NEO - RAPORT by stokarz

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 406
Rejestracja: 7 czerwca 2017
Reputacja: 2082
Reputacja postu: 
29
Napiwki za post: 0.0005 BTC

NEO - RAPORT by stokarz

Postautor: stokarz » sobota, 27 kwietnia 2019, 13:28

Kiedy w 2017 roku poprosiłem administratorów o dodanie subforum o kryptowalucie NEO, złożyłem obietnicę, że będę czynnie przyczyniał się do rozwoju tego działu. Co prawda przez pewien czas to robiłem, jednak później przestałem interesować się projektem. Postanowiłem jednak obietnicy dotrzymać. Wyszło z tego, coś bardzo ciekawego. Podjąłem się stworzenia kompleksowego raportu na temat wszystkich ważnych aspektów NEO. Moja wiedza uległa znacznej poprawie w stosunku do tego co wiedziałem dwa lata temu. Często również publikuje ostatnio artykuły na temat kryptowalut, więc i samo zrozumienie podstawowych mechanizmów działania kryptowalut zwiększa się (choć daleko mi od miana eksperta i w życiu nie odważyłbym wykorzystywać takiego tytułu).

Myślę, że wyszło z tego całkiem sensowne opracowanie NEO. Z tego co zauważyłem robiąc rozeznanie, jest to również największe i najdokładniejsze ujęcie tego projektu, jakie dostępne jest publicznie w internecie. Udało mi się również stworzyć swego rodzaju kompendium wiedzy o kilku z fundamentalnych zagadnień technologicznych kryptowalut. W raporcie podejmuje takie tematy jak, np.: protokoły konsensusu (w tym wypadku dBFT), skalowalność blockchainów, opóźnienie i finalność transakcji i wiele więcej.

Link do raportu: https://www.docdroid.net/bmUvPow/neo-ra ... tokarz.pdf
Alternatywne źródło:

Poniżej, znajdują się również kluczowe wnioski do jakich doszedłem:
NEO posiada jedną z największych i najbardziej aktywnych społeczności
Nad ekosystemem NEO pracuje kilkanaście zespołów deweloperów, rozproszonych głównie na Azję oraz Europę
NEO jest całkowicie scentralizowanym blockchainem, co publicznie potwierdzają pracownicy i deweloperzy NEO. Dotychczas nie zostało zainicjowane przejście na model zdecentralizowany, choć było to zapowiadane od 2017 roku.
Wszystkie z 7 węzłów walidujących (potwierdzających) wszelkie aktywności w sieci NEO są bezpośrednio (w przypadku 5 węzłów) lub pośrednio (w przypadku 2 węzłów) zależne od Rady NEO – głównego organu nadzorującego projekt NEO.
NEO pomimo możliwości publicznego wglądu do sieci, ma cechy prywatnego blockchainu.
Rada NEO posiada możliwość wprowadzenia dowolnych zmian w blockchainie NEO w każdej dowolnej chwili.
Większość NEO posiadanych jest przez Radę NEO i giełdy kryptowalut, takie jak Binance, Bittrex i Bitfinex. W przypadku wprowadzenia możliwości głosowania za pomocą NEO na delegatów do węzłów walidujących, to właśnie te jednostki posiadać będą większość głosów (choć Da Hongfei zapowiada, że w przyszłości chciałby, aby ta sytuacja uległa zmianie).


Wykorzystanie w blockchainie NEO algorytmu dBFT (Delegated Bisantian Fault Tolerance) stwarza poważne problemy (obecnie nierozwiązane) w planowanej decentralizacji sieci i skalowalności blockchainu do zakładanych 10,000TPS, bez drastycznej reorganizacji fundamentalnej architektury systemu.
Postacie takie jak Vitalik Buterin, sugerują nawet, że dBFT nie jest w stanie się skalować, bez pełnej centralizacji.
dBFT (stanowiący hybrydę protokołów POS + pBFT) jest mniej bezpiecznym protokołem, aniżeli POW (Proof of Work). Konsensus między węzłami wymaga co najmniej 66.(6)% prawidłowo funkcjonujących węzłów.
Jeżeli 3 z 7 węzłów (ang. Consensus Nodes) zarządzających blockchainem NEO przestaną działać, cały blockchain NEO ulega wyłączeniu.
Finalność (ang. finality) po jednym potwierdzeniu z sieci, które ma trwać 15s. po wprowadzeniu dBFT 2.0 jest niemożliwa w zdecentralizowanym blockchainie.
Kryptografia NEO opiera się na kryptografii funkcji eliptycznej – nie zostały więc dotychczas wprowadzone zapowiadane cechy odporności na łamanie szyfrów przy użyciu komputerów kwantowych
Rzeczywista prędkość blockchainu NEO to 500TPS, a nie jak przedstawia to dokumentacja NEO – 1000TPS.
Aktualne sygnatury kryptograficzne zastosowane w NEO, mogą prowadzić do rocznego wzrostu wagi blockchainu w wysokości nawet 900MB.


NEO nie posiada kluczowych cech kryptowaluty i nie powinno być w takim zakresie traktowane. Nie jest również tokenem, gdyż dotychczas nie wprowadzono funkcjonalności (które opisane zostały w Whitepaper) takich jak prawo głosu w sieci, definiujących token. Proponowane nazewnictwo, które oddaje naturę NEO to własność cyfrowa. Aktualnie, jedyna działająca funkcja NEO to generowanie GASu.
GAS działa jako zapłata za deponowanie smart contractów w sieci NEO, inne funkcjonalności, takie jak system opłat za transakcje w sieci, nie zostały dotychczas wprowadzone.
Nadchodzące NEO 3.0 i dBFT 2.0 wprowadza wiele fundamentalnych zmian i popraw w blockchainie NEO i modelu NEO+GAS.
Model NEO i GAS, biorąc pod uwagę sugestie i komentarze głównych inżynierów blockchain NEO z platformy Github, poddany zostanie dużym, dotychczas nie określonym zmianom.
Wypowiedzi głównego architekta NEO Erika Zhanga wskazują na krytyczne błędy w aktualnym modelu. Wprowadzenie funkcji głosowania na węzły walidujące przy pomocy NEO mogłoby doprowadzić do tzw. blackhole, w przypadku którego utracony zostałby cały zasób wyprodukowane GASu.
W NEO 3.0 rozważany jest nowy model inflacyjny GASu z powodu problemu wpadania NEO w martwe adresy, tzw. czarne dziury, podzielność NEO, a także braku inicjatywy ekonomicznej dla prowadzących węzły (co, według twórcy tego raportu, jest krytycznym uchybieniem w przypadku blockchainu, wprowadzającym zbyt duży czynnik zaufania i ekonomiczne inicjatywy poza sieciowe opierane na czynniku ludzkim).


Aktualny współczynnik zaufania wymagany do korzystania z sieci NEO dyskwalifikuje tą platformę jako niezależny i zdecentralizowany, a tym samym trust-less blockchain do smart kontraktów. Cena 500 GAS za zdeponowanie smart contractu w łańcuchu głównym NEO, spowodowała, że wszelki rozwój NEO, a także ekosystemu wokół sieci, jest ściśle uzależniony i nadzorowany przez Radę NEO.
Wykryto błąd, przez który za pomocą 20 GAS można zablokować całą sieć NEO
Blockchain NEO posiada obecnie 130 (111 z nich to tokeny w standardzie NEP) zdeponowanych kontraktów. Ethereum z drugiej strony, posiada 1 200 000 kontraktów na łańcuchu głównym.
Pomimo zapewnień Da Hongfei, CEO projektu NEO, przyglądając się, od fundamentalnej strony, blockchainowi rozwijanemu przez prywatną firmę zależną od NEO– Onchain oraz potwierdzając tym raportem, że NEO ma w rzeczywistości charakter prywatnego blockchainu, istnieje poważny konflikt interesu między tymi dwoma organami.
Źródła z projektu DNA piszą, że do 2017 r. Onchain rozwijało częściowo NEO. Stanowi to duży znak zapytania w obliczu czwartej, prywatnej zbiórki kapitału.


Analiza projektów przeprowadzających ICO na platformie NEO, wskazuje bezpośrednie lub pośrednie zaangażowanie członków NEO w owe projekty. Cel tego zaangażowania pozostaje domeną spekulacji.
NEO posiada jedną z największych społeczności i placówek/organizacji pracujących nad ekosystemem NEO.
NEO przeprowadziło 4 ICO – 3 publiczne i jedno prywatne z ramienia Onchain.
Wszystkie pojawiające się problemy z kodem, rozwiązywane są na bieżąco.
Jeżeli uda się przezwyciężyć wyżej wymienione problemy, NEO w formie pół-prywatnego blockchainu (jeśli zaimplementowany zostanie aktualny plan częściowej decentralizacji architektury weryfikacyjnej – szczególnie węzłów) ma szansę rozwinąć się, szczególnie, jako platforma blockchain dla gier i światów wirtualnych nowej generacji.


Ogólna ocena projektu:

6.5/10


Raport liczy prawie 40 stron, jednak żadne z nich nie zostało tam napisane bez potrzeby. Raport zagłębia się we wszelkie kwestie techniczne i fundamentalne. Większość z wniosków do których doszedłem jest unikatowa i pierwszy raz ujrzy światło dzienne. Część informacji do których się dokopałem była naprawdę trudno dostępna, więc uważam że udało mi się.

Założyłem ten temat, gdyż chciałbym zachęcić do dyskusji na temat problemów i zagadnień ujętych w raporcie, gdyż zauważyłem, że nie są one unikatowe dla NEO, lecz również wiele innych kryptowalut jest nimi "zagrożone". Dlatego zapraszam do otwartej dyskusji, chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat.

Chciałbym również dodać, że jeśli ktoś byłby zainteresowany podobnym opracowaniem na temat innej, dowolnej kryptowaluty, niech odezwie się do mnie na priv, lub na Telegramie: @.stokarz (oczywiście bez kropki). Można się ze mną również skontaktować za pomocą e-maila: stokarzlol@gmail.com

Chciałbym kontynuować dalsze tworzenie tego typu raportów, więc jeśli pragnąłbyś wesprzeć moją pracę, w raporcie znajduje się adres do skromnych napiwków. Wszystkie zebrane napiwki zostaną przeznaczone na stworzenie dalszych, tak obszernych, analiz poszczególnych kryptowalut.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 725
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 193
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

NEO - RAPORT by stokarz

Postautor: zdch » niedziela, 28 kwietnia 2019, 08:08

@stokarz
Dlaczego 6.5? Które cechy sprawiają, że wartość projektu jest wyższa, a które że niższa?
Jak chcesz porównywać waluty jak nie przedstawiasz jasnych kryteriów?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1027
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1962
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

NEO - RAPORT by stokarz

Postautor: RuckenFetard » niedziela, 28 kwietnia 2019, 09:24

Brawo @stokarz , wspaniała robota, większość z tych "rodzynków" na rynku to gnioty z nierozwiązywalnymi problemami, zwłaszcza te projekty obiecujące złote góry, takie jak 10,000 tps, podczas gdy nie mogą przekroczyć 500 i to w momencie kiedy projekt pracuje w trybie scentralizowanym na wydzielonych własnych serwerach!.
Pomimo tego że NEO jest w pełni scentralizowany to i tak na tym rynku w pewnym momencie może wygenerować kolejną bańkę, budowaną na sprytnych hasełkach reklamowych, a faktami mało kto się interesuje, ważniejsze jest to co napiszą naganiacze w mediach społecznościowych

Myślę że podobny raport napisałbyś o następnej cudownej kryptowalucie którą jest EOS i kontekst były podobny lub nawet gorszy, więc taki wartościowy raport też super by było zobaczyć na tym forum, bodajże ten twór reklamują nawet na ulicach New York.
Z moich obserwacji generują nawet masę niepotwierdzonych darmowych transakcji tylko po to, aby pokazać "niewiarygodną" aktywność na blockchain, taki nowy typ propagandy reklamowej

Czy mógłbyś równie krytycznym okiem przeanalizować także NANO ?
PS Wrzucę napiwek w NANO , nie ważne czy raport będzie krytyczny czy pozytywny :)

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 406
Rejestracja: 7 czerwca 2017
Reputacja: 2082
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

NEO - RAPORT by stokarz

Postautor: stokarz » niedziela, 28 kwietnia 2019, 10:12

zdch pisze: niedziela, 28 kwietnia 2019, 08:08 @stokarz
Dlaczego 6.5? Które cechy sprawiają, że wartość projektu jest wyższa, a które że niższa?
Jak chcesz porównywać waluty jak nie przedstawiasz jasnych kryteriów?
Cześć, już mówię. Owszem nie mam jasnej metryki, patrzę na całokształt wyłaniający się z wniosków. Jest to drugi taki raport, więc być może w przyszłości opracuje jasną metrykę do oceny, jest to dobry pomysł.

W przypadku NEO 6.5/10 wynika tylko i wyłącznie ze stażu projektu i bardzo dużej społeczności oraz kilku organizacji deweloperów, a także szybkiego naprawiania błędów. Patrząc surowo, ocena powinna być jeszcze niższa. Dlaczego? 1. Całkowity brak decentralizacji. 2. Brak funkcjonalności dla NEO i GAS. 3. Propozycje zmian w NEO 3.0 które odbiegają od etosu kryptowalut, jak, np.: pomysł możliwości cofania transakcji. 4. Liczne kłamstwa marketingowe, głównie z TPS. 5. Brak możliwości skalowalności bez shardingu i bez porzucenia idei decentralizacji w przypadku wykorzystania dBFT w obecnej formie. 6. Niskie bezpieczeństwo sieci i potrzeba pokładania gigantycznego zaufania w Fundacji NEO która nadzoruje całą sieć. Jest to, według mnie, antyetyczne w przypadku kryptowalut.

Te i jeszcze kilka czynników złożyło się na przyznaną ocenę. Szczerze to nie lubię wystawiać takich ocen, gdyż uważam, że istnieje wiele ambiwalentnych czynników, dla jednych złych, lecz a drugich dobrych i kwestia perspektywy/poziomu wiedzy, odgrywa wielką rolę. Niemniej, wiem że ludzie wprost kochają jasne oceny i mało kto i tak spojrzy na pełny raport oprócz oceny i kluczowych wniosków, dlatego postanowiłem zawrzeć w nim taką rzecz.

Podjąłem również decyzję o drastycznym zminimalizowaniu czynnika personalnego, dlatego na ocenę końcową, ludzie pracujący nad danym projektem, nie będą mieli aż tak kluczowego znaczenia jak sam kod/protokół/technologia/założenia. Gdyż to za ich pomocą i tak powinniśmy ewaluować kryptowaluty (skoro zakładamy, że sensem kryptowalut jest również ich decentralizacja), a nie patrzeć na ludzi.

Wiadomo, że od czynnika ludzkiego uciec się nie da i np. gdybym analizował i oceniał EOS, na pewno nie mógłbym zapomnieć o Danie Larimerze. Ale to już inna historia, być może którą opowiem następnym razem ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7570
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 964
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

NEO - RAPORT by stokarz

Postautor: adam1226 » niedziela, 28 kwietnia 2019, 14:46

RuckenFetard pisze: niedziela, 28 kwietnia 2019, 09:24Czy (nano)
moge dorzucic 5-10% kosztów takiego raportu
:arrow: [Binance]- Giełda altcoinów
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Posty: 133
Rejestracja: 28 października 2018
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NEO - RAPORT by stokarz

Postautor: Tokeny.pl » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 08:35

Tutaj w całości raport: https://tokeny.pl/neo/, również w innych wersjach językowych.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 września 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NEO - RAPORT by stokarz

Postautor: jupiter666 » środa, 25 września 2019, 01:09

Witam

Miałbym dla Ciebie zlecenie Stokarz dotyczące serii artyklów na temata projektów krypto jeżeli jesteś zainteresowany odezwij się na mail. jupiter303@protonmail.com

Pozdrawiam

Wróć do „NEO”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość