Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: szon5522 » wtorek, 20 listopada 2018, 16:38

Witam niestety jestem początkującym górnikiem , od paru miesięcy czytam o kryptowalutach , patrze jaki sprzęt dobrać , oglądam recenzje o koparkach nie tylko scenę polskiego youtube jednym zdaniem .Chce zainwestować w koparkę !!
Ps.Chce zacząć kopać na 4/6 kartach i z miesiąca na miesiąc inwestować

Podaje moją specyfikacje komponentów

Płyta główna i Procek mam dwie propozycje nie wiem która lepsza
-Gigabyte GA-H110-D3A
-ASRock Intel H110 Pro BTC+ 13 PCIe 1151

Procek
-Intel Celeron G3930 Kaby Lake
-Intel Pentium Dual Core G4400 Skylake

Ram- 4GB Corsair DDR4, 1.2V

Zasilacz- EVGA 1000 Watt GQ Gold Hybrid Modular ATX

Jeden z najważniejszych komponentów Karty Graficzne (Czy warto mieszać różne karty ? Chodzi mi o producentów jak i o typy kart )
-ASUS GeForce GTX 1060 DUAL OC 6GB GDDR5
Czy może jednak AMD ?
Sapphire AMD Radeon RX 590 8GB NITRO+
Albo
Sapphire AMD Radeon RX 580 4GB NITRO+
Lub dajcie mi sami propozycje

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: slasta » wtorek, 20 listopada 2018, 18:10

@szon5522, a używałeś w ogóle kalkulatora ? Przecież przy dzisiejszych cenach krypto kopanie , zwłaszcza na tak małą skalę, jest nieopłacalne. Nawet jak będziesz ciągnął prąd na lewo to zwracało ci się to będzie mega długo.

IMO Zamiast pchać się w sprzęt to po prostu kup od razu krypto. Będziesz miał go znacznie więcej niż z kopania za te same pieniądze ale nic nie robiąc.

Początkujący
Posty: 89
Rejestracja: 27 grudnia 2016
Reputacja: 31
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: lobor » wtorek, 20 listopada 2018, 18:19

Popieram to co napisał slasta.

Jestem fanem sprzętu komputerowego (a raczej jego modyfikacji) i z tego powodu zacząłem od kopania. Teraz z ciężkim sercem muszę przyznać, że o wiele bardziej opłacalnie było po prostu kupić krypto.

Jeżeli jednak bardzo chcesz zająć się tematem kopania ("for fun" lub dla nauki) to proponuje rozważyć zakup używanych kart graficznych od któregoś z forumowiczów. Bo biorąc pod uwagę czas zwrotu z inwestycji w nowy sprzęt do kopania to nawet "for fun" może przestać być "fun" :) Tutaj tylko proponuję zwrócić uwagę na wybór kart 8GB zamiast 4GB, bo 4GB niedługo mogą być mało użyteczne.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: szon5522 » wtorek, 20 listopada 2018, 20:29

@slasta, Tak używałem kalkulatora pierwszy miesiąc chce odpalić na 4 kartach i co miesiąc chce coś dokładać , przez najbliższe dwa lata o prąd się nie muszę martwić , a chce dojść tak do 300/400 MH/s jeśli chodzi o ETH lub ECT .Wiec jeśli na mała skale nie opłaca się kopać , to załóżmy,ze kupie Płyte- ASRock Intel H110 Pro BTC+ 13 PCIe 1151 to mając 13 wejść i 13 kart zaokrąglając po 30MH/s jedna wychodzi 390Mh/s to juz jest lekki wynik. Tylko czy ta płyta jest ok ? I jesli karty to jakie dajcie link .Dziekuje

Dodano po 27 minutach 6 sekundach:
@lobor, Jesli już wybiorę karty AMD 590 8GB one już maja dwa wejscia jedno 8-pin i drugie 6pin jaki zasilacz polecisz do takiego rozwiązania ;)

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 8 czerwca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: Islington » czwartek, 22 listopada 2018, 15:16

Jeśli patrzysz długoterminowo, to według mnie teraz jest najlepszy moment na uruchomienie koparki. Tani sprzęt (sprzedają Ci, którzy liczyli na szybki zysk i odpalali koparki w szczycie grudzień-styczeń). Darmowa klimatyzacja tz. otwarte okno ;).
Teraz napiszę Ci kilka moich rad i spostrzeżeń.
Po pierwsze, warto zainteresować się używanymi kartami i innym sprzętem (koniecznie jeszcze na gwarancji), ja rozglądałbym się za rx570 i rx580 8gb. Karty od różnych producentów spokojnie możesz łączyć. Nitro+ to porządne karty, ale potrzebują 8pin + 6 pin, lepiej bierz takie, które potrzebują tylko 8 pin.
Płyta główna, ja mam Asus B250 MINING EXPERT i działają stabilnie ale ASRock Intel H110 Pro BTC+ też jest ok.
Jeśli planujesz kopać na Windows 10 to nie licz, że uda Ci się uruchomić na tych płytach 19 czy 13 kart.
Co do zasilacza to lepiej pomyśl o dwóch 750W a jeśli prąd nie jest dla Ciebie problemem to bierz Bronze a nie Gold.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: redlumek » czwartek, 22 listopada 2018, 18:31

Dwa 750w na 12 x 5xx? Przynajmniej 2x 1000w lub jeden 1200 a drugi 1000w. I to najlepiej w Platinum.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 20 lipca 2018
Reputacja: 74
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: dvdx95 » piątek, 23 listopada 2018, 03:24

@redlumek

6 rx 580 8gb na standardowych taktowaniach brało z gniazda 1200W więc 2 x 1650 W - miałem takie, to bym powiedział minimum. 1 kosztuje coś koło 600zł
Wiadomo że dobrze skonfigurowany zestaw 12 kart nie powinien brać więcej jak 1500-1600W natomiast lepiej mieć więcej o te 20-30% od standardowego poboru mocy bo czasami gdy zapomnisz przestawić taktowania w kartach to może być kiepsko.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 8 czerwca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: Islington » piątek, 23 listopada 2018, 12:54

I zaczęła się dyskusja o zasilaczach :).
"Dwa 750w na 12 x 5xx?"
Autor wyraźnie napisał, że chce zacząć od 4/6 kart więc nie wiem skąd Ci się wzięło 12? Na 2x750w spokojnie dojedzie do 8-10 kart. Zresztą meritum mojej sugestii odnośnie zasilania jest takie, że lepiej dać 2x750W niż 1x1000W.

"6 rx 580 8gb na standardowych taktowaniach brało z gniazda 1200W"
Kto uruchamia koparkę na standardowych taktowaniach? U mnie koparka 6x RX580 bierze średnio 850-900w ze ściany (w tym cpu i reszta).

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: szon5522 » sobota, 24 listopada 2018, 04:39

@Islington, Hm widze ,ze myślimy podobnie ;) Co do systemu tak myślałem nad Win10 . Hm ile kart na nim spokojnie odpalę ? Co do zasilaczy cena po między 750w a 1000w jest u mnie prawie żadna wiec myślałem aby dla tych 4 kart na początek kupić ten 1000 i z czasem jak karty dokupie to 750 dorzucę do zestawu . O prąd teraz się nie martwię ale kiedyś będę musiał hah ;p
Ostatnio zmieniony sobota, 24 listopada 2018, 20:22 przez szon5522, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: szon5522 » sobota, 24 listopada 2018, 20:20

Jeszcze takie pytanie. Jak to wygląda z głośnością ? Z tego co wiem to już te karty mogą chodzić bez wentylatorów do danej temperatury ?To sprawdza sie w kopaniu ? I jak z zasilaczami ?

Wygadany
Posty: 532
Rejestracja: 13 marca 2016
Reputacja: 40
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: jupp82 » czwartek, 29 listopada 2018, 21:02

Temperatura jedna koparka 6 kartowa podnosi temperature o ok 6 stopni w 20m2 pokoju.
Hałas zależy od temperatury. Otworzysz okno predkosc wiatrakow spadnie ale na zatrzymanie to nie licz. W jednej z moich kopalni na totalnym wygwizdowiu temperatura nigdy nie z3szła poniżej 27 stopni przy -10 na dworze. 6 koparek w pomieszczeniu.

Do 6 kart 2x750 do 8 2x850 powyzej 10 kart dawałbym juz 1000 lub nawet 1200 x2.
Ale ja niedo konca o tym. Zastanów się czy nie lepiej pojsc w 2x po 6 kart niz 1x12. Koszty podobne a sporo teraz plyt używanych na gwarancji takze koszty obnizysz.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 905
Rejestracja: 25 listopada 2017
Reputacja: 906
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Essen

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: Zeyt » piątek, 30 listopada 2018, 10:52

@szon5522, Wylicz sobie że przykładowo za same karty 6x Rx 580 wydasz koło 5-6 tys zł, i wykopiesz na nich 0.0191 ETH dziennie.
Wydając teraz te 5-6 tys zł na ETH dostaniesz koło 12-14 coinów.
Teraz dzieląc wydaną kwote przez kurs ETH i potem przez ilość jaką wykopiesz w ciągu jednego dnia tj.
5000PLN / 450zł ETH= 11.(1) ETH i dzieląc przez ilośc jaką możesz wykopac dziennie tj 11.1 / 0.0191 = 581
Czyli taką ilość coinów jaką za tą kwote możesz teraz kupić wykopiesz na swojej koparce w ciagu 581 dni, czyli niecałe dwa lata.
Jeśli dodasz do tego cene prądu która będzie minimum 100zł miesięcznie wynosić to wychodzi że przez te 19 na oko miesięcy koszt prądu Cie wyniesie następne 2 tys zł. I podaje tu kwoty minimum, bo raczej ta koparka weźmie więcej prądu.
Chyba że masz bogatych rodziców

Dodaj do tego swój poświęcony czas, weź pod uwagę że będą występować problemy techniczne, przerwy na czyszczenie sprzętu.
Teraz jest to naprawdę nie opłacalne
Skupuj strach, sprzedawaj euforie ;)

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Świeżak -Pierwsza Koparka.Dziekuje z góry :)

Postautor: adiqq » sobota, 19 stycznia 2019, 08:58

Islington pisze: czwartek, 22 listopada 2018, 15:16 Jeśli patrzysz długoterminowo, to według mnie teraz jest najlepszy moment na uruchomienie koparki. Tani sprzęt (sprzedają Ci, którzy liczyli na szybki zysk i odpalali koparki w szczycie grudzień-styczeń). Darmowa klimatyzacja tz. otwarte okno ;).
Teraz napiszę Ci kilka moich rad i spostrzeżeń.
Po pierwsze, warto zainteresować się używanymi kartami i innym sprzętem (koniecznie jeszcze na gwarancji), ja rozglądałbym się za rx570 i rx580 8gb. Karty od różnych producentów spokojnie możesz łączyć. Nitro+ to porządne karty, ale potrzebują 8pin + 6 pin, lepiej bierz takie, które potrzebują tylko 8 pin.
Płyta główna, ja mam Asus B250 MINING EXPERT i działają stabilnie ale ASRock Intel H110 Pro BTC+ też jest ok.
Jeśli planujesz kopać na Windows 10 to nie licz, że uda Ci się uruchomić na tych płytach 19 czy 13 kart.
Co do zasilacza to lepiej pomyśl o dwóch 750W a jeśli prąd nie jest dla Ciebie problemem to bierz Bronze a nie Gold.
Witam - chciałem się podpiąć pod pytanie. Też uważam, że teraz jest dobry moment na uruchomienie koparki. Na razie kupiłem w dobrej cenie nowe 2x Sapphire RX 570 8gb - do użytku domowego, ale docelowo mają one pójść do koparki. Nie chciałbym się na początku rzucać od razu na głębokie wody, prawie na pewno będę zaczynać od Windows 10 - jaką liczbę kart mogę na tym uruchomić? a co za tym idzie, jaką płytę polecacie na początek, do pierwszej koparki do nauki?. Prąd już niedługo nie powinien być problemem, planuje montaż paneli PV, w dzień będę zużywać bieżącą produkcję, a w nocy będę korzystać z taniego prądu(taryfa G12w) Mam też sporo miejsca na koparki - jest spora piwnica, fakt, trzeba tam zrobić porządki ;)
Czy o czymś jeszcze nie pomyślałem?

Wróć do „Kopanie GPU”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości