NBA Top Shot - portal kolekcjonerski oparty na blockchainie i NFT

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwietnia 2013
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC

NBA Top Shot - portal kolekcjonerski oparty na blockchainie i NFT

Postautor: Wojnar » wtorek, 23 lutego 2021, 13:57

Witam wszystkich fanów NBA, spekulantów krypto i kolekcjonerów!

To chyba mój pierwszy temat na tym forum to tym bardziej wypada się przywitać :)

Dlaczego piszę o tym portalu właśnie tutaj? Już wyjaśniam.

Może zainteresuje Was fakt, że krótki filmik rzutu LeBrona Jamesa ze statystykami zostaje sprzedany w formie karty kolekcjonerskiej za 80 000 USD? Albo to, że filmiki z NBA kosztowały na początku lutego 5 USD a obecnie chodzą po 300 USD?

Od mniej więcej pół roku istnieje portal, na którym można kupić karty kolekcjonerskie z najlepszymi graczami NBA. Tzw. „momenty” to krótkie filmiki z zagraniami koszykarzy (dunk, 3 pointer, layup, block, etc.) i garścią statystyk. Można je kupić od innych graczy, albo otrzymać w paczce, ale obecnie dropy paczek zdarzają się rzadko i czeka na nie rzesza ludzi. Portal oficjalnie jest ciągle w fazie beta, a deweloperzy pracują 7 dni w tygodniu nad rozwojem projektu.

Dlaczego to jest interesujące i co w związku z tym mają kryptowaluty?

Karty kolekcjonerskie opierają się na technologii blockchain. Dzięki temu nie można ich podrobić ani zduplikować. Każda seria kart ma swoje numery seryjne i obecnie wszystkie karty zawodników mają status LE – Limited Edition, czyli nie będzie ich przybywać w ekosystemie. Tym samym im więcej kolekcjonerów tym bardziej rośnie popyt, a podaż się nie zwiększa. Podejrzewam, że tak będzie do następnej edycji (nr 3) kart.
Jako ciekawostkę dodam, że firma Dapper Labs, która odpowiada za ten projekt ma podpisaną umowę z federacją NBA oraz NBPA. Federacje i twórcy zarabiają między innymi na prowizjach od sprzedaży kart i paczek. Jako ciekawostkę dodam, że Dapper Labs w przeszłości tworzyło podobny projekt CryptoKitties oparty na blockchainie i NFT, więc to nie jest ich debiut. Co więcej, stworzyli własną kryptowalutę (FLOW), bo Etherum było niewydajne dla ich potrzeb.

Akcja marketingowa dopiero się rozkręca, więc jest szansa, żeby kupić niektóre karty po niższej cenie. Jestem na tym portalu od końca stycznia i zainwestowałem jakieś 100 USD for fun. Obecnie moje karty są warte ponad 2000 USD w momencie pisania tego wpisu. O NBA wcześniej nie miałem zielonego pojęcia. Znałem LeBrona z obecnych koszykarzy i tyle. Także kupowałem raczej losowe karty, na które było mnie stać. Jeszcze 2-3 tygodnie temu wiele kart było poniżej 10 USD. Obecnie chyba raczej takich się nie znajdzie.
Jeśli ktoś ma zajawkę kolekcjonerską, lubi NBA, albo po prostu chce spekulować na czymś nowym to NBA Top Shot jest dla niego. Dzielę się z Wami, bo myślę, że to jest bardzo interesujący projekt. Stworzyłem nawet grupę na FB – NBA Top Shot Polska (https://www.facebook.com/groups/424289188647813). Zapraszam wszystkich zainteresowanych. Dodam tam kilka wartościowych linków do stron, dzięki którym można analizować rynek.

Link do rejestracji: https://www.nbatopshot.com/r/wojnar

Wszystkim zarejestrowani z mojego linku wezmą udział w losowaniu. Zwycięzca losowania otrzyma kartę Jamychala Greena z Denver Nuggets. Losowanie w czwartek o 20.

Fun fact: Też otrzymałem tę kartę za darmo od jakiegoś gościa na discordzie po poprawnej odpowiedzi w jakim mieście urodził się Luka Doncic. Akurat miałem przed sobą Excela z koszykarzami NBA i odpowiedź znalazłem natychmiast :D Wtedy karta warta była 2-3 usd, obecnie ~25 USD.
Jeśli macie pytanie to śmiało piszcie tutaj albo na pw. Zachęcam też do dołączenia do grupy na FB.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBA Top Shot - portal kolekcjonerski oparty na blockchainie i NFT

Postautor: benq » wtorek, 23 lutego 2021, 17:46

"Due to high traffic, we have temporarily disabled signing up for a new account."
Patrząc na sukces papierowych kart piłkarskich, baseballowych czy NBA oraz szaleństwo z wirtualnymi kartami FIFA to faktycznie ta akcja może okazać się dobrym strzałem, paradoksalnie niekoniecznie tylko na bańce BTC.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwietnia 2013
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBA Top Shot - portal kolekcjonerski oparty na blockchainie i NFT

Postautor: Wojnar » środa, 24 lutego 2021, 15:47

benq pisze: wtorek, 23 lutego 2021, 17:46"Due to high traffic, we have temporarily disabled signing up for a new account."

WOW! Nie wiedziałem o tym, ale faktycznie, do ostatniego dropa paczek w kolejce ustawilo się ponad 90k osób. Niestety, jedynie 5k paczek było dostępnych. Kolejka jest losowa.

Wróć do „Linki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości