Petya atakuje

Regulamin forum
Uwaga! Poruszamy kwestie wyłącznie zgodne z prawem! Nie namawiamy do łamania prawa! Nie radzimy jak łamać prawo!
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 27 lutego 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: mjk4444 » wtorek, 27 czerwca 2017, 19:32

https://niebezpiecznik.pl/post/kolejny ... w-polsce/
Tym razem żądają równowartości 300$ w BTC

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 841
Rejestracja: 25 grudnia 2013
Reputacja: 144
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Petya atakuje

Postautor: Bitcoiniak » wtorek, 27 czerwca 2017, 22:38

I dużo firm zapłaciło. :D Czy naprawdę nikt nie robi backupów?
Archiwum czasopism z okresu PRL:
http://www.jaglarz.info/ja/czasopisma/iks186.php
Prośba o dofinansowanie projektu przez miłośników starych czasopism:
1GazetyC1AR8aBnCSPxMgjZVTbnD4toA8H lub Xt8Sy8Kgd9xmMgExk3RULqAqfn47WxfXaF

Wygadany
Posty: 452
Rejestracja: 24 czerwca 2012
Reputacja: 19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: storzo » środa, 28 czerwca 2017, 00:35

zobaczcie zbieznosc: kurs btc spada wraz z atakiem:) polecam nastepnym razem czekac na atak z pieniedzmi w reku i KUPOWAC.

Nie zapominajmy ze btc kupione przymusowo przez pokrzywdzonych wprowadza walute w siec.. haker sprzedaje btc .. btc spada.. lecz ten kto kopuje btc wklada rowniez pieniadze.. i tyle dostaje haker zazywczajmniej niz ten co zostal zaatakowany przez wirusa... ta roznica czym skutkuje? skutkuje to tym ze w siec btc jest wtloczona kolejna gotowka:D:D:D:D a to oznacza ze w blizszym lub w dalszym czasie beda wzrosty:D
Akcja zbiórka POMÓŻ: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=15&t=25547

Pomoglem doceń i oceń :D BTC: 17tXJF2cXpsVNhpGYJuKRwZkeUpGvibUAW Grosz dziś - jutro dla mnie będzie milionem :D

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 27 lutego 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: mjk4444 » środa, 28 czerwca 2017, 06:27

Podobno administratorzy serwera pocztowego zablokowali im skrzynkę mailową. Więc zapłacić już się nie da. Może ci administratorzy na krótkich są ;)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 841
Rejestracja: 25 grudnia 2013
Reputacja: 144
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Petya atakuje

Postautor: Bitcoiniak » środa, 28 czerwca 2017, 10:39

Zapłacić się da, bo przecież adres BTC jest wciąż dostępny. Nie da się skontaktowac z hakierami ;)
Archiwum czasopism z okresu PRL:
http://www.jaglarz.info/ja/czasopisma/iks186.php
Prośba o dofinansowanie projektu przez miłośników starych czasopism:
1GazetyC1AR8aBnCSPxMgjZVTbnD4toA8H lub Xt8Sy8Kgd9xmMgExk3RULqAqfn47WxfXaF

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: Bit-els » środa, 28 czerwca 2017, 10:53

Jak działają media. W radiu Wawa słucham jakiś kabareciarze, którzy śpiewają o 300 bitcoinach okupu.
Ok, satyryczny program.
Ale Tokfm tez to powtarza:
Pojawiał się za to specjalny komunikat z żądaniem okupu (300 bitcoinów) - wyjaśniał Konieczny

http://m.tokfm.pl/Tokfm/7,110219,220203 ... um=twitter

Weteran
Posty: 2518
Rejestracja: 21 marca 2014
Reputacja: 1468
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: The Real McCoin » środa, 28 czerwca 2017, 14:51

Co by się stało gdyby okupu żądano w ETH?
Po wpłaceniu go przez różne duże instytucje i firmy i odszyfrowaniu danych, nakazano by Vitalikowi anulowanie transakcji i zwrócenie środków?

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: ekonokomik » środa, 28 czerwca 2017, 15:25

Bitcoiniak pisze: I dużo firm zapłaciło. :D Czy naprawdę nikt nie robi backupów?
Ja robię. Ale musiałbym postawić na nowo system, zainstalować programy, skonfigurować dziesiątki z nich. Ze dwa dni roboty. Nie wiem czy nie wolałbym zapłacić $300, żeby tego uniknąć ;)
A dla firmy przestój w pracy może być wart znacznie więcej.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: Bit-els » środa, 28 czerwca 2017, 16:07

@bioly, to w radiu leciało. Tego nie będzie w sieci

Wygadany
Posty: 452
Rejestracja: 24 czerwca 2012
Reputacja: 19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: storzo » środa, 28 czerwca 2017, 18:13

Bit-els pisze: Jak działają media. W radiu Wawa słucham jakiś kabareciarze, którzy śpiewają o 300 bitcoinach okupu.
Ok, satyryczny program.
Ale Tokfm tez to powtarza:
Pojawiał się za to specjalny komunikat z żądaniem okupu (300 bitcoinów) - wyjaśniał Konieczny

http://m.tokfm.pl/Tokfm/7,110219,220203 ... um=twitter
300:):):) llol chyba ktos tu nie sluchal dokladnie i leci z newsem do swiata:D 300 dolcow w bitcoinach to roznica:D lol 300BTC za 1 zainfekowany komp? to ja bym sie stuknol w glowe i poszedl kupic nowy :) i piep@@@ć dane:D
Akcja zbiórka POMÓŻ: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=15&t=25547

Pomoglem doceń i oceń :D BTC: 17tXJF2cXpsVNhpGYJuKRwZkeUpGvibUAW Grosz dziś - jutro dla mnie będzie milionem :D

Gaduła
Posty: 372
Rejestracja: 18 października 2016
Reputacja: 106
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: wdaddy » środa, 28 czerwca 2017, 19:37

ekonokomik pisze: Ja robię. Ale musiałbym postawić na nowo system, zainstalować programy, skonfigurować dziesiątki z nich. Ze dwa dni roboty. Nie wiem czy nie wolałbym zapłacić $300, żeby tego uniknąć
A dla firmy przestój w pracy może być wart znacznie więcej.
@ekonokomik, przecież taki skompromitowany system do niczego innego się nie nadaje tak czy inaczej jak do reinstalacji, zabezpieczenia od zera i odtworzenia danych z backupu. Płacenie okupu ma jedynie sens jak nie masz backupu. Jak masz backup to po co płacić ? Oszczędność czasu...? Skąd wiesz, czy i czy w ogóle dostaniesz recovery key. Do tego piszesz o dziesiątkach komputerów... każdy będzie miał inny recovery key pewnie, czyli dziesiątki x 300... to już chyba warto sięgnąć po backup ;)


Poza tym już w kwietniu pojawiły się pierwsze wzmianki o toolu do odzyskiwania klucza do odszyfrowania po Pety'i,

https://www.bleepingcomputer.com/news/s ... -released/


jeszcze jeden artykuł, może się komuś przyda. na końcu jest opis procedury postępowania w celu uzyskania recovery key.

https://www.techsupportall.com/how-to-r ... over-data/

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: ekonokomik » środa, 28 czerwca 2017, 21:19

@wdaddy, nigdzie nie pisałem o "dziesiątkach komputerów"... :roll:
Tak czy inaczej trochę oczywiście żartowałem. Masz absolutną rację, że żaden admin nie zaryzykowałby pozostawienia w firmie tak skompromitowanego systemu.

Ale co do meritum: niektórzy sugerowali, że te ataki mogą zwiększyć zapotrzebowanie na BTC i wpłynąć na cenę. Uważam, że skala zakupów przez poszkodowanych, którzy chcą zapłacić haracz jest ze x100 za mała abyśmy to odczuli w cenie w jakikolwiek sposób.

Gaduła
Posty: 372
Rejestracja: 18 października 2016
Reputacja: 106
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: wdaddy » środa, 28 czerwca 2017, 21:45

ekonokomik pisze: nigdzie nie pisałem o "dziesiątkach komputerów"
sorki, coś mi się przywidziało, za szybko przeleciałem wzrokiem po "zainstalować programy, skonfigurować dziesiątki z nich" w Twoim poście i dopasowałem do scenariusza w głowie który gdzieś tam krążył po dużej firmie z dziesiątkami komputerów, gdzie płacenie 300PLN per PC jest już trochę kłopotliwe. wybacz :)

Ogólnie to siedzę i zastanawiam się, czy może tym razem coś się ruszy, czy ktoś w korpo, firmach zacznie poważnie myśleć o bezpieczeństwie. Może ktoś skalkuluje straty wynikające z zastoju w działalności+straty wizerunkowe+starty prawne+utraty zysków+inne vs koszty wdrożenia polityk+procedur+systemu zarządzania itd. Piszę skrótowo ale z własnego doświadczenia znam sytuację gdzie szczytem wow! była zgoda na zakup antywirusa, czy przedłużenie subskrypcji na endpointy. Albo zamówienie zewnętrznego audytu i pochwalenie się nim na stronie WWW jaka to dana firma nie jest zajefajna i świadoma "security". To że z rekomendacjami po audycie nikt nic nie robi, że każda rekomendacja bezpiecznika jest traktowana jako uprzykrzanie życia gostkom z marketingu/sprzedaży/innego operacyjnego departamentu (bo to oni zarabiają kasę dla firmy, a nie ty bezpieczniku) to tego już się nie mówi.

Dla mnie to trochę takie refleksyjne wydarzenia... wcale mi nie żal firm które poległy. Każdy może paść ofiarą, ale ważne jak z tego incydentu wyjdzie. Po to pisze się plany zachowania ciągłości działania (BCP) aby być gotowym na takie akcje. jak się nie ma procedury na restore kluczowych maszyn w czasie nie zagrażającym biznesowi no to sory, może to i dobrze jak taki podmiot zniknie z rynku.

@ekonokomik, jeszcze raz sory za przekręcenie Twoich słów

Wygadany
Posty: 452
Rejestracja: 24 czerwca 2012
Reputacja: 19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: storzo » środa, 28 czerwca 2017, 23:14

ja tam nie zaprzatam sobie tym glowy.. najwazniejsze jest to ze do sieci btc wplywa swieza gotowka i nie wazne ile wazne ze wplywa... :) im wiekszy kapital ulokowany dolarow w btc tym drozsze btc:D bo dolarow jest z sryljard a btc ograniczona ilosc:D:D:D:D:D
Akcja zbiórka POMÓŻ: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=15&t=25547

Pomoglem doceń i oceń :D BTC: 17tXJF2cXpsVNhpGYJuKRwZkeUpGvibUAW Grosz dziś - jutro dla mnie będzie milionem :D

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14377
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Petya atakuje

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 29 czerwca 2017, 00:40

storzo pisze: to ja bym sie stuknol w glowe i poszedl kupic nowy
Widać nigdy nic ważnego nie robiłeś na kompie.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Posty: 2518
Rejestracja: 21 marca 2014
Reputacja: 1468
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: The Real McCoin » czwartek, 29 czerwca 2017, 08:43

Teraz piszą, że tak na prawdę chodziło o niszczenie danych a nie o zarabianie kasy:
Tuesday’s massive ransomware outbreak was, in fact, something much worse

Initially, researchers said the malware was a new version of the Petya ransomware that first struck in early 2016. Later, researchers said it was a new, never-before-seen ransomware package that mimicked some of Petya's behaviors. With more time to analyze the malware, researchers on Wednesday are highlighting some curious behavior for a piece of malware that was nearly perfect in almost all other respects: its code is so aggressive that it's impossible for victims to recover their data.

In other words, the researchers said, the payload delivered in Tuesday's outbreak wasn't ransomware at all. Instead, its true objective was to permanently wipe as many hard drives as possible on infected networks, in much the way the Shamoon disk wiper left a wake of destruction in Saudi Arabia.
https://arstechnica.com/security/2017/0 ... ansomware/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: novymivo » czwartek, 29 czerwca 2017, 09:28

Co polecicie na win do robienia kopii zapasowych z automatu np na danej partycji ( dysku) by wszystko ladnie samo sie robilo a w razie W przepinam dysk i jazda ?
Polskie Forum Bitcoin.pl

Gaduła
Posty: 372
Rejestracja: 18 października 2016
Reputacja: 106
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: wdaddy » czwartek, 29 czerwca 2017, 11:05

novymivo pisze: Co polecicie na win do robienia kopii zapasowych z automatu np na danej partycji ( dysku) by wszystko ladnie samo sie robilo a w razie W przepinam dysk i jazda ?

zależy od stopnia Twojego zaawansowania. Żeby w razie czego szybko odtworzyć działający system (bez zabawy w instalacje aplikacji, konfigurowania ich itd) trzeba mieć zrobioną kopię działającego systemu. Do tego możesz użyć narzędzia Clonezilla. Bootujesz kompa z płyty Clonezilla i robisz backup na dysk USB lub jakiś zasób sieciowy. W razie potrzeby w taki sam sposób odtwarzasz system z tego backupu.

Natomiast backup danych na bieżąco (dokumentów, zdjęć itd) to inna historia. Z gotowych darmowych rozwiązań polecenia godny jest narząd o nazwie "Ur Backup"

https://www.urbackup.org

dobry opis jest na Sekuraku

https://sekurak.pl/domowa-kopia-zapasow ... ch-plikow/


Zawsze możesz też sobie napisać jakieś batche które będą przegrywały (być może zipując w locie) dane na nośnik zewnętrzny.
Należy pamiętać że taki nośnik musi być głównie off-line, aby nie został również zaszyfrowany w przypadku ataku ransomware :) co nam po backupie, który też jest zaszyfrowany ;)

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14377
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Petya atakuje

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 29 czerwca 2017, 11:38

Skuteczny backup nie może odbywać się przez zamontowany system plików. W innym przypadku taki ransom po prostu zaszyfruje również kopie.
Podłączanie na czas backupu też może nie dać efektu, bo możesz podłączyć w momencie gdy już masz śmiecia i kopie polecą.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Gaduła
Posty: 372
Rejestracja: 18 października 2016
Reputacja: 106
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Petya atakuje

Postautor: wdaddy » czwartek, 29 czerwca 2017, 11:57

rav3n_pl pisze: Skuteczny backup nie może odbywać się przez zamontowany system plików. W innym przypadku taki ransom po prostu zaszyfruje również kopie.

przecież dokładnie to napisałem w ostatnim zdaniu

Wróć do „Anonimowość i bezpieczeństwo w sieci”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości