Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: Marek_Cza » wtorek, 27 kwietnia 2021, 21:09

Cześć,
dziś otrzymałem scamowy telefon. Koleś z wschodnim (ukraińskim) akcentem twierdził, że dzwoni z firmy elite blockchain group ​w sprawie uregulowania portfela z kryptowalutami.
Koleś dzwonił z numeru +48 42 206 90 06 (+48422069006), znał moje imię i nazwisko.
Kiedy zapytałem skąd mają moje dane, powiedział, że rejestrowałem u nich konto. Gdy powiedziałem, że nic takiego nie miało miejsca i że ma podać skąd ma moje dane, rozłączył się.
Swoje pierwsze krypto waluty kupiłem kilka dni temu. Dane takie jak imię, nazwisko oraz numer telefonu podałem tylko w dwóch aplikacjach:
Coinbase
https://play.google.com/store/apps/deta ... se.android
oraz
Luno
https://play.google.com/store/apps/deta ... oid.wallet

W odniesieniu do powyższych wydarzeń widzę dwa wyjścia:
1. Coinbase lub Luno handlują danymi,
2. W Coinbase lub Luno nastąpił wyciek (lub ktoś posiada nielegalny dostęp do ich baz),
3. To zbieg okoliczności, a scamer pozyskał moje dane z innego źródła.

Szczerze powiedziawszy nie chce mi się wierzyć w taki zbieg okoliczności, że akurat kilka dni po tym jak podałem swoje dane w aplikacjach do kryptowalut, dzwoni do mnie ktoś w właśnie w sprawie kryptowalut, kto posiada te dane.

Co o tym sądzicie? :roll: :?:
Czy ktoś zauważył podobny schemat u siebie?

Pozdrawiam

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: ikswodnal » wtorek, 27 kwietnia 2021, 21:36

Marek_Cza pisze: wtorek, 27 kwietnia 2021, 21:09dzwoni do mnie ktoś w właśnie w sprawie kryptowalut, kto posiada te dane.
Stawiam na powiązanie scamera z Luno.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: miso20 » wtorek, 27 kwietnia 2021, 22:13

@Marek_Cza wyciek bazy danych ledgera z lipca poprzedniego roku. Wysyp i masa takich oszustw. Oni tam mają małe centra i sztaby, które hurtowo tak naganiają ludzi. Ten sam schemat: bitcoiny się handlowały same, sztuczna inteligencja wyrobiła zysk, by wypłacić 100k pln wystarczy, że zrobisz "preautoryzacje" i najpierw wpłacisz 100k...

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: Marek_Cza » wtorek, 27 kwietnia 2021, 22:22

ikswodnal pisze: wtorek, 27 kwietnia 2021, 21:36
Marek_Cza pisze: wtorek, 27 kwietnia 2021, 21:09dzwoni do mnie ktoś w właśnie w sprawie kryptowalut, kto posiada te dane.
Stawiam na powiązanie scamera z Luno.
Skąd taki wniosek? Masz jakieś dodatkowe informacje, które by na to wskazywały?

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: Marek_Cza » wtorek, 27 kwietnia 2021, 22:26

miso20 pisze: wtorek, 27 kwietnia 2021, 22:13@Marek_Cza wyciek bazy danych ledgera z lipca poprzedniego roku.
Nigdy nie podawałem danych dla Ledgera, więc to źródło odpada.

Początkujący
Posty: 152
Rejestracja: 23 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: Daytrader » wtorek, 27 kwietnia 2021, 22:51

Marek_Cza pisze:
miso20 pisze: wtorek, 27 kwietnia 2021, 22:13@Marek_Cza wyciek bazy danych ledgera z lipca poprzedniego roku.
Nigdy nie podawałem danych dla Ledgera, więc to źródło odpada.
Prowadzisz działalność gospodarczą?

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: miso20 » środa, 28 kwietnia 2021, 01:21

@Marek_Cza być może jakieś inne wycieki z giełd, które podałeś a o których nie wiemy. Coinbase to bardzo cenny łup dla hakerów. W grę wchodzi tez scenariusz handlowania danymi przez giełdy, ale raczej wątpliwy. Wydaje mi się, że profity na głównym biznesie są zbyt cenne by jeszcze opychać dane na boku. Chyba że jakiś pracownik po kryjomu to wynosi.

Dobry ruch to wymiana dowodu przez ciebie. Powinieneś to zrobić natychmiast i założyć konto w BIKu.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: Marek_Cza » środa, 28 kwietnia 2021, 19:38

Daytrader pisze: wtorek, 27 kwietnia 2021, 22:51
Marek_Cza pisze:
miso20 pisze: wtorek, 27 kwietnia 2021, 22:13@Marek_Cza wyciek bazy danych ledgera z lipca poprzedniego roku.
Nigdy nie podawałem danych dla Ledgera, więc to źródło odpada.
Prowadzisz działalność gospodarczą?
Nie prowadzę działalności.

Dodano po 3 minutach 46 sekundach:
miso20 pisze: środa, 28 kwietnia 2021, 01:21 @Marek_Cza być może jakieś inne wycieki z giełd, które podałeś a o których nie wiemy. Coinbase to bardzo cenny łup dla hakerów. W grę wchodzi tez scenariusz handlowania danymi przez giełdy, ale raczej wątpliwy. Wydaje mi się, że profity na głównym biznesie są zbyt cenne by jeszcze opychać dane na boku. Chyba że jakiś pracownik po kryjomu to wynosi.

Dobry ruch to wymiana dowodu przez ciebie. Powinieneś to zrobić natychmiast i założyć konto w BIKu.
Imię, nazwisko i numer telefonu podałem tylko w aplikacjach Coinbase oraz Luno. Wydały mi się zaufane :roll:

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: miso20 » czwartek, 29 kwietnia 2021, 00:47

@Marek_Cza o tej drugiej pierwsze słyszę, wiec to pewnie tam

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: wamak » czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:18

Miałem taki sam telefon, też z warszawskiego numeru, 22 153 10 97. Zaoferowano mi odbiór 0,22 BTC, tylko zweryfikować się u nich. Jak powiedziałem, że tu chodzi o pozyskanie danych osobowych i danych karty kredytowej, to dzwoniący się rozłączył.

O wyciek danych nie posądzam giełdy. W ostatnim czasie miałem też kilka telefonów, też z 022, z których naganiali na inne inwestycje, nie tylko kryptowaluty. Gadka zawsze ta sama, to znaczy że niby u nich się rejestrowałem. Innym razem niby jestem zainteresowany inwestycjami. Podali nazwę firmy i sprawdziłem to w necie, to był scam.

Ja z kolei niedawno przechodziłem weryfikację na Binance. Jednak za wyciek danych bardziej posądzam brokera foreksowego.
Wcześniej miałem telefony z Wielkiej Brytanii po angielsku i nie wiem, czego chcieli, bo nie mogłem się z nimi dogadać, ale byli upierdliwi.

Ponadto na maila przychodzi do mnie spam o łatwym i szybkim zarobku na BTC. Jedno z tego sprawdziłem i chcą dane karty kredytowej, której zresztą nie mam.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwietnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: Marek_Cza » czwartek, 29 kwietnia 2021, 17:58

wamak pisze: czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:18O wyciek danych nie posądzam giełdy.
Czyli myślisz, że to zwykły zbieg okoliczność, że akurat jak zacząłem "bawić" się w crypto to dostałem taki scam-owy telefon?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: wamak » czwartek, 29 kwietnia 2021, 19:04

Marek_Cza pisze: czwartek, 29 kwietnia 2021, 17:58Czyli myślisz, że to zwykły zbieg okoliczność, że akurat jak zacząłem "bawić" się w crypto to dostałem taki scam-owy telefon?

Chodziło o mój przypadek. W Twoim chyba jedynie ta gorsza giełda. U mnie broker foreksowy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: powered » czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:50

wamak pisze: czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:18O wyciek danych nie posądzam giełdy
Giełdy te dane (bez wiedzy i zgody klientów) przekazują innym firmom. Są to firmy pośredniczące, które wykonują przelewy pieniężne do banków. Te firmy żądają takich danych od giełdy. Giełdy co chwilę mają problemy które stwarzają głownie banki i co jakiś czas muszą szukać innych firm wykonujących przelewy, więc dane klientów trafiają do nowych następnych firm, a co się dzieje z danymi w firmach z którymi giełdy rozwiązały umowy? Kto to może wiedzieć?
Zadałem to pytanie kilka razy do BitBay i nigdy nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: wamak » czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:57

@powered Kiedyś próbowałem zweryfikować się na BitBay. Mimo podania danych, weryfikacja nie poszła. Tutaj nie zdziwię się, jak z BitBay coś wyciekło. Nie mam do nich zaufania.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: ekonokomik » czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:11

Proponuję przyjąć, że jeśli weryfikowaliście konto na jakiejkolwiek giełdzie, a już szczególnie wysyłaliście skan dowodu, to komplet Waszych danych jest w internecie lub co najmniej w darknecie do kupienia za niewielką sumę.

To naprawdę uprawniony skrót. Przeciętnie każdy z nas po paru latach grania rejestrował się na co najmniej kilku giełdach, połowa z nich padła lub doznała ataku hackerskiego. Kiedyś policzyłem, że przez 10 lat straciłem kasę na 5 czy 6 giełdach. Chyba na 3 czy 4 się weryfikowałem dokumentami (zdjęcie z dowodem itp.). Wiem na 100% że moje pełne dane wyciekły z goxa razem z ich bazą.

Przed chwilą zajrzałem do spamu. Dostaję 2 - 3 maile dziennie (!) z informacją że mam do odebrania fafnaście tysięcy $ z handlu kryptowalutami, albo że mam ostatni termina na potwierdzenie wypłady 1,53 BTC.
Przywykłem ;)

PS. Telefonów jeszcze nie miałem, co mnie bardzo dziwi, bo numer jest w sumie prosty do ustalenia.

Początkujący
Posty: 149
Rejestracja: 27 listopada 2020
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: owpiotr » piątek, 30 kwietnia 2021, 07:56

Ja dokonywałem 10tek rejestracji (bardzo szczegółowych) do różnych tam IPO ido ico itp. presale'i na razie cisza ale zaczynam się obawiać, po różnych przypadkach z sieci...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3093
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 1088
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: CzarnaOwca » piątek, 30 kwietnia 2021, 08:27

@owpiotr Co innego rejestracja a co innego weryfikacja, przy rejestracji nie dajesz skanu ani (przeważnie) nr telefonu, przy weryfikacji dajesz wszystko na tacy.
Co do adresu email, można szybko sprawdzić czy nasz email hula po necie:
https://haveibeenpwned.com/

Początkujący
Posty: 149
Rejestracja: 27 listopada 2020
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: owpiotr » piątek, 30 kwietnia 2021, 08:32

Raczej do wszystkich presale'i musisz zrobić pełne kyc a ostatnio to oprócz idealnych zdjęć dokumentów wymagają zdjęcia twarzy z 3 różnych zbliżeń i wszystkich profili (takie procedury to nawet chyba w areszcie są mniej rygorystyczne).

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Skąd scamer (oszust) pozyskał dane?

Postautor: wamak » środa, 5 maja 2021, 12:19

Otrzymałem kolejny telefon. Tym razem do odbioru było 0,19 BTC. Zapytałem się, jak ma wyglądać procedura odbioru. Naganiacz tłumaczył, że zajmie to pół godziny przy komputerze jednocześnie rozmawiając z nim. Miałem zainstalować jakiś program do nagrywania ruchów, czyli jakiś trojan.

Wróć do „Piramidy i scamy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości