Chia - proof of space and time

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: KingD » sobota, 30 kwietnia 2022, 16:19

fetek pisze: wtorek, 26 kwietnia 2022, 11:11pewno Ci się kontrakt zmienił...

Tak, teraz to widzę, na nowej działce jest nowy "pool contract", da się jakoś przywrócić stary by stare działki działały?

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: fetek » sobota, 30 kwietnia 2022, 20:46

KingD pisze: sobota, 30 kwietnia 2022, 16:19 Tak, teraz to widzę, na nowej działce jest nowy "pool contract", da się jakoś przywrócić stary by stare działki działały?
jak znasz stary to spróbuj zmienić w configu.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: koparki » niedziela, 1 maja 2022, 01:17

ale Chia oberwała -30%(coinex) tak o w parę minut bo btc spadł 2% Jak tam fundamenty tego projektu? I spadek był z niskiego poziomu na dużo niższy , to nie był zjazd po wybiciu.
---

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Chia - proof of space and time

Postautor: garlonicon » niedziela, 1 maja 2022, 08:18

Jak tam fundamenty tego projektu?
Nic się nie zmieniło w tej kwestii. Fundamenty stanowił inny algorytm kopania, więc oczywiście pod ten inny algorytm ludzie dorobili obejście, jak zresztą zwykle bywa. Gdy powstał Proof of Work, powstały wielkie kopalnie. Gdy powstał Proof of Stake, powstały wieloryby. A gdy powstał algorytm, co to działa na dyskach twardych, to ludzie poszli w dyski twarde. Czy jest lepiej? Nie, bo sam algorytm kopania nie jest problemem. Jedynie podział transakcji coinbase się liczy, sam algorytm kopania zmienia tutaj niewiele, po prostu inne optymalizacje wchodzą pod inne algorytmy i tyle. Ani to nie jest lepszy pomysł, ani bardziej ekologiczny, ani bezpieczniejszy (więc, jak w tym dowcipie, po co przepłacać?).

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: koparki » niedziela, 1 maja 2022, 08:33

@garlonicon a jak oceniasz projekt na tle innych pokrewnych jak storJ, Filecoin, SIA idp... który trafi do powszechniejszego użytku Twoim zdaniem. STORJ trafił do FileZilli swego czasu , nie obserwowałem go już potem , nawet nie wiem czy dalej z Filezillą funkcjonuje ani nie analizowałem decentralizacji itp. Albo SIA swego czasu miał umożliwić wstawki pirackie(i nie tylko) z opłatą w krypto czyli z pominięciem po$redników udostępniających wielkie serwery do deponowania plików , też nie obserwuję czy cel zrealizowany .Albo Filecoin był jednym z największych ICO... nie potrafię ocenić czy ilość hajsu jaką przepalili na projekt jest proporcjonalna do jego zajebistości , dziś kurs spadł do poziomów sprzed hossy, być może ktoś analizował tą grupę kryptoaktywów i chciałby się podzielić wnioskami i rokowaniami na przyszłość. Są mocne przeceny, więc można szukać czegoś o bardzo silnych fundamentach.
---

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
11
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Chia - proof of space and time

Postautor: garlonicon » niedziela, 1 maja 2022, 23:18

a jak oceniasz projekt na tle innych pokrewnych
Miał dobrą reklamę na tle konkurencji, ale technicznie nie był jakoś szczególnie lepszy. No i niektóre niedociągnięcia teraz wychodzą, a ludzie robią minę zdziwionego Pikachu, jak widzą, że na przykład pójście w dyski twarde zamiast w koparki wcale nie jest bardziej ekologiczne. Albo że w domowych warunkach można ukopać grosze, zaś w wielkich serwerowniach można zaciągnąć petabajtowe nośniki, co potrafi zmieść konkurencję (no i pojawia się odwieczny problem z mining poolami, który występuje na każdej monecie, jeśli takowa nie idzie w stronę zdecentralizowanego kopania; swoją drogą identyczny problem dotknął nawet Bitcoina).
który trafi do powszechniejszego użytku Twoim zdaniem
Na razie chyba żaden. No chyba że ludzie nagle masowo pójdą w stronę P2P. Bo wiesz, blockchain to piękny wynalazek, ale równocześnie jest hardo niewydajny w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Chcesz założyć stronę w sieci? Do tego służy Tor, jest zdecentralizowany, szyfrowany, działa świetnie. Chcesz przesyłać pliki? Istnieją torrenty, również są zdecentralizowane i również wygrywają pod wieloma względami, nawet sam soft do pełnych węzłów Bitcoina jest tamtędy wysyłany. Blockchain niesie za sobą konsekwencje w postaci konieczności stawiania i utrzymywania pełnych węzłów. Pakowania danych w łańcuch, ich hashowania i historycznego układania w ustalonej kolejności, jako timechain (taka zresztą była pierwotna nazwa w wersji przed blokiem Genesis, bo tutaj chodzi o czas, nawet bardziej niż o bloki). Oprócz tego, blockchain opłaca się wykopywać. Słowo klucz: opłaca się. A czy opłaca się wykopywać pliki sąsiada? Poniekąd tak, no ale z drugiej strony wolisz wykopać transakcję mającą kilkaset bajtów czy kolejny odcinek Mody na Sukces ważący kilkaset megabajtów i trzymać go w całości zawsze i wszędzie?

Blockchain mógłby się przydać jako pojemnik na dane w momencie, w którym komputery nie mogłyby być online. Gdybyśmy żyli w świecie Orwella, z pełną inwigilacją i brakiem zaufania. Gdyby nie można było po prostu się połączyć i wysłać czegoś ze swojego IP, tylko trzeba byłoby to owijać tak, aby każdy wysyłał pliki swojego sąsiada i aby nikt nie widział, które pliki są czyje. I gdyby jednocześnie zasoby się drastycznie zwiększyły, przez co można byłoby machać całymi terabajtami na lewo i prawo w domowych warunkach, tak jak dzisiaj gigabajty nie robią na ludziach wrażenia. No i nawet wtedy powstałoby zasadnicze pytanie: czy blockchain użyty niefinansowo (lub mniej opłacalny od konkurencji, skupionej wyłącznie na przesyłaniu monet) by mógł wygrać z takim Torem lub z torrentami?
Albo Filecoin był jednym z największych ICO
Jak widzę ICO, to już mi się zapala czerwona lampka. I przypomina mi się tekst na forum, gdzie ktoś miał wpisane: "Identified Flying Object (IFO) (Better than a UFO. Much better than an ICO.)".
Są mocne przeceny, więc można szukać czegoś o bardzo silnych fundamentach.
Jeśli jakiś projekt miałby "bardzo silne fundamenty", to nie tworzyłby żadnych monet z powietrza. Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy rozszerzyć to, co istnieje obecnie. Ostatnio aż się przestraszyłem, ile rzeczy jest możliwych na Taproocie, na ile łatwo można go wprowadzić na dowolnych kluczach publicznych w innych monetach, a także ile można zrobić, jak się wprowadzi choćby taki zwykły i niepozorny opkod, jak OP_CAT (który zresztą został wyłączony przez Satoshiego ze względów bezpieczeństwa, coraz lepiej rozumiem, dlaczego tak zrobił).

Przecież wtedy można robić takie cuda, jak dołożenie Proof of Work na samych monetach jako takich, choćby przez "OP_SIZE 80 OP_EQUALVERIFY OP_HASH256 OP_TOALTSTACK <hashSuffix> OP_CAT OP_FROMALTSTACK OP_EQUAL". Wtedy wystarczy to wydać przez "<hashPrefix> <blockHeader>". Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby dołożyć na początku "<pubkey> OP_CHECKSIGVERIFY", wtedy można to nawet podpisać. Nawet więcej: OP_CAT pozwala na stwierdzenie, czy konkretny klucz publiczny znajduje się w transakcji coinbase wykopanego bloku, wtedy można dosłownie ręcznie egzekwować konsensus i zrobić monetę w monecie, ewentualnie wykonać taki kontrakt on-chain, na zasadzie: ja wyślę monety, a podejmie je ten, kto wykopie blok spełniający moje warunki.

Można robić cuda na kiju, o których ludzie nie mają pojęcia. Można wykopywać transakcje (patrz: 000000000fdf0c619cd8e0d512c7e2c0da5a5808e60f12f1e0d01522d2986a51). Można dodawać commitmenty, czyli przekręcać klucz publiczny w taki sposób, aby później udowodnić, że konkretne dane są powiązane z konkretnym adresem (i to bez zwiększania rozmiaru transakcji on-chain!). Można robić covenanty, czyli ograniczać to, na jaki adres dana moneta może zostać wysłana, to pozwala na niesamowite kontrakty i obecnie jest dyskutowane na BTC (ale pozwala niestety na zbyt wiele brzydkich sztuczek, takich jak wieczne zakleszczenie monet na konkretnym adresie, więc jeśli wejdzie, to pewnie w bardziej ograniczonej formie).

Okazuje się, że monety Proof of Stake mogą być przerobione tak, aby do nich dołożyć Proof of Work w ukryty sposób. Wiele rzeczy da się wykopywać, nie tylko same nagłówki bloków, jeśli ludzie nas zmuszą do przejścia z Proof of Work na Proof of Stake, to zawsze możemy przejść na kopanie innych rzeczy, ewentualnie na kopanie w sposób bardziej ukryty przed postronnymi obserwatorami (chociaż mam nadzieję, że do tego nie dojdzie).

Wnioski są takie, że konsensus da się zmienić przez soft-forki i to naprawdę mogą być drastyczne zmiany. Przejście z Proof of Work na Proof of Stake i vice versa to jedne z tych rzeczy, które są jak najbardziej realne i jak ktoś widzi technikalia to wie, że da się tak zrobić niemal na każdej monecie. A jeśli chodzi o Chia, to swego czasu się przewinęła informacja o fake plotach i z technicznego punktu widzenia to też jest możliwe, to znaczy: nie trzeba zaplotować petabajtowych dysków. Trzeba je zweryfikować bez plotowania. Wniosek? Trzeba ułożyć dane tak, żeby przeszły przez weryfikację. Czyli da się mniej plotować, a więcej liczyć w locie, jak to ktoś ładnie ujął "można skręcać samochód w warsztacie dopiero wtedy, gdy klient prosi o kluczyki". Nie zdziwiłoby mnie, gdyby w tym Shabalu okazało się, że to i owo wystarczy podkręcić, żeby to na GPU wydobywać. To pewnie nie jest oczywista zmiana, zapewne potrzeba jakiegoś matematycznego wysiłku, ale cóż: ataki stają się tylko lepsze. I dotyczy to również algorytmu kopania SHA-256d, niektórzy już się szykują na NTRU, żeby mieć alternatywę w razie jakby komputery kwantowe jakimś cudem się udały.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: KingD » poniedziałek, 2 maja 2022, 08:22

fetek pisze: sobota, 30 kwietnia 2022, 20:46jak znasz stary to spróbuj zmienić w configu.

Dziś wchodzę na chia, a tam w poolu widzę dodany drugi kontrakt, przywrócił się ten stary sam z siebie po około 2 tygodniach.
Dziwne, teraz mam w poolu stare działki na jednym kontrakcie i drugi kontrakt z tą jedną działką co na próbę zasiałem po przeinstalowaniu systemu.
Więc problem nagle sam się rozwiązał i dostałem jak by zaległe chia, tak jak by w tle te działki cały czas działały i farmiły.
To, że są dwa kontrakty z różnymi działkami nie powoduje jakiegoś duble farmienia? Chyba nie powinno jak dzieje się to na różnych działkach?
Pytam z czystej ciekawości bo tą jedną działkę skasuję by to chodziło tylko na tym jednym starym kontrakcie.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: fetek » poniedziałek, 2 maja 2022, 20:46

KingD pisze: poniedziałek, 2 maja 2022, 08:22To, że są dwa kontrakty z różnymi działkami nie powoduje jakiegoś duble farmienia? Chyba nie powinno jak dzieje się to na różnych działkach?
Pytam z czystej ciekawości bo tą jedną działkę skasuję by to chodziło tylko na tym jednym starym kontrakcie.
soft pisany nawet nie za miskę ryżu, co wersja to inne cyrki inne błędy. Ja już dawno olałem temat, nie aktualizacje bo i tak nie ma po co.

Początkujący
Posty: 132
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: caralooh_pl » piątek, 6 maja 2022, 14:27

Obrazek

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 30 maja 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: MarekKonowaci » poniedziałek, 23 maja 2022, 20:26

Panowie, na której giełdzie można sprzedać XCH? Mówię pass i chociaż coś bym chciał odzyskać.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: koparki » poniedziałek, 23 maja 2022, 21:00

@MarekKonowaci https://www.coinex.com
wygaśnie na poziomie ceny jednocyfrowej ? leci w dół jak kamień .
---

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 czerwca 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: Trojan84 » poniedziałek, 13 czerwca 2022, 00:17

Cześć :)

Nowicjusz prosi o poradę ... tak wiem, to koniec, ale chcę hobbistycznie zacząć.

Zwracam się z pytaniem ponieważ z 2-3 razy uruchomiłem system, a w międzyczasie dołożyłem kartę Sata 12x3TB.

Teraz gdy odpalam CHIA nie widzi działek.
- dodałem foldery jeszcze raz,
- utworzyłem nową działkę, ale jej nie dodał czyli nadal mam "0"
- windows widzi wszystkie dyski i około 200 działek,
- w prawym górnym rogu jest "CONNECTED" mam go na zielono, ale zawsze było tam "3", a dziś mam "1"
- synchronizacja na zielono
- próba restartu czy wyłączania programu nic nie pomaga
- zrobiłbym instaalcję programu jeszcze raz, ale synchro trwa u mnie około 3 dni.

Co robić ??

Jak wchodzę po "Pool Login Link" to "TiB" spada mi już do zera ... czyli nie działa.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 czerwca 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: Trojan84 » poniedziałek, 13 czerwca 2022, 17:53

Musiałem finalnie zrobić na nowo instalacje programu.
Wgrywałem kopię folderu ".chia" na dysku "C", ale znowu synchronizacja cały czas kręciła, bez podania przybliżonego terminu.

Teraz czekam za synchronizacją ... czyli jakieś 36h ponieważ nie mogę / nie potrafię odblokować portu.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 13 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: Medic » wtorek, 14 czerwca 2022, 14:45

Pobierz sobie db ze strony chia, bez sensu czekac na synchronizacje xD

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 czerwca 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: Trojan84 » środa, 15 czerwca 2022, 00:08

Medic pisze: Pobierz sobie db ze strony chia, bez sensu czekac na synchronizacje xD
No właśnie tym tokiem szedłem ... miałem archiwum całego ".chia" oraz podmieniałem sam folder "db" ... jednak po takiej podmianie synchronizacja kręciła kółeczkiem... nie wiadomo jak długo dlatego postanowiłem zrobić reinstalację, ale okazało się, że trwa to strasznie długo.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: tonyxxl » środa, 15 czerwca 2022, 05:24

Trojan84 pisze: środa, 15 czerwca 2022, 00:08ale okazało się, że trwa to strasznie długo.
ale przybywa tej synchronizacji czy stoi w miejscu?

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 czerwca 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: Trojan84 » środa, 15 czerwca 2022, 12:43

Przybywało, ale bardzo powoli.
Około 30tyś pkt/godzinę, a pełna synchronizacja to ponad 2mln pkt.

Na laptopie miałem też odpaloną wcześniej synchronizację i skopiowałem plik na stacjonarny.
Uruchomiło się prawie od razu.
Nie wiem dlaczego wcześniejsze kopie folderu nie wgrywały się dobrze.

Najważniejsze, że działa.

Co jeszcze dziwne to prawy górny narożnik "CONNECTED" cały czas mam "1", a na laptopie pokazuje mi "4".
Kopiowałem adresy IP z Peer ale wciąż jest "1".
Czy to ma znaczenie ??

Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 23 maja 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: Valdgeer » środa, 5 października 2022, 14:47

Temat umarł...
Choć z krypto (jeśli ktoś płaci za prąd) to tylko chia wychodzi na plus ... ale, że się przeprowadzam to rozważam sprzedaż farmy prawie 1 PB :
113 dysków (WD Red, WD White, Barracuda Pro, Barracuda) na których jest 8682 plotów
2 serwery hp po 2 procesory po 64gb ram i po 14 dysków
2 polki z dyskami hp (70 hdd) i dell (15 hdd)
Kupujesz, zmieniasz adres wyplaty nagrody i działa. Jak się komuś nie podoba to może ba bieżąco przeplotować na swoje klucze.
Oczywiście forki też skonfigurowane.

ROZSĄDNE propozycje można tutaj: chia@mixbox.pl
Płatność: przelew, gotówka, krypto

Jak się nie uda to sprzedam wszystko w detalu albo raczej poszukam kolokacji w okolicach Opola.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 20 października 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: Magda.btc » czwartek, 20 października 2022, 13:15

Cześć dopiero zarejestrowałam się na tym forum, chciałabym się popytać o Chia właśnie, bo znajomi z azjii mają pomysł modelu biznesowego opierający się na Chia właśnie. Czy z kimś mogłabym sobie pogadać odnośnie opłacalności inwestycji. Na początku coś małego do sprawdzenia jak to w ogóle działa.. By być precyzyjnym szukałaby pewnie consultingu, żeby ktoś mi pomógł się w tym rozeznać i przygotować przeliczenie opłacalności w zależności od przykładowych wielkości

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Chia - proof of space and time

Postautor: fetek » wtorek, 8 listopada 2022, 22:51

Magda.btc pisze: czwartek, 20 października 2022, 13:15Cześć dopiero zarejestrowałam się na tym forum, chciałabym się popytać o Chia właśnie, bo znajomi z azjii mają pomysł modelu biznesowego opierający się na Chia właśnie. Czy z kimś mogłabym sobie pogadać odnośnie opłacalności inwestycji. Na początku coś małego do sprawdzenia jak to w ogóle działa.. By być precyzyjnym szukałaby pewnie consultingu, żeby ktoś mi pomógł się w tym rozeznać i przygotować przeliczenie opłacalności w zależności od przykładowych wielkości
Może jeszcze wszystko zrobić za Ciebie ?

W internecie masz WSZYSTKO a nawet więcej.

Wróć do „Chia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość