StrongU STU U6

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 375
Rejestracja: 5 listopada 2017
Reputacja: 246
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Waszawa

StrongU STU U6

Postautor: Antrepair » sobota, 28 grudnia 2019, 12:23

Jak w temacie StrongU STU-U6 jest pierwszą koparką tej firmy która wylądowała u mnie na warsztacie celem sprawdzenia parametrów i możliwości podkręcenia.
Obrazek Obrazek

Po krótce: STU_U6 jest to koparka przeznaczona do algorytmu X11 np. Dash. W egzemplarzu który do mnie trafił moc pobierana z sieci to 2100W, producent delkaruje 2200W i moc obliczeniową 440GH/s

To co na pierwszy rzut oka odróżnia STU-U6 od innych koparek z zintegrowanym zasilaczem to usunięcie złącza kart micro SD i zastąpienie go złączem micro USB oraz cztery diody LED.
Obrazek

Główny procesor sterujący koparką to MCIMX6Y2DVM09AB firmy NXP posiadający wbudowany host USB OTG umożliwiający wgranie całego oprogramowania niezależnie od stanu płytki przez jedno zlącze USB. NIe potrzeba w tym wypadku J-TAG, kard micro SD - ułatwia to produkcje i pierwsze zaprogramowanie/uruchomienie maszyny. Kolejną nowością jest wprowadzenie czterech diod kontrolnych LED- o dziwo wszystkie tego samego koloru. Z Instrukcji możemy się dowiedzieć tylko tyle, że zapalenie się trzech diod oznacza pomyślne przejście self-testu, a w trakcie uruchamiania świecą cztery diody jednocześnie
Wygląd sterownika
Obrazek Obrazek

Odkręcam kolejne śrubki... standard w rozwiązaniach z zintegrowanym zasilaczem to użycie płaskowników do dystrybucji napięcia zasilania hashboardów. Tu również zasilacz otrzymał osobne połączenie z linią danych sterującymi napięciem wyjściowym. Napięcie pracy hashboardów to od 13.3V do 12.8V.
Obrazek

STU_U6 posiada dwa hashboardy jednak można zauważyć, że w projekcie były przewidziane trzy- świadczy o tym, miejsce między pierwszym a drugim hashboardem zastawione kształtką z blachy zwiększającą przewiew powietrza przez radiatory, trzecie złącze sygnałowe i otwory na płaskownikach zasilających.
Obrazek

Wyciągnięte hashboardy wyglądają tak
Obrazek Obrazek

Szybko zwróciłem uwagę na rozwiązanie podobne w WhatsMiner czyli stworzenie obwodów PCB na rdzeniu aluminiowym. W standardowych płytkach PCB rdzeniem jest dielektryczny laminat, zastosowanie aluminium jest znacznie droższe ale zapewnia dużo lepsze przewodzenie i rozproszenie ciepła. Takie rozwiązanie jest często spotykane w laserach, diodach LED dużej mocy.
Obrazek

No i na koniec to, co widać po odkręceniu radiatorów. Układy ASIC stworzone na zlecenie o symbolu takim jak model koparki, niczego więcej się o nich nie dowiemy. Układów na jednym hashboardzie jest 70. Jedna pomocnicza przetwornica napięcia i w sumie to wszystko.
Obrazek Obrazek

Ps. Maszynę wypożyczyłem dzięki uprzejmości firmy Unlimited

Pozdrawiam serdecznie. Robert Małocha. Twój serwis koparek ASIC, FPGA i kart GPU.

Wróć do „Kopanie ASIC/FPGA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości