Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: noriss1981 » czwartek, 10 lutego 2022, 11:08

Witam serdecznie , jako świeży w temacie chciałbym zapytać o kilka rzeczy,
Kupiłem płytę H81 Pro BTC R2.0 z procesorem i ram 8gb,( za 300pln chyba cena ok?) chciałbym do tego podłączyć 3x 3060ti .
Czy zasilacz MSI MPG A750GF 750W 80 Plus Gold wystarczy ma PCI-E 2.0 6+2 (8) pin - 6 szt.
i drugie pytanie
Na płycie głównej są dwa gniazda molex oznaczone PWR PCIE, rozumiem, że jest to dodatkowe zasilanie dla gniazd PCIE, jednak czy w przypadku osobnego zasilania riserów muszę podłączać te molexy? Czy może powinno być podłączone to i to?

Dzięki i pozdrawiam

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2130
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: slasta » czwartek, 10 lutego 2022, 14:02

dobrze ustawiona karta powinna ciągnąć ok 120W przy ok 60MH/s więc
- zasilacz proponował bym wybrać inny, ten pod kopanie średnio się nadaje przedewszystkim przez podzieloną linię 12V, 2 linie pod GPU a 3 karty spowoduje że jedna z nich będzie dość mocno obciążona, od siebie mogę polecić zasilacze EVGA.
- risery koniecznie z zasilaniem 6 pin, zapewne będziesz potrzebował też przedłużek aby wykorzystać wszystkie 6 wtyczek bo fabryczne odgałęzienie będzie raczej za krótkie aby podłączyć riser.
- riser z przewodem USB nie pobiera zasilania z portu PCIE więc podłączanie dodatkowego zasilania do płyty aby dostarczyć dodatkowy prąd do portu nie ma sensu

Początkujący
Posty: 1739
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: fetek » czwartek, 10 lutego 2022, 14:50

slasta pisze: czwartek, 10 lutego 2022, 14:02- risery koniecznie z zasilaniem 6 pin, zapewne będziesz potrzebował też przedłużek aby wykorzystać wszystkie 6 wtyczek bo fabryczne odgałęzienie będzie raczej za krótkie aby podłączyć riser.
do tak niskich poborów mogą być SATA, łatwiej będzie podłączyć i rozłożyć obciążenie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2130
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: slasta » czwartek, 10 lutego 2022, 17:18

@fetek
Chłopie skąd ty żeś się urwał, 120W to nie jest niski pobór, zwłaszcza jak karta ma jedno złącze PCIE 8pin które wg standardu może dać tylko 150W a sama karta ma TPD na poziomie 200W więc ze złącza PCIE może pociągnąć dobre kilkadziesiąt watów a to jest stanowczo za dużo na złącze molex a tym bardziej dla SATA. Nigdzie nie jest podane ile karta będzie brać podczas kopania z portu PCIE czyli defacto risera ale jak nie chce mieć się kłopotów to riserów molex a tym bardziej sata bym unikał i tak prądożernych kartach.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: adiqq » czwartek, 10 lutego 2022, 17:23

3060ti pod ethash to nie jest prądożerna karta
co prawda mam tylko wersje bez lhr, ale jeszcze na żadnej mi riser ani kabel nie nadpalił
najgorsze sztuki biorą pod 130W. I nie wszystkie modele mają 1xpin8 ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1739
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: fetek » czwartek, 10 lutego 2022, 19:24

slasta pisze: czwartek, 10 lutego 2022, 17:18@fetek
Chłopie skąd ty żeś się urwał, 120W to nie jest niski pobór, zwłaszcza jak karta ma jedno złącze PCIE 8pin które wg standardu może dać tylko 150W a sama karta ma TPD na poziomie 200W więc ze złącza PCIE może pociągnąć dobre kilkadziesiąt watów a to jest stanowczo za dużo na złącze molex a tym bardziej dla SATA. Nigdzie nie jest podane ile karta będzie brać podczas kopania z portu PCIE czyli defacto risera ale jak nie chce mieć się kłopotów to riserów molex a tym bardziej sata bym unikał i tak prądożernych kartach.
:mrgreen:
jeśli zsumujmy 3.3v i 12v to mamy 75W ze złącza, analogicznie standard przewiduje prawie 70W z pojedynczego złącza SATA więc tragedii nie ma. Kilkadziesiąt RX580 z większym poborem i tylko na jednym złączu 8pin przepracowało w ten sposób lata i nic się nie stało, moje 3070 w 50% nadal pracują na SATA i nie zaobserwowałem drastycznego wzrostu temperatury na złączu nawet w dualu (36>38st).

Nie jeden mierzył i karty miały różne pobory ze złącza, zależnie od zastosowanego risera, SATA miał najniższe na uśrednionym poziomie 45W

Po za tym mowa jest o 3 kartach i budżetowym zasilaczu więc znając życie Twoja genialna porada skończy się na kupnie riserów 6pin i zasilaniu ich z SATA przez przejściówkę czyli znacznie większym obciążeniem 12v na złączu (54W vs 75-80W).

Do znudzenia....

BTW: to jest śmiesznie niski pobór, do 3080/90 SATA bym nie ryzykował.
adiqq pisze: czwartek, 10 lutego 2022, 17:23I nie wszystkie modele mają 1xpin8 ;)
nawet 3070 potrafią mieć jedno złącze i SATA daje radę nawet w upalne lato.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: noriss1981 » czwartek, 10 lutego 2022, 21:32

Zasilacz kupiłem EVGA SuperNOVA GT 1000W 80 Plus Gold w promo w znany sklepie X za 549, to moge na spokojnie podłączyć risery pod 6 pin :roll: , do tego 3x RISER 011s PRO GOLD | PCI-E 1X-16X

Jak to poskładam do kupy i były by problemy pozawracam wam gitarę .
Dziękuję i pozdrawiam

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2130
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: slasta » czwartek, 10 lutego 2022, 22:07

fetek pisze: :mrgreen:
jeśli zsumujmy 3.3v i 12v to mamy 75W ze złącza, analogicznie standard przewiduje prawie 70W z pojedynczego złącza SATA więc tragedii nie ma. Kilkadziesiąt RX580 z większym poborem i tylko na jednym złączu 8pin przepracowało w ten sposób lata i nic się nie stało, moje 3070 w 50% nadal pracują na SATA i nie zaobserwowałem drastycznego wzrostu temperatury na złączu nawet w dualu (36>38st).
A ja upaliłem trochę riserów zarówno sata jak i molex, i przez to kilka zasilaczy poszło na śmietnik, ale żadnego ze złączem 6pin. Sata czy molex nie są projektowane do stałego dużego obciążenia jak PCIE 6/8pin. Pokaż mi urządzenia zasilane z sata lub molexa które mają stały pobór większy niż 30W, bo ja takiego nie znam. Najbardziej prądożerne urządzenia zasilane z sata/molex to chyba nagrywarki które mogą pociągnąć do 30W, tyle tylko że jest to pobór okresowy a nie stały. Możliwego obciążenia złącz 6pin vs sata/molex nawet nie ma co porównywać.

fetek pisze: Po za tym mowa jest o 3 kartach i budżetowym zasilaczu więc znając życie Twoja genialna porada skończy się na kupnie riserów 6pin i zasilaniu ich z SATA przez przejściówkę czyli znacznie większym obciążeniem 12v na złączu (54W vs 75-80W).
Za głupotę użytkownika nie odpowiadam. Pisze tylko co w mojej ocenie jest najlepszym rozwiązaniem.

fetek pisze: BTW: to jest śmiesznie niski pobór, do 3080/90 SATA bym nie ryzykował.
Ja swojego czasu kopałem na kartach R9 295x2 , czyli kartach 2 rdzeniowych z TDP na poziomie 500W, więc w porównaniu do nich pobór prądu 3080 też może być śmiesznie niski. Osobiście nie użył bym risera sata/molex do kart które ciągną więcej niż 75W, a te pobierające mniej muszą być wyposażone w złącze dodatkowego zasilania. Dla wszystkich innych tylko i wyłącznie z zasilaniem 6pin. Zużycie prądu takiego risera owszem jest nieco wyższe bo zasilanie 3.3V musi sam wytworzyć z 12V ale mamy pewność że nie jest to najsłabsze ogniwo w naszej koparce.

fetek pisze: nawet 3070 potrafią mieć jedno złącze i SATA daje radę nawet w upalne lato.
można być hazardzistą a można spać spokojnie

Początkujący
Posty: 1739
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: fetek » czwartek, 10 lutego 2022, 22:50

noriss1981 pisze: czwartek, 10 lutego 2022, 21:32Zasilacz kupiłem EVGA SuperNOVA GT 1000W 80 Plus Gold w promo w znany sklepie X za 549, to moge na spokojnie podłączyć risery pod 6 pin :roll: , do tego 3x RISER 011s PRO GOLD | PCI-E 1X-16X
008c wystarczą w 100%, fajna cena, ładnie trafiłeś.
slasta pisze: czwartek, 10 lutego 2022, 22:07A ja upaliłem trochę riserów zarówno sata jak i molex, i przez to kilka zasilaczy poszło na śmietnik, ale żadnego ze złączem 6pin. Sata czy molex nie są projektowane do stałego dużego obciążenia jak PCIE 6/8pin. Pokaż mi urządzenia zasilane z sata lub molexa które mają stały pobór większy niż 30W, bo ja takiego nie znam. Najbardziej prądożerne urządzenia zasilane z sata/molex to chyba nagrywarki które mogą pociągnąć do 30W, tyle tylko że jest to pobór okresowy a nie stały. Możliwego obciążenia złącz 6pin vs sata/molex nawet nie ma co porównywać.
Standard przewiduje znacznie większy pobór więc nie wiem z czym Ty chcesz dyskutować

Temat już przerabialiśmy, po co znowu zaczynasz ?
slasta pisze: czwartek, 10 lutego 2022, 22:07 można być hazardzistą a można spać spokojnie
krypto to hazard, śpię spokojnie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2130
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: slasta » piątek, 11 lutego 2022, 13:36

fetek pisze: Standard przewiduje znacznie większy pobór więc nie wiem z czym Ty chcesz dyskutować
Ale czy standard przewiduje pobór ciągły? Tak jak pisałem wyżej nie ma, a przynajmniej ja nie znam urządzenia zasilanego z molex/sata które miało by stały pobór prądu na poziomie większym niż 30W. Natomiast pobór prądu przez GPU na poziomie 75W nie jest niczym szczególnym dlatego powstało złącze 6/8pin do zasilenia GPU, zamiast stosować molex/sata. Więc jak dla mnie risery z zasilaniem 6pin są bezpieczniejsze niż te zasilane z molexa czy sata.
slasta pisze: czwartek, 10 lutego 2022, 22:07 można być hazardzistą a można spać spokojnie
krypto to hazard, śpię spokojnie.
[/quote]
Chodziło mi o to że krypto a dokładniej kopanie to biznes jak każdy inny i trzeba mu poświęcić czas, a to ile czasu będziemy musieli poświęcić na obsługę sprzętu w dużej mierze zależy od budowy koparki. Przestój koparki to stracony czas który trzeba poświęcić na jej ponowne uruchomienie i utracony czas kopania. Więc można liczyć że złożona koparka będzie działać dobrze ( element hazardu), a można zbudować koparkę porządnie i spać spokojnie. W domowych warunkach jak mamy 1-2 kopareczki możne jest to nie istotne ale jak bawimy się na większą skalę to w gre wchodzą już nieco większe pieniądze.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: adiqq » piątek, 11 lutego 2022, 13:47

slasta pisze: piątek, 11 lutego 2022, 13:36. W domowych warunkach jak mamy 1-2 kopareczki możne jest to nie istotne ale jak bawimy się na większą skalę to w gre wchodzą już nieco większe pieniądze.
Właśnie. A przeczytałeś pierwszy post w tym wątku, że kontynuujesz ten temat? ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2130
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: slasta » piątek, 11 lutego 2022, 14:37

@adiqq
Kontynuuje temat bo IMO risery sata/molex powinni już dawno zniknąć bo są to główne przyczyny problemów z koparkami. Niestety ludzie nadal się w nie pchają bo oszczędzają na zakupie odpowiedniego zasilacza. Ale jak ktoś chce spędzać czas na rozwiązywaniu problemów to nie będę im tego bronił. :mrgreen:

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: adiqq » piątek, 11 lutego 2022, 15:06

moim zdaniem nie jest to potrzebne - ci których do dotyczy mają tę wiedzę od dawna - a zapominasz o najważniejszym - jak się ktoś sam nie sparzy to i tak pewnie się nie nauczy, choćbyś to w każdym wątku o tym pisał. ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1739
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka na H81 Pro BTC R2.0

Postautor: fetek » piątek, 11 lutego 2022, 23:08

slasta pisze: piątek, 11 lutego 2022, 13:36Ale czy standard przewiduje pobór ciągły? Tak jak pisałem wyżej nie ma, a przynajmniej ja nie znam urządzenia zasilanego z molex/sata które miało by stały pobór prądu na poziomie większym niż 30W.
Jak musisz leczyć ego to możemy zaraz odkopać Twoje głupoty typu nie polecam dwóch zasilaczy bo to same problemy i kilku spiłem bo nie wyzerowałem masy a w ścianie mam jeszcze plus i minus a teraz mam czelność pouczać innych.

Normy przewidują maksymalne dopuszczalne obciążenie bez względu na czas eksploatacji, taśma molex wytrzymuje 156W na 12v, pojedynczy wtyk 5A, czyli sumarycznie 85W
slasta pisze: piątek, 11 lutego 2022, 13:36Natomiast pobór prądu przez GPU na poziomie 75W nie jest niczym szczególnym dlatego powstało złącze 6/8pin do zasilenia GPU, zamiast stosować molex/sata. Więc jak dla mnie risery z zasilaniem 6pin są bezpieczniejsze niż te zasilane z molexa czy sata.
We have successfully run SATA based risers on over 1100 GPUs for over 2.5 years and not had any issues. So, with a properly designed system we can run SATA powered risers.
https://www.nsm.io/2020/07/31/sata-riser-cards/
Obrazek

Teraz się pochwal ile je przeciążyłeś i jak długo wytrzymały, będzie jak przy dzwonie, winne jest drzewo nie kierowca.
slasta pisze: piątek, 11 lutego 2022, 13:36Chodziło mi o to że krypto a dokładniej kopanie to biznes jak każdy inny i trzeba mu poświęcić czas, a to ile czasu będziemy musieli poświęcić na obsługę sprzętu w dużej mierze zależy od budowy koparki. Przestój koparki to stracony czas który trzeba poświęcić na jej ponowne uruchomienie i utracony czas kopania. Więc można liczyć że złożona koparka będzie działać dobrze ( element hazardu), a można zbudować koparkę porządnie i spać spokojnie. W domowych warunkach jak mamy 1-2 kopareczki możne jest to nie istotne ale jak bawimy się na większą skalę to w gre wchodzą już nieco większe pieniądze.
Jeśli 1-2 koparki w domu chodzą przez kilka lat bezproblemowo i bez serwisu to "te na większą" skale będą również chodzić, zwłaszcza że mają lepsze warunki, dedykowane pomieszczenia, chłodzie... a nie ciepły pokój czy zasyfioną piwnicę.

Bodajże w 2017, może 18 zbudowałem dla kolegi kilka koparek, nie pamiętam ile gpu przyjechały na dużych paletach. Wszystkie risery to 007s (tu pamiętam było 300 sztuk z lekkim zapasem), często z braku leku dwa podłączane na jednej taśmie. Przez te lata padły dwa zasilacze.
slasta pisze: piątek, 11 lutego 2022, 14:37Niestety ludzie nadal się w nie pchają bo oszczędzają na zakupie odpowiedniego zasilacza. Ale jak ktoś chce spędzać czas na rozwiązywaniu problemów to nie będę im tego bronił. :mrgreen:
Żaden PC;towy zasilacz nie ma dostatecznej ilości złącz by podłączyć nawet 6gpu przez risery 6pin. Nie każdy w domu chce mieć huragan albo kitrany przez jakiegoś forumowicza zasilacz, który może walnąć szybciej niż znienawidzona sata.

Wróć do „Kopanie GPU”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości