Popsuty smartphon, czy serwis może odblokować mi telefon i wykraść dane?

Regulamin forum
Uwaga! Poruszamy kwestie wyłącznie zgodne z prawem! Nie namawiamy do łamania prawa! Nie radzimy jak łamać prawo!
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Popsuty smartphon, czy serwis może odblokować mi telefon i wykraść dane?

Postautor: tonyxxl » środa, 13 czerwca 2018, 10:30

Mam taki problem że pękła mi szybka w telefonie i muszę oddać go na 24h do serwisu. Telefon zabezpieczony zwykłym kodem ekranowym. Aktualnie przez to że dotyk działa tylko na części ekranu nie mogę odblokować telefonu. Jakie są szanse że serwisant złamie to zabezpieczenie i wykradnie dane? To dla nich coś prostego? Nie mam na tym telefonie wiele środków, no ale zawsze stres jest.
Kartę sim i kartę SD ofc wyciągnę no ale to podstawa, co jeszcze powinienem zrobić w takim przypadku. Pousuwać zdalnie aplikacje?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Popsuty smartphon, czy serwis może odblokować mi telefon i wykraść dane?

Postautor: benq » środa, 13 czerwca 2018, 10:44

@tonyxxl, To w sumie ta sama historia co z oddawaniem laptopa do serwisu. Generalnie odzyskiwanie danych z dysków to nie jest taki prosty proces. Jest czasochłonny i mozolny, ale do zrobienia.
gdyby serwisant wiedział, że masz tam sporo środków i chciał Cię okraść to da radę. Ale nie sądzę, żeby profilaktycznie szarpał się z każdym dyskiem oddanym do serwisu.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Popsuty smartphon, czy serwis może odblokować mi telefon i wykraść dane?

Postautor: tonyxxl » środa, 13 czerwca 2018, 10:57

Ok, zaryzykuję, ale dla pewności, po wszystkim (jak coś zostanie ;) ) , trzeba będzie pozakładać nowe portfele i przenieść środki.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Popsuty smartphon, czy serwis może odblokować mi telefon i wykraść dane?

Postautor: adam1226 » środa, 13 czerwca 2018, 11:01

@benq, nawet mi sie udalo odzyskac swego czasu dane wiec nie sadze by dla bieglego serwisanta bylo to cos trudnego.
Najlepiej jakby miec backupy zewnetrzne i przed oddaniem telefonu do serwisu telefon sformatowac :d
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Popsuty smartphon, czy serwis może odblokować mi telefon i wykraść dane?

Postautor: benq » środa, 13 czerwca 2018, 11:07

@adam1226, Oczywiście, czasem nawet nadpisane dane się da z uszkodzonego fizycznie dysku odzyskać.
Ale nie sądzę, żeby serwisant przerabiający kilkanaście telefonów/komputerów dziennie mógł sobie pozwolić na dłuższą zabawę z każdym dyskiem.
No chyba, że serwisant to tylko pretekst, a tak naprawdę poluje na złoty strzał (klucze prywatne na dyskach), skradnie komus bitki i zawinie biznes.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14347
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Popsuty smartphon, czy serwis może odblokować mi telefon i wykraść dane?

Postautor: rav3n_pl » środa, 13 czerwca 2018, 11:20

Jak masz backup to wbijasz w recovery i factory reset.
Jak masz roota i usb debugging to możesz po ADB polatać/posprzątać.
Jeżeli jest zaszyfrowany, to nic nie zrobią bez odblokowania.
Jak nie masz roota to nie zdejmą blokady ;]
Zaznacz, żeby przypadkiem nie zrobili formatu (jak nie masz backupa).
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Popsuty smartphon, czy serwis może odblokować mi telefon i wykraść dane?

Postautor: pm7 » sobota, 28 lipca 2018, 13:15

rav3n_pl pisze: Jeżeli jest zaszyfrowany, to nic nie zrobią bez odblokowania.
Nie ma co do tego gwarancji w przypadku ROM producenta.
Nawet w przypadku Lineage warto pamiętać, że telefony mają interfejsy diagnostyczne, które mogą uzyskać dostęp do danych (albo np. procesor pasma podstawowego, który można teoretycznie zaatakować nawet zdalnie).

Telefon nie nadaje się jako bezpieczny sposób przechowywania znaczących ilości kryptowalut.
benq pisze: gdyby serwisant wiedział, że masz tam sporo środków i chciał Cię okraść to da radę. Ale nie sądzę, żeby profilaktycznie szarpał się z każdym dyskiem oddanym do serwisu.
Jakiś czas temu była informacja na niebezpieczniku, czy innej podobnej stronie, że złapano przestępcę, bo serwis na niego doniósł (przejrzeli jakie pliki miał na telefonie/laptopie przy okazji naprawy). Szczególnie interesujące jest to, że te pliki były skasowane, czyli serwisant musiał specjalnie odzyskiwać dane.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1231
Rejestracja: 20 listopada 2017
Reputacja: 296
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Popsuty smartphon, czy serwis może odblokować mi telefon i wykraść dane?

Postautor: hassejo » niedziela, 29 lipca 2018, 22:47

tonyxxl pisze: Mam taki problem że pękła mi szybka w telefonie i muszę oddać go na 24h do serwisu. Telefon zabezpieczony zwykłym kodem ekranowym. Aktualnie przez to że dotyk działa tylko na części ekranu nie mogę odblokować telefonu. Jakie są szanse że serwisant złamie to zabezpieczenie i wykradnie dane? To dla nich coś prostego? Nie mam na tym telefonie wiele środków, no ale zawsze stres jest.
Kartę sim i kartę SD ofc wyciągnę no ale to podstawa, co jeszcze powinienem zrobić w takim przypadku. Pousuwać zdalnie aplikacje?
Drogi autorze - pewnie problem już rozwiązałeś ale może się komuś przydać w przyszłości poniższa podpowiedź :mrgreen:
Ostatnio miałem taki sam problem :)
Na szczęście nie działał mi tylko dotyk - zaś wyświetlacz działał OK. Dodam że środki krypto mam rozproszone w wielu miejscach, część telefon + portfel, część tablet + portfel, część cold wallet itd.

Na moje nieszczęście telefon mi jebnął podczas jednego z melanżów.
Na szczęście miałem w domu przejściówkę USB OTG (sprawdź w necie pewnie kupisz u siebie w mieście za grosze jeśli Twój smartfon osbługuje).
USB OTG to taki pierdolnik dzięki któremu łączysz ze swoim telefonem sprzęt z wejściem USB (taka przejściówka micro->normalne) i podłączyłem sobie myszkę do telefonu.
Potem myszką pyk pyk pyk hasełko, i wszystko udało się odzyskać.

Bardzo polecam - warte sprawdzenia zanim oddasz niezabezpieczony telefon do serwisu. ;)

Wróć do „Anonimowość i bezpieczeństwo w sieci”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości