na trzech kartach chodzi a czwartej nie chce...
Zmieniłem dysk SATA na 4 - gniazdo - przy okazji zrobiłem czyszczenie BIOSU i od początku wszystko poustawiałem po raz kolejny i ruszyło z 8 kartami ...

Także nie zrażajcie się za szybko, jak podejrzewacie risery - to pozamieniajcie je miejscami n.p.
I mój kofig Pentium 44000, dysk sata 160GB, 4GB RAM 2400, dwa zasilacze modecom 750 W, risery 6.0
I wszystkie USB wyłączyłem poza dwoma na mysz i klawiaturę... 3 luźne SATA wyłączyłem, wszystko na GEN1,

Potem jeszcze trzeba było w windowsie podwyższyć pamięć wirtualną bo nie dawał rady ruszyć 8 karty i program do kopania się wysypywał.
Potem wszystko jak ta lala...

Dodano po 4 minutach 6 sekundach:
kistaj pisze: podzielone mam równo na zasilaczach, właśnie zmieniam teraz karty w slotach i wypinam ale jak na razie bez skutku,
spróbuję zaraz ustalić czy to wina konkretnych kart czy tego że jest ich 8

Dodano po 1 godzinie 2 minutach 1 sekundzie:
problem rozwiązany przyczyną były risery, wymienione na inne, zadziałało odrazu

A tu dokładnie coś mogło być z zasilaniem na kartach, ja też tam raz miałem z jedną kartą. Kartę system widział, sterownik był OK a windows wyłączał urządzenie, bo jak się później okazało zasilanie nie stykało jak należy.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 2 marca 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Z-270 P - karta do kopania na 8 gpu - jak ją rozgryźć [SOLVED]

Postautor: MarDom82 » środa, 2 marca 2022, 10:57

odkopie troszke temat bo juz przez to spac nie moge
płyta PRIME Z270-P 3 karty smika pieknie stabilnie, dokładam kolejna i nic nie startuje, a jak startuje to po 15 minutach system Hive os prosze o pomoc bo juz w głowe zachodze

Wróć do „Kopanie GPU”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości