Lewacka zaraza, która toczy świat. Przykłady.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 1786
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: vjankuv » piątek, 8 lutego 2019, 07:20

miluu pisze: czwartek, 7 lutego 2019, 22:09Ja żyję w Kielcach i w ciągu ostatniego miesiąca widziałem ze trzy takie akcje, sam na siebie jestem wkur..., że nie zareagowałem

Jakbyś mi zwrócił uwagę za danie klapsa publiczne...
To sam też byś go dostał :) ;)

Pseudobohaterowie społeczni...
A recent finding by statisticians shows the average human has one breast and one testicle.

"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect." - Mark Twain

Weteran
Reputacja: 1772
Reputacja postu: 
2

Postautor: kozaki_wiesi » piątek, 8 lutego 2019, 07:55

vjankuv pisze: piątek, 8 lutego 2019, 07:20 Pseudobohaterowie społeczni...

Bohaterscy w necie i w zmyślaniu historyjek ileż to przemocy widzą wokół siebie.
W tych opowieściach place zabaw spływają krwią a w supermarketach trzeba uważać by na wybitych mleczakach się nie poślizgnąć. A gdy faktycznie coś takiego by zobaczyli to głowa w drugą stronę by przypadkiem nie musieć zareagować.

Początkujący
Reputacja: 161
Reputacja postu: 
2

Postautor: mudol » piątek, 8 lutego 2019, 08:17

Najbardziej mnie rozbawia jak lewaki myślą, że każde dziecko jest takie same i każda metoda działa przy każdym dziecku :lol: <otwiera_druga_paczke_popcornu> :mrgreen:

Weteran
Reputacja: 1190
Reputacja postu: 
0

Postautor: nariensi » piątek, 8 lutego 2019, 09:02

Spoiler:
Mnie tu formalnie nie ma;)
ekonokomik pisze: piątek, 8 lutego 2019, 00:50Ale za co?!
Spoiler:
A za to, że nie dzwonisz na policję, kiedy widzisz publiczne stosowanie przemocy wobec dziecka - np. takie szarpanie w sklepie. Kozaki kazał mi się wylegitymować konkretnie ile zgłoszeń, gdzie i kiedy, po czym się zbulwersował i zaczął szydzić że ja nie reaguję na przemoc. Nie wiem dlaczego w PW, to nic osobistego, mógł mi to spokojnie zarzucić tu.

A dlaczego nauczyciele nie mogą szarpać Wam dziecka za cyrki na wycieczce i w sklepie a rodzice mogą?

Weteran
Reputacja: 4910
Reputacja postu: 
4

Postautor: ekonokomik » piątek, 8 lutego 2019, 10:09

nariensi pisze: piątek, 8 lutego 2019, 09:02A dlaczego nauczyciele nie mogą szarpać Wam dziecka za cyrki na wycieczce i w sklepie a rodzice mogą?

KON-STY-TU-CJA!

"Art. 48. 1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi
przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a
także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania."

Nic tu nie ma o nauczycielach :P

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 1278
Reputacja postu: 
3

Postautor: domator » piątek, 8 lutego 2019, 10:24

Przemoc wobec dziecka w dowolnej formie - chocby potrzasanie w biedronce - nigdy niczego nie rozwiazuje. Jest wylacznie wyrazem pekajacych emocji po stronie doroslego. Oznacza ze dorosly nie potrafi inaczej wplynac na dziecko, nie potrafi sie z nim porozumiec.

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-G900F przy użyciu Tapatalka

BitFilar - kryptoemerytura.
bitcoinaverage.pl - średni kurs BTC z giełd w PL

Weteran
Reputacja postu: 
1

Postautor: nariensi » piątek, 8 lutego 2019, 10:43

ekonokomik pisze: piątek, 8 lutego 2019, 10:09Rodzice mają prawo
Spoiler:
Do bicia nie mają.
"Osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych[20]. Ustawa została podpisana przez wykonującego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i weszła w życie 1 sierpnia 2010 roku[21]. Nie przewiduje ona sankcji karnych za stosowanie kar cielesnych niepowodujących uszkodzenia ciała dziecka. Stosowanie kar cielesnych wobec małoletniego dziecka może jednakże skutkować wszczęciem postępowania sądowego przez sąd opiekuńczy zmierzającego do ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej rodziców, którzy stosują kary cielesne."

Weteran
Reputacja postu: 
2

Postautor: ekonokomik » piątek, 8 lutego 2019, 11:02

nariensi pisze: piątek, 8 lutego 2019, 10:43Do bicia nie mają.
"Osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych

NIGDY nie stosowałem kar cielesnych wobec dziecka w rozumieniu: "zrobiłeś coś źle, wiec dostaniesz pięć razy pasem". Nigdy też nie straciłem panowania nad sobą przy dziecku.

Ale zwróć uwagę na zastrzeżenie w Konstytucji: "wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka".

Więc gdy moja córka miała około 2 lat i chodziło o poważne zagrożenia życia i zdrowia, stosowałem coś co, choć brzmi to paskudnie, mógłbym nazwać tresurą opartą o najprostsze impulsy w tym i "impuls bólu".

O co chodzi: wg mnie dziecko w okolicach 1,5 - 2 lat (zależnie od szybkości rozwoju) jest jak zwierzątko. Nie żartuję. Już bardzo sprawnie biega, wspina się, manipuluje przedmiotami, ale ma nikłą znajomośc świata, nie myśli jak dorosły, nie umie ocenić niebezpieczeństwa, nawet tak banalnego jak wysokość. Każdy rodzic wie, że w tym wieku nie można spuścić dziecka z oka nawet na parę sekund. Co gorsza, dziecko w tym wieku, właściwie każdego dnia robi coś, czego jeszcze wczoraj nie umiało zaskakując tym rodziców. Najpiękniejszy ale i najgorszy dla bezpieczeństwa okres.
Słyszy się co chwila jak to dziadek wyszedł tylko na minutę do toalety, a w tym czasie taki 2-latek wypadł z okna wchodząc samodzielnie na parapet. Ja z najbliższego otoczenia znam dwa przypadki gdy dziecko w tym wieku uległo poważnym wypadkom, przez chwilę nieuwagi rodziców, choć obie pary znam od lat i wiem, że są bardzo troskliwi.

Tak małe dziecko nie zrozumie tłumaczeń. Rozumie wyłącznie prosty przekaz a i tak zapomina o nim jak tylko się odwróci :|
Dlatego ja wolałem swoje dziecko "wytresować" nie przebierając w środkach. Mówiłem kilka razy "nie wolno dotykać kuchenki", ale gdy mała wyciągnęła rękę do kurków nie wahałem się krzyknąć głośno "nie wolno!" i uderzyć w dłoń. To był dla niej mały szok i o to chodziło. To samo przy zatrzymywaniu się przed ulicą: długa tresura (głównie w formie zabawy), że jeśli zawołam "Stop!" to ma skamienieć niezależnie co robi. To ją głównie bawiło, ale jeśli się zagapiła, była łapana, przytrzymana i opieprzana (żeby nie przyszlo jej do głowy prowokować takich sytuacji dla zabawy). Sięgnięcie po nóż: okrzyk i uderzenie w rękę. Próba wejścia na parapet: okrzyk i klaps. Itd. Ponieważ stosowałem to rzadko i wyłącznie w sytuacjach poważnego zagrożenia, dziecko wiedziało, że to coś wyjątkowego i groźnego.

Tu się nie da stosować wykładów i tłumaczeń albo bodźców pozytywnych w postaci nagród. To musi być egzekwowane bezwzględnie, bo ryzyko jest za duże.
Więc to nie były "kary cielesne" wymierzane na chłodno, ale przeciwnie: ja chciałem aby ona wiedziała, że "tata jest bardzo zły więc tego na pewno nie wolno nigdy robić"!

Odkąd dziecko wyszło z fazy "zwierzątka" i zaczęło kumać lepiej otaczający świat i moje słowa mogłem powoli to wygaszać. Ale tresura a la "pies Pawłowa" zadziałała i małej nigdy później nie przychodziło do głowy by bawić się kuchenką czy nożami.

Dopiero parę lat później przyszła "faza kreatywnych eksperymentów" ale to już była inna bajka i oczywiście inne metody ;)

Początkujący
Reputacja: 161
Reputacja postu: 
0

Postautor: mudol » piątek, 8 lutego 2019, 11:21

Hej lewaki, macie dwójkę dzieci w podobnym wieku (a już w szczególności dwóch synów)? Czy macie po jednym i prawicie elaboraty na temat bezstresowego wychowania? :mrgreen:

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: nariensi » piątek, 8 lutego 2019, 11:27

ekonokomik pisze: piątek, 8 lutego 2019, 11:02Więc gdy moja córka miała około 2 lat i chodziło o poważne zagrożenia życia i zdrowia, stosowałem coś co, choć brzmi to paskudnie, mógłbym nazwać tresurą opartą o najprostsze impulsy w tym i "impuls bólu".
Spoiler:
Hmm.. a może zostanę opiekunką w żłobku :roll: Przyprowadzisz mi swoje dziecko, a ja będę bardzo dbała o jego bezpieczeństwo stosując tresurę opartą o impuls bólu. Nie będziesz miał nic przeciwko mam nadzieję.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 1278
Reputacja postu: 
0

Postautor: domator » piątek, 8 lutego 2019, 11:31

@ekonokomik
Wiedzialem ze predzej czy pozniej bedzie o psach pawlowa.
Naprawde tak robiles? Nie moge w to uwierzyc... Nie uwazam za patologie krzykniecia i uderzenia w reke jak dwulatek bierze nozyczki ale uwierz mi sa inne metody. Moja corka z okna nie wypadla, nie pociela sobie rak i nie wpadla pod samochod. Krzykniecie - owszem, jak najbardziej w takiej alarmowej sytuacji jest potrzebne tak wobec dziecka jak doroslego. Ale jakos po lapach nie walilem.

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-T805 przy użyciu Tapatalka

BitFilar - kryptoemerytura.
bitcoinaverage.pl - średni kurs BTC z giełd w PL

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: ekonokomik » piątek, 8 lutego 2019, 11:35

@nariensi Ależ oczywiście, gdybym ufał Tobie i Twojemu profesjonalizmowi to jasne jest, że w analogicznej sytuacji pozwoliłbym Ci na analogiczną metodę. Chyba, że znasz lepszą? Wszak ja jestem tylko amatorem, do pierwszego dziecka nie dołączyli mi instrukcji obsługi, a książki które czytałem nie tłumaczyły jak przemawiać do 2 latka żeby nie wypadł z okna udając Spidermana gdy ja wyjdę na siku :P

Wolę mieć dziecko, które dostało po łapach gdy wyciągnęło rękę do garnka, niż takie, któremu udało się oblać wrzątkiem, bo wychowawczyni miała pod opieką dziesiątkę i nie zdążyła dobiec na czas a nie stosowała "tresury" :P

Dodano po 6 minutach 15 sekundach:
domator pisze: piątek, 8 lutego 2019, 11:31Moja corka z okna nie wypadla, nie pociela sobie rak i nie wpadla pod samochod.

Wiesz ile są warte jednostkowe przykłady jako dowód w dyskusji. Zapewne 95% dzieci nie ulega żadnym wypadkom.

Tym niemniej łatwo sprawdzić, że zdecydowana większość wypadków, którym ulegają dzieci wydarza się właśnie w domu. I nie chodzi mi tu o "wypadki" typu "kocyk był za śliski", tylko o faktyczne wypadki. To poważne ryzyko. Każdy pilnuje dziecka jak może ale nikt z nas nie jest nieomylny.
Wg CIebie wystarczyło podnieść głos. OK. Każdy z nas ma wybór jako rodzic i każdy ponosi ryzyko własnych wyborów wychowawczych. Pamiętaj, że mówimy tu wyłącznie o 2-latku, który naprawdę mało co kuma z niebezpieczeństw świata.
domator pisze: piątek, 8 lutego 2019, 10:24 Jest wylacznie wyrazem pekajacych emocji po stronie doroslego. Oznacza ze dorosly nie potrafi inaczej wplynac na dziecko, nie potrafi sie z nim porozumiec.
To co napisałem oznacza, że nie miałeś racji w pierszym zdaniu. Żadne emocje mi nie pękły. Miałeś rację w drugim: dorosły nie jest w stanie porozumieć się z dwulatkiem w wystarczającym stopniu by mu "wytłumaczyć" kwestie bezpieczeństwa.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: nariensi » piątek, 8 lutego 2019, 12:04

ekonokomik pisze: piątek, 8 lutego 2019, 11:42Ależ oczywiście, gdybym ufał Tobie i Twojemu profesjonalizmowi to jasne jest, że w analogicznej sytuacji pozwoliłbym Ci na analogiczną metodę.
Spoiler:
Kto jeszcze z braci prawaków ;) by pozwolił nariensi na wychowywanie swojego dziecka za pomocą takiej tresurki? Pamiętajcie, że tu troszkę inaczej tresujemy niż psa - psa się tresuje najskuteczniej nagradzając. A tu musimy dbać o dobro i bezpieczeństwo dziecka.

@ekonokomik
Dwulatek - powiadają - ma świadomość i inteligencję szympansa. Szympans nie wypadnie Ci przez okno. Dwulatek jest bardzo dobrze świadomy tego zagrożenia, co nie znaczy, że należy zostawiać przy nim niezabezpieczone otwarte okna. Przy jednolatku okna masz zawsze zabezpieczone.
Każde "zwierzątko" samo dochodzi do wniosków i ocenia ryzyko na podstawie obserwacji świata. Każdy mały człowiek to genialny mały fizyk analityk i eksperymentator.

Moderator
Reputacja: 799
Reputacja postu: 
0

Postautor: maxi82 » piątek, 8 lutego 2019, 12:20

nariensi pisze: piątek, 8 lutego 2019, 12:04Każdy mały człowiek to genialny mały fizyk analityk i eksperymentator.

Pod warunkiem, że jest dobrze pilnowany ;) w przeciwnym przypadku staje się stałym klientem oddziału urazowego pobliskiego szpitala.
Pomogłem, chcesz się odwdzięczyć: 1GjJuynG6TiuKVoyg3JwGy2ePA6VUfGbCx

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: ekonokomik » piątek, 8 lutego 2019, 12:24

nariensi pisze: piątek, 8 lutego 2019, 12:04Kto jeszcze z braci prawaków by pozwolił nariensi na wychowywanie swojego dziecka za pomocą takiej tresurki? Pamiętajcie, że tu troszkę inaczej tresujemy niż psa - psa się tresuje najskuteczniej nagradzając. A tu musimy dbać o dobro i bezpieczeństwo dziecka.

I dziwnym trafem zdecydowanie więcej psów kończy pod kołami niż 2-latków. Choć te pierwsze są na smyczy. Psipadek? :roll:

nariensi pisze: piątek, 8 lutego 2019, 12:04Szympans nie wypadnie Ci przez okno. Dwulatek jest bardzo dobrze świadomy tego zagrożenia, co nie znaczy, że należy zostawiać przy nim niezabezpieczone otwarte okna.

A to dlaczego, skoro jest "bardzo dobrze świadomy"? Pała z logiki! 8-)

nariensi pisze: piątek, 8 lutego 2019, 12:04ażdy mały człowiek to genialny mały fizyk analityk i eksperymentator.

I właśnie o to chodzi, że nie każdy z nich jest wystarczająco "genialny". Ilu "małych eksperymentatorów" jesteś gotowa poświęcić w wyniku nieudanych eksperymentów? Bo ja zero :P
Ostatnio zmieniony piątek, 8 lutego 2019, 12:25 przez ekonokomik, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: nariensi » piątek, 8 lutego 2019, 12:24

maxi82 pisze: piątek, 8 lutego 2019, 12:20Pod warunkiem, że jest dobrze pilnowany
Spoiler:
Nikt nie mówił, ze będzie lekko. Rodzicielstwo to odpowiedzialność. I oczy wokół głowy.

Weteran
Reputacja postu: 
1

Postautor: ekonokomik » piątek, 8 lutego 2019, 12:28

nariensi pisze: piątek, 8 lutego 2019, 12:24Nikt nie mówił, ze będzie lekko. Rodzicielstwo to odpowiedzialność. I oczy wokół głowy.

Ano właśnie. Od zawsze uczę moje dziecko powołując się na swój autorytet inżyniera: "Pamiętaj o zabezpieczeniu. Każdy popełnia błędy. Ty, ja, każdy. Do wypadków dochodzi zwykle gdy parę rzeczy poszło jednocześnie nie tak i nie było zabezpieczenia. Jak dochodzimy do ulicy, to ja się rozglądam, ale Ty też musisz, bo ja mogę się pomylić. Każdy może".

Ty też nariensi możesz popełnić błąd.
Tresura jest właśnie takim dodatkowym zabezpieczeniem. Na wypadek gdybym ja się zagapił. Zabezpieczenie zawsze jest potrzebne. Uwierz inżynierowi :)

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: nariensi » piątek, 8 lutego 2019, 12:31

ekonokomik pisze: piątek, 8 lutego 2019, 12:24A to dlaczego, skoro jest "bardzo dobrze świadomy"? Pała z logiki!
Spoiler:
Błąd. Zakładasz w tym momencie, że on przełazi przez framugę żeby spaść, bo nie wie że to niebezpieczne. Wie.

Jaki znowu psipadek? :D To nie da się wytresować psa, żeby nie wpadał pod samochód? Nie wyszło Ci?
Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
ekonokomik pisze: piątek, 8 lutego 2019, 12:28Uwierz inżynierowi
Spoiler:
Wierzę.
Dlaczego zatem zarzuca się ludziom nadmierną opiekuńczość? ;)

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: ekonokomik » piątek, 8 lutego 2019, 12:38

nariensi pisze: piątek, 8 lutego 2019, 12:33To nie da się wytresować psa, żeby nie wpadał pod samochód? Nie wyszło Ci?

Da się, z jakąś tam skutecznością. Dla mnie to za mała skuteczność w odniesieniu do 2-latka.
nariensi pisze: piątek, 8 lutego 2019, 12:33Dlaczego zatem zarzuca się ludziom nadmierną opiekuńczość?

Bo to też grzech wobec dziecka. Życie jest ryzykowne i niektórych rzeczy nie sposób się nauczyć bez podejmowania tego ryzyka. Rolą rodzica jest dopasowanie tego ryzyka do poziomu rozwojowego dziecka.

Dlatego powiedzenie dwulatkowi "kuchenka jest niebezpieczna" i liczenie, że pierwsze kuchenne eksperymenty z gazem "małego geniusza" zakończą się sukcesem, uważam za zbyt duże ryzyko.
PS. Obiecanie mu nagrody za udany eksperyment też mnie nie przekonuje :P

Weteran
Reputacja: 1772
Reputacja postu: 
1

Postautor: kozaki_wiesi » piątek, 8 lutego 2019, 12:45

Coś na rozluźnienie:

Obrazek
Obrazek

Wróć do „Hyde-Park”