Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: Fantaz » niedziela, 10 października 2021, 14:36

Witam serdecznie.
Zacznę od tego, że od 2 lat jestem z powodzeniem aktywnym inwestorem ( i traderem), więc o krypto jakieś pojęcie jest ale tylko z tej perspektywy ale nie od strony wydobycia. Stale też obserwuję kilka kryptowalut.
Zacząłem się zastanawiać nad koparką jako pasywnym dochodem wchodząc z kapitałem rzędu 30 000-40 000. Chciałem na początku zapytać czy warto kupić gotową czy lepiej złożyć samemu jednak przeczytałem na waszym forum, że jest to beznadziejny okres gdzie podpierając się giełdą i wykresami w pełni się zgadzam.
Biorę pod uwagę (pewny jakby nie patrzeć) spadek wartości krypto po uspokojeniu się sytuacji na świecie.
Jednakowoż.
Okres zwrotu o ile niższy niż 2 lata, wciąż by mnie interesował (przy założeniu, że żywotność kart przy kopaniu to średnio minimum 4 lata). Myślę długoterminowo, być może trzymając wykopane Coiny nawet przez kilka lat zanim sprzedam.
Najważniejsze pytania jakie bym na tę chwilę miał:
1.Gotowa koparka czy złożyć samemu?
2.Żywotność konstrukcji (głównie kart) i jak jest z gwarancją producenta przy takim sprzęcie (chciałbym uniknąć używania ich przy pełnej mocy ale to pewnie jak każdy)
3. Jak to wygląda od zaplecza. Podłączam do prądu i nawet w razie chwilowego braku koparka załączy się ponownie czy trzeba co jakiś czas do niej zaglądać (na ile to jest prawdziwe Plug-in)
Opcjonalne: Jaki wpływ na łatwość wydobycia a także ceny kart ma zakaz kopania w Chinach

Trochę czytałem, trochę konsultowałem z kilkoma osobami, nie chciałbym żeby wyglądało to jakbym przychodził po gotową wiedzę podaną na tacy.
Jeśli temat nie tam gdzie trzeba to też postaram się na następny raz poprawić.

Pozdrawiam wszystkich
Fantaz

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: adiqq » niedziela, 10 października 2021, 16:11

analizę opłacalności na konretnych liczbach robiłeś? Wiesz co będziesz robić, jak zniknie POW ETH?
Pamiętaj też, że wszystkie założenia które przyjmiesz - mają sens tylko w krótkim okresie czasu. (max kilka miesięcy)

a odpowiadając na pytania
1. samemu
2.wszystko zależy w jakich warunkach będziesz eksploatować sprzęt. Jak będziesz o niego dbać, to ci się odwdzięczy długą i bezawaryjną pracą.
3. Tak - jak to odpowiednio poustawiasz - to wtedy nie trzeba do tego w ogóle zaglądać - okresowo przeczyścić, czasami riser wymienić.
4. Nie widać chińskiego bana na wydobcie na wykresach - sam oceń.
https://www.coinwarz.com/mining/ethereu ... ulty-chart
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: Fantaz » niedziela, 10 października 2021, 17:02

Dziękuję za odpowiedź i za link. Nie wiedziałem o nim a bardzo przydatne.

Robiłem kalkulacje, właśnie dlatego zacząłem myśleć o koparce bo wszystko mieści się w tej 2-letniej granicy. Spadki jedynie mogą znacznie pogorszyć te wyniki.

Masz rację co do zmienności jednak myślę że rozmywa się ona przy długoletniej strategii. Oczywiście nie przy wszystkim bo tak jak mówisz o ETH. Zapomniałem o tym kompletnie. Myślisz, że będzie to też miało wpływ na inne krypto? (chodzi mi o "sentyment" ludzki czy też paniki poniekąd)

Co do zakazu w chinach, sprawdziłem jeszcze raz te informacje i zakazano jedynie instytucjom w prowincji Syczuan, gdzie było najwięcej kopalni i to chyba tylko BTC. Zobaczymy co zrobią w najbliższym roku bądź dwóch ponieważ prawie na pewno wypierają kryptowaluty żeby wprowadzić z rozmachem cyfrowego Yuan - cyfrową chińską walutę.

@adiqq dziękuję za odpowiedzi.

Co myślicie natomiast o kopaniu na czymś innym niż GPU? (SSD, procesory)

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: adiqq » niedziela, 10 października 2021, 20:22

Jak pęknie bańka - a to kwestia czasu - i do tego zniknie ETH, to mining będzie w takim samym kryzysie jak w styczniu-lutym 2019r. I twoje wyliczone okresy zwrotu to wiesz co z nimi możesz zrobić...
Na bańce kurs ETH po około 1400$ ATH, a rok później nawet po 80$ i po Constantinopole forku dodatkowo obniżenie nagrody do 2.0 ETH. tia....
A to tylko był rok i trochę....ja osobiście wierze, że mining GPU jeszcze przez jakiś czas będzie, ale teraz naprawdę nie jest dobry moment do tego, żeby w to wchodzić. Na pewno za jakiś czas będzie lepszy.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: tonyxxl » poniedziałek, 11 października 2021, 04:22

adiqq pisze: niedziela, 10 października 2021, 20:22Na pewno za jakiś czas będzie lepszy.
zawsze będzie "nienajlepszy" czas a za 3 lata będzie, że dobry czas to był 3 lata temu...
Jak ktoś kopanie traktuje jako dodatek do stałej pracy i ma perspektywę powiedzmy 4 letnią to czemu nie?
W 2017 też były gadki że to już nie ma sensu, że to się nigdy nie zwróci itd...a wyszło tak, że wystarczyło zostawić koparki w spokoju i kopać do dzisiaj. Sprzęt z 2017r jest dziś to samo albo więcej warty niż wtedy, nie mówiąc o jakimkolwiek sensownym coinie którego ukopalibyśmy przez te 4 lata.
Nikt przyszłości nie zna, ale kluczową sprawą jest zrozumienie, że aby zwiększyć maksymalnie możliwości zarobku na kopaniu trzeba mieć długą perspektywę czasową (minimum 3 lata) inaczej zwaną cierpliwością i tani prąd. Inaczej lepiej kupić coiny z top 10-20 i się nie męczyć z kopaniem.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: adiqq » poniedziałek, 11 października 2021, 07:57

Teraz jest trochę inna sytuacja IMHO. Z perspektywy czasu można napisać, że najlepiej było zostawić włączone koparki i kopać, ale ile ludzi tak zrobiło?
Jeszcze całkiem dobrze pamiętam mój początek tutaj w styczniu 2021 i niedowierzanie, jak podałem ceny prądu. To wszystko dalej jest tutaj w wątkach 😉
I gwarantuje, że tak jak ludzie wyprzedawali sprzęt po poprzedniej bance, to tak samo będę wyprzedawać teraz...więcej niż pewne. Dobry plan to jedno, do tego trzeba potem konsekwentnie się go trzymać przez lata, a o to nie zawsze jest łatwo. Wiem coś o tym.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: Fantaz » wtorek, 12 października 2021, 16:43

Może nie jest to bańka ale krypto na pewno zaliczą korektę na kilkadziesiąt % tylko że wtedy ta wartość się utrzyma. Wystarczy spojrzeć na wykresy.
Tak, myślę długoterminowo tj. przynajmniej 3-4 lata (odpalić i niech sobie robi). Liczę na pasywny dochód jak ludzie z wynajmu mieszkań. Może nieduży ale ciągły.
@tonyxxl Zgadzam się, zawsze będzie "nienajlepszy czas". Trzeba to po prostu w końcu zrobić. Ten czas jednak trzeba przeczekać, bo nie wiadomo jak się obecnie wszystko ruszy. (za dużo informacji i za duże mają znaczenie. Mówię o całej giełdzie i gospodarce) Trzeba poczekać aż wszystko się uspokoi.

@adiqq Mówiłeś jak ludzie wyprzedawali sprzęt po poprzedniej bańce i że teraz będą wyprzedawać ale ile realnie będzie taki sprzęt wart? Nie znając jego historii ani jak dana osoba go eksploatowała? Brzmi to jak loteria. Albo ci się uda i sprzęt przynajmniej się zwróci ale równie dobrze może się wyłożyć po kilku tygodniach. Więc, warto skusić się na sprzęt z drugiej ręki?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2071
Rejestracja: 6 czerwca 2011
Reputacja: 312
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: UK - London SM4

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: Bemx2k » wtorek, 12 października 2021, 17:11

Fantaz

Spóźniłeś się co najmniej o 6 miesięcy .
BTC>ETH

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: adiqq » wtorek, 12 października 2021, 17:31

@Fantaz
Nikt nie wie, ile ten sprzęt będzie wtedy wart, bo jest taka a nie inna sytuacja. Poprzednim razem RX5x0 spadły z nawet 2000zł do nawet 500zł i taniej w pewnym momencie. Teraz raczej tak nie będzie, ale niczego nie można wykluczyć. Faktem jest, że aktualnie ceny % wzrosły tak bardzo, że zbliżamy się wzrostów z tamtego okresu.
Nie mam problemu z kupowaniem sprzętu z drugiej ręki, ale też mam w tym już trochę doświadczenia.
Znam też już sporo ludzi i od niektórych mogę kupić w ciemno sprzęt bez gwarancji.

Jeśli jesteś mocno zdecydowany na taki okres jak piszesz - to nie kupuj wszystkiego od razu, tylko zrób sobie model do rozbudowy i szukaj okazji. Bo okazje są zawsze, mniejsze lub większe. Z jednej strony sporo się nauczysz, z drugiej rozłożysz zakup w czasie, co pozwoli ci uśrednic cenę zakupu.
Nie do końca zgodzę się z twierdzeniem - że zawsze będzie nienajlepszy czas na kupno. Widzę tutaj podobnieństwo do kupowania na samym szczycie bańki krypto. Jednak kupowanie w dołku cenowym, jest zdecydowanie lepszą opcją, prawda? I nie piszę tego tylko dlatego, że sam tak kupiłem. Miałem kupę szczęścia, to była cała seria zbiegów okoliczności, że tak mi się to wszystko poukładało.

Ja mam zupełnie inną perspektywę, bo już od dawna operuje tylko zyskami, tak w okazjonalnym tradingu jak i w miningu. Mógłbym kupić sprzęt teraz - ale jedną z moich zasad jest to, żeby za bardzo nie przepłacać za sprzęt.
Tak - nie ukrywam, nie jeden raz się pomyliłem. Pod koniec stycznie/początek lutego (lub coś koło tego) odradzałem tutaj kupno sprzętu - czas pokazał, że się pomyliłem, sam zmieniłem zdanie i ostatnią GPU kupiłem na początku kwietnia. Potem dopiero w połowie lipca na promocjach(jak bitek spadł do 30k, to był wysyp dużo tańszego sprzętu). Być może tym razem też się mylę. Czas pokaże - jak zawsze.
A decyzja należy do ciebie.
Chciałem się jeszcze odnieść do jeszcze jednej sprawy
Fantaz pisze: wtorek, 12 października 2021, 16:43Tak, myślę długoterminowo tj. przynajmniej 3-4 lata (odpalić i niech sobie robi). Liczę na pasywny dochód jak ludzie z wynajmu mieszkań. Może nieduży ale ciągły.
nie widzisz tutaj sprzeczności ?
Ja widzę 2 możliwości - inwestujesz jakąś kwotę, po czym po jakimś czasie (dajmy na to, że po rok) sprzęt ci się spłaci, masz jakiś pasywny dochód - ale to wszystko przy założeniu, że cały czas na bieżąco sprzedajesz urobek lub jego część. Tylko może przyjść taki moment, że ten dochód będzie coraz mniejszy, aż w końcu coś trzeba będzie zrobić. 3-4 lata to zdecydowanie zbyt długa perspektywa - przynajmniej jak dla mnie. Pod koniec 2022 ma wyjść kolejna generacja NV i AMD.
Tak, miałem swego czasu P106 6gb (stare i używane już w momencie kupna!)- którymi mógłbym kopać skutecznie do teraz. Ale na szczęście podjąłem trudną decyzję o sprzedaży ich w grudniu'20 i kupno akurat wchodzących 3060ti. To był strzał w dziesiątkę. Musiałem sporo dołożyć, ale miałem dużo niższy pobór prądu i zwiększył mi się znacznie urobek, a co za tym idzie rentowność.
Wyjście nowej generacji kart może - ale nie musi być takim gamechangerem.

Druga sprawa - realizując pasywny zysk - pozbawiasz się większego zysku w przyszłości. W bessie się kopie dużo więcej niż w hossie, natomiast krypto jest dużo mniej warte, więć rentowność jest słaba. Najbardziej opłacalna opcja, to przetrzymać krypto i sprzedawać nie tyle na samej hossie, co choćby na lokalnych górkach. Ale to wymaga dodatkowych nakładów finansowych.....

Dodano po 46 sekundach:
Bemx2k pisze: wtorek, 12 października 2021, 17:11Spóźniłeś się co najmniej o 6 miesięcy .
To samo od jakiegoś czasu wszystkim tłumaczę, no ale każdy i tak sam podejmie takie a nie inne decyzje ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: Fantaz » niedziela, 17 października 2021, 11:42

Wybaczcie @adiqq , @Bemx2k . Pewnie coś źle napisałem i zostałem źle zrozumiany.
Z tym, że zawsze jest "nienajlepszy czas" to odnosiło się w drugą stronę tj. kiedy wszystko stoi tanio ale człowiek wtedy, jak na giełdzie, myśli że jeszcze spadnie i wciąż czeka. Po krótkiej wymianie z wami zdań odpuściłem kupno w tym okresie i czekam na ustabilizowanie się sytuacji jak po ostatniej "bańce". Poczekam, mam czas

A no i z drugą kwestią czyli pasywnym dochodem to zbierałbym urobek i realizował go kiedy uznałbym, że warto. Kiedy bym tak nie uważał, po prostu trzymał bym to w coinach i kilka lat. Czekając. Nie muszę realizować zysku co miesiąc a raczej licząc inwestycję nawet od początku do końca/stanu obecnego na dany czas, przeliczając i uśredniając zysk jaki by mi wychodził średnio na miesiąc. W ten sposób. (inna sprawa jeśli chodzi o prowizje bo nie wiem jeszcze jakie są i ile)

Zajmę się teraz czymś innym a do tematu koparek wrócę na pewno. Kiedy to czas pokaże. Czy za poł roku czy za 3 lata.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: adiqq » niedziela, 17 października 2021, 12:31

Dobre podejście - ale dam ci tylko jeszcze jedną radę - monitoruj sytuację - bo możesz przespać dobrą okazję. Przykład? - w połowie lipca, po dużych spadkach kursów był wysyp sporo tańszego sprzę, trwało to gdzieś 1-2 tygodnie. Można było w dobrych cenach kupić (np. 1660S/Ti za 1,8k czy 3070 za 4-4,2k) - sprzęt kupiony wtedy powinien bez problemu na siebie zarobić. Czasami bywają promocje, ale następna taka jak ta lipcowa, to pewnie dopiero po bańce będzie...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: Fantaz » niedziela, 17 października 2021, 18:10

@adiqq Interesujące. Ceny sprzętu tak szybko reagują? Muszę więc rozeznać się w obecnych cenach i wytyczyć próg dla kupna po spadku. Dziękuję za radę

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: adiqq » niedziela, 17 października 2021, 19:25

@Fantaz - akurat była taka sytuacja, jednocześnie coś już się zaczęło dziać w chinach, był artykuły w prasie (np. purepc) że chińczycy wyprzedawają GPU - co ciekawe, wtedy nikt nie wiedział jeszcze, że będzie całkowity ban na mining. Dodaj do tego cenę ETH - 1800$...i ceny zaczęły spadać, bo ludzie myśleli, że to już koniec ;)
Kup zestaw startowy - tutaj aż tak mocno (chyba) nie przepłacisz - i czekaj na okazje - czasami zdarzają się okazje. I od razu instaluj HiveOS.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: Fantaz » wtorek, 19 października 2021, 18:12

@adiqq dobry pomysl. Pozostanie tylko okazyjnie kupić karty i wystartować. Nie wiem tylko czy poradzę sobie z początkową konfiguracją.
HiveOS jest jest jednym z lepszych/najlepszym oprogramowaniem?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy warto teraz zainwestować w koparkę?

Postautor: adiqq » wtorek, 19 października 2021, 18:30

Dla mnie jedynym sensownym. Dasz radę, bez problemu znajdziesz poradniki jak to zrobić.
Powiem tylko, że jak odkryłem HiveOs to już sobie nie wyobrażałem powrotu do windowsa. Musiałbym być masochostą...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wróć do „Kopanie GPU”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości