Mieszanie w kotle świadomości- różne teorie

Orator
Reputacja: 1963
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: BitBoy » środa, 13 marca 2019, 17:45

Będzie polskie wydanie "Życie 3.0" Tagmarka. Premiera 16 kwietnia.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4879958/ ... teligencji

Weteran
Reputacja: 883
Reputacja postu: 
1

Postautor: The Real McCoin » sobota, 16 marca 2019, 17:57

Obejrzałem pierwsze kilka odcinków i na razie jest bardzo dobrze:

Moderator
Awatar użytkownika
Reputacja: 1058
Reputacja postu: 
0

Postautor: maxi82 » sobota, 16 marca 2019, 20:15

@The Real McCoin chciałem cie objechać, że mi tu serwujesz serial dla 16 latków ( po obejrzeniu 1 odcinka) aale 2odc. :mrgreen: :mrgreen:
PS. dubbing ssie ;)
Pomogłem, chcesz się odwdzięczyć: 1GjJuynG6TiuKVoyg3JwGy2ePA6VUfGbCx

Weteran
Reputacja: 883
Reputacja postu: 
0

Postautor: The Real McCoin » sobota, 16 marca 2019, 21:03

Grafika w "Beyond the Aquila Rift" jest powalająca. Gdyby nie animacje twarzy/oczu to ciężko byłoby stwierdzić co jest realne, a co stworzone komputerowo.
Nie spodziewałem się czegoś takiego.

Początkujący
Reputacja: 75
Reputacja postu: 
0

Postautor: Daro » niedziela, 17 marca 2019, 21:49

@The Real McCoin wczoraj pożarłem w całości, mindfuck.

Admin
Awatar użytkownika
Reputacja: 2180
Reputacja postu: 
1

Postautor: Bitmar » poniedziałek, 18 marca 2019, 14:42

Wymazywanie pisze: niedziela, 10 marca 2019, 20:05Skończyłem dziś 3. tom "Wspomnień o przeszłości Ziemi" Cixin Liu. Jestem pod dużym wrażeniem.
A ja właśnie skończyłem I część, czyli "problem trzech ciał" i jestem rozczarowany. Zachęciły mnie recenzję książki, głównie rzekome podejście naukowe czyli bardziej science niż fiction - twarde SF. Myślałem, że w związku z tym nacisk na realizm będzie duży, czyli tak jak lubię najbardziej, a jest tam cała masa bzdur, całkowicie nieprzemyślanych i skrajnie nierealistycznych.

Przykład:
(Jako spoiler, aby nie psuć zabawy tym co mają zamiar czytać)
Spoiler:
1. W książce mamy zaawansowana cywilizację na najbliższej nam gwieździe Alpha Centauri czyli oddalonej od nas o 4 lata świetlne. Cywilizacja ta dowiedziała się o nas poprzez odebranie sygnału z tajnej bazy chińskiej wysłanej przez Chinkę, która odkryła, że słońce działa jak wzmacniacz sygnału. Czyli użyła słońca aby wzmocnić sygnał, dzięki czemu inna cywilizacja mogła go odebrać. Problem w tym, że na taką odległość nie potrzeba energii słońca, aby wysłać sygnał. W promieniu 80 lat świetlnych do których dotarły sygnały z ziemi do tej pory, mogą być dalej odbierane mimo, że są słabe, a w książce chodzi tylko o 4 lata świetlne. Dodatkowo ta cywilizacja ma 1000 stacji odbiorczych na swojej planecie, czyli kładą na to duży nacisk. Zaawansowana cywilizacja tak blisko nas odkryłaby nasza cywilizację bez problemu. Ponadto sygnały radiowe to nie jedyna droga, aby wykryć planety na których możne istnieć życie. Już teraz nasz cywilizacja odkrywa nowe planety wraz z ich składem, wielkością i temperaturą. Gdyby na Alpha Centauri istniała zaawansowana cywilizacja która szuka nowego domu, to ziemia stałaby się pierwszym celem i sygnał wysłany z tajnej bazy nie miałby nic do rzeczy.

2. Obca cywilizacja odbiera krótką wiadomość z ziemi i od razu rozumie ziemski język (w domyśle chyba Chiński). Wiadomość była za krótka, aby można było tego dokonać. W dodatku obcy odpowiadają słowami, które nie występowały w wiadomości do nich, więc na jakiej podstawie znają te słowa? Komunikacja z inną cywilizacją to bardzo obszerny i skomplikowany temat a tu zostało to pominięte i zrobiono z tego kabaret. W "Kontakcie"
Carla Sagana można przynajmniej poznać skalę problemu i tam realizm jest już na zupełnie innym poziomie. W dodatku po jednej krótkiej wiadomości, obcy już stwierdzili, że nasza cywilizacja jest agresywna i mieli swoje zdanie na temat naszej. Strasznie to irytujące.

3. Obca cywilizacja, aby powstrzymać rozwój nauki na ziemi, wysyła 2 protony z prędkością światła w których jest komputer z SI. Pomijam już sam fakt zawarcia w nich SI bo koncepcja wielu wymiarów jest ciekawa. problem w tym, że wystrzeliwują protony akceleratorem cząstek i to jest ok, ale potem te protony krążą po ziemi z jednego akceleratora do drugiego i zakłócają badania naukowe. Dodatkowo podsłuchują ludzi i generalnie nieźle mieszają. No ok, ale całkowicie pominięto napęd tych protonów, które przecież mają masę i nie mogą sobie po prostu latać gdzie chcą i jak chcą bez żadnego napędu i łamania opraw fizyki. Tym autor się zupełnie nie przejął mimo, że niby pojęcie o fizyce ma.
... i wiele innych małych bzdur które sprawiają, że odechciewa się czytać, głównie z powodu gwałcenia logiki jak w McGywerze. Niby twarde SF a jednak nie do końca.

@Wymazywanie
Jak jest z drugą częścią ( Ciemny Las")? Warto po to sięgać po zrażeniu się do części pierwszej? Wyższy poziom?

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 9172
Reputacja postu: 
0

Postautor: Wymazywanie » poniedziałek, 18 marca 2019, 15:19

@Bitmar 1 część jest słabsza niż pozostałe. Motyw wchodzenia do gierki i kontaktu sprawia wrażenie SF dla nastolatków. Też miałem mieszane uczucia. 2 i zwłaszcza 3 część są lepsze. Choć niektóre pomysły są denerwujące (np. pomysł programu wpatrujących się w ścianę). Hipoteza ciemnego lasu jest dla mnie nawet ciekawa. Ale jeśli bardzo Cię irytuje, inne części też będą, choć pewnie mniej. Tego nie ma co czytac jako twardego SF, ale jako bardziej "przygodowe SF" i takie jest ok. Ja nie analizowałem czy pomysły zw. z fizyka w książce są zgodne z nauką, po prostu się wciągnąłem w łatwe czytanie.
Bitmar pisze: poniedziałek, 18 marca 2019, 14:42Niby twarde SF a jednak nie do końca.
Odnośnie szczegółów, jakie poruszasz:
Spoiler:
1. Akcja na początku dzieje się chyba pod koniec lat 60, a sygnał odebrany i nadany Trisolarianom to jakoś jeśli dobrze pamiętam początek lat 80. Może wtedy nie było takich możliwości wysyłania jak teraz? Oczywiście najlepiej trochę przymknąć oko jak się czyta niemal każde SF, w końcu to nie podręcznik naukowy ale fikcja mniej czy bardziej oparta na nauce.
2. Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale tam chyba był w wiadomości jakiś system pozwalający zdekodować treść.
3. Możliwe. W książce nie ma szczegółów jak ta czy inna technologia obcych działa, trzeba przyjąć, że w po prostu tak jest.:)
No właśnie, to nie twarde SF dla mnie. :) To książka typu "czytadło", wciągające i ciekawe, ale nie poziom arcydzieła literackiego czy SF najwyżej półki super zgodnej z nauką. Ale kosztem tego, że nie jest pisanie jak np. Ślepowidzenie Wattsa, jest dostępne dla każdego i to też zaleta.

Ps. Prawie kończę Perfekcyjną Niedoskonałość Dukaja, to jest dopiero twarde jeśli chodzi o wykreowany świat. :)
Ale będzie to dobre dla konesera, nie dałbym osobie nieczytającej mocno SF tego Dukaja, a trylogię Cixin Liu już tak.
"It's not a problem if transactions have to wait one or a few extra cycles to get into a block" ;)
Satoshi Nakamoto

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
1

Postautor: Connemara » wtorek, 19 marca 2019, 09:44

Wciągnijcie "The Expanse", jeśli lubicie hard sf: http://lubimyczytac.pl/cykl/18127/expanse-ekspansja
Duży nacisk kładziony własnie na "realizm", prawa fizyki obowiązują tam gdzie mają obowiązywać, nie ma magicznych teleportacji, magicznego kontaktu z obcymi, wszystko jest - dla laika, takiego jak ja - bardzo mocno nasączone realizmem.
Do tego ogromnie dużo polityki, bardzo ładnie widać, jak sa prowadzone rozgrywki między mocarstwami, jak są pociągane sznurki.
Dla mnie - mega fascynujące.

Tak, jest też serial TV. Moim osobistym, bardzo skromnym zdaniem - jedna z lepszych produkcji na przestrzeni ostatnich lat.
https://www.imdb.com/title/tt3230854/
(chociaż niestety w trzecim sezonie widać już, że zapadła decyzja o anulowaniu, wielka szkoda...)

Początkujący
Reputacja: 83
Reputacja postu: 
0

Postautor: adiqq » wtorek, 19 marca 2019, 10:53

serial Expanse bardzo mi się podobał, na pewno sięgnę po książkę...

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: Connemara » wtorek, 19 marca 2019, 11:28

Sięgnij zdecydowanie, nie będziesz rozczarowany.

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: Connemara » czwartek, 21 marca 2019, 14:25

W temacie Expanse ;)

Dodano po 7 minutach 35 sekundach:
PS. chociaż w zasadzie powinno być to:
https://www.youtube.com/channel/UCEkuXQ ... frQ/videos

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 4523
Reputacja postu: 
0

Postautor: ergorg » czwartek, 21 marca 2019, 21:54

Co tu tak cicho ostatnio?

Orator
Reputacja postu: 
0

Postautor: BitBoy » sobota, 23 marca 2019, 13:15

Jak ktoś ma do zabicia ze dwie godziny to polecam debatę o wolnej woli. Kontekst raczej religijny niż naukowy, ale myślę że warto obejrzeć.

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: Connemara » czwartek, 28 marca 2019, 14:23

Nie wiem, czy temat odpowiedni, ale mam nadzieję, że tak.
W końcu to "mieszanie". Mam nadzieję, że wam zamiesza ostro - artykuł o warunkach pracy w magazynach Amazonu:
https://onezero.medium.com/relentless-c ... 6b3ef05eb8

Admin
Awatar użytkownika
Reputacja: 2180
Reputacja postu: 
2

Postautor: Bitmar » czwartek, 28 marca 2019, 21:28

Wymazywanie pisze: niedziela, 10 marca 2019, 20:05Skończyłem dziś 3. tom "Wspomnień o przeszłości Ziemi" Cixin Liu. Jestem pod dużym wrażeniem.
Ja już też jestem właśnie po 3 tomie. Przekonałeś mnie do 2 i 3 po niezbyt udanym pierwszym i faktycznie poziom jest w dalszej części dużo lepszy. Dalej jest kilka błędów logicznych, ale generalnie trylogia warta przeczytania. Moja ocena mocne 8/10.

Jak podobała Ci się 2 część to "7EW" też powinno Ci się podobać: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/253676/7ew

@nariensi dla Ciebie pozycja obowiązkowa. Powinnaś być zachwycona.
P.S

mamy wątek dla kinomaniaków to chyba czas na wątek moli książkowych?

Orator
Reputacja postu: 
0

Postautor: BitBoy » piątek, 29 marca 2019, 07:16

Bitmar pisze: czwartek, 28 marca 2019, 21:28mamy wątek dla kinomaniaków to chyba czas na wątek moli książkowych?

No właśnie dziwiło mnie czemu nie ma :)
Myślałem że może był, ale umarł gdzieś z braku zainteresowania.

Początkujący
Reputacja: 184
Reputacja postu: 
0

Postautor: iwor » sobota, 30 marca 2019, 00:06

No właśnie dziwiło mnie czemu nie ma :)
Myślałem że może był, ale umarł gdzieś z braku zainteresowania.
Obrazek
ja sobie od czasu do czasu czytam,ale przyznaję nie obnoszę się z tym.. :shock:

Orator
Reputacja postu: 
2

Postautor: BitBoy » poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 08:51

iwor pisze: sobota, 30 marca 2019, 00:06ja sobie od czasu do czasu czytam,ale przyznaję nie obnoszę się z tym..

Bo dziwne czasy nastały, że nie wstyd obnosić się z nienawiścią do pedałów, ale z miłością do książek już tak. Jako że o tych pierwszych jest już kilka wątków do dla równowagi założyłem wątek o książkach:
viewtopic.php?f=16&t=31964

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
3

Postautor: Connemara » piątek, 5 kwietnia 2019, 13:51

Hidden Brain to różne opowieści powiązane z psychologią, neurologią, socjologią i pewnie jeszcze paroma innymi logiami, w których prowadzący i jego goście przędą nitki historii, aby ujawnić nieświadome wzorce, które kierują ludzkim zachowaniem, kształtują nasze wybory i kierują naszymi relacjami. Podcast, który mnie osobiście zachwycił, jak do tej pory przesłuchałem ponad 50 odcinków (średnio ~40 minut). Każdy odcinek to inna historia.

Gorąco polecam: https://castbox.fm/channel/Hidden-Brain ... country=pl

Kilka krótkich opisów zupełnie losowo wybranych odcinków, które jednak zupełnie nie wyczerpują całej zawartości danej opowieści:

What Twins Tell Us (https://castbox.fm/episode/What-Twins-T ... country=pl)
W 1988 roku w Kolumbii urodziły się dwie pary bliźniaków - każda para chłopców w innym szpitalu. Pech chciał, że jeden chłopiec z pierwszej pary był zagrożony utratą życia i przewieziono go karetką do drugiego, lepszego szpitala, aby przeżył. Był to szpital (¡sorpresa!), w którym urodziła się druga para bliźniaków. Doszło do tragicznej pomyłki i chłopiec z pary A został zamieniony z chłopcem z pary B, skutkiem czego do rodziny nr 1 trafiły bliżniaki A1/B1 a do rodziny nr 2 bliżniaki B2/A2...

Emma, Carrie, Vivian (https://castbox.fm/episode/Emma%2C-Carr ... country=pl)
4 czerwca 1924 roku. Ciemnowłosa 17-letnia dziewczyna została przyjęta do ośrodka dla epileptyków i ograniczonych umysłowo w Virginii. Została "pacjentą" nr 1692. Inspektor oświadczył, że dziewczyna jest zdrowa, wolna od kiły, potrafi czytać, pisać i dbać o porządek. A potem zaklasyfikował ją jako „słabo myślącą o najniższej klasie, kretynkę”. Opowieść o losach 3 pokoleń dziewczyn i kobiet i traumie przymusowej sterylizacji.

The Best Medicine (https://castbox.fm/episode/The-Best-Med ... country=pl)
Niby powszechnie wiadomo, że śmiech jest najlepszym lekarstwem. Ten odcinek tylko ugruntowywuje (jest w ogóle takie słowo? ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) to przekonanie, ale jednocześnie opowiada o badaniu śmiechu z punktu widzenia neuro(psycho)logów.

The Cowboy Philosopher (https://castbox.fm/episode/The-Cowboy-P ... country=pl)
Opowieść o małej dziewczynce, dla której jej tata, Richard Riley Shepard, był największym idolem. I o tym, jak później w miarę dorastania to postrzeganie zmieniło się diametralnie - dziewczyna, a potem kobieta, przestawiła się na postrzeganie swojego ojca jako oszusta i złodzieja. Jednak to nie koniec historii, ponieważ ten oszust okazał się... geniuszem.

A Founding Contradiction (https://castbox.fm/episode/A-Founding-C ... country=pl)
„Uważamy te prawdy za oczywiste, że wszyscy ludzie są równi”. Te słowa, napisane przez Thomasa Jeffersona nadal inspirują wielu Amerykanów.
A jednak te same słowa - potwierdzające równość i godność wszystkich - zostały napisane przez człowieka, który był właścicielem setek niewolników i spłodził sześcioro ze swoją niewolnicą, Sally Hemings.

The Lazarus Drug (https://castbox.fm/episode/The-Lazarus- ... country=pl)
Problem narkotyków na kanwie raportu o tym, że w 2017 roku w USA (szacunkowa liczba) 72000 osób zmarło z powodu ich przedawkowania - głównie z powodu przedawkowania heroiny i podobnych narkotyków syntetycznych. I tu do głosu dochodzi lek o nazwie Nalokson. Nazywany jest lekiem "Lazarus" (Łazarz) ze względu na jego zdolność do "wskrzeszenia" ludzi umierających z powodu przedawkowania.

Orator
Reputacja postu: 
2

Postautor: BitBoy » niedziela, 7 kwietnia 2019, 10:20

Na Netflixie jest dokument o płaskoziemcach:

https://www.filmweb.pl/film/P%C5%82asko ... 018-813810

Polecam końcówkę filmu :)

Mają też swoje konferencje. Skądinąd sympatyczni ludzie z pasją.

Wróć do „Hyde-Park”